Notebookcheck Logo

Dyski SSD 1 TB tańsze o ponad 50%

Pojemne dyski SSD zrobiły się tańsze w zakupie dla producentów sprzętu dla graczy komputerowych.

Zwykle tematyka jak wyżej to domena analityków rynku pamięci (ekspertów śledzących ceny w sklepach i u producentów). Co ciekawe, przekaz docierający od osób bezpośrednio związanych z wytwarzaniem produktów na Tajwanie jest ten sam - zrobiło się tanio na tle cen z 2018 roku.

Ciągnąc sprawę dalej, należy napisać, że wspomniany we wstępie sprzęt dla graczy komputerowych może być wyposażany w dyski SSD o pojemności 512 GB lub 1 TB bez bólu głowy, jak to drogo (nastąpił wspomniany w tytule spadek cen o ponad 50% w porównaniu z rokiem ubiegłym).

Sytuacja ta wynika z nadpodaży pamięci NAND (pełną parą pracuje wiele linii produkcyjnych u różnych producentów) i w efekcie można zaobserwować typową wojnę cenową korzystną dla klienta końcowego chcącego kupić dysk SSD (w którym jest właśnie stosowana pamięć NAND).

Prognoza na pierwszy kwartał 2019 roku mówi o spadku cen o ponad 15% kwartał do kwartału (pamięć NAND wykorzystywana w dyskach SSD). Motorem napędzającym ten ruch ma być słabnące zapotrzebowanie na dyski SSD przeznaczone do montażu w komputerach stacjonarnych (efekt wysokiej bazy, czyli dobrej sprzedaży w IV kw. 2018).

Źródło: DigiTimes

» skomentuj na forum «

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2019 02 > Dyski SSD 1 TB tańsze o ponad 50%
Sylwester Cyba, 2019-02-15 (Update: 2019-02-15)