Notebookcheck Logo

Japońska firma foundry Rapidus tworzy cutting edge 2 nm nodes z IBM, planuje konkurować z TSMC i Samsungiem do 2027 roku

Założyciele firmy Rapidus - Atsuyoshi Koike i Tetsuro Higashi (Image Source: Techspot)
Założyciele firmy Rapidus - Atsuyoshi Koike i Tetsuro Higashi (Image Source: Techspot)
Japonia stara się odzyskać swoją dawną koronę w produkcji półprzewodników dzięki nowo utworzonej odlewni Rapidus, która współpracuje z IBM w celu stworzenia najnowocześniejszych układów 2 nm. Plan jest taki, aby do 2027 roku zaoferować wydajność i efektywność porównywalną z TSMC i Samsungiem, a następnie wprowadzić erę angstromową przed dużymi odlewniami.
Desktop Laptop / Notebook Smartphone

Przed Y2K Japonia była światowym centrum odlewnictwa, z ponad 50% udziałem w produkcji półprzewodników odnotowanym w 1988 roku. W latach 90-tych Japonia powoli zaczęła tracić grunt na rzecz odlewni z USA, Korei Południowej i Tajwanu. Do 2022 roku udział Japonii w rynku półprzewodników skurczył się do 9%, mimo że kraj ten nadal posiada największą liczbę fabryk układów scalonych na świecie. Dwa lata temu japoński rząd przedstawił plan przywrócenia krajowi dawnej chwały w dziedzinie półprzewodników, inwestując do 54 mld USD w nową odlewnię o nazwie Rapidus. Techspot donosi, że projekt jest bardzo ambitny, gdyż Japonia współpracuje obecnie z IBM w celu dogonienia TSMC lub Samsung i zapewnić najnowocześniejsze węzły produkcyjne 2 nm do 2027 roku.

Rapidus został założony w 2022 roku przez weterana branży Tetsuro Higashi, byłego prezesa Tokyo Electron, wraz z Atsuyoshi Koike, byłym prezesem Western Digital'japońskiego oddziału. Oprócz tego, że jest silnie dotowany przez władze lokalne, Rapidus jest wspierany przez wiodące w branży firmy, takie jak Kioxia (spółka zależna Toshiby zajmująca się pamięcią), Sony, Toyota Motor, NEC i NTT oraz gigantów finansowych, takich jak Mitsubishi UFJ i SoftBank. Konstrukcje IBM "2 nm zaprezentowane w 2021 roku posłużą jako podstawa dla planowanych przez Rapidusa węzłów typu cutting edge. W tym celu Rapidus szkoli wszystkich swoich inżynierów w centrum badawczym IBM w Albany w stanie Nowy Jork.

Raport Techspot wspomina, że fabryka produkcyjna 2 nm Rapidusa ma powstać w Chitose na japońskiej wyspie Hokkaido. TSMC planuje również budowę obiektu na potrzeby współpracy z Sony w tym zakresie. O ile część finansowa wydaje się być pokryta przez rządowe dotacje i inwestycje potężnych backerów, to Rapidus może jeszcze stanąć przed sporymi wyzwaniami związanymi z zakupem sprzętu do litografii EUV od holenderskiej firmy ASML. Wszystkie liczące się odlewnie walczą o te kluczowe maszyny, a Rapidus może liczyć na 2-letni okres oczekiwania na zakup systemów litograficznych ASML.

Prezes Tetsuro Higashi nie będzie koncentrował się na bezpośredniej konkurencji z TSMC i Samsungiem z perspektywy wielkości produkcji. Zamiast tego, Rapidus będzie kierował wszystkie wysiłki na rozwój najbardziej wydajnych węzłów produkcyjnych 2 nm i ostatecznie wypuszczenie angstrom-era przed dużymi odlewniami.

 

Kup Kioxia 1 TB SSD kompatybilny z laptopami Dell, HP, Lenovo na Amazon

Źródło(-a)

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2023 05 > Japońska firma foundry Rapidus tworzy cutting edge 2 nm nodes z IBM, planuje konkurować z TSMC i Samsungiem do 2027 roku
Bogdan Solca, 2023-05-13 (Update: 2023-05-13)