Nowy Arc G3 Extreme to pierwszy procesor firmy Intel przeznaczony specjalnie do przenośnych urządzeń do gier. Jest to nieco okrojona wersja procesora Panther Lake (wyposażona jedynie w dwa szybkie rdzenie typu Performance) w połączeniu z wydajnym zintegrowanym procesorem graficznym Arc B390. Ten ostatni jest również nieco wolniejszy w porównaniu z wersją stosowaną w standardowych procesorach do laptopów (maksymalna częstotliwość taktowania 2300 MHz w porównaniu z 2500 MHz), jednak wydajność w grach pozostaje doskonała, co mieliśmy już okazję zaobserwować w naszej szczegółowej recenzji urządzenia MSI Claw 8 EX AI+.
W ubiegłym roku zauważyliśmy, że urządzenia przenośne firmy Intel z procesorami Lunar Lake już zniwelowały różnicę w stosunku do procesora AMD Ryzen Z2 Extreme, a nowy Arc G3 Extreme z łatwością przewyższa układ AMD pod względem wydajności w grach. Aby dostrzec rzeczywistą przewagę wydajnościową, porównaliśmy wyniki testów porównawczych dla obu układów działających w najszybszym profilu zasilania. Zarówno procesor Arc G3 Extreme w urządzeniu MSI Claw 8 EX AI+, jak i procesor AMD Ryzen Z2 Extreme w urządzeniu Asus ROG Xbox Ally X są w stanie utrzymać pobór mocy na poziomie 35 watów (chociaż w przypadku modelu Ally jest to możliwe wyłącznie przy podłączeniu do zasilacza). Porównujemy surową wydajność w grach bez stosowania skalowania ani generowania klatek.
| Performance rating - Percent | |
| MSI Claw 8 EX AI+ CG3EM | |
| Asus ROG Xbox Ally X | |
| Cyberpunk 2077 - 1920x1080 Ultra Preset (FSR off) | |
| MSI Claw 8 EX AI+ CG3EM | |
| Asus ROG Xbox Ally X | |
| Baldur's Gate 3 - 1920x1080 Ultra Preset AA:T | |
| MSI Claw 8 EX AI+ CG3EM | |
| Asus ROG Xbox Ally X | |
| F1 24 - 1920x1080 Ultra High Preset AA:T AF:16x | |
| MSI Claw 8 EX AI+ CG3EM | |
| Asus ROG Xbox Ally X | |
| GTA V - 1920x1080 Highest AA:4xMSAA + FX AF:16x | |
| MSI Claw 8 EX AI+ CG3EM | |
| Asus ROG Xbox Ally X | |
| Final Fantasy XV Benchmark - 1920x1080 High Quality | |
| MSI Claw 8 EX AI+ CG3EM | |
| Asus ROG Xbox Ally X | |
| Strange Brigade - 1920x1080 ultra AA:ultra AF:16 | |
| MSI Claw 8 EX AI+ CG3EM | |
| Asus ROG Xbox Ally X | |
| Dota 2 Reborn - 1920x1080 ultra (3/3) best looking | |
| MSI Claw 8 EX AI+ CG3EM | |
| Asus ROG Xbox Ally X | |
| X-Plane 11.11 - 1920x1080 high (fps_test=3) | |
| Asus ROG Xbox Ally X | |
| MSI Claw 8 EX AI+ CG3EM | |
Wyniki naszych standardowych testów wydajności w grach pokazują wyraźny obraz sytuacji, ponieważ procesor Intel jest średnio o 41 % szybszy od Ryzena Z2 Extreme. W przypadku nowoczesnych tytułów, takich jak „Cyberpunk 2077”, „Baldur’s Gate 3” czy „F1 2024”, różnice są jeszcze większe, więc jeśli zależy Państwu na najwyższej wydajności w przenośnej konsoli do gier, nowy model Arc G3 Extreme będzie najlepszym wyborem. Jednak cena jest niezwykle wysoka, a biorąc pod uwagę, że konsolę ROG Xbox Ally X można nabyć za 999 dolarów, cena nowego MSI Claw (1799 dolarów) jest trudna do zaakceptowania pomimo dodatkowej wydajności. Niemniej jednak firma AMD nie powinna zbyt długo zwlekać z wprowadzeniem na rynek nowego procesora do urządzeń przenośnych, aby zachować konkurencyjność. Zapraszamy do zapoznania się z naszą szczegółową recenzję nowego procesora Arc G3 Extreme w urządzeniu MSI Claw 8 EX AI+, aby uzyskać więcej szczegółów.





