Notebookcheck Logo

Test Sony Vaio Fit 14 (SVF14)

27/10/2013

Vaio Fit 14 to laptop z 14-calowym ekranem (w testowanej wersji: dotykowym, o rozdzielczości 1600 x 900 pikseli). Nie jest to ultrabook, a raczej multimedialny model do użytku domowego. W testowanym egzemplarzu ciekawostkami były technologia NFC i hybrydowy dysk twardy.

Obudowa

Do przeszłości odeszły czasy, kiedy laptopy multimedialne były potężnymi cegłami o ograniczonej mobilności. Słowo "Fit" w nazwie modelu notebooka Sony z 14-calowym ekranem ma wyrażać dążenie do osiągnięcia tego, co wiąże się ze sportem i zdrowym stylem życia. Może to w konsekwencji sugerować, że laptop ma smukłe kształty i będzie funkcjonował niezawodnie. Mierzący na wysokość 22 mm model Vaio SVF14 mógłby być zaliczany do ultrabooków, ale przeszkadza w tym jego zbyt duża masa (2,2 kg).

Kontrola jakości obudowy wypadła dla testowanego egzemplarza pomyślnie. Szczotkowane aluminium pokrywa wieko i miejsca oparcia dłoni, natomiast wiele innych elementów wykonano z polakierowanego na srebrny kolor tworzywa. To ostatnie, choć niezłej jakości, decyduje o tym, że sztywność omawianego modelu jest taka sobie. Jednostka zasadnicza ugina się szczególnie na obszarze za klawiaturą. Pokrywa ekranu okazała się natomiast zupełnie sztywna.

Zawiasy stawiają duży opór, ale działają niezbyt precyzyjnie.

Jakość wykonania można uznać za należytą, biorąc pod uwagę kategorię cenową, do której przynależy Fit 14. Autor nie zauważył w testowanym egzemplarzu rażących niedociągnięć. Na drobne niedostatki w postaci nie do końca równych szczelin między elementami nie zwraca się na co dzień uwagi. Pod tym względem jednak laptop Sony prezentuje się gorzej od Lenovo U430 i Samsunga 530U4E.

Po usunięciu wszystkich śrubek na spodzie można wyciągnąć napęd optyczny. Pod nim kryją się jeszcze trzy śrubki, które należy odkręcić. Wreszcie można zdjąć spodnią osłonę i dostać się do podzespołów wewnętrznych. Można wyjąć/wymienić dysk twardy, akumulator, moduł pamięci RAM (osadzony w jedynym gnieździe). Przy niewielkim wysiłku da się także wyczyścić układ chłodzenia.

Wyposażenie w złącza jest na tyle ubogie, że wskazywałoby na przynależność omawianego laptopa do ultrabooków. Vaio Fit 14 posiada tylko dwa porty USB 3.0, a jedynym wyjściem sygnału wideo jest HDMI. Pochwalić można to, że znalazło się miejsce dla gniazda LAN i czytnika kart pamięci. Nie zrezygnowano z napędu optycznego. Nagrywarka DVD znajduje się na prawej ściance bocznej, a wszystkie złącza trafiły na lewy bok. Jeżeli więc ktoś chciałby posługiwać się lewą ręką umieszczoną przy laptopie myszką komputerową, może mieć problem. Użytkownicy praworęczni są w lepszej sytuacji.

z przodu brak złączy
z przodu brak złączy
lewy bok: gniazdo zasilania, LAN, HDMI, 2 USB 3.0, gniazdo audio, czytnik kart pamięci, gniazdo blokady Kensingtona
lewy bok: gniazdo zasilania, LAN, HDMI, 2 USB 3.0, gniazdo audio, czytnik kart pamięci, gniazdo blokady Kensingtona
prawy bok: napęd optyczny
prawy bok: napęd optyczny
z tyłu brak złączy
z tyłu brak złączy

Osprzęt

W przeciwieństwie do większego Vaio Fit 15 (SVF15) klawiatura omawianego modelu nie posiada oddzielnego bloku numerycznego. Poza tym ich klawiatury są bardzo podobne. Klawisze alfanumeryczne mają 15 x 15 mm. Są wykonane ze srebrnoszarego tworzywa. Wrażenia odbierane poprzez dotykanie klawiszy są pozytywne. Cieszy też eleganckie podświetlenie klawiatury (może być wyłączone, włączone na stałe lub włączać się w odpowiedzi na naciśnięcie klawisza).

Jeżeli ktoś chciałby pisać na tej klawiaturze dłuższe teksty, będzie niestety musiał pogodzić się z krótkim skokiem i niezbyt mocnym odskokiem klawiszy. Po naciśnięciu klawisza nie uzyskuje się więc precyzyjnej odpowiedzi. Pochwalić można natomiast to, że klawiatura nie jest głośna.

Gładzik Synaptics mierzy dokładnie 10,5 x 6,5 cm. Jest to rozwiązanie ze zintegrowanymi przyciskami. Funkcje lewego przycisku myszy i prawego przycisku myszy można więc uzyskiwać poprzez naciskanie odpowiedniego obszaru płytki dotykowej.

Dzięki powierzchni o dobrych właściwościach ślizgowych i dokładnemu odwzorowywaniu poleceń gładzik w omawianym laptopie jest dobrym zamiennikiem myszki komputerowej. Sporym ułatwieniem w codziennej pracy są funkcje dotyku wielopunktowego (gładzik rozpoznaje trzy palce jednocześnie).

Vaio Fit 14 posiada ekran dotykowy, który w zamierzeniu ma współpracować z kafelkowym interfejsem i nową koncepcją obsługi komputera z systemu Windows 8. W omawianym laptopie rozwiązanie to działa zadowalająco. Nie można narzekać na precyzję, a ekran jest czuły po same krawędzie. W przypadku używania klasycznego pulpitu roboczego metoda ta nie daje jednak żadnego pożytku - najlepiej działa się przy użyciu myszki i klawiatury.

klawiatura QWERTY (fot. Sony)
klawiatura QWERTY (fot. Sony)
płytka dotykowa
płytka dotykowa

Obraz

Jako że omawiany model posiadał ekran dotykowy, trzeba wspomnieć o pewnej jego swoistej właściwości. Kiedy dokładnie się przyjrzeć z bliska, na powierzchni ekranu można dostrzec regularny, ciemny wzór. Wydaje się, że powierzchnia dodatkowej szyby nie jest tak przezroczysta, jak w innych laptopach z ekranami tego typu. Tak naprawdę jednak jest to widoczne tylko na białym tle. Wielu użytkowników zapewne nie zauważy nawet tego drobnego mankamentu.

Ekran omawianego modelu ma przekątną 14", a jego rozdzielczość to 1600 x 900 pikseli. Zagęszczenie pikseli wynosi więc 131 ppi. Matryca typu TN pochodzi od AU Optronics (B140RTN03). Dodatkowe piksele nie tylko poprawiają odwzorowanie drobnej czcionki i innych elementów obrazu ale też zapewniają większy obszar roboczy.

Średnia luminancja przy maksymalnej intensywności podświetlenia osiągnęła 224 cd/m². To przeciętny wynik. Podświetlenie okazało się dość równomierne.

Sony Vaio Fit 14 a przestrzeń Adobe RGB (siatka)
Fit 14 a Adobe RGB
Sony Vaio Fit 14 a przestrzeń sRGB (siatka)
Fit 14 a sRGB
Sony Vaio Fit 14 a Clevo W740SU z matrycą Full HD (siatka)
Fit 14 a W740SU
wierność kolorów
wierność kolorów
nasycenie kolorów
nasycenie kolorów
skala szarości
skala szarości
na dworze (przy zachmurzeniu)
na dworze (przy zachmurzeniu)

Jak w przypadku wielu innych laptopów do użytku domowego, testy wykazały, że matryca jest raczej słabo skalibrowana. Widoczne było zaniebieszczenie obrazu. Dla odcieni turkusu błąd DeltaE 2000 znacznie przekroczył 15. Średnia wartość na poziomie 9,48 generalnie wskazuje na mało wierne oddanie kolorów. Paleta barw jest dość mocno ograniczona.

Z powodu błyszczącej powierzchni ekranu Vaio Fit 14 nie za bardzo nadaje się do pracy pod gołym niebem. Kiedy ekran jest zwrócony przodem do słońca, refleksy przeszkadzają na tyle mocno, że używanie laptopa jest udręką. Trzeba więc szukać miejsca w cieniu.

Do największych wad większości matryc typu TN należą wąskie kąty widzenia. Problem ten dotyczy też modelu Vaio Fit 14. Swoboda ruchu do góry i w dół względem pozycji na wprost ekranu jest bardzo ograniczona. Także w poziomie jest jednak słabo - już przy około 30 stopniach odchylenia widoczne stają się pierwsze zmiany kolorów i kontrastu.

kąty widzenia matrycy HD+ Sony Vaio Fit 14
kąty widzenia matrycy HD+ Sony Vaio Fit 14

Osiągi

Choć procesory oparte na architekturze Ivy Bridge zostały zastąpione przez procesory Haswell, zastosowany w omawianym laptopie Core i5-3337U nie jest przestarzałym CPU. Choć w przeliczeniu na MHz osiągi Haswelli są o 5-10% lepsze, cechuje się on relatywnie wysoką częstotliwością taktowania. Wartość bazowa to 1,8 GHz, a maksymalna - 2,7 GHz (2,5 GHz dla dwóch rdzeni). Jest to procesor niskonapięciowy (ULV) o TDP na poziomie 17 W.

W Vaio Fit 14 maksymalna częstotliwość taktowania osiągana była przez ten procesor zarówno na zasilaniu z sieci, jak i na zasilaniu z akumulatora.

W teście jednowątkowym Cinebench R11.5 uzyskano 1,11 pkt. To wynik identyczny, jak w przypadku Lenovo U430 z procesorem i5-4200U (Haswell). Model Vaio Fit 15 z procesorem i7-3537U zdobył 1,28 pkt. (o 15% więcej). W teście wielowątkowym tej samej aplikacji bohater niniejszej recenzji z procesorem i5-3337U zdobył 2,5 pkt. Wynik Lenovo U430 okazał się o 2% gorszy (2,44 pkt.), a Sony Vaio Fit 15 ponownie okazało się o 15% lepsze (2,88 pkt.).

Dla wsparcia zintegrowanego z procesorem układu grafiki HD Graphics 4000 producent zastosował w omawianym laptopie dodatkową kartę GeForce GT 735M. Dzięki technologii Nvidia Optimus automatycznie dobierany jest właściwy układ grafiki, przy czym karta GeForce jest odpowiedzialna za wymagające aplikacje 3D.

GeForce GT 735M to jedna z kart Nvidii opartych na architekturze Kepler. Mamy tu do czynienia z układem bazującym na chipie GK208. Jest to okrojona wersja, słabsza od modeli opartych na GK107, czyli m.in. GT 640M, GT 650M i GT 750M. Zamiast 128-bitowej szyny danych w przypadku GK208 szyna jest 64-bitowa. Skutkiem wyposażenia karty w 2 GB pamięci własnej DDR3 o taktowaniu 900 MHz jest relatywnie mała przepustowość pamięci, która ogranicza wydajność. Nie rekompensuje tego dość wysokie taktowanie rdzenia (575-940 MHz).

Jak się okazuje, GeForce GT 735M nie jest kartą wyraźnie wydajniejszą od GT 730M z magistralą 64-bitową (w Lenovo U430), natomiast dzięki 128-bitowej szynie karty GeForce GT 640M (z Acera M3-581TG) i Radeon HD 8750M (z Samsunga 530U4E) są sporo lepsze. Co więcej, górą jest nawet zintegrowany układ grafiki Iris Pro Graphics 5200 z czterordzeniowego procesora i7-4750HQ.

CPU-Z CPU
CPU-Z CPU
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Memory
CPU-Z Memory
CPU-Z SPD
CPU-Z SPD
GPU-Z (NVIDIA)
GPU-Z (NVIDIA)
HWiNFO64
HWiNFO64
3DMark 11 Performance
1762 pkt.
3DMark Ice Storm Standard Score
43691 pkt.
3DMark Cloud Gate Standard Score
4146 pkt.
3DMark Fire Strike Score
930 pkt.
Pomoc
PCMark Vantage Result
7243 pkt.
PCMark 7 Score
2981 pkt.
PCMark 8 Home Score Accelerated
2641 pkt.
PCMark 8 Creative Score Accelerated
2620 pkt.
PCMark 8 Work Score Accelerated
4258 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
4671 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
9312 Points
Cinebench R10 Shading 64Bit
5868 Points
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
3690
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
7848
Cinebench R10 Shading 32Bit
6155
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
33.47 fps
Cinebench R11.5 CPU Single 64Bit
1.11 Points
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
2.5 Points
Pomoc
Cinebench R11.5
CPU Single 64Bit (sortuj wg wyników)
Sony Vaio SV-F14A1M2E/S
GeForce GT 735M, 3337U, Toshiba MQ01ABD075H
1.11 Points ∼28%
Lenovo IdeaPad U430 Touch 59372369
GeForce GT 730M, 4200U, Seagate ST500LX005-1CW162 500 GB + 16 GB Flash
1.11 Points ∼28% 0%
SCHENKER S413
Iris Pro Graphics 5200, 4750HQ, Crucial M4-CT256M4SSD3
1.42 Points ∼36% +28%
Sony Vaio SV-F15A1S2ES
GeForce GT 735M, 3537U, Toshiba MQ01ABD075H
1.28 Points ∼33% +15%
CPU Multi 64Bit (sortuj wg wyników)
Sony Vaio SV-F14A1M2E/S
GeForce GT 735M, 3337U, Toshiba MQ01ABD075H
2.5 Points ∼4%
Lenovo IdeaPad U430 Touch 59372369
GeForce GT 730M, 4200U, Seagate ST500LX005-1CW162 500 GB + 16 GB Flash
2.44 Points ∼3% -2%
SCHENKER S413
Iris Pro Graphics 5200, 4750HQ, Crucial M4-CT256M4SSD3
6.55 Points ∼9% +162%
Sony Vaio SV-F15A1S2ES
GeForce GT 735M, 3537U, Toshiba MQ01ABD075H
2.88 Points ∼4% +15%
HD Tune
HD Tune

W testowanym laptopie zastosowano hybrydowy dysk twardy Toshiba MQ01ABD075H o pojemności 750 GB (5400 obr/min), który otrzymał 8 GB pamięci podręcznej flash SLC. Korzyści płynące z funkcjonowania tejże trudno wykazać w testach syntetycznych. I tak w teście HD Tune średni odczyt sekwencyjny wyniósł 64 MB/s, podczas gdy normalne dyski twarde osiągają 85 MB/s i więcej. Również czas dostępu (17,2 ms) nie jest imponujący.

Jak jednak wygląda to w praktyce? W rzeczywistości transfery liniowe nie są tak istotne, jak częsty odczyt losowy. Dysk musi się jednak najpierw tego "nauczyć" - im częściej będzie uruchamiany jakiś program, tym szybciej będzie się to działo. Tylko 8 GB pamięci podręcznej to jednak bardzo mało.

Wyniki testu PCMark 7 potwierdzają przypuszczenie autora, że niewielka pojemność bufora dysku będzie ograniczała ogólną wydajność. Model Sony Vaio Fit 14 uzyskał w tym teście 2981 pkt. Wynik dysponującego porównywalnym procesorem Lenovo U430 (16 GB pamięci podręcznej), 3937 pkt., okazał się o 32% lepszy, a rezultat Samsunga 530U4E (24 GB pamięci podręcznej), 3791 pkt., był o 27% lepszy.

Toshiba MQ01ABD075H
przesył danych (minimum): 27 MB/s
przesył danych (maksimum): 91.5 MB/s
przesył danych (średnio): 63.8 MB/s
czas dostępu: 17.2 ms
szybkość interfejsu: 84.1 MB/s
obciążenie procesora: 2.5 %
PCMark 7 - Score (sortuj wg wyników)
Sony Vaio SV-F14A1M2E/S
GeForce GT 735M, 3337U, Toshiba MQ01ABD075H
2981 Points ∼33%
Lenovo IdeaPad U430 Touch 59372369
GeForce GT 730M, 4200U, Seagate ST500LX005-1CW162 500 GB + 16 GB Flash
3937 Points ∼43% +32%
SCHENKER S413
Iris Pro Graphics 5200, 4750HQ, Crucial M4-CT256M4SSD3
6365 Points ∼70% +114%
Samsung 530U4E-S02DE
Radeon HD 8750M, 3337U, Seagate Momentus Thin ST500LT012-9WS142 + 24 GB SanDisk U100 SSD Cache
3791 Points ∼41% +27%
3DMark - 1920x1080 Fire Strike Graphics (sortuj wg wyników)
Sony Vaio SV-F14A1M2E/S
GeForce GT 735M, 3337U, Toshiba MQ01ABD075H
1028 Points ∼1%
Lenovo IdeaPad U430 Touch 59372369
GeForce GT 730M, 4200U, Seagate ST500LX005-1CW162 500 GB + 16 GB Flash
1012 Points ∼1% -2%
SCHENKER S413
Iris Pro Graphics 5200, 4750HQ, Crucial M4-CT256M4SSD3
1536 Points ∼2% +49%
Samsung 530U4E-S02DE
Radeon HD 8750M, 3337U, Seagate Momentus Thin ST500LT012-9WS142 + 24 GB SanDisk U100 SSD Cache
1272 Points ∼1% +24%
Acer Aspire M3-581TG
GeForce GT 640M, 2637M, Lite-On LMT-256M3M
1225 Points ∼1% +19%

Testy gier

W większości przetestowanych tytułów okazywało się, że karta grafiki jest zbyt słaba na nominalną rozdzielczość 1600 x 900 pikseli. Lepiej więc ograniczyć się do rozdzielczości 1366 x 768 pikseli i średnich detali. Na takich ustawieniach wiele aktualnie popularnych tytułów działa płynnie. Interesujące w wynikach testów gier jest to, że nie potwierdziła się w nich przewaga Radeona HD 8750M zaobserwowana w testach syntetycznych. GeForce GT 735M z omawianego laptopa zapewnił zbliżone wyniki do tych uzyskanych w teście Samsunga 530U4E.

Sony Vaio SV-F14A1M2E/S
GeForce GT 735M, 3337U, Toshiba MQ01ABD075H
Samsung 530U4E-S02DE
Radeon HD 8750M, 3337U, Seagate Momentus Thin ST500LT012-9WS142 + 24 GB SanDisk U100 SSD Cache
SCHENKER S413
Iris Pro Graphics 5200, 4750HQ, Crucial M4-CT256M4SSD3
Counter-Strike: GO
-7%
42%
1024x768 (Very) Low
149.7
135
-10%
240.4
61%
1366x768 Medium
119.4
100.6
-16%
181.3
52%
1366x768 High AA:2x MS AF:4x
78.2
82.3
5%
88.4
13%
Crysis 3
13%
70%
1024x768 Low Preset
28.9
32.5
12%
50.7
75%
1366x768 Medium Preset AF:16x
17.8
20.8
17%
31.4
76%
1366x768 High Preset AA:FX AF:16x
13.2
14.5
10%
20.9
58%
Tomb Raider
-4%
47%
1024x768 Low Preset
84.8
71.2
-16%
123.1
45%
1366x768 Normal Preset AA:FX AF:4x
40.7

40.7

38.7
-5%
58.6
44%
1366x768 High Preset AA:FX AF:8x
23

23

25.3
10%
35.3
53%
Total Average (Program / Settings)
1% / 1%
53% / 53%
low med. high ultra
Battlefield 3 (2011) 42.6 31.2 23.3
Anno 2070 (2011) 107 48.4 29.4
Diablo III (2012) 104.5 72.3 62.4
Counter-Strike: GO (2012) 149.7 119.4 78.2
Dead Space 3 (2013) 110.7 53.2 42.4
Crysis 3 (2013) 28.9 17.8 13.2
Tomb Raider (2013) 84.8 40.7 23
BioShock Infinite (2013) 65.4 35.2 29.2
Metro: Last Light (2013) 29 21 12.8

Wpływ na otoczenie

Hałas

Jeśli nie brać pod uwagę cichego szumu dysku twardego, omawiany laptop jest w spoczynku właściwie bezgłośny. Maksymalne natężenie hałasu w teście bez obciążenia wyniosło 29,9 dB. W przypadku niewielkiego obciążenia wentylator przeważnie nie działa.

W sytuacji średniego obciążenia podzespołów (test 3DMark06) wszystko się zmienia. Natężenie hałasu rośnie szybko, osiągając wysoki, aczkolwiek znośny poziom (44,0 dB). W tym trybie laptop Sony jest znacznie głośniejszy od Lenovo U430 i Samsunga 530U4E.

Hałas

luz
29.9 / 29.9 / 29.9 dB
HDD
29.9 dB
DVD
34.5 / dB
obciążenie
44 / 44.6 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light   Voltcraft SL 320 (odległość 15 cm)

Ciepło

temperatury podzespołów w teście pełnego obciążenia
temperatury podzespołów w teście pełnego obciążenia

Nieco zbyt gorliwy w swoich poczynaniach wentylator jest co prawda źródłem dużego hałasu, ale dba jednocześnie o dość niskie temperatury. W teście bez obciążenia temperatury jednostki zasadniczej nie przekroczyły 44°C. Duże obszary spodu i wierzchu korpusu były tylko lekko ciepłe.

W teście pełnego obciążenia (aplikacji Prime95 i FurMark) temperatury podzespołów nie osiągnęły krytycznych wartości. Taktowanie karty grafiki Nvidii utrzymywało się stale na maksymalnym poziomie (940 MHz), a jej temperatura wynosiła 69°C. Temperatura procesora Intela osiągnęła maksymalnie 78°C, a po obniżeniu częstotliwości taktowania CPU do wartości bazowej (1,8 GHz) ustabilizowała się na poziomie 72°C.

na luzie
 34 °C31.2 °C28.7 °C 
 36.2 °C33.1 °C29.8 °C 
 31.6 °C31.7 °C31.5 °C 
maks. w ogóle: 36.2 °C
średnia: 32 °C
28.7 °C32.2 °C31.2 °C
30 °C32.6 °C31.7 °C
31.2 °C30.2 °C32.6 °C
maks. w ogóle: 32.6 °C
średnia: 31.2 °C
zasilacz  33 °C | temperatura otoczenia 24.8 °C | Voltcraft IR-360
(±) The average temperature for the upper side under maximal load is 35.7 °C / 96 F, compared to the average of 31.2 °C / 88 F for the devices in the class Multimedia.
(±) The maximum temperature on the upper side is 43.7 °C / 111 F, compared to the average of 36.9 °C / 98 F, ranging from 21.1 to 71 °C for the class Multimedia.
(±) The bottom heats up to a maximum of 43.2 °C / 110 F, compared to the average of 39.2 °C / 103 F
(±) In idle usage, the average temperature for the upper side is 32 °C / 90 F, compared to the device average of 31.2 °C / 88 F.
(+) The palmrests and touchpad are reaching skin temperature as a maximum (35.2 °C / 95.4 F) and are therefore not hot.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.9 °C / 84 F (-6.3 °C / -11.4 F).

Głośniki

Głośność maksymalna jest dostateczna, ale wbudowane głośniki nie zasługują na pozytywną ocenę. Wytwarzany przez nie dźwięk jest płaski i metaliczny, brakuje tonów niskich, a tony wysokie są mało szczegółowe.

Wydajność akumulatora

Jako że wbudowany akumulator Vaio Fit 14 ma niewielką pojemność (41 Wh), nie można było oczekiwać rekordowych czasów pracy. W teście symulującym czytanie dokumentu tekstowego (Battery Eater Reader's Test) omawiany laptop pracował 5,5 h. Test symulujący korzystanie z internetu przez Wi-Fi trwał niespełna 4 h. Test obciążeniowy (Battery Eater Classic Test) zakończył się po 1,5 h.

Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0.2 / 0.5 W
luzdarkmidlight 7.4 / 10.9 / 12.5 W
obciążenie midlight 42.4 / 45.7 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        Voltcraft VC 940
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.
Wydajność akumulatora
luz
5h 34min
sieć przez WLAN
3h 57min
DVD
3h 05min
obciążenie
1h 33min

Podsumowanie

Sony Vaio Fit 14 ma sporo cech pozytywnych oraz interesujące rozwiązania. Oferuje chociażby wsparcie technologii NFC (komunikacja bliskiego zasięgu) i hybrydowy dysk twardy. Wydajność jest wystarczająca do wielu aplikacji użytkowych oraz gier.

Testy wykazały też jednak sporo wad, które obniżają ostateczną ocenę omawianego laptopa. Przede wszystkim trzeba wytknąć słabe połączenie Wi-Fi, które zachowuje stabilność i zadowalającą szybkość transferów tylko na niewielką odległość. Inne mankamenty Vaio Fit 14 to relatywnie krótkie czasy pracy na akumulatorze, klawiatura o słabej odpowiedzi klawiszy i skromny zestaw złączy zewnętrznych.

Please share our article, every link counts!
bohater testu: Sony Vaio Fit 14 (fot. Sony)
bohater testu: Sony Vaio Fit 14 (fot. Sony)

Specyfikacja techniczna

Sony Vaio SV-F14A1M2E/S
Procesor
Intel Core i5-3337U 2 x 1.8 - 2.7 GHz, Ivy Bridge
Karta grafiki
NVIDIA GeForce GT 735M - 2048 MB VRAM, rdzeń: 940 MHz, pamięć: 900 MHz, DDR3-VRAM (szyna 64-bitowa), ForceWare 311.46, Optimus
Pamięć
8 GB 
, DDR3 1600 MHz, 4 GB na stałe, 1x 4 GB, jedno gniazdo wolne
Matryca
14.00 cali 16:9, 1600 x 900 pikseli, pojemnościowy, AUO B140RTN03, TN, podświetlanie diodami LED, refleksująca: tak
Chipset
Intel HM76 (Panther Point)
Dysk twardy
Toshiba MQ01ABD075H, 750 GB 
, hybrydowy, 8 GB pamięci flash
Karta dźwiękowa
Intel Panther Point PCH - High Definition Audio Controller
Złącza
2 USB 3.0, 1 HDMI, 1 blokada Kensingtona, gniazda audio: wejście/wyjście audio w jednym, czytnik kart: SD, SDHC, SDXC, NFC
Łączność
Realtek RTL8168/8111 Gigabit-LAN (10/100/1000MBit/s), Broadcom BCM43142 (b/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth 4.0 + HS
Napęd optyczny
Matshita DVD-RAM UJ8D3
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 22.1 x 338 x 236
Akumulator
41 Wh litowo-jonowy, wbudowany
System operacyjny
Microsoft Windows 8 64 Bit
Camera
kamerka: 0,9 megpiksela, Exmor
Inne
głośniki: stereo, klawiatura: Chiclet, podświetlanie klawiatury: tak, zasilacz 65 W, McAfee Security, Vaio Care, 24 miesiące(y) gwarancji
Waga
2.2 kg, zasilacz: 250 g
Cena
880 PLN

 

Autorzy

Tekst i zdjęcia: Till Schönborn
Tłumaczenie: Tomasz Cyba

Podobne laptopy

Notebooki z tym samym GPU

Recenzja Sony Vaio Fit 15 (SVF15)
GeForce GT 735M, Core i7 3537U, 15.50", 2.3 kg

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Recenzja Sony Vaio Fit 15E (SVF1521)
GeForce GT 740M, Core i7 3537U, 15.50", 2.5 kg

Notebooki tego samego producenta

Recenzja Sony Xperia 10 V - lekki smartfon o ogromnej wytrzymałości
Adreno 619, Snapdragon SD 695 5G, 6.10", 0.159 kg
Recenzja Sony Xperia 5 IV - smartfon z indywidualnością
Adreno 730, Snapdragon SD 8 Gen 1, 6.10", 0.171 kg

Za

+podświetlana klawiatura
+obsługa NFC
+rozdzielczość 1600 x 900 pikseli
+cichy i chłodny w spoczynku
+łatwy dostęp do podzespołów
 

Przeciw

-kiepskie połączenie Wi-Fi
-wąskie kąty widzenia matrycy
-ubogie wyposażenie w złącza
-akumulator o relatywnie małej pojemności
-klawiatura o słabej odpowiedzi
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Sony Vaio Fit 14 (SVF14)
Till Schönborn (Update: 2017-12-20)