Notebookcheck Logo

SiliconX - krzem w akumulatorach

SiliconX
SiliconX
Norweska prasa donosi, że miejscowi wynalazcy znaleźli patent na dłuższą żywotność akumulatorów litowo-jonowych.

Jednostka badawcza odpowiedzialna za tytułowy projekt to IFE (Institute for Energy Technology) z siedzibą w miejscowości Kjeller w Norwegii (25 km od Oslo) znanej z reaktora nuklearnego (powstał we współpracy między Norwegią a Holandią).

Patent norweskich naukowców ma się przełożyć na dłuższy czas pracy akumulatorów litowo-jonowych stosowanych w samochodach elektrycznych i hybrydowych (mowa o zasięgu 1000 km), smartfonach, tabletach i w laptopach (tu mowa o przebiegach pięciokrotnie dłuższych).

Rozwiązanie opiera się o zastosowanie krzemu w miejsce obecnie stosowanego grafitu. Ten pierwszy ma gwarantować nawet 10 razy większą wytrzymałość. Zawsze był jednak problem z utratą cennych właściwości w krótkim czasie (czysty krzem). I tu pojawia się patent Norwegów o nazwie SiliconX (mieszanka krzemu i domieszek), który ma być remedium na dotychczasowe bariery techniczne.

Nowy materiał (SiliconX) powstał w ramach programu FORNY2020 (The Research Council of Norway; fundusz warty 198 mln NOK a przyznane już granty 52 mln NOK) - jest przypisany do firmy Kjeller Innovasjon AS i ma nr 282159 (SiliconX: Unique silicon material for next generation high capacity Li-ion batteries).

s).

Źródło: [H]ardOCP

» skomentuj na forum «

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2018 07 > SiliconX - krzem w akumulatorach
Sylwester Cyba, 2018-07-14 (Update: 2018-07-14)