Notebookcheck Logo

Intel Gemini Lake

Platforma Intel Apollo Lake zostanie zastąpiona przez Gemini Lake. Bez zmian pozostaje fakt, że to SoC a w sklepach pojawi się pod dobrze znanymi markami Celeron i Pentium.

Z tego, co wiadomo na dziś, taki zintegrowany układ (SoC) ma być oparty o litografię 14 nm. Procesory Gemini Lake mają mieć TDP wynoszące 6 W a w miniaturowych komputerach stacjonarnych (SFF) pojawi się wariant z TDP 10 W.

Dostępne mają być jednostki dwurdzeniowe (mikroarchitektura Goldmont) i czterordzeniowe (mikroarchitektura Goldmont Plus, czyli dwa razy więcej pamięci podręcznej L2; 4 MB w miejsce 2 MB w Goldmont).

Ciekawostką jest zintegrowany kontroler WLAN, czyli taki SoC przejmuje zadania normalnie realizowane przez kartę sieci bezprzewodowej WiFi i moduł Bluetooth 4.0.

Kolejna atrakcja to udoskonalony kontroler pamięci operacyjnej, który ma obsługiwać DDR4 (single-channel) o wyższym taktowaniu i prawdopodobnie większej pojemności (w Apollo Lake można zamontować maksymalnie 8 GB pamięci RAM).

Układ grafiki będzie zintegrowany (Gen9) a wyjście HDMI ma być w standardzie 2.0 (w tym roku pisałem już o opracowaniu specyfikacji HDMI 2.1).

Teoretycznie procesory te będą gotowe już w czwartym kwartale 2017 roku. Czego innego uczy jednak praktyka z ubiegłych lat. Premiera sklepowa była zwykle przekładana i poprzedzana czyszczeniem magazynów.

Źródło: TechPowerUp

» skomentuj na forum «

Please share our article, every link counts!
Sylwester Cyba, 2017-05-28 (Update: 2017-05-28)