Notebookcheck Logo

Test Asus U30JC

Laptop mobilny i wydajny zarazem to połączenie, które odpowiada wielu użytkownikom komputerów przenośnych. Najlepiej by ta mobilność polegała nie tylko na niewielkich rozmiarach ale i na długiej pracy na zasilaniu z akumulatora, a wydajność nie ograniczała się do mocy obliczeniowej CPU. Takim laptopem jest Asus U30JC, model z ekranem 13,3" i technologią Nvidia Optimus, którego od dawna chcieliśmy przetestować.

Obudowa

Od pierwszych informacji o jego wprowadzeniu do oferty Asusa notebook U30JC jest porównywany do wyposażonej w niskonapięciowe procesory serii UL; bywa nawet uważany za jej następcę. Należy jednak pamiętać, że nowy Asus został wyposażony w standardowy procesor i napęd optyczny. Sprawia to, że gabarytowo bliżej niż do UL30 (13") jest mu do UL80 (14"), od którego jest co prawda o centymetr węższy, ale przerasta go grubością i ciężarem.  

Jeśli jednak porównać U30JC z innymi standardowymi trzynastkami, łatwo o konkluzję, że jest to sprzęt całkiem zgrabny i mobilny. Jego obudowa pieści zmysł wzroku użytkownika bardzo udanym wzornictwem. Smukłym plecom ekranu ze szczotkowanego aluminium, z umieszczonym na środku błyszczącym logo producenta, nadano barwę, którą można określić jasno-stalowo-szarą. Poza wysoką oceną estetyczną trzeba przyznać, że bardzo dobrze spełniają one funkcję ochrony matrycy, w niewielkim stopniu poddając się nawet silnemu naciskowi. Na powierzchni nie pozostają też irytujące odciski palców.

Chcąc unieść wieko przekonamy się, że można to zrobić przy użyciu jednej ręki, jednak nie należy się martwić o solidność niewielkich zawiasów. Co prawda w związku z brakiem mechanizmu ryglującego po obróceniu komputera do góry nogami klapa odstaje na centymetr od jednostki zasadniczej, ale wykonują one swoją pracę cicho, a po ustawieniu ekranu w pozycji roboczej pozwalają tylko na niewielkie chybotanie ekranu. Maksymalny kąt otwarcia to 140 stopni.

W tym momencie ukazuje się błyszcząca powierzchnia matrycy i w moim odczuciu jeden z ważniejszych błędów projektantów Asusa - błyszcząca ramka ekranu (a także zawiasy i część powierzchni baterii widoczna pomiędzy ekranem a korpusem laptopa). Ten wyeksponowany wizualnie obszar natychmiast pokrywa się kurzem, a w następnej kolejności liniami papilarnymi właściciela. Na domiar złego ramka nie jest wystarczająco solidnie zamontowana, co przy zmianie nachylenia ekranu przekłada się na skrzypnięcia tego elementu, jak i na niewielkie zmiany w wyświetlanym obrazie przy mocniejszym ściśnięciu.

Pulpit prezentuje się równie elegancko jak pokrywa. Patrząc od góry, można podziwiać wspomnianą już czarną, błyszczącą powierzchnię akumulatora, a przed nią elegancko wkomponowany paseczek aluminium przechodzący na prawym końcu w niewielki przycisk włączający komputer. Dyskrecję wyłącznika wzmaga brak podświetlenia. Klawiatura została wtopiona w srebrną plastikową powierzchnię pulpitu, którą wieńczy z przodu odpowiadająca kolorystycznie klapie i również metalowa podpórka pod nadgarstki. Jej początkowy chłód nie każdemu użytkownikowi przypadnie do gustu, jednak po oparciu na niej dłoni dostosowuje się do temperatury ciała. Stonowane diody sygnalizacyjne przeniesiono na przednią ściankę, przed gładzik. Nie dotyczy to tylko informacji o statusie Caps Lock, którą umieszczono przy właściwym klawiszu.  

Spód laptopa to tradycyjnie czarny plastik, dwie klapki serwisowe (dostęp do dysku twardego i pamięci operacyjnej) i bardzo dobra sztywność. Powierzchnia ta jest pozbawiona wybrzuszeń, co rzadko zdarza się w urządzeniach wyposażonych w akumulator o ponadstandardowej pojemności.

Po tak pozytywnym opisie wykonania nie może dziwić, że U30JC bez zająknięcia znosi trzymanie jedną ręką za narożnik czy wszelkie inne próby naciskowe. Naprawdę minimalne uchybienia można zauważyć tylko pod postacią niewielkiego luzu akumulatora w jego wnęce i delikatnego uginania się przy silnym nacisku krawędzi pulpitu w okolicach napędu optycznego.

Rozmieszczenie złączy wydaje się optymalne. Większość z nich została umieszczona po lewej stronie, a te z prawej zostały przesunięte za napęd optyczny, by nie przeszkadzały po podłączeniu myszki. Szkoda jednak, że Asus nie zdecydował się na dodatkowe porty z myślą o bardziej wymagających użytkownikach. Mam tu na myśli przede wszystkim eSATA lub ExpressCard.

Zaraz po wyjęciu z pudełka zasilacz zwraca na siebie uwagę sporymi rozmiarami. Jest to standardowy model Asusa dołączany do większości laptopów, w tym nawet tych z ekranem 17". Przydałoby się coś mniejszego. Dobrze chociaż, że waga tego dodatku jest na akceptowalnym poziomie. Udogodnieniem jest też kątowa wtyczka zasilania, która pomimo niezbyt pewnego mocowania nie pozwala na przypadkowe odcięcie od prądu.

front: przełącznik sieci bezprzewodowej, czytnik kart flash,
front: przełącznik sieci bezprzewodowej, czytnik kart flash,
lewy bok: blokada Kensingtona, szczeliny wentylacyjne, VGA/D-Sub, HDMI, USB, wyjście słuchawkowe, wejście mikrofonowe
lewy bok: blokada Kensingtona, szczeliny wentylacyjne, VGA/D-Sub, HDMI, USB, wyjście słuchawkowe, wejście mikrofonowe
prawy bok: napęd optyczny, USB, LAN, gniazdo zasilania
prawy bok: napęd optyczny, USB, LAN, gniazdo zasilania
tył: akumulator
tył: akumulator

Osprzęt

Asus U30JC został wyposażony w klawiaturę wyspową znaną dobrze z serii UL. Jest to dość udana i solidna konstrukcja, a rozłożone w sporych odstępach płytki ułatwiają unikanie literówek, nie chyboczą się i poza kilkoma wyjątkami (spacja, backspace) są raczej ciche. Przyzwyczajenia wymaga jednak stosunkowo krótki skok klawiszy.

Układ klawiatury jest standardowy. Szkoda, że nie pokuszono się o wyodrębnienie klawiszy kierunkowych.

Raczej pozytywny obraz zakłóca niedbale zamontowana maskownica przestrzeni między płytkami, która ugina się pod wpływem naciskania klawiszy. Problem ten w największym stopniu dotyczy dwóch górnych rzędów klawiszy po prawej stronie. Ich wciskaniu towarzyszy stuk o powierzchnię pod klawiaturą.

Gładzik Elan robi dobre pierwsze wrażenie. Jego duża (85 x 46 mm) i prawdopodobnie metalowa powierzchnia jest umieszczona głębiej niż pulpit roboczy, co podkreśla błyszcząca obwódka. Później okazuje się, że dobre są też właściwości użytkowe - tępa na początku powierzchnia z czasem nabiera odpowiedniego poślizgu. Należy też pochwalić wysoką czułość.

Urządzenie wskazujące obsługuje gesty, ale technologia ta jest ograniczona właściwie do przewijania za pomocą dwóch palców. Po krótkim treningu przebiega to dość sprawnie.

Dołączone klawisze przykryte jedną belką cechuje dobra kultura pracy. Szkoda jednak, że jest to kolejny w tym komputerze element o błyszczącej powierzchni, przez co non stop można na nim podziwiać odciski palców.

Warto wspomnieć, że zamontowana kamerka nie została pozbawiona diody sygnalizującej jej pracę.

klawiatura
klawiatura
touchpad
touchpad

Obraz

Matryca 13,3" ma dominujące obecnie proporcje 16:9 i rozdzielczość 1366x768. Dostarczyło ją AU Optronics (AUO102C / B133XW01 V0). Biorąc pod uwagę wyposażenie tego niewielkiego Asusa w mocną baterię, rozczarowujący jest fakt zastosowania ekranu z błyszczącą powłoką, co przekłada się przy słonecznej pogodzie na silne refleksy na jego powierzchni. Nie jest tego w stanie zrekompensować podświetlenie ekranu, które nie wyróżnia się poziomem jasności.

Takie cechy jak kontrast czy odwzorowanie kolorów stoją na poziomie przeciętnym dla wyświetlaczy laptopowych. To samo dotyczy kątów widzenia, tradycyjnie ograniczonych w płaszczyźnie pionowej.

 

Osiągi

Wśród procesorów oferowanych do U30JC na polskim rynku zamontowany w testowanym egzemplarzu Core i5-520M jest najmocniejszą jednostką. Jest to obecnie jeden z wydajniejszych układów dwurdzeniowych Intela. Ma również dobry stosunek ceny do wydajności. W porównaniu do słabszego modelu i5-430M oferuje nie tylko wyższe taktowanie (bazowe 2,4 GHz i do 2,93 GHz w trybie Turbo Boost), ale i przydatne w zaawansowanych zadaniach technologie takie jak Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d), Intel Trusted Execution Technology i AES New Instructions. Wydajność procesora to kolejny element, który zdecydowanie odróżnia ten laptop od serii UL.

Dysk twardy Seagate o pojemności aż 500 GB i standardowej prędkości talerzy - 5400 obr/min - oferuje przeciętne osiągi.

Najciekawszym jednak rozwiązaniem jest użycie dwóch kart graficznych, a zwłaszcza sposób ich działania. Technologia Nvidia Optimus pozwala na automatyczne przełączanie pomiędzy zintegrowanym w procesorze układem Intel GMA HD a osobną kartą Nvidia GeForce 310M. Po szczegóły techniczne odsyłam do testu Optimusa; tu postaram się przedstawić wrażenia z użytkowania. Optimus ma dwie twarze - polegając na automacie, uzyskuje się komfortową sytuację, w której komputer w niedostrzegalny sposób zarządza wydajnością graficzną. Pozwala to na oszczędność energii i długie przebiegi na baterii, gdy system nie jest obciążony i odpowiednio wyższą wydajność, gdy przyjdzie ochota skorzystać z gier czy innych programów potrzebujących wydajnej karty graficznej. Należy tylko pamiętać, że GF 310M tak czy inaczej nie jest bardzo wydajną kartą. Ma tylko 64-bitową magistralę i pomimo zastosowania pamięci DDR3 nowsze gry będą czasem wymagać drastycznego obniżenia ustawień, by zachować przyzwoitą płynność. Rzadko zdarza się, że trzeba przypomnieć manualnie programowi, by korzystał z mocniejszej karty.  Poważniejsze problemy sprawiło tylko demo gry PES 2010, nie potrafiące pomimo pomocy odnaleźć układu Nvidii. Należy to tłumaczyć młodością technologii, która wymaga rozwoju i czasu na reakcję producentów oprogramowania.

Większe kłopoty pojawiają się, gdy przyjdzie ochota kontrolować poczynania Optimusa. Nie jest dostępne specjalne narzędzie do monitorowania jego pracy, a w przypadku niektórych programów diagnostycznych konieczne jest zastosowanie forteli, by zmusić je do wyświetlania karty niezintegrowanej. I tak np. HWmonitor nie pokazuje jej w ogóle, a stary dobry 3DMark06 twierdzi, że wyniki typowe dla GF 310M osiąga na GMA HD.  

Poza tym - jak już było pisane przy okazji testów Optimusa - nie działa czasem zmiana domyślnej karty graficznej na słabszą dla bardziej wymagających programów.  

Ale to akurat sztucznie tworzone sytuacje. W normalnym użytkowaniu pomysł Nvidii działa naprawdę nieźle, docenić należy brak przerw w wyświetlaniu obrazu czy konieczności wyłączania niektórych programów, co ma miejsce w przypadku systemów grafik hybrydowych z kontrolą manualną.

3DMark 03 Standard
10221 pkt.
3DMark 05 Standard
6789 pkt.
3DMark 06 1280x768 Score
3746 pkt.
Pomoc

Wydajność w grach

We wszystkich grach wyłączone AA i AF.

Call of Duty 4

rozdzielczość 1366x768
min. 19, śr. 29,37, maks. 54 kl/s

Dirt 2 Demo benchmark

rozdzielczość: 1366x768
min. 15,1, śr. 20,1 kl/s

FIFA10

rozdzielczość 1280x768
min. 16, śr. 52,42, maks. 64 kl/s

Need for Speed: Shift

rozdzielczość: 1366x768
min. 14, śr. 19,45, maks. 25 kl/s

Wolfenstein 2

rozdzielczość: 1366x768
min. 11, śr. 14,85, maks. 23 kl/s

Wpływ na otoczenie

Hałas

Wentylator działa prawie cały czas, produkując dźwięk o natężeniu 33,9 dB. Ustaje czasem, gdy nie wykonuje się na komputerze żadnych operacji. Na pierwszy plan wybija się wtedy w cichym otoczeniu szum dysku twardego na poziomie 32,8 dB. Przy obciążeniu dynamiczniejsza praca wiatraka daje wynik prawie 39 decybeli, a w trakcie walki z maksymalnym stresem hałas wzmaga się okresowo nawet do 41,9 dB.

Rozpędzająca się płyta DVD potrafi zabrzęczeć (46,6 dB), zazwyczaj jednak szumi na poziomie 37,7 dB, co ginie w dźwiękach odtwarzanego filmu.

Na pochwałę zasługuje charakterystyka pracy układu chłodzenia. Ma on dwa podstawowe tryby pracy plus trzeci w sytuacjach ekstremalnych. Potrafi jednak płynnie dostosowywać prędkość obrotową wentylatora do aktualnych potrzeb. Ważne jest też to, że szum jest równomierny i ma nieirytującą charakterystykę. Dlatego pomimo nie najniższych zmierzonych wartości ogólne wrażenie co do kultury pracy nie jest negatywne.

Hałas

luz
32.6 / 33.9 / 34.9 dB
HDD
32.8 dB
DVD
37.7 / 46.6 dB
obciążenie
38.9 / 41.9 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)

Ciepło

Nieobciążony laptop właściwie się nie nagrzewa, osiągając w najcieplejszym miejscu 28°C. Potwierdzają to temperatury komponentów, które oscylują w okolicach trzydziestu kilku stopni.

Brawa należą się natomiast małemu Asusowi za poziom temperatur w teście ekstremalnym. Gdy maksymalnie obciążone rdzenie pocą się w temperaturze 90°C, a karta graficzna osiąga 80°C, temperatury zmierzone na powierzchni rosną co najwyżej o 10°C. Maksymalna zmierzona na spodzie temperatura to 37,5°C - jest to wartość, jaką wiele laptopów osiąga w tym miejscu przy braku obciążenia. By upewnić się co do tych rewelacyjnych wyników test przeprowadziłem dwukrotnie. Ciężko uwierzyć, że laptop z wydajnym procesorem i niezintegrowaną kartą graficzną może być w stresie trzymany na kolanach i użytkownik odczuje wyraźne ciepło tylko na lewym udzie, na niewielkiej powierzchni.

w stresie
 29 °C28.2 °C26.7 °C 
 36.8 °C34.4 °C28.8 °C 
 29.5 °C35.2 °C27.2 °C 
maks. w ogóle: 36.8 °C
średnia: 30.6 °C
24.9 °C25.1 °C31.5 °C
25.9 °C29.8 °C37.5 °C
26.2 °C31.3 °C32.4 °C
maks. w ogóle: 37.5 °C
średnia: 29.4 °C
zasilacz  52 °C | temperatura otoczenia 20 °C
(+) The average temperature for the upper side under maximal load is 30.6 °C / 87 F, compared to the average of 31.2 °C / 88 F for the devices in the class Multimedia.
(+) The maximum temperature on the upper side is 36.8 °C / 98 F, compared to the average of 36.9 °C / 98 F, ranging from 21.1 to 71 °C for the class Multimedia.
(+) The bottom heats up to a maximum of 37.5 °C / 100 F, compared to the average of 39.1 °C / 102 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 26.2 °C / 79 F, compared to the device average of 31.2 °C / 88 F.
(+) The palmrests and touchpad are reaching skin temperature as a maximum (35.2 °C / 95.4 F) and are therefore not hot.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.8 °C / 83.8 F (-6.4 °C / -11.6 F).

Głośniki

Pomimo logo Altec Lansing i technologii SRS system nagłośnienia U30JC nie wyróżnia się na tle innych laptopów. Stać go na czysty dźwięk nawet przy maksymalnym poziomie głośności, który pozwoli na wypełnienie muzyką niewielkiego pokoju, ale nic ponadto. Częściowo winę za ten stan rzeczy ponosi niekorzystne umiejscowienie głośników na przedniej ściance.

Wydajność akumulatora

Bateria Asusa wyróżnia się pojemnością na tle konkurencji. W połączeniu z hybrydową grafiką i dobrze zarządzającym energią procesorem przekłada się to na dobre czasy pracy bez dostępu do prądu.  

Test czytelnika zakończył się po imponującym czasie 8,5 h. Wartość odnotowana przy korzystaniu z WiFi to 5,5 h. Można sobie jednak wyobrazić, że więcej czasu spędzonego na YouTube'ie czy temu podobnych witrynach uszczupliłoby ten wynik. Z drugiej strony korekta ustawień i spokojne surfowanie po sieci mogłyby dać czasy powyżej 6 h. Prawie 3,5 h odczytu DVD pozwala zaplanować seans w wersji "director's cut" bądź bollywoodzki musical. Klasyczny test obciążeniowy zakończony po niecałych 2 h również daje powody do zadowolenia.

Wydajność akumulatora
luz
8h 36min
sieć przez WLAN
5h 31min
DVD
3h 21min
obciążenie
1h 57min
Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0 / 0 W
luzdarkmidlight 10 / 12 / 16 W
obciążenie midlight 55 / 76 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.

Podsumowanie

U30JC to solidna i elegancka, wykończona aluminium konstrukcja, która nie będzie raziła w zastosowaniach biznesowych, a może się też spodobać miłośnikom multimediów. Ten Asus nie jest może tak smukły jak modele na platformie CULV, ale dzięki temu mamy do dyspozycji mocny procesor i napęd optyczny.  

Zastosowanie dużego akumulatora i automatycznie przełączanych kart graficznych pozwala myśleć o długiej i w razie potrzeby wydajnej pracy z dala od dostępu do sieci elektrycznej. Pochwalić należy również bardzo niskie (nawet pod obciążeniem) temperatury na powierzchni laptopa, zachęcające do używania go na kolanach.

Wśród wad należy wymienić błyszczącą powłokę matrycy, niepraktyczną i delikatną ramkę ekranu, nie najlepiej zamontowaną kratkę między klawiszami i ograniczoną liczbę portów.

Zainstalowana w tym modelu nowatorska technologia automatycznego przełączania grafik Nvidia Optimus działa dość skutecznie i niezauważalnie, jeśli nie musimy kontrolować jej poczynań.

Asus U30JC
Asus U30JC

Dziękujemy za wypożyczenie egzemplarza do testu firmie X-KOM.

Please share our article, every link counts!
Asus U30JC
bohater testu: Asus U30JC

Specyfikacja techniczna

Asus U30JC
Procesor
Intel Core i5-520M 2 x 2.4 - 2.9 GHz, Arrandale
Karta grafiki
NVIDIA GeForce 310M - 512 MB VRAM, rdzeń: 625 MHz, pamięć: 790 MHz, DDR3, technologia Nvidia Optimus, dodatkowo Intel GMA HD, ForceWare 188.71
Pamięć
4 GB 
, Kingston DDR3-1333, 2x 2 GB
Matryca
13.30 cali 16:9, 1366 x 768 pikseli, AU Optronics AUO102C / B133XW01 V0 , refleksująca: tak
Chipset
Intel HM55
Dysk twardy
500 GB - 5400 rpm, 500 GB 
, 5400 obr/min, Seagate ST9500325AS
Karta dźwiękowa
Realtek ALC269 @ Intel Ibex Peak PCH
Złącza
3 USB 2.0, 1 VGA/D-Sub, 1 HDMI, 1 blokada Kensingtona, gniazda audio: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, czytnik kart: MS/MS Pro/MMC/SD
Łączność
Atheros AR8131 PCI-E Gigabit Ethernet Controller (10MBit/s), Atheros AR9285 Wireless Network Adapter (b/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth jest
Napęd optyczny
Matshita DVD-RAM UJ890AS
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 31 x 328 x 239
Akumulator
84 Wh litowo-jonowy, 5600 mAh, 15 V, 8 ogniw
System operacyjny
Microsoft Windows 7 Home Premium 64 Bit
Camera
kamerka: 0.3 MPx
Inne
Zasilacz – 13,2 x 5,6 x 3,1; 19 V, 4,74 A, 90 W
Waga
2.18 kg, zasilacz: 467 g
Cena
3649 PLN

 

Sprzęt dostarczył

sklep komputerowy X-Kom
Asus U30JC
Asus U30JC
Asus U30JC
Asus U30JC
Asus U30JC
Asus U30JC
Asus U30JC
Asus U30JC
Asus U30JC
Asus U30JC
Asus U30JC
Asus U30JC
Asus U30JC
Asus U30JC
Asus U30JC
Asus U30JC
Asus U30JC
Asus U30JC
Asus U30JC
Asus U30JC
Asus U30JC
Asus U30JC
Asus U30JC
Asus U30JC
Asus U30JC
Asus U30JC
Asus U30JC
Asus U30JC
Asus U30JC
Asus U30JC

Autor

Niniejszą recenzję przygotował Mateusz Stach.

Podobne laptopy

Notebooki innego producenta i/lub z innym CPU

Recenzja Asus U33JC Bamboo
GeForce 310M, Core i5 430M

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Recenzja Asus Vivobook Pro 16X: Notebook dla twórców z wyjątkowym procesorem
NVIDIA GeForce RTX 4060 Laptop GPU, Raptor Lake-HX i9-13980HX, 16.00", 2.09 kg
Recenzja Asus ProArt Studiobook 16 OLED: Multimedialny laptop z ekstremalną wydajnością procesora
NVIDIA GeForce RTX 4070 Laptop GPU, Raptor Lake-HX i9-13980HX, 16.00", 2.434 kg
Recenzja laptopa Asus Zenbook 14 UM3402Y: Nowa nazwa Ryzen 7 7730U, stara wydajność Zen 3
Vega 8, Cezanne (Zen 3, Ryzen 5000) R7 7730U, 14.00", 1.402 kg
Recenzja laptopa Asus Zenbook Pro 14 OLED: Rywal MacBooka Pro z wyświetlaczem OLED 120 Hz
NVIDIA GeForce RTX 4070 Laptop GPU, Raptor Lake-H i9-13900H, 14.50", 1.678 kg

Za

+elegancki wygląd
+długie przebiegi na akumulatorze
+brak nagrzewania obudowy nawet pod obciążeniem
+wysoka jakość wykonania
 

Przeciw

-błyszcząca i delikatna ramka matrycy
-źle zamontowana maskownica klawiatury
-brak eSATA i ExpressCard
-błyszcząca powierzchnia matrycy
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Asus U30JC
Sylwester Cyba (Update: 2020-01-26)