Notebookcheck Logo

Recenzja smartwatcha Fitbit Sense 2 - automatyczne rejestrowanie aktywności

Nowe poszukiwanie sensu. Sense 2 to topowy smartwatch firmy Fitbit. Wyposażony jest w wiele czujników, aluminiową obudowę i aplikacje Google. Może być również używany do połączeń telefonicznych i płatności. Nasza recenzja wyjaśnia, kto powinien przyjrzeć się bliżej Sense 2, a kto powinien trzymać się od niego z daleka.
Accessory Gadget Smartwatch Wearable

Fitbit promuje Sense 2 jako swój najbardziej zaawansowany smartwatch dla zdrowia i fitnessu. Zewnętrznie Sense 2 jest bardzo podobny do Sense 1, który jest nadal dostępny. Fitbit oferuje urządzenie w trzech różnych wariantach kolorystycznych: Grafitowa obudowa z szarą opaską, Platynowa obudowa z białą opaską i Złota obudowa z niebieską opaską. Testowane urządzenie jest szare. Kupujący otrzymują Fitbit Premium za darmo przez sześć miesięcy. Sense 2 kosztuje 300 euro (~326 USD) i nie ma różnych wersji ani opcji LTE.

Fitbit Sense 2
Matryca
1.58 cali 1:1, 336 x 336 pikseli 301 PPI, capacitive, OLED, refleksująca: tak, 60 Hz
Dysk twardy
4 GB Flash, 4 GB 
Złącza
NFC, Brightness Sensor, czujniki: gyroscope, barometer, acceleration, skin temperature, blood oxygen, EDA/ cEDA
Łączność
Bluetooth 5.0, GPS
Akumulator
162 mAh litowo-jonowy, Czas pracy (dane producenta): 144 h
Charging
fast charging / Quickcharge
Inne
głośniki: Mono, charging cable, manual, 60.20001.184.52, 24 miesiące(y) gwarancji, IPX8, GNSS-Networks: GPS, GLONASS, fanless, waterproof
Waga
39 g
Cena
300 PLN

 

Obudowa i funkcje - Fitbit dostarcza aluminium

Obudowa Fitbit Sense jest kwadratowa i wykonana z aluminium. Głośnik znajduje się po prawej stronie. Dwa mikrofony i przycisk znajdują się po lewej stronie. Przycisk siedzi bez luzu i ma dobry punkt nacisku. Znane czujniki smartwatcha znajdują się na spodzie. Fitbit instaluje również czujniki na górnej stronie między wyświetlaczem a ramką. Smartwatch posiada certyfikat IPX8 i według producenta powinien być wodoodporny do 50 metrów (~164 stóp).

Pasek jest wykonany z tworzywa sztucznego, ma szerokość 24 milimetrów (~0,95 cala) i można go bardzo łatwo wymienić bez użycia narzędzi. Nie jest to jednak standardowe zapięcie. Fitbit oferuje we własnym sklepie różne opaski ze skóry, skóry wegańskiej lub dzianiny z różnymi zapięciami.

Podczas gdy aluminiowa ramka, wyświetlacz i paski przetrwały test bez problemów, na spodzie po dwóch tygodniach widać wyraźne ślady zarysowań. Fitbit dołącza do Sense 2 dwa paski w różnych rozmiarach. Zegarek waży 26 gramów (~0,9 uncji) bez paska i 39 gramów (~1,4 uncji) z mniejszym standardowym paskiem.

Konfiguracja i obsługa - piękne samouczki dla Sense 2

Opakowanie Sense 2 zasługuje na szczególną pochwałę. Po zsunięciu zewnętrznej pokrywy można otworzyć wewnętrzne pudełko i wyraźnie zaprezentować wszystkie komponenty.

Przed rozpoczęciem korzystania z Sense 2 należy zainstalować aplikację Fitbit, która jest dostępna dla Android i iOS. Smartwatch jest konfigurowany za pośrednictwem aplikacji, wszystkie zebrane informacje są również wyświetlane w programie, a ustawienia można tam zmienić.

Konfiguracja przebiega szybko. Szczególnie miłe są krótkie samouczki i filmy, które wizualizują funkcje zegarka i strukturę oprogramowania. Brakujące uprawnienia są wyróżnione kolorem, a ustawienia można zmienić bezpośrednio z poziomu aplikacji.

Aplikacja Fitbit podzielona jest na pięć kategorii: Dzisiaj, Odkryj, Społeczność, Premium i Konto. Pierwsze cztery sekcje są łatwe do znalezienia w dolnej części wyświetlacza. Za "Odkryj" znajdują się nie tylko treningi i ćwiczenia uważności, ale także statystyki i - nieco ukryte - aplikacje i tarcze zegarka. Nabywcy Sense 2 otrzymują wersję premium za darmo przez sześć miesięcy, po czym wymagana jest subskrypcja. Dodatkowe funkcje obejmują dzienny indeks kształtu, rozszerzoną analizę snu, raport zdrowotny, ćwiczenia uważności, treningi wideo i specjalne tarcze zegarka.

Ustawienia zegarka są dość ukryte w oprogramowaniu. Użytkownik może tam dostosować ustawienia połączeń, powiadomień o wiadomościach czy nieregularnym tętnie i celach krokowych. Ponadto można tam dostosować układ aplikacji i kafelków. Znajdują się tu również indywidualne ustawienia aplikacji, na przykład dla asystenta głosowego, Portfela Google do płatności mobilnych lub Map Google do nawigacji.

Dalsze ustawienia, na przykład dla zawsze włączonego wyświetlacza, jasności wyświetlacza lub ustawiania alarmu, są możliwe tylko na samym zegarku, ale nie na smartfonie. Ogólnie rzecz biorąc, smartwatch oferuje podstawowe ustawienia, ale są one ograniczone w porównaniu do innych producentów. Na przykład, istnieje zawsze włączony wyświetlacz, ale można go tylko aktywować lub dezaktywować; nie ma kontroli czasu ani opcji inteligentnej. Tryb uśpienia automatycznie wpływa na AoD, ale nie można go regulować. Jasność wyświetlacza można również regulować w trzech krokach, ale użytkownik nie może włączyć ani wyłączyć czujnika jasności.

Fitbit Sense 2 ma przycisk funkcyjny po lewej stronie. Krótkie naciśnięcie otwiera przegląd aplikacji, długie naciśnięcie może otworzyć aplikację i jest asystentem głosowym w ustawieniach fabrycznych. Przesunięcie w bok prowadzi przez kafelki. Przesunięcie od góry do dołu otwiera krótkie menu, a przesunięcie od dołu do góry otwiera przegląd wiadomości.

Rozmieszczenie czujników wokół wyświetlacza jest niefortunne. Są one potrzebne na przykład do skanowania EDA, które ma mierzyć poziom stresu. Zegarek zachęca do zakrycia wyświetlacza dłonią, a tym samym dotknięcia czujników. Wyświetlacz jest jednak całkowicie zakryty i nie można zobaczyć dalszych instrukcji ani sprawdzić, czy pomiar jest uruchomiony, czy też wystąpiła awaria.

Telefonia i powiadomienia - Sense 2 ma funkcję telefonu

Fitbit Sense 2 ma mikrofony i głośnik, a telefonia jest możliwa po sparowaniu go ze smartfonem przez Bluetooth. Połączenia przychodzące są niezawodnie wyświetlane na smartwatchu. Jeśli jednak połączenie jest odbierane bezpośrednio na nadgarstku, nawiązanie połączenia trwa kilka sekund - rozmówca musi być odpowiednio wytrwały.

Gdy połączenie się powiedzie, jakość głosu jest w porządku. Jednak głośnik Sense 2 mógłby być głośniejszy. Czasami trudno jest zrozumieć drugą stronę w hałaśliwym otoczeniu, gdy zegarek nie jest trzymany przy uchu. Rozpoczynanie połączeń za pośrednictwem smartwatcha lub uzyskiwanie dostępu do kontaktów nie jest możliwe.

W teście smartwatch niezawodnie wyświetla przychodzące wiadomości. Można indywidualnie wybrać, które aplikacje mogą wysyłać powiadomienia do zegarka. Smartwatch wyświetla wiadomości chronologicznie w menu powiadomień.

Sense 2 może wyświetlać wiele emotikonów, choć nie wszystkie. Nie wyświetla jednak zdjęć. Odpowiedzi są możliwe za pomocą wprowadzania głosowego lub wstępnie napisanej krótkiej odpowiedzi. Świetne jest to, że te odpowiedzi można dostosować do każdej aplikacji. Ponadto można wybrać, czy "status odczytu" ma się zmieniać bezpośrednio pod wiadomością na zegarku.

Asystent głosowy - Fitbit (wciąż) polega na Alexie

Chociaż Fitbit należy teraz do Google lub Alphabet, producent polega na Alexie Amazona jako asystencie głosowym. Konto Amazon musi być zarejestrowane w aplikacji Fitbit, aby uzyskać dostęp do asystenta głosowego.

Alexa zawsze musi być aktywowana za pomocą menu lub krótkiego polecenia - odpowiedzi na żądanie nie są możliwe. Rozpoznawanie głosu jest przekonujące w teście. Odpowiedzi są udzielane przez głośnik, a także wizualizowane na wyświetlaczu. Dźwięk asystenta jest nieco cichy.

Zdrowie i fitness - subskrybenci premium otrzymują materiały wideo

Funkcje fitness działają za pośrednictwem aplikacji Fitbit, podobnie jak ustawienia. Fitbit oferuje łącznie ponad 40 różnych trybów treningowych. Możliwe są dalsze ustawienia dla poszczególnych treningów. Na przykład można zdefiniować cel, taki jak określony dystans dla jazdy na rowerze lub czas dla joggingu. Ponadto układ ekranu można dostosować w zależności od sportu.

Smartwatch może automatycznie rozpoznawać niektóre sporty, takie jak jogging, chodzenie lub jazda na rowerze. Rozpoznawanie działa niezawodnie w teście, a odległości mogą być rejestrowane w razie potrzeby. Jednak Sense 2 nie zapewnia stanów pośrednich, takich jak prędkość na ostatnim kilometrze lub średnie tętno, ani jako komunikat głosowy, ani jako informacja na wyświetlaczu.

Dzienny wskaźnik formy ma pomóc użytkownikowi rozpoznać kondycję ciała i odpowiednio dostosować intensywność treningu. Aplikacja oferuje również różne treningi wideo - przynajmniej w wersji premium. Zakres oferty rozciąga się od treningu z ciężarami po jogę i rozciąganie. Kursy biegania nie są jednak oferowane, a wszystkie filmy treningowe muszą być oglądane na smartfonie.

Zebrane dane można zsynchronizować z Google Fit.

Cele działalności

Cele aktywności są wyświetlane w bardzo widoczny sposób zarówno na zegarku w formie kafelka, jak i w aplikacji Fitbit w sekcji "Dzisiaj". Fitbit dzieli wyświetlacz na minuty strefowe - czas, który jest istotny dla treningu - kroki, piętra, kilometry i spalone kalorie. Z jednej strony oprogramowanie wyświetla liczby, a z drugiej dla każdej kategorii wyświetlany jest okrąg, który sukcesywnie się zapełnia. Istnieją również wyskakujące komunikaty, gdy cele zostaną osiągnięte i odznaki za nowe rekordy, takie jak określona liczba pięter ukończonych dziennie. Cele można ustawić w aplikacji.

Smartwatch zapewnia również informacje o poziomie stresu, codziennej formie i treningach ukończonych w ciągu tygodnia.

Tętno, rytm serca i nasycenie krwi tlenem

Fitbit Sense 2 może mierzyć tętno, zmienność tętna, częstość oddechów, temperaturę skóry i nasycenie tlenem. Aby lepiej sklasyfikować odczyty, porównujemy je z odczytami urządzenia referencyjnego.

Aby zmierzyć tętno, zabraliśmy Sense 2 wraz z paskiem na klatkę piersiową Polar H10 na okrążenie rowerowe. Oba urządzenia zgłaszają bardzo podobne wartości tętna spoczynkowego i wskazują różnicę tylko jednego uderzenia na minutę, co odpowiada odchyleniu o 1,3 procent.

Wykonaliśmy trzy pomiary pulsu mocy. Podczas gdy w dwóch pomiarach wyniki między urządzeniami są niemal identyczne, odchylenie jest znacznie większe w jednym pomiarze. Średnia z trzech pomiarów daje różnicę 2,9%.

W pozostałych kategoriach mamy do czynienia z problemem polegającym na tym, że smartwatch mierzy wartości w sposób ciągły, ale pomiaru nie można uruchomić ręcznie. Na przykład, smartwatch nie może zmierzyć poziomu tlenu we krwi w określonym momencie.

Pomiar tętna za pomocą paska na klatkę piersiową Polar H10
Pomiar tętna za pomocą paska na klatkę piersiową Polar H10
Pomiar tętna za pomocą Fitibot Sense 2
Pomiar tętna za pomocą Fitibot Sense 2
Pomiar nasycenia krwi tlenem przez zmysł 2
Sense 2 SpO2

Śledzenie snu - Sense 2 jest dostarczany bez inteligentnego budzika

Fitbit Sense 2 oferuje rozbudowane funkcje śledzenia snu. Dla każdej nocy wskazywany jest czas snu, a także czas snu głębokiego lub REM. Smartwatch wskazuje również, jak spokojny był sen, co jest możliwe dzięki pomiarowi tętna podczas snu. Wartości są wyświetlane w postaci liczb i wykresu.

Wszystkie wartości są wyświetlane tylko w aplikacji na smartfona. Sam smartwatch ujawnia jedynie informacje o minionej nocy. W teście zegarek niezawodnie wykrywał fazy snu i czuwania. Niestety zebrane dane nie są wykorzystywane do funkcji inteligentnego alarmu.

Czasy można określić dla poszczególnych dni, tygodni, miesięcy, kwartałów i lat. Ponadto użytkownik może stworzyć harmonogram snu, który można dostosować do różnych dni tygodnia.

Użytkownicy Fitbit Premium mogą również wyświetlić indeks snu, który wskazuje ogólną jakość snu. Ponadto tworzony jest indywidualny profil snu i podawane są wskazówki dotyczące lepszego snu. Co więcej, aplikacja Fitbit oferuje muzykę i medytacje ułatwiające zasypianie.

Nagrywanie treningu - Sense 2 oferuje automatyczne rozpoznawanie treningu

Treningi są uruchamiane za pośrednictwem menu treningowego. Sense 2 wyświetla bezpośrednio trzy ostatnio używane dyscypliny sportowe; wszystko inne trzeba przewijać. Możesz wybrać, czy smartwatch ma śledzić trasę za pomocą GNSS dla każdego sportu. Dostęp do zapisanych treningów można uzyskać za pośrednictwem aplikacji Fitbit. Trasa może być opatrzona dodatkowymi informacjami na mapie, na przykład, który odcinek został przebiegnięty w jakiej strefie tętna lub z jaką prędkością.

Smartwatch dostarcza również informacji na temat metrów wysokości, spalonych kalorii i efektów w dziennych statystykach. Automatyczne wykrywanie treningu działało w teście niezawodnie.

GPS i nawigacja - Google Maps jest na pokładzie

Sense 2 oferuje nawigację za pośrednictwem Google Maps
Sense 2 oferuje nawigację za pośrednictwem Google Maps

Smartwatch obsługuje połączenia satelitarne przez GPS i GLONASS. Połączenie było zwykle nawiązywane szybko i było stabilne podczas testu. W okresie testowym nie wystąpiły żadne przerwy w połączeniu. Trasy treningowe można eksportować jako pliki TCX. Importowanie tras i uzupełnianie zapisanych tras nie jest możliwe.

Aby sprawdzić dokładność pomiaru, zabraliśmy Sense 2 na wycieczkę rowerową razem z Garmin Venu 2. Porównując obrazy satelitarne, zauważyliśmy, że Sense 2 nie mierzy dokładnie promieni, co powoduje odchylenie całkowitej odległości.

Pozytywne jest to, że Fitbit oferuje integrację z Google Maps. Jeśli trasa zostanie uruchomiona na smartfonie, jest ona automatycznie wyświetlana również na smartwatchu. Podawana jest tam odległość do następnej zmiany kierunku, a także czas do osiągnięcia celu. Strzałki pomagają w orientacji. Nie ma możliwości uruchomienia nawigacji z poziomu zegarka. Trasa nie jest również zapisywana na smartwatchu, który musi zawsze pozostawać połączony ze smartfonem przez Bluetooth.

Pomiar GNSS wokół jeziora
Pomiar GNSS wokół jeziora
Punkt zwrotny pomiarów GNSS
Punkt zwrotny pomiarów GNSS
Podsumowanie pomiarów GNSS
Podsumowanie pomiarów GNSS

Wyświetlacz - Fitbit instaluje panel AMOLED

Subpiksel wyświetlacza
Subpiksel wyświetlacza

Fitbit instaluje 1,58-calowy wyświetlacz AMOLED w Sense 2. Panel ma automatyczną kontrolę jasności, a także można go regulować na trzech poziomach: przyciemnionym, normalnym i maksymalnym. W teście nie udało się zmierzyć maksymalnej jasności. Fitbit stawia na jasny tekst na czarnym tle - wyświetlacz jest łatwy do rozpoznania nawet w pełnym słońcu.

Wdrożenie zawsze włączonego wyświetlacza, który można dostosować pod względem stylu, jest udane. Po aktywacji trybu uśpienia oprogramowanie zawiesza AoD na odpowiedni czas. Nie jest jednak możliwe kontrolowanie czasu wyświetlania.

Użytkownik może jednak określić, w jaki sposób wyświetlacz powinien zostać wybudzony, na przykład obracając nadgarstek, dotykając wyświetlacza lub naciskając przycisk. Wykrywanie podnoszenia nie działa jednak w 100 procentach niezawodnie w teście i powinno być nieco szybsze. W teście zmierzyliśmy PWM z wysoką częstotliwością 1868 Hz.

Screen Flickering / PWM (Pulse-Width Modulation)

To dim the screen, some notebooks will simply cycle the backlight on and off in rapid succession - a method called Pulse Width Modulation (PWM) . This cycling frequency should ideally be undetectable to the human eye. If said frequency is too low, users with sensitive eyes may experience strain or headaches or even notice the flickering altogether.
Screen flickering / PWM detected 1868 Hz

The display backlight flickers at 1868 Hz (worst case, e.g., utilizing PWM) .

The frequency of 1868 Hz is quite high, so most users sensitive to PWM should not notice any flickering.

In comparison: 53 % of all tested devices do not use PWM to dim the display. If PWM was detected, an average of 18196 (minimum: 5 - maximum: 3846000) Hz was measured.

Wydajność i czas działania - Interfejs użytkownika Fitbit z szarpnięciami

Fitbit niestety nie ujawnia żadnych informacji na temat SiP zainstalowanego w Sense 2. Nie można zainstalować przeglądarki, więc pomiary porównawcze nie są możliwe. Smartwatch działa stabilnie w codziennym użytkowaniu. Jednak szybkie przesuwanie kafelków prowadzi do znacznych zacięć. Przewijanie list również nie przebiega pomyślnie bez krótkich opóźnień. W teście nie wystąpiły jednak żadne awarie.

Producent zainstalował 4 GB pamięci wewnętrznej. Można to wykorzystać na kilka aplikacji i tarcz zegarka. Trasy lub muzyka nie mogą być przechowywane na zegarku.

Żywotność baterii - Sense 2 działa przez co najmniej 4 dni

Fitbit obiecuje ponad sześciodniową żywotność baterii dla Sense 2. Jeśli wszystkie pomiary są włączone, a smartwatch jest noszony przez całą dobę, w tym automatyczne wykrywanie treningu, Sense 2 działa dokładnie sześć dni. Jednak bez intensywnych treningów i z wyłączonym zawsze włączonym wyświetlaczem. Jeśli AoD jest włączony przy tych samych ustawieniach, światła gasną po niecałych czterech dniach.

Producent reklamuje również funkcję szybkiego ładowania. Sense 2 jest ładowany od 0 do 99 procent po 85 minutach na 24-watowym zasilaczu. Kolejne 10 minut ładowania wymagane jest do osiągnięcia ostatniego procenta. Smartwatch ładuje się od 0 do 80 procent w ciągu godziny. Bateria jest dość mała i ma tylko 162 mAh.

Do ładowania niezbędna jest dołączona podkładka ładująca, która trzyma się magnetycznie z tyłu zegarka. Kabel jest dość krótki i ma około 40 centymetrów (~16 cali). Ładowanie bezprzewodowe nie jest obsługiwane przez Sense 2. AoD nie jest automatycznie wyłączany podczas ładowania. Sense 2 automatycznie przełącza się w tryb oszczędzania energii przy 15 procentach pozostałego naładowania. Niektóre funkcje smartwatcha są wtedy ograniczone. Trybu oszczędzania energii nie można wyłączyć ręcznie.

Za

+ Zintegrowane mapy Google i portfel
+ Dobry komfort noszenia
+ Bogate wyposażenie

Przeciw

- Niska zdolność adaptacji oprogramowania
- Pomiary częściowo nie mogą być wyzwalane ręcznie
- Zbyt wolna funkcja telefonu

Werdykt - Fitbit Sense 2 nie wyróżnia się z tłumu

W recenzji: Fitbit Sense 2. Urządzenie testowe dostarczone przez Fitbit Germany.
W recenzji: Fitbit Sense 2. Urządzenie testowe dostarczone przez Fitbit Germany.

Fitbit dostarcza przekonujący pakiet smartwatcha z Sense 2. Jakość wykonania jest dobra, a komfort noszenia jest wysoki dzięki niskiej wadze. Dokładne automatyczne nagrywanie jest szczególnie przyjemne podczas treningu. Połączenie GPS jest stabilne, ale mogłoby być dokładniejsze. Eksport trasy jest dobrze wykonany, ale nie ma importu trasy, takiego jak Samsung Galaxy Watch5, Huawei Watch GT3 Pro lub Amazfit GTR4.

Jednak integracja usług Google, takich jak Google Maps i Google Wallet, jest dobrze wykonana. Nawigacja i płatności są możliwe bez problemów, gdy sparowany smartfon jest w pobliżu. Zegarek Pixel Watch, który został opracowany we współpracy z Fitbit i jest w tym samym przedziale cenowym, oferuje jeszcze więcej aplikacji i integracji Google

.

Wyświetlacz, oprogramowanie, szybkość działania i żywotność baterii są w porządku, ale nie do końca. W oprogramowaniu brakuje odtwarzacza muzyki - ani nie można przechowywać muzyki lokalnie, ani usługa przesyłania strumieniowego nie jest dostępna jako aplikacja.

Można zauważyć, że oprogramowanie działa, ale nie daje użytkownikowi dużej swobody. Ci, którzy dają smartwatchowi wolną rękę, polubią Sense 2. Jednak ci, którzy chcą sami wiele zdefiniować, powinni poszukać innego modelu.

Sense 2 przekonuje niezawodnymi powiadomieniami i połączeniami przychodzącymi w codziennym użytkowaniu. Możliwe jest również wykonywanie połączeń za pomocą smartwatcha, ale szybkość działania pozostawia wiele do życzenia.

Ogólnie rzecz biorąc, Sense 2 oferuje dobrze zaokrąglony zestaw funkcji, z ograniczeniami w dostosowywaniu. Nie może jednak wyróżniać się na tle konkurencji w żadnej dyscyplinie. Ponadto niektóre funkcje Fitbit Premium podlegają opłatom abonamentowym po okresie testowym.

Cena i dostępność

Fitbit sprzedaje Sense 2 we własnym sklepie internetowymcena detaliczna wynosi 300 euro (~326 USD). Ale inni sprzedawcy detaliczni, tacy jak Amazon czy Cyberport, również mają ten smartwatch w ofercie.

Transparency

The present review sample was made available to the author as a loan by the manufacturer or a shop for the purposes of review. The lender had no influence on this review, nor did the manufacturer receive a copy of this review before publication. There was no obligation to publish this review.

Pricecompare

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja smartwatcha Fitbit Sense 2 - automatyczne rejestrowanie aktywności
Benedikt Winkel, 2023-05-17 (Update: 2023-05-17)