Notebookcheck

Test Sony Vaio NR11S/S

Computatrulum agile. Laptopy Sony nie zawsze muszą kosztować krocie, choć zapomnijmy, by ich cena mogła się okazać korzystniejsza od produktu konkurencji o porównywalnych parametrach. Niezbyt majętny fan marki (i jakości wykonania, która za nią stoi) powinien sobie jednak sprawić najnowszą propozycję firmy z dolnej półki, czyli Vaio NR11S/S.

Sony Vaio NR11S/S Logo

Obudowa

W laptopach niższej klasy dominuje zazwyczaj przeciętność. Nie wyróżniają się one niczym szczególnym, tak że z niewielkimi odchyleniami są właściwie kropka w kropkę podobne. Jednym słowem - zieją nudą.

Sony NR11S/S to na ich tle inny świat. Biegunowo różne podejście przejawia się w tym, że nie został on zaprojektowany na odwal się. Laptop Sony miał się najwyraźniej wybijać z tłumu i, co by nie mówić, cel ten został osiągnięty. Swoistego charakteru nadaje komputerowi przypominająca skórę jaszczurki faktura pokrywy ekranu i pulpitu. Dzięki niej nabiera on niepowtarzalnego charakteru, ale też nie jest on niemiły dotykającemu go użytkownikowi.

Nie bez znaczenia jest kolorystyka. NR11S/S jest srebrny, z wyjątkiem samej podstawy i klawiatury, które są czarne. Takie umaszczenie robi korzystne wrażenie, które utrzymuje się także, kiedy weźmiemy laptop w ręce i przystąpimy do podziwiania go z bliska. W obudowie nie widać w ogóle szpar stykowych i wydaje się ona być monolitem. W bezpośrednim kontakcie okazuje się ona też wyjątkowo sztywna. Nawet wieko, które często bywa piętą achillesową laptopów, robi pod tym względem korzystne wrażenie.

Wytknąć należy konstruktorom ruszające się plastikowe osłony zawiasów. Te ostatnie działają świetnie i po zmianie ustawienia ekran ani drgnie. Tradycyjnie dla laptopów marki Sony kąt rozwarcia ekranu jest ograniczony, ale ma to swoje dobre strony (kąty widzenia matrycy i tak są słabe).

Należy również nadmienić, że laptopy z serii NR nie posiadają mechanizmu ryglującego. Zamknięta klapa jest więc utrzymywana w tym stanie tylko siłą zawiasów. Rzutuje to korzystnie na estetykę komputera, ale podczas transportu istnieje niebezpieczeństwo, że coś dostanie się między platformę roboczą oraz matrycę i narobi poważnych szkód. Z tego względu trzeba zawsze uważać, w jakich warunkach przenosimy nasze cacko.

Ograniczające się do standardu wyposażenie w złącza obejmuje między innymi cztery porty USB, które rozdzielone są na dwie pary umieszczone mocno z przodu obu boków komputera. Tym samym dopinane do nich przewody mogą ograniczać możliwość manewru użytkownika pracującego z myszką.

Najczęściej wykorzystywane złącza, to jest gniazdo zasilania i LAN, znalazły się na tylnej ściance. Zwróciliśmy uwagę, że po włożeniu doń wtyczki całe gniazdo zasilania mocno się rusza. Nie jest to zamysł celowy (bo i czemu niby miałby służyć?), więc podejrzewamy iż jest to po prostu fuszerka producenta.

Sony Vaio NR11S/S Anschlüsse
Sony Vaio NR11S/S Anschlüsse
Sony Vaio NR11S/S Anschlüsse
Sony Vaio NR11S/S Anschlüsse

Złącza

przód: czytnik kart
lewy bok: blokada Kensingtona, napęd optyczny, 2x USB 2.0
tył: gniazdo zasilania, akumulator, modem, LAN
prawy bok: ExpressCard, 2x USB 2.0, FireWire, gniazda audio, VGA, wylot wentylatora

Osprzęt

W Vaio NR11 znajduje zastosowanie klasyczna klawiatura Sony, która wyróżnia się płaskimi, kwadratowymi klawiszami, które ułożone są według ściśle wytyczonego schematu.

Do kształtu klawiszy trzeba się przyzwyczaić, ale oprócz tego, że powierzchnia przylegająca do opuszków palców jest niewielka, nie wykazują one żadnych negatywnych właściwości. Układ klawiszy jest intuicyjny, choć płytki są dość zbite. Nie można narzekać na wielkość klawiszy. Ich kultura pracy również budzi zadowolenie.

Gładzik posiada wygodną w użytku tabliczkę, której powierzchnia jest prawie zrównana poziomem z pulpitem, stąd z tej strony użytkownika nie czekają żadne przykrości. Przyrząd jest wysoce precyzyjny. Na tabliczce nie zaznaczono stref przewijania.

Szerokie, przyciski, które mają udawać aluminiowe wstawki (w rzeczywistości są wykonane z tworzywa sztucznego, podobnie jak cała obudowa), działają niezawodnie, choć nie bez pewnego chybotania. Wytknąć należy im donośny klik.

touchpad w Sony Vaio NR11S/S
touchpad
klawiatura w Sony Vaio NR11S/S
klawiatura

Obraz

matryca w Sony Vaio NR11
digram barw

Tanie laptopy mają to do siebie, że ich producenci oszczędzają często na matrycy, która jest przecież jednym z zasadniczych i kosztownych elementów komputera przenośnego. Wyświetlacz to ogniwo łączące użytkownika z tym urządzeniem. Sony znane jest ze znakomitych matryc, więc ciekawiło nas, jak wygląda ta z Vaio NR11S/S.

Wstępne wrażenie z początków użytkowania okazały się całkiem korzystne. Obraz prezentowany na lustrzanym wyświetlaczu WXGA (1280 x 800) wydawał się jasny, a kolory - mocne. Tyle tylko, że kąty widzenia mogłyby być szersze. Suche wyniki pomiarów potwierdziły te subiektywne sądy: szczytowa luminancja wyniosła 206,8 cd/m² na środku ekranu, co trzeba uznać za wartość ponadprzeciętną. Niezłe jest również rozświetlenie, które kształtuje się na poziomie 80,5%. Paleta odwzorowywanych kolorów jest zadowalająco szeroka.

169.2
cd/m²
192.2
cd/m²
168.4
cd/m²
166.5
cd/m²
206.8
cd/m²
180.3
cd/m²
179.2
cd/m²
175.7
cd/m²
168.8
cd/m²
podświetlenie ekranu
maksimum: 206.8 cd/m² (Nits) średnia: 178.6 cd/m²
rozświetlenie: 81 %
kontrast: 230:1 (czerń: 0.9 cd/m²)

Poziom czerni jest niestety dość wysoki (0,9 cd/m²), wskutek czego maksymalny kontrast nie oszałamia - jego proporcja to 230:1.

Problemem przy korzystaniu z laptopa na zewnątrz są przede wszystkim pojawiające się na ekranie refleksy. Jasność obrazu jest na tyle wysoka, że dawałoby radę swobodnie działać na dworze, ale mocne odbicia właściwie uniemożliwiają to w warunkach mocnego światła dziennego.

Kąty widzenia są wprawdzie zadowalające, jednak te w pionie pozostawiają sporo do życzenia. Przekłamania kolorów uwidaczniają się szybko po odchyleniu ekranu od ideału. Wskutek tego nie ma czego żałować, że możliwość rozwarcia jest ograniczona.

Sony Vaio NR11S/S
Sony Vaio NR11S/S
Sony Vaio NR11S/S
Sony Vaio NR11S/S
Sony Vaio NR11S/S
Sony Vaio NR11S/S
Sony Vaio NR11S/S
Sony Vaio NR11S/S

Osiągi

Sony Vaio NR11 został wykoncypowany jako laptop do zadań biurowych. Nie ma przeto powodu, by spodziewać się po nim oszałamiającej wydajności, a posiadacz nie ma co licytować się ze znajomymi na wyniki testów referencyjnych.

Model NR11S/S jest wyposażony w procesor Intel Core 2 Duo T5250 taktowany zegarem 1,5 GHz (zegar zewnętrzny 800 MHz). Do tego dochodzi zintegrowana karta graficzna GMA X3100. Jest to więc zestaw mało esencjonalny, ale zapewnia dużą dozę sprawności w mniej wymagających zastosowaniach. System Vista śmiga zresztą na tym komputerze bardzo ładnie, a to dzięki obecności 2 GB RAM.

Ciekawym elementem systemu jest dysk twardy Toshiby o pojemności 200 GB. Co prawda cechuje się on prędkością obrotową 4200 obr/min i ustępuje nieco czasem dostępu oraz przesyłem danych nośnikom 5400 obr/min, jednak w użytkowaniu ograniczającym się do programów biurowych nie powinno się odczuwać zbyt wielkich różnic. Jego ważką zaletą jest wydzielanie mniejszej ilości ciepła.

benchmark 3DMark
porównanie wyników 3DMark
benchmark PCMark
porównanie wyników PCMark
3DMark 05 Standard
767 pkt.
Pomoc
PCMark 05 Standard
2892 pkt.
Pomoc
200 GB - 4200 rpm
przesył danych (minimum): 5.2 MB/s
przesył danych (maksimum): 35.7 MB/s
przesył danych (średnio): 28.1 MB/s
czas dostępu: 20.5 ms
szybkość interfejsu: 36.6 MB/s
obciążenie procesora: 10.2 %
Doom 3
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 640x480Low, 0xAA, 0xAF9.6 fps

Hałas

Laptopom Sony przypisuje się małą uciążliwość dla otoczenia. To samo tyczy się Vaio NR11S/S. Niezależnie od trybu pracy jest on ciągle cichy i nie zawraca użytkownikowi głowy żadnymi wyskokami w tym względzie.

Jeżeli jednak zbadamy tę kwestię wnikliwiej, przekonamy się, że wentylator bynajmniej nie próżnuje i po cichu pozbywa się ciepłego powietrza. Odgłos jego pracy ma jednak bardzo niską tonację, stąd nawet w cichym otoczeniu prawie zupełnie rozmywa się w tle.

Od czasu do czasu rozlega się tylko dość donośny klik głowicy, ale zamontowany w tym notku dysk twardy nie chrobocze uporczywie, tak jak to jest w przypadku wielu konkurentów.

Ciepło

Nagrzewanie się obudowy nie stanowi problemu, na co mają wpływ zastosowane energooszczędne podzespoły (karta graficzna i dysk twardy). Pulpit, na którym temperatura nie przekracza 31°C, można wręcz uznać za chłodny. Sporo cieplejszy jest natomiast spód platformy roboczej, gdzie w prawym przednim narożniku maksymalna temperatura może być nawet o dziesięć stopni wyższa. Nie można jednak powiedzieć żeby parzył czy był nadmiernie uciążliwy podczas pracy z laptopem na kolanach - średnia na spodzie to niewiele ponad 33 kreski.

w stresie
 27.3 °C30.2 °C30.8 °C 
 27.8 °C29.6 °C29.6 °C 
 28.1 °C29.6 °C27.8 °C 
maks. w ogóle: 30.8 °C
średnia: 29 °C
31.6 °C34.3 °C33.7 °C
28.2 °C34.4 °C36.4 °C
25.7 °C34.4 °C41.2 °C
maks. w ogóle: 41.2 °C
średnia: 33.3 °C
(+) The average temperature for the upper side under maximal load is 29 °C / 84 F, compared to the average of 29.4 °C / 85 F for the devices in the class Office.
(+) The maximum temperature on the upper side is 30.8 °C / 87 F, compared to the average of 34 °C / 93 F, ranging from 21.2 to 62.5 °C for the class Office.
(±) The bottom heats up to a maximum of 41.2 °C / 106 F, compared to the average of 36.6 °C / 98 F
(+) The palmrests and touchpad are cooler than skin temperature with a maximum of 29.6 °C / 85.3 F and are therefore cool to the touch.
(±) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 27.9 °C / 82.2 F (-1.7 °C / -3.1 F).

Głośniki

Dźwięk wytwarzany przez ulokowane powyżej klawiatury głośniki jest pełen wigoru i może osiągać zupełnie przyzwoitą głośność maksymalną. Do ideału nie może jednak aspirować, gdyż kiepsko stoją w nim tony niskie.

Wydajność akumulatora

Sony Vaio NR11S/S pokazuje, jakie czasy pracy na akumulatorze powinny osiągać sprzęty tej klasy. Bateria o pojemności 4800 mAh (53 Wh) wytrzymuje po pełnym naładowaniu od ponad jednej do prawie siedmiu godzin. Tym samym normalna praca, bez specjalnego obciążenia komputera, może się przeciągnąć do czterech czy nawet pięciu godzin. Producentowi należą się za to wyrazy uznania.

Wydajność akumulatora
luz
6h 40min
obciążenie
1h 15min

Podsumowanie

Sony Vaio VGN-NR11S/S to laptop stworzony dla zwykłego śmiertelnika, choć w naszych warunkach drobnemu ciułaczowi i tak nie będzie w smak się na niego porwać. Można więc powiedzieć, że to propozycja dla zagorzałych fanów marki, którzy nie lubią szastać pieniędzmi.

Niezaprzeczalnym atutem, na którym opiera się cały jego wizerunek, jest nader stylowa obudowa, która na dobitkę jest też miła w dotyku. Co więcej, właściwie nic nie można zarzucić jej solidności.

Drugą zaletą, którą przyjęło się uznawać za mocną stronę notebooków Vaio w ogólności, jest też wyświetlacz, którego można zganić tylko za kąty widzenia w pionie.

Oprzyrządowanie jest dość minimalistyczne, toteż nie ma co oczekiwać, że budżetowy Sony będzie specjalnie rączy. Możemy jednak zaręczyć, iż bez problemu podoła takim zadaniom jak programy z pakietu Office czy przeglądanie internetu. Na 200-gigowym dysku znajdzie się dość miejsca na różnorakie archiwa. Witalności nadają komputerowi 2 GB pamięci operacyjnej - to właśnie to, co zalecił doktor.

O innych korzyściach płynących z takiego a nie innego wyposażenia przekonamy się, kiedy laptop Sony nie będzie hałasował i parzył w ręce czy nogi.

Kolosalne znaczenie ma także niebywały (a przynajmniej znacznie wykraczający poza przyjęte standardy) czas pracy na akumulatorze, który przy sprzyjających wiatrach może podchodzić pod siedem godzin.

Sony Vaio VGN-NR11S/S
Sony Vaio VGN-NR11S/S
Please share our article, every link counts!
Sony Vaio VGN-NR11S/S
z bliska: Sony Vaio VGN-NR11S/S

Specyfikacja techniczna

Sony Vaio VGN-NR11S/S
Procesor
Intel Core 2 Duo T5250 2 x 1.5 GHz, Merom-2048
Pamięć
2048 MB 
, DDR2, PC5300 667 MHz, 2x 1024 MB, maks. 4096 MB
Matryca
15.40 cali 16:10, 1280 x 800 pikseli, X-black LC, refleksująca: tak
Chipset
Intel GM965
Dysk twardy
200 GB - 4200 rpm, 200 GB 
, 4200 obr/min, Toshiba MK2035GSS
Karta dźwiękowa
Realtek HD Audio
Złącza
1 ExpressCard/34, 4 USB 2.0, 1 FireWire, 1 VGA/D-Sub, V92/V.90 modem, 1 blokada Kensingtona, gniazda audio: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, czytnik kart: czytnik kart SD i MS
Łączność
100BASE-TX, 10BASE-T (10/100MBit/s), Intel PRO/Wireless 3945ABG (a/b/g)
Napęd optyczny
Matshita DVD-RAM UJ870QJ
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 38 x 269 x 360
Akumulator
53 Wh litowo-jonowy, 11,1 V 4800 mAh
System operacyjny
Microsoft Windows Vista Home Premium 32 Bit
Inne
WinDVD 8.0, Microsoft Works 8.5, Easy Media Creator 9, 24 miesiące(y) gwarancji
Waga
2.8 kg, zasilacz: 0 g
Cena
3105 PLN

 

Sony Vaio VGN-NR11S/S Image
Sony Vaio NR11S/S prezentuje się elegancko, jak przystało na produkt japońskiego potentata
Sony Vaio VGN-NR11S/S Image
głośniczki dają dźwięk całkiem udatny, choć basy są dość rozwodnione
Sony Vaio VGN-NR11S/S Image
obudowa nigdy nie robi się zanadto ciepła
Sony Vaio VGN-NR11S/S Image
wentylatora praktycznie nie słychać
Sony Vaio VGN-NR11S/S Image
wyposażenie NR11S/S sugeruje, że laptop ten zda się dobrze do zadań biurowych, ale nic ponadto
Sony Vaio VGN-NR11S/S Image
wyświetlacz daje mocne refleksy, ale obraz jest jasny, o dobrych kolorach
Sony Vaio VGN-NR11S/S Image
pewien kłopot mogą stanowić porty USB wysunięte na przód obu boków
Sony Vaio VGN-NR11S/S Image
...obudowa okazała się zaskakująco sztywna i wytrzymała
Sony Vaio VGN-NR11S/S Image
co prawda wychwyciliśmy pewne niedociągnięcia w wykonaniu...
Sony Vaio VGN-NR11S/S Image
...ma interesującą fakturę, przypominającą skórę jaszczurki czy węża
Sony Vaio VGN-NR11S/S Image
obudowa srebrnego w przeważającej mierze laptopa...
Sony Vaio VGN-NR11S/S Image
akumulator pozwala na rewelacyjne wręcz przebiegi, pod warunkiem że użytkownik nie będzie nadmiernie wysilał komputera

Podobne laptopy

Notebooki innego producenta i/lub z innym CPU

Recenzja Compaq 610
Graphics Media Accelerator (GMA) X3100, Core 2 Duo T5870
Recenzja Dell Vostro A860
Graphics Media Accelerator (GMA) X3100, Pentium Dual Core T2390
Recenzja MSI MegaBook VR601
Graphics Media Accelerator (GMA) X3100, Pentium Dual Core T2330
Recenzja Toshiba Satellite A200-1YW
Graphics Media Accelerator (GMA) X3100, Core 2 Duo T5450
Recenzja Aristo Smart 500
Graphics Media Accelerator (GMA) X3100, Core 2 Duo T8300
Recenzja Toshiba Satellite L40-14F
Graphics Media Accelerator (GMA) X3100, Pentium Dual Core T2310
Recenzja HP Compaq 6710b
Graphics Media Accelerator (GMA) X3100, Core 2 Duo T7300
Recenzja Dell Latitude D830
Graphics Media Accelerator (GMA) X3100, Core 2 Duo T7700
Recenzja Toshiba Tecra A9
Graphics Media Accelerator (GMA) X3100, Core 2 Duo T7500

Pro

 • stylowy, swoisty wygląd
 • solidność i dopracowanie
 • zacne charakterystyki matrycy
 • niehałaśliwość
 • chłodna lub co najwyżej letnia obudowa
 • świetne przebiegi na akumulatorze
 • Contra

 • układ i wybór złączy
 • kąty widzenia w pionie
 • Sony Vaio VGN-NR11S/S - 22/10/2007
  J. Simon Leitner

  Wykonanie
  88%
  Klawiatura
  90%
  Myszka
  86%
  Komunikacja
  84%
  Waga
  78%
  Akumulator
  84%
  Wyświetlacz
  90%
  Wydajność w grach
  54%
  Wydajność w programach użytkowych
  89%
  Temperatura
  85%
  Hałas
  90%
  Impression
  92%
  Średnio
  84%
  87%
  Office - Ważona średnia
  > laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Sony Vaio NR11S/S
  J. Simon Leitner (Update: 2015-10- 1)