Notebookcheck Logo

Test Sony Vaio SVS15

16/08/2012

Szykowny, szczupły i szybki. Laptop Sony Vaio SVS15 posiada lekką, częściowo metalową obudowę, jest naszpikowany najnowszymi podzespołami i ciekawymi rozwiązaniami technicznymi, a do tego posiada nietypową matrycę 15,5" Full HD typu IPS. Przeprowadzone testy miały pokazać, czy Sony udało się stworzyć użyteczne narzędzie pracy.

Obudowa

Obudowa Sony SVS15 ma 23,9 mm grubości, czyli jest bliska spełnienia kryterium Intela dla ultrabooków (maksymalnie 21 mm grubości). W każdym razie laptop ten waży 2 kg, czyli jest bardzo lekki, jak na model z ekranem 15-calowym. 

Niektóre elementy obudowy wykonano ze stopu magnezu. Podnadgarstnik jest aluminiowy. Obudowa jest koloru czarnego (laptopy z serii SVS15 mogą mieć też białe lub srebrne wykończenie). Co bardzo pozytywne, użyto matowego lakieru i powierzchnie obudowy się nie błyszczą. Plecy pokrywy ekranu mają chropowatą, nieśliską powierzchnię. Na powierzchni obudowy nie zostają raczej widoczne ślady palców. 

Spasowanie można spokojnie określić jako bardzo dobre. Odstępy między elementami są w porządku i nic nie trzeszczy. Sztywność natomiast mogłaby być lepsza. Kiedy podniesie się, trzymając go za jeden z przednich narożników, laptop z ekranem ustawionym w pozycji roboczej, obudowa trochę się wykrzywia. Miejsca oparcia dłoni nie uginają się pod naciskiem. Ugina się natomiast klawiatura. W przypadku laptopa kosztującego tyle, co Sony Vaio SVS15, można by oczekiwać lepszej jakości. 

Zawias dobrze utrzymuje ekran w obranej pozycji, ale nie stawia zbyt dużego oporu. Można bez problemu zmieniać położenie pokrywy jedną ręką. Niestety ekran kołysze się, kiedy nagle się go puści. Obudowa ekranu także trochę się wykrzywia, co nie jest zaskakujące wobec znikomej grubości tego elementu laptopa. Plecy pokrywy ekranu są mocne i sztywne. Wieko prawie się nie ugina. 

Na spodzie laptopa znajduje się pokrywa serwisowa umożliwiająca dostęp do większości podzespołów. Jako pierwszy rzuca się w oczy akumulator. Nie jest on wbudowany na stałe i można go bez problemu wyjąć. Dysk generalnie też dałoby się wymienić, gdyby omawiany egzemplarz posiadał oferowany w innych wersjach tradycyjny dysk twardy. W testowanym egzemplarzu ramka dysku i kabel połączeniowy nie były przystosowane do dysków 2,5-calowych. 

Testowany laptop posiadał 8 GB pamięci RAM, z czego 4 GB wlutowane i 4 GB w module osadzonym w jedynym gnieździe SODIMM. Tym sposobem maksymalny rozmiar pamięci to 12 GB. 

Wspomniana pokrywa pozwala też na dostęp do modułów WLAN i WWAN. 

Nie można natomiast wyczyścić wentylatora. 

Wyposażenie w złącza jest podstawowe. Dwa spośród trzech USB to USB 3.0. Co typowe dla laptopów Sony, są dwa czytniki kart pamięci. 

Na spodzie znajdują się port dokowania i złącze zewnętrznego akumulatora. Stacja dokująca VGP-PRS35, którą można podłączyć do tego modelu, posiada trzy porty USB 2.0, dwa gniazda LAN, wyjścia HDMI i VGA oraz dysk twardy o pojemności 500 GB.

lewy bok: napęd optyczny (DVD) typu szczelinowego
lewy bok: napęd optyczny (DVD) typu szczelinowego
prawy bok: dwa czytniki kart pamięci, VGA, LAN, HDMI, 2 USB 3.0, USB 2.0 z funkcją ładowania, gniazdo zasilania
prawy bok: dwa czytniki kart pamięci, VGA, LAN, HDMI, 2 USB 3.0, USB 2.0 z funkcją ładowania, gniazdo zasilania
tył: wylot powietrza  układu chłodzenia
tył: wylot powietrza układu chłodzenia
przód: kontrolki LED
przód: kontrolki LED

Osprzęt

Sony SVS15 posiada klawiaturę wyspową z oddzielnym blokiem numerycznym. Klawisze alfanumeryczne mają 15 x 15 mm. Odstępy między nimi wynoszą 4 mm. Skok klawiszy jest wystarczający, a odskok występuje, ale mógłby być konkretniejszy. Znacząco poprawiłoby to wygodę pisania. Klawiatura ugina się podczas normalnej pracy. 

Za klawiaturą dodano kilka dodatkowych przycisków. Przycisk Vaio wywołuje Vaio Control Center, przycisk Web uruchamia przeglądarkę internetową, przycisk Assist daje dostęp do szeregu programów dołączonych przez producenta. Z lewej strony za klawiaturą znajdują się przycisk do wysuwania płyty z napędu optycznego (typu szczelinowego) oraz przełącznik trybów wydajnościowych.

Płytka dotykowa Sony SVS15 to przyrząd Synaptics ze zintegrowanymi przyciskami. Mierzy ona 6,7 x 11,9 cm. W zależności od miejsca, gdzie naciskamy, uzyskuje się funkcję lpm lub ppm. Punkt oporu jest wyraźny, ani zbyt mocny, ani za słaby. Powierzchnia płytki umożliwia bezproblemowe przesuwanie po niej palca. Funkcja przeciągnij i upuść działała bez zarzutu. Płytka obsługuje funkcje dotyku wielopunktowego. 

Poważną wadą gładzika okazało się to, że dolna jedna trzecia część płytki nie reagowała na puknięcia. Może wydawać się to drobiazgiem, ale podczas testowania omawianego laptopa było to nader uciążliwe.

klawiatura QWERTY (fot. Sony)
klawiatura QWERTY (fot. Sony)
płytka dotykowa
płytka dotykowa

Obraz

Bardzo ciekawym elementem wyposażenia omawianego laptopa jest wyświetlacz LCD. Model SVS15 otrzymał mianowicie 15,5-calową matrycę typu IPS o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli (Full HD). W specyfikacjach wielu sklepów jest podane, że jest ona matowa. W rzeczywistości matryca jest słabo refleksująca. Odbicia są dużo mniejsze, niż w przypadku wyświetlaczy większości innych laptopów. 

Średnia wartość luminancji maksymalnej wyniosła 246 cd/m²; jest to wynik na dobrym poziomie, ale nie wybitny. W Sony Vaio SE2M9E/B było to 238,3 cd/m², w Acerze M5-481TG - 194,7 cd/m² , a test Toshiby P855 wykazał 257,9 cd/m².

235
cd/m²
257
cd/m²
256
cd/m²
233
cd/m²
261
cd/m²
253
cd/m²
237
cd/m²
242
cd/m²
240
cd/m²
podświetlenie ekranu
tested with Gossen Mavo-Monitor
maksimum: 261 cd/m² (Nits) średnia: 246 cd/m²
rozświetlenie: 89 %
na akumulatorze: 261 cd/m²
kontrast: 555:1 (czerń: 0.47 cd/m²)47.03% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
55.2% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
49.18% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)
Sony Vaio SVS15 a przestrzeń sRGB (siatka)
SVS15 a sRGB
Sony Vaio SVS15 na dworze
na dworze
kąty widzenia matrycy Full HD Sony Vaio SVS15
kąty widzenia

Kontrast i jakość czerni prezentują się w Vaio SVS15 bardzo dobrze. Wartość czerni wyniosła 0,47 cd/m², i kolor ten był bardzo głęboki, bez domieszki szarości. Kontrast natomiast osiągnął 555:1. Nieco lepsze rezultaty uzyskano w teście Sony Vaio SE2M9E/B (0,41 cd/m², 622:1), prawie identycznie w przypadku Toshiby P855 (0,48 cd/m², 550:1), a znacznie gorszymi wykazał się Acer M5-481TG (1,25 cd/m², 159:1). 

Do profesjonalnej obróbki grafiki matryca omawianego modelu się nie nadaje. Paleta barw nie pokrywa ani przestrzeni Adobe RGB, ani sRGB.

Intensywność podświetlenia jest na tyle duża, że pozawala na użytkowanie omawianego laptopa poza pomieszczeniem. Pomagają tutaj dobry kontrast i mało refleksująca powierzchnia ekranu. Mimo to najlepiej unikać pracy w pełnym słońcu.

Kąty widzenia są nader szerokie. Można prawie dowolnie odchylać ekran i zmieniać pozycję zajmowaną przed komputerem, a jakość obrazu bardzo na tym nie cierpi. Przy większych odchyleniach zmianie na gorsze ulegają kontrast i jasność. Kiedy przed laptopem zbierze się większa liczba osób (siedzących obok siebie), wszyscy będą dobrze widzieć to, co jest w danym momencie wyświetlane na ekranie.

Osiągi

Sony Vaio SVS15 jest laptopem multimedialnym. Poza dobrej jakości matrycą posiada czterordzeniowy procesor Intela i dość wydajną kartę grafiki. Biorąc to pod uwagę, wydaje się stworzony do obróbki wideo i zdjęć, oglądania filmów z DVD i Blu-ray (nie posiada jednak czytnika płyt BD). Przetestowany film Full HD (1920 x 1080, H.264) był odtwarzany z dysku. Użycie procesora w tym teście nie przekraczało 10%, a często spadało do zera. Ciężar dekodowania brał bowiem na siebie dekoder ze zintegrowanego z procesorem układu grafiki HD Graphics 4000. 

Procesor zastosowany w testowanym egzemplarzu Sony Vaio SVS15 to Core i7-3612QM, czterordzeniowa jednostka Intela z generacji Ivy Bridge. Bazowa częstotliwość taktowania wynosi 2,1 GHz, ale może być zwiększania do 2,8 GHz dla czterech rdzeni, do 3 GHz dla dwóch rdzeni lub do 3,1 GHz dla jednego. Pozwala na to technologia Turbo Boost, a zwiększanie taktowania odbywa się automatycznie. 

Przetwarzanie grafiki dzielą między siebie wspomniany układ HD Graphics 4000 i oddzielna karta grafiki Nvidia GeForce GT 640M LE. Ta druga jest wykorzystywana, gdy potrzebna jest duża wydajność, m.in. w grach komputerowych o znacznych wymaganiach sprzętowych. Przełączanie rozwiązań graficznych odbywa się automatycznie (dzięki technologii Nvidia Optimus) i użytkownik nie musi ingerować w ten proces. 

GeForce GT 640M LE to wariant karty GeForce GT 640M o niższych zegarach. Bazowe taktowanie rdzenia w GT 640M LE wynosi 500 MHz (może być zwiększane do 570 MHz), a w GT 640M - 625 MHz. Karta ta obsługuje DirectX 11.1. Posiada 2 GB pamięci własnej DDR3. Należy do średniej klasy wydajnościowej.

W teście pełnego obciążenia (jednocześnie przeprowadzane testy aplikacji Prime95 i FurMark) taktowanie karty GF GT 640M LE wynosiło w omawianym laptopie 500 MHz, i to zarówno na zasilaniu z sieci, jak i z akumulatora. Nie występowało więc zaniżanie taktowania, ale też nie był wykorzystany tryb turbo (w którym karta może osiągnąć 570 MHz). Brak wykorzystania trybu turbo widać też w wynikach testów 3DMark. W teście 3DMark11 GPU omawiany laptop uzyskał 1258 pkt., a Acer M5-481TG z tą samą kartą grafiki - 1397 pkt. Starszy model Sony Vaio SE2M9E/B (z kartą Radeon HD 6630M) uzyskał w tym samym teście tylko 897 pkt., natomiast Toshiba Satellite P855 (z kartą GF GT 640M) - 1534 pkt. 

We wspomnianym teście pełnego obciążenia taktowanie procesora wynosiło 2,1 GHz. Wykorzystywana była więc częstotliwość bazowa, a nie był używany Turbo Boost. W testach aplikacji Cinebench natomiast technologia ta była w użyciu i przy wykorzystaniu wszystkich rdzeni taktowanie CPU wynosiło stale 2,8 GHz. Z kolei na zasilaniu akumulatorowym niezależnie od zastosowania i trybu działania częstotliwość taktowania CPU była na stałe ograniczona do 1,2 GHz. Przyczyna niedziałania Turbo Boost została wyjaśniona w dalszej części niniejszego artykułu, we fragmencie dotyczącym emisji hałasu.

Jako że Sony SVS15 wydaje się być laptopem zdecydowanie multimedialnym, mogącym służyć między innymi do obróbki filmów i grafiki, dziwi ograniczenie maksymalnego zasobu RAM do 12 GB. W takich zastosowaniach pamięci nigdy za dużo. 

Na szybkość działania omawianego laptopa nie można jednak narzekać. Aplikacje reagują szybko i nie występują długie czasy oczekiwania na wykonanie polecenia. System Windows 7 startuje nader szybko. Wyniki testów PCMark (15219 pkt. w Vantage i 4937 pkt. w PCMark 7) okazały się znacznie lepsze od rezultatów uzyskanych przez modele Sony Vaio SE2M9E/B (odpowiednio 7390 i 2116 pkt.), Acer M5-481TG (11764 i 3566 pkt.) i Toshiba Satellite P855 (8408 i 2484 pkt.). Vaio SVS15 zawdzięcza to szybszemu od dysków twardych nośnikowi typu SSD.

CPU-Z CPU
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Memory
CPU-Z SPD
GPU-Z (Intel HD Graphics 4000)
GPU-Z (NVIDIA GeForce GT 640M LE)
HWiNFO64 (Intel HD Graphics 4000)
HWiNFO64 (NVIDIA GeForce GT 640M LE)
3DMark 03 Standard
23258 pkt.
3DMark 05 Standard
15507 pkt.
3DMark 06 Standard Score
8858 pkt.
3DMark Vantage P Result
5827 pkt.
3DMark 11 Performance
1404 pkt.
Pomoc
PCMark Vantage Result
15219 pkt.
PCMark 7 Score
4037 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
4136
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
14958
Cinebench R10 Shading 32Bit
5859
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
5274 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
19417 Points
Cinebench R10 Shading 64Bit
5867 Points
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
5.19 Points
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
31.94 fps
Pomoc
StarCraft 2
Sony SV-S1511X9E/B
1360x768 high
37.66 (min: 0) fps ∼18%
Acer Aspire TimelineUltra M5-481TG-73514G25Mass
1360x768 high
45 (min: 0) fps ∼21%
Deus Ex Human Revolution
Sony SV-S1511X9E/B
1366x768 DX11, Shadows, SSAO, DOF: Normal, Post Processing, Tessellation AA:Simple Edge AF:4x
46 (min: 0) fps ∼16%
Acer Aspire TimelineUltra M5-481TG-73514G25Mass
1366x768 DX11, Shadows, SSAO, DOF: Normal, Post Processing, Tessellation AA:Simple Edge AF:4x
51.8 (min: 0) fps ∼18%
The Elder Scrolls V: Skyrim
Sony SV-S1511X9E/B
1366x768 High Preset AA:8x AF:8x
26.32 (min: 0) fps ∼21%
Acer Aspire TimelineUltra M5-481TG-73514G25Mass
1366x768 High Preset AA:8x AF:8x
31.55 (min: 0) fps ∼25%

Legenda

 
Sony SV-S1511X9E/B Intel Core i7-3612QM, NVIDIA GeForce GT 640M LE, Samsung MZPR128HACD-000SO
 
Acer Aspire TimelineUltra M5-481TG-73514G25Mass Intel Core i7-3517U, NVIDIA GeForce GT 640M LE, Lite-On LMT-256M3M

Sony zastosowało mianowicie w tym laptopie dwa dyski SSD Samsunga po 64 GB każdy, które są złączone w macierz RAID 0. Rozwiązanie to zapewnia w teorii znacznie lepsze prędkości zapisu i odczytu. 

Pamięć dyskowa w omawianym modelu jest niesamowicie szybka. Odczyt w teście AS SSD osiągnął 882,5 MB/s, co jest znakomitą wartością. Zapis natomiast sięgnął prawie 292 MB/s i może być pewnym rozczarowaniem. Testowaliśmy już dyski SSD o szybszym zapisie, i to bez RAID 0.

Niestety ze 128 GB użytkownik może wykorzystać tylko około 52 GB. Około 30 GB zajmuje partycja odzyskiwania, w resztę - system Windows 7 i preinstalowane oprogramowanie. W laptopie multimedialnym taka powierzchnia dyskowa jest zdecydowanie zbyt mała. Lepiej więc wybrać model z pojemniejszym dyskiem.

CrystalDiskMark 3.0.1
CrystalDiskMark
HD Tune 2.55
HD Tune
AS SSD
AS SSD
Samsung MZPR128HACD-000SO
przesył danych (minimum): 840 MB/s
przesył danych (maksimum): 947 MB/s
przesył danych (średnio): 917 MB/s
czas dostępu: 0.1 ms
szybkość interfejsu: 2563 MB/s

Testy gier

Nowe gry nie są dla Sony SVS15 problemem. Wszystkie przetestowane tytuły były grywalne w rozdzielczości 1366 x 768 pikseli i na wysokich ustawieniach jakościowych. Animacja była płynna. W rozdzielczości Full HD i na maksymalnych ustawieniach jakościowych na upartego też dałoby się grać, ale animacja mocno się tnie i nie jest to godne polecenia.

low med. high ultra
StarCraft 2 (2010) 261.2 55.7 37.66 21.05
Deus Ex Human Revolution (2011) 60 46 17.43
The Elder Scrolls V: Skyrim (2011) 45.66 34.65 26.32 14.49

Wpływ na otoczenie

Hałas

Sony SVS15 posiada przełącznik, który pozwala zdecydować, czy laptop ma wykorzystywać w pełni swoją wydajność ("Speed"), czy też jego priorytetem ma być oszczędzanie energii i jak najdłuższa praca na zasilaniu z akumulatora ("Stamina"). Do obu tych pozycji przełącznika może być przypisany jeden z trzech trybów pracy: priorytet dla chłodzenia (czyli maksymalna wydajność), zrównoważony i priorytet dla cichej pracy.

Notebookcheck testuje laptopy w stanie, w jakim trafiają do nabywców. Wszystkie testy zostały przeprowadzone na ustawieniu Speed. Domyślnym trybem pracy był tryb zrównoważony. W przypadku jego użycia CPU i GPU nie zawsze wykorzystują maksymalne taktowanie; w teście pełnego obciążenia nie było używane turbo. 

W przypadku użycia trybu z priorytetem dla chłodzenia w teście pełnego obciążenia turbo było wykorzystane ale tylko na krótko. Po kilku minutach częstotliwość taktowania i tak została obniżona do wartości bazowej. Włączenie tego trybu niesie za sobą większą aktywność wentylatora i jednocześnie większe natężenie hałasu. Zdaniem autora tryb zrównoważony stanowi złoty środek pomiędzy wydajnością a hałaśliwością. 

W normalnym użytkowaniu omawiany laptop jest bardzo cichy. Kiedy podzespoły pozostają w spoczynku, słychać tylko cichy, ciągły szum wentylatora. Trochę głośniej robi się w przypadku wykorzystania napędu DVD. Spokój zostaje jednak tak naprawdę zmącony w przypadku wykorzystania pełnego potencjału wydajnościowego tego komputera. Test pełnego obciążenia (użycie aplikacji Prime95 i FurMark jednocześnie) spowodowało wzrost natężenia hałasu do 49,1 dB i odgłos wytwarzany przez laptop był irytujący. Również przy mniejszym obciążeniu (testem Prime95 maksymalnie wykorzystującym CPU) omawiany model był głośny - zarejestrowano około 45 dB.

Hałas

luz
30.4 / 30.4 / 30.4 dB
HDD
30.4 dB
DVD
35.7 / dB
obciążenie
43.4 / 49.1 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light   Voltcraft sl-320 (odległość 15 cm)

Ciepło

temperatury podzespołów w teście pełnego obciążenia
temperatury podzespołów w teście pełnego obciążenia

W teście bez obciążenia temperatury okazały się umiarkowane. Najwyższe wartości to około 35°C na wierzchu i na spodzie jednostki zasadniczej. Takie temperatury (poniżej ciepłoty ludzkiego ciała) umożliwiają komfortowe użytkowanie laptopa i pozwalają na trzymanie go na kolanach. Tego ostatniego należy unikać przy dużym obciążeniu. W teście ekstremalnym odnotowano bowiem w kilku obszarach grubo ponad 50°C (z najwyższą wartością, 56°C, na spodzie). Miejsca oparcia nadgarstków nawet w tym teście pozostały natomiast na tyle chłodne, by dało się wygodnie pracować. Warto przypomnieć, że taktowanie CPU w tym teście wynosiło stale 2,1 GHz.

w stresie
 36.9 °C51 °C46.6 °C 
 32.6 °C41.1 °C44.5 °C 
 30.7 °C31.4 °C34.1 °C 
maks. w ogóle: 51 °C
średnia: 38.8 °C
51.8 °C56 °C39.8 °C
41.9 °C50.8 °C35.5 °C
33.6 °C34.5 °C31.1 °C
maks. w ogóle: 56 °C
średnia: 41.7 °C
zasilacz  65.4 °C | temperatura otoczenia 24.8 °C | Voltcraft IR-360
(-) The average temperature for the upper side under maximal load is 38.8 °C / 102 F, compared to the average of 31.2 °C / 88 F for the devices in the class Multimedia.
(-) The maximum temperature on the upper side is 51 °C / 124 F, compared to the average of 36.9 °C / 98 F, ranging from 21.1 to 71 °C for the class Multimedia.
(-) The bottom heats up to a maximum of 56 °C / 133 F, compared to the average of 39.1 °C / 102 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 31.2 °C / 88 F, compared to the device average of 31.2 °C / 88 F.
(+) The palmrests and touchpad are reaching skin temperature as a maximum (34.1 °C / 93.4 F) and are therefore not hot.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.8 °C / 83.8 F (-5.3 °C / -9.6 F).

Głośniki

Głośniki stereo są ulokowane za klawiaturą. Jakość dźwięku jest taka, jak w większości innych laptopów. W brzmieniu jednoznacznie brakuje głębi. Tony średnie i niskie są słabe. Mowa ludzka jest zrozumiała, ale ma trochę metaliczne zabarwienie. Do oglądania filmów wbudowane głośniki są wystarczające. Dołączone oprogramowanie Dolby Home Theater potrafi zdaniem autora nieco poprawić jakość dźwięku.

Wydajność akumulatora

Wynik uzyskany przez Sony SVS15 w teście czytelnika Battery Eater to 7:47 h. Test ten symuluje czytanie dokumentu tekstowego przy minimalnej intensywności podświetlenia ekranu, przy wykorzystaniu oszczędnego planu zasilania i z wyłączonymi modułami łączności bezprzewodowej (Wi-Fi, WWAN, Bluetooth). Test symulujący korzystanie z internetu poprzez Wi-Fi zakończył się po 4,5 h. W tym przypadku automatycznie wczytywane są strony internetowe (w 40-sekundowych odstępach), wybrany jest oszczędny plan zasilania, a intensywność podświetlenia jest ustawiona na około 150 cd/m². W teście odtwarzania filmu z płyty DVD okazało się, że - korzystając z maksymalnej intensywności podświetlenia - można obejrzeć dwie dość długie produkcje bez konieczności podłączania ładowania; uzyskany wynik to 4:46 h.

Czasy pracy na zasilaniu z akumulatora można uznać za dobre, biorąc pod uwagę, że omawiany model dysponował czterordzeniowym procesorem. Okazały się one lepsze, niż uzyskane w testach laptopów Toshiba Satellite P855 i Sony Vaio SE2M9E/B. Acer Aspire M5-481TG działał dłużej, ale to model z procesorem niskonapięciowym (ULV), Core i7-3517U.

Sony oferuje do SVS15 dodatkowy akumulator (VGP-BPSC29), który jest podłączany do gniazda na spodzie laptopa. Jego pojemność to 49 Wh.

Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0.05 / 0.5 W
luzdarkmidlight 6.9 / 13.1 / 14.5 W
obciążenie midlight 50.2 / 73.2 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        Voltcraft VC 940
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.
Wydajność akumulatora
luz
7h 47min
sieć przez WLAN
4h 34min
DVD
4h 46min
obciążenie
1h 07min

Podsumowanie

Serię SVS Sony można porównać z klasą S Mercedesa, która słynie z najwyższej jakości materiałów i najnowszych rozwiązań technicznych. W Vaio SVS15 zastosowano zaś dobrej jakości matrycę, lekką obudowę z elementami ze stopu magnezu oraz szybką pamięć masową opartą na dwóch dyskach SSD. 

Głównym walorem omawianego laptopa jest jego matryca. Jeżeli jakość obrazu to dla nas kluczowa cecha laptopa, warto brać ten model pod uwagę. Również osoby poszukujące jak najlżejszego notebooka z 15-calowym ekranem powinny się nim zainteresować. Lepiej wybrać jednak model o słabszej konfiguracji, niż przetestowana, ze względu na cenę. W każdej wersji karta grafiki to GeForce GT 640M LE, którego nie należy mylić z pełnowartościowym GT 640M.

Aktualne ceny laptopów Sony Vaio SVS1511
Aktualne ceny laptopów Sony Vaio SVS1512
Aktualne ceny laptopów Sony Vaio SVS1513

Please share our article, every link counts!
z bliska: Sony Vaio SVS15
z bliska: Sony Vaio SVS15

Specyfikacja techniczna

Sony SV-S1511X9E/B
Procesor
Intel Core i7-3612QM 4 x 2.1 - 3.1 GHz, Ivy Bridge
Karta grafiki
NVIDIA GeForce GT 640M LE - 2048 MB VRAM, Optimus
Pamięć
8 GB 
, DDR3
Matryca
15.50 cali 16:9, 1920 x 1080 pikseli, IPS, refleksująca: tak
Chipset
Intel HM77 (Panther Point)
Dysk twardy
Samsung MZPR128HACD-000SO, 128 GB 
, SSD
Karta dźwiękowa
Intel Panther Point PCH - High Definition Audio Controller
Złącza
1 USB 2.0, 2 USB 3.0, 1 VGA/D-Sub, 1 HDMI, 1 blokada Kensingtona, 1 złącze stacji dokującej, gniazda audio: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, czytnik kart: SD/MMC, MS/MS Pro, 1 czytnik linii papilarnych, złącze dodatkowego akumulatora
Łączność
Realtek RTL8168/8111 Gigabit-LAN (10/100/1000MBit/s), Intel Centrino Advanced-N 6235 (a/b/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth 4.0, modem WWAN Huawei Gobi 3000 - UMTS
Napęd optyczny
Matshita DVD-RAM UJ8A7AS
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 23.9 x 380 x 255.4
Akumulator
49 Wh litowo-jonowy
System operacyjny
Microsoft Windows 7 Professional 64 Bit
Camera
kamerka: 1,3 megapiksela
Inne
głośniki: stereo, klawiatura: Chiclet, podświetlanie klawiatury: tak, McAfee Internet Security, McAfee Online Backup, Adobe Acrobat X Standard, Vaio Imagination Studio, Microsoft Office 2010 Starter
Waga
2 kg
Cena
1599 PLN

 

Autorzy

Tekst i zdjęcia: Sascha Mölck
Tłumaczenie: Tomasz Cyba

Podobne laptopy

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Recenzja Sony Vaio Fit 15E (SVF1521)
GeForce GT 740M, Core i7 3537U, 15.50", 2.5 kg
Recenzja Sony Vaio Fit 14 (SVF14)
GeForce GT 735M, Core i5 3337U, 14.00", 2.2 kg
Recenzja Sony Vaio Fit 15 (SVF15)
GeForce GT 735M, Core i7 3537U, 15.50", 2.3 kg
Recenzja Sony Vaio SVE15
Radeon HD 7650M, Core i5 3210M, 15.50", 2.7 kg
Recenzja Sony Vaio SVE1711X1E/B
Radeon HD 7650M, Core i7 3612QM, 17.30", 3.2 kg
Recenzja Sony Vaio SVE14
Radeon HD 7670M, Core i3 2350M, 14.00", 2.22 kg

Notebooki tego samego producenta

Za

+dobrej klasy matryca
+lekki
+długa praca na zasilaniu akumulatorowym
 

Przeciw

-bardzo głośny i gorący pod obciążeniem
-maksymalnie może posiadać 12 GB RAM
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Sony Vaio SVS15
Sascha Mölck (Update: 2017-12-20)