Notebookcheck Logo

Chiński mini PC został przyłapany na wysyłce z fabrycznie zainstalowanym oprogramowaniem szpiegującym

Recenzent wyłapuje fabryczne oprogramowanie szpiegujące w mini PC (źródło obrazu: The Net Guy Reviews)
Recenzent wyłapuje fabryczne oprogramowanie szpiegujące w mini PC (źródło obrazu: The Net Guy Reviews)
YouTuber o pseudonimie The Net Guy Review otrzymał niedawno do recenzji mini PC od chińskiej marki Acemagic. Podczas początkowej konfiguracji wszystko wydawało się w porządku, ale gdy recenzent przygotowywał się do testowania minikomputera, wyskoczył alert Windows Defender. Wbudowane oprogramowanie antywirusowe wykryło oprogramowanie szpiegujące, które kradnie hasła, kryptowaluty, konta Steam i inne poufne dane użytkownika.
Mini PC Security

Jedną z zalet chińskich komputerów mini PC jest to, że zazwyczaj oferują one wydajny sprzęt w przystępnej cenie. Można nawet nabyć podstawowy mini PC taniej niż autentyczny Windows 11 a zaskakujące jest to, że są one dostarczane z zainstalowanym aktywowanym systemem operacyjnym.

Zasadniczo oznacza to, że te chińskie mini PC zazwyczaj nie mają zainstalowanego oryginalnego systemu Windows. W końcu autentyczne licencje Windows kosztują zwykle ponad 100 USD, co naturalnie zwiększyłoby cenę mini PC(proszę kupić oryginalny klucz Windows 11 w Amazon). Większość systemów jest więc dostarczana z pirackim lub zmodyfikowanym systemem operacyjnym.

Te systemy operacyjne Windows są ryzykowne, ponieważ mogą być dostarczane z oprogramowaniem antywirusowym, szpiegującym i złośliwe oprogramowaniektóre mogą nawet pozostać niewykryte przez długi czas. Chociaż wielu chińskich producentów mini PC sprawdza swoje systemy przed wysyłką, mogą istnieć złe partie. Jeśli wybiorą Państwo system z tych partii, Państwa dane osobowe mogą zostać naruszone.

To właśnie przydarzyło się YouTuberowi o pseudonimie The Net Guy Review, któremu wysłano mini PC Acemagic AD08 do recenzji, ale okazało się, że rzekomo zawierał on fabrycznie zainstalowane oprogramowanie szpiegujące. Pierwszy alert programu Windows Defender wskazywał, że oprogramowanie szpiegujące znajdowało się na partycji odzyskiwania systemu. Po pełnym skanowaniu komputera, recenzent twierdzi, że znalazł wiele zainfekowanych plików na dysku C.

Po dalszym dochodzeniu recenzent twierdzi, że odkrył, że mini PC miał złośliwe oprogramowanie Redline Stealer. Może ono wykradać hasła do przeglądarek, portfele kryptowaluti wrażliwe dane. Nie był to jednak odosobniony przypadek. Recenzent twierdzi, że skontaktował się ze znajomymi, którzy kupili systemy od tego samego producenta i znalazł dwa podobne przypadki.

Kiedy recenzent skontaktował się z Acemagic, chiński producent mini PC potwierdził, że te systemy pochodziły z konkretnej partii, która została naruszona i przeprosił za tę sprawę. Producent zapewnił recenzenta, że następna partia rozwiązała problem i obecnie wysyła czyste mini PC.

Oprócz poinformowania widzów o problemie, recenzent udzielił wielu wskazówek, jak zachować bezpieczeństwo dzięki niedrogim mini PC. Proszę zapoznać się z nimi na załączonym poniżej filmie.

Źródło(a)

Recenzje The Net Guy na YouTube (osadzone powyżej)

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2024 02 > Chiński mini PC został przyłapany na wysyłce z fabrycznie zainstalowanym oprogramowaniem szpiegującym
Abid Ahsan Shanto, 2024-02-11 (Update: 2024-02-11)