Notebookcheck Logo

Laptopy z procesorami ARM i systemem Windows 10

Technologia e-SIM to nie jedyna nowość w Windows 10. Ten system operacyjny ma zacząć obsługiwać architekturę ARM, która na dobre zadomowiła się w smartfonach i tabletach.

Mało kto wie, że Qualcomm to firma gigant, która spokojnie może się równać z konkurencją pod postacią firm Intel i Nvidia. Dodać można, że - wspominając o laptopach z systemem Windows - mówiło się często o Wintel (zbitka słów Windows i Intel).

Nic jednak nie trwa wiecznie i przyszła pora na coś, co może mocno zamieszać na rynku laptopów. Mianowicie na procesory ARM w komputerach z wgranym system operacyjnym Windows 10. Tu przypomnę krótko, że Windows RT okazał się niewypałem i trzeba było ugryźć ten temat od innej strony. Wygląda na to, że tym razem może się udać.

Procesory Qualcomm Snapdragon 835 z modemem X16 LTE pojawią się w laptopach marki Asus, HP i Lenovo. W firmie Microsoft są one określane mianem "Always Connected PCs" z racji obecności wbudowanej na stałe karty e-SIM. Platforma ta ma nosić nazwę Snapdragon Mobile PC Platform.

Ciężko zgadnąć, ile będzie kosztować taki laptop z ARM (przypominam, że pod Linuksem też jest wsparcie dla tej architektury). Jak się pojawią konkrety a nie domysły, to oczywiście o tym napiszę.

Źródło: MSPoweruser

» skomentuj na forum «

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2017 05 > Laptopy z procesorami ARM i systemem Windows 10
Sylwester Cyba, 2017-05-31 (Update: 2017-05-31)