Notebookcheck Logo

Recenzja Sony Vaio F13Z1E/B

Notebooki z serii F są dla Sony okazją do zaprezentowania pełni swoich możliwości w dziedzinie konstruowania komputerów przenośnych. Modele F11Z, F12Z i najnowszy F13Z to z kolei najlepiej wyposażone wersje tychże oferowane w Europie. Oprócz nienagannej jakości wykonania powinny prezentować zawrotne osiągi, nieskazitelny obraz i optymalną ergonomię urządzeń sterujących. Biorąc pod uwagę zastosowanie czterordzeniowego procesora (i7-740QM) i niezłej karty Nvidii (GF GT 425M), można przymknąć oko na niedoskonałą kulturę pracy. Szykując jednak model trzeciej generacji (F13Z), producent powinien skorzystać z zebranych wcześniej doświadczeń i poprawić ewidentne wady starszych konstrukcji.

Obudowa

Od strony wizualnej obudowa testowanego Vaio nie różni się zasadniczo od wcześniej omawianych modeli z serii F. Większych wątpliwości nie budzi zarówno sztywność, jak i spasowanie poszczególnych elementów. Trzymana obiema rękoma obudowa wygina się tylko w niewielkim stopniu i przy użyciu dużej siły. Podobnie zachowują się pozostałe powierzchnie pulpitu roboczego za wyjątkiem obszaru znajdującego się pod napędem optycznym, który okazał się dość podatny na deformacje w wyniku nacisku. Miejsca podparcia dłoni wraz z gładzikiem uginają się z kolei jedynie w niektórych punktach i wyłącznie przy użyciu większej siły. Na szczególną pochwałę zasługuje pokrywa ekranu, która bardzo dobrze znosi próby wyginania i ucisk.

Matowe powierzchnie w kolorach czarnym oraz popielatym sprawiają wrażenie odpornych na zabrudzenia. Tyczy się to również podkładki pod ręce, której konstrukcja różni się od tej stosowanej w modelu F12Z.

Zawiasy dobrze trzymają czarne wieko i niemalże kompletnie niwelują efekt jego chybotania podczas regulacji otwarcia. Maksymalny kąt rozwarcia wynosi około 140 stopni. Ze względu na stosunkowo sztywny mechanizm zawiasów, do otwarcia pokrywy trzeba użyć dwóch rąk.

Notebook Vaio F13Z został wyposażony w dwa porty USB 3.0, które zainstalowano z jego prawej strony, bliżej frontu obudowy. Porty te stanowią tak naprawdę jedyną różnicę pomiędzy testowanym Vaio a modelem F12Z, na wyposażeniu którego znalazły się porty USB 2.0 umiejscowione w tym samym miejscu.

Lokalizacja wszystkich interfejsów nie faworyzuje ani użytkowników praworęcznych, ani tych leworęcznych. Kwestia ta zależy w głównej mierze od tego, z których dokładnie portów przyjdzie użytkownikowi korzystać w danym momencie.


przód: przełącznik WiFi, dwa czytniki kart
przód: przełącznik WiFi, dwa czytniki kart
lewy bok: gniazdo zasilania, blokada Kensingtona, LAN, VGA, HDMI, eSATA/USB 2.0, ExpressCard/34, FireWire
lewy bok: gniazdo zasilania, blokada Kensingtona, LAN, VGA, HDMI, eSATA/USB 2.0, ExpressCard/34, FireWire
prawy bok: wyjście słuchawkowe, wejście mikrofonowe, 2x USB 3.0, napęd optyczny, wyłącznik
prawy bok: wyjście słuchawkowe, wejście mikrofonowe, 2x USB 3.0, napęd optyczny, wyłącznik

Osprzęt

Urządzenia wskazujące przypominają te z pozostałych modeli notebooków należących do serii F.

Sony stosuje w swoich komputerach przenośnych klawiatury typu chiclet, których konstrukcja opiera się na swobodnie osadzonych klawiszach, pomiędzy którymi występują duże odstępy. Ich pracę charakteryzuje bardzo wyraźnie określony opór i równie zdecydowany skok. Kolejną zaletą dla użytkowników dużo piszących jest sztywność całego obszaru klawiatury. Tyczy się to nawet bloku numerycznego, który znajduje się nad napędem optycznym. Minimalne ugięcie można zauważyć dopiero w momencie zdecydowanego naduszenia.

Klawiatura numeryczna jest oczywiście sporym udogodnieniem podczas pracy z liczbami. Za plus należy także uznać wyraźnie wydzielone klawisze strzałek. Choć mogłyby być one nieco większe, użytkownik i tak nie powinien mieć problemów z ich wyczuciem na ślepo.

Omawiany komputer został też wyposażony w zestaw klawiszy multimedialnych. Za ich pomocą można np. wyłączyć wyświetlacz (DISPLAY OFF), otworzyć galerię multimedialną (przycisk VAIO) lub oprogramowanie VAIO Care V6.2, a także uzyskać dostęp do narzędzi używanych w celu odzyskiwania i naprawy uszkodzonych danych (przycisk ASSIST). Standardowo już przycisk S1 otwiera program VAIO Control Center. Przycisk ten można jednak skonfigurować wedle własnych upodobań.

Mierzący 80x50 mm gładzik posiada matową a zarazem dość gładką powierzchnię. Jego tafla nie stawia praktycznie żadnego oporu podczas przesuwania palca, dzięki czemu możliwe jest precyzyjne prowadzenie kursora. Gładzik został wyposażony w strefy do przewijania ekranu w pionie i w linii poziomej. Żadna z nich nie została jednak oznaczona (ani graficznie, ani przy pomocy wypukłości). Urządzenie obsługuje praktycznie wszystkie funkcje dotyku wielopunktowego (z wyjątkiem przewijania dwoma palcami).

Przyciski myszy charakteryzują się krótkim skokiem. Wydają przy tym nieco za głośny klik.

klawiatura
klawiatura QWERTY (fot. Sony)
płytka dotykowa
płytka dotykowa

Obraz

Notebook Vaio F13Z1E został wyposażony w matrycę Full HD o rozdzielczości 1920x1080 pikseli. Wyświetlany na niej obraz jest oglądany w panoramicznym formacie 16:9. Z uwagi na zastosowaną powłokę antyrefleksyjną matryca nadaje się również do zastosowań bardziej profesjonalnych jako monitor stacjonarny.

Oferowany zakres kolorów jest imponujący. Procentowe odwzorowanie przestrzeni sRGB oraz Adobe RGB zwyczajnie deklasuje na tym polu możliwości innych ekranów montowanych w podobnych notebookach. Niemniej matryca znajdująca się na wyposażeniu omawianego Vaio nie jest aż tak dobra jak wyświetlacze RGB LED w Dellu XPS 16 czy ThinkPadzie W510. W każdym razie F13Z spodoba się fotografom i grafikom bardziej, aniżeli konkurencyjne modele notebooków dla klientów biznesowych.

przestrzeń sRGB a Sony Vaio F13Z (siatka)
sRGB a F13Z (siatka)
przestrzeń Adobe RGB a Sony Vaio F13Z (siatka)
Adobe RGB a F13Z (siatka)
HP Envy 14 z matrycą Radiance a Sony Vaio F13Z (siatka)
Envy 14 a F13Z (siatka)
Apple MacBook Pro 17 a Sony Vaio F13Z (siatka)
MBP 17 a F13Z (siatka)
Sony Vaio F13Z a Lenovo ThinkPad W510 z RGB LED (siatka)
F13Z a W510 (siatka)
Sony Vaio F13Z a Dell Studio XPS 16 z RGB LED (siatka)
F13Z a SXPS 16 (siatka)
177.6
cd/m²
203
cd/m²
172.5
cd/m²
183.9
cd/m²
248
cd/m²
188.5
cd/m²
178.8
cd/m²
186
cd/m²
188.4
cd/m²
podświetlenie ekranu
Gossen Mavo-Monitor
maksimum: 248 cd/m² (Nits) średnia: 191.9 cd/m²
rozświetlenie: 70 %
kontrast: 564:1 (czerń: 0.44 cd/m²)

Pomiary jasności wykazały maksymalnie 248 cd/m² dla centralnego obszaru ekranu. Niestety pozostałe wartości dla tego pomiaru spadają we wszystkich kierunkach (nawet do 172,5 cd/m² w prawym górnym rogu). Rozświetlenie matrycy wynosi zaledwie 70%, grubo poniżej średniej. Różnice w jasności są zauważalne szczególnie w narożnikach ekranu, na którym wyświetlane są akurat jasne tła. Nie powinno to jednak stanowić zbyt poważnego problemu dla przeciętnego użytkownika.

Wyświetlacz testowanego modelu F13Z nadrabia to natomiast niskim poziomem czerni (0,44 cd/m²), co zapewnia zadowalającą wartość kontrastu (564:1). Wyświetlana czerń jest dzięki temu odpowiednio nasycona, a kolory wyraziste i jaskrawe. Warto zaznaczyć, iż parametry te uzyskano pomimo zastosowania w tym notebooku powłoki antyrefleksyjnej.

w cieniu
w cieniu
w słońcu
w słońcu

Nie zmienia to jednak faktu, iż w ogólnej ocenie jakości wyświetlanego obrazu Sony F13Z wypada gorzej niż model F12Z. Chodzi tutaj przede wszystkim o nierównomierne podświetlenie ekranu.

Komputer został wyposażony w czujnik jasności otoczenia, który automatycznie dostosowuje poziom jasności obrazu do panujących warunków oświetleniowych. Opcjonalne aktywowanie tej funkcji ma na celu nie tylko zaoszczędzenie energii, ale też stworzenie bardziej komfortowych warunków pracy dla naszych oczu. Podczas pracy np. w pełnym słońcu maksymalny poziom jasności zostaje ustawiony samoczynnie bez konieczności ręcznej regulacji. Testy akumulatora oraz pomiary poboru mocy przeprowadzono jednak z wyłączonym czujnikiem jasności oświetlenia. Czujnik działał poprawnie podczas prób przeprowadzanych w ciemnych i oświetlonych pomieszczeniach.

Powłoka zapobiegająca odbijaniu się światła sprzyja używaniu notebooka Sony na dworze. Przy zachowaniu optymalnego kąta patrzenia umożliwia ona wtedy uzyskanie wystarczająco czytelnego obrazu. W najgorszym przypadku (w pełnym słońcu) na powierzchni ekranu pojawić się mogą rozproszone refleksy. Finalny efekt uzależniony jest jednak od natężenia światła oraz pozycji użytkownika względem ekranu. W mniej sprzyjających warunkach oświetleniowych dają o sobie znać nie najwyższy poziom jasności oraz nierównomierne podświetlenie matrycy.

Od notebooka multimedialnego tej klasy należałoby się także spodziewać szerszych kątów widzenia. O ile w płaszczyźnie poziomej zachowują one w miarę poprawny wymiar, ich zakres pionowy jest już znacznie bardziej ograniczony.

Sony Vaio VPCF13Z1E/B

Osiągi

Sercem modelu Vaio F13Z jest chipset Intel PM55 Express. Komputer został do tego wyposażony w procesor Core i7-740QM. Jest to czterordzeniowa jednostka wysokiej klasy wydajnościowej o stosunkowo niskim taktowaniu 1,73 GHz i 6 MB pamięci podręcznej L3.

Dzięki zaimplementowanej technologii Turbo Boost możliwe jest jednak automatyczne zwiększenie szybkości jednego rdzenia do 2,93 GHz. Technologia Hyper-Threading umożliwia ponadto procesorowi wykonywanie do ośmiu niezależnych wątków jednocześnie, zwiększając efektywność wykorzystania CPU.

W testowanym modelu zainstalowano maksymalną wielkość pamięci RAM (8 GB) w postaci dwóch modułów DDR3 PC3-10600 (1333 MHz) po 4 GB każdy. W pełnym wykorzystaniu tak dużych zasobów pomaga 64-bitowy system Windows 7 Home Premium. Co więcej, oba moduły pamięci są łatwo dostępne po otwarciu pokrywy serwisowej na spodzie obudowy.

Za osiągi graficzne odpowiada karta graficzna Nvidia GeForce GT 425M. Jest to układ średniej klasy wydajnościowej, który bazuje na rdzeniu GF108. Układ ten jest kompatybilny z DirectX 11 i OpenGL 4.0. Karta obsługuje również transmisję sygnału dźwiękowego o jakości HD (Blu-ray) za pośrednictwem kabla HDMI oraz zapewnia sprzętową akcelerację podczas dekodowania obrazu w wysokiej rozdzielczości (PureVideo).

Testy PCMark Vantage pozwoliły ocenić ogólną wydajność komputera z wykorzystaniem jego podzespołów (CPU, GPU, pamięć i dysk twardy) pod kątem zastosowania w różnego rodzaju aplikacjach.

Uzyskany przez Vaio F13Z wynik 5997 pkt. plasuje go mniej więcej na równi z Dellem Studio 1558 (5929 pkt.; i5-520M, GMA HD), Sony Vaio F12Z (5942 pkt.; i7-740QM, GF GT 330M), MSI GX660R (5985 pkt.; i7-740QM, MR HD 5870), Lenovo Y560 (6012 pkt.; i7-720QM, MR HD 5730) i Samsungiem R580 (6026 pkt.; i5-520M, GF GT 330M).

CPU-Z CPU
CPU-Z Cache
CPU-Z Mainboard
CPU-Z RAM
CPU-Z RAM SPD
CPU-Z RAM SPD
GPU-Z
 
3DMark 2001SE Standard
31412 pkt.
3DMark 03 Standard
17343 pkt.
3DMark 05 Standard
13075 pkt.
3DMark 06 Standard Score
6733 pkt.
3DMark Vantage P Result
3457 pkt.
Pomoc
PCMark Vantage Result
5997 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Shading 64Bit
3984 Points
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
3771 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
10577 Points
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
3029
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
8634
Cinebench R10 Shading 32Bit
3952
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
20.73 fps
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
3.08 Points
Pomoc
Seagate Momentus 7200.4 ST9500420AS
przesył danych (minimum): 49.6 MB/s
przesył danych (maksimum): 84 MB/s
przesył danych (średnio): 74 MB/s
czas dostępu: 17.6 ms
szybkość interfejsu: 47.8 MB/s
HDTune
HDTune
CrystalDiskMark
CrystalDiskMark

Za tak dobry wynik odpowiada po części szybki dysk twardy marki Seagate (ST9500420AS) o prędkości 7200 obr/min. Użytkownik zyskuje dzięki niemu 500 GB do przechowywania danych. Podczas testów dysk nie wykazywał żadnych nieprawidłowych zachowań.

Wydajność w grach

Osiągi Sony Vaio F13Z w grach zostały porównane z tymi uzyskiwanymi na Acerze Aspire 4820TG z kartą grafiki MR HD 5650 o procesorem i5-430M.

Colin McRae: DiRT 2

Wyposażony w kartę GF GT 425M oraz czterordzeniowy procesor notebook Sony uzyskał wynik o 36% lepszy od Acera podczas gry na wysokich detalach i z 2xAA (w stosunku 33,9 do 24,9 kl/s).

Colin McRae: DIRT 2
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1920x1080Ultra Preset, 4xAA19.1 fps
 1360x768High Preset, 2xAA33.9 fps
 1024x768Medium Preset, 0xAA58 fps
 800x600Low Preset, 0xAA103 fps

Need for Speed: Shift

Średnia liczba klatek uzyskana na Sony F13Z po ustawieniu wysokich detali i 4xAA wyniosła 31,6 kl/s. Choć różnica nie była duża, Vaio ponownie wypadł lepiej od laptopa z MR HD 5650 (29,9 kl/s).

Need for Speed Shift
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1920x1080all on/high, 4xAA, triliniarAF19.3 fps
 1366x768all on/high, 4xAA, triliniarAF31.6 fps
 1024x768all on/med, 2xAA, triliniarAF46 fps
 800x600all off/low , 0xAA, triliniarAF86.7 fps

Battlefield: Bad Company 2

F13Z wypada tutaj gorzej niż konfiguracja z MR HD 5650 (28,1 kl/s). Na wysokich ustawieniach (w rozdzielczości 1366x768) uzyskano 25,8 kl/s. Jest to wynik pozwalający jeszcze na w miarę wygodną grę.

Battlefield: Bad Company 2
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1920x1080high, HBAO on, 4xAA, 8xAF12.9 fps
 1366x768high, HBAO on, 1xAA, 4xAF25.8 fps
 1366x768medium, HBAO off, 1xAA, 1xAF35.9 fps

Risen

Wymagania sprzętowe tej gry sprawiają, iż oba porównywane komputery uzyskały przy tych samych wysokich ustawieniach (z 4xAA) kiepskie wyniki (21,3 kl/s w przypadku Sony i 22,6 kl/s dla Acera). Jest to zdecydowanie za mało, aby zagwarantować wystarczająco płynną rozgrywkę.

Risen
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1920x1080high/all on, 0xAA, 4xAF14 fps
 1366x768all on/high, 4xAF21.3 fps
 1024x768all on/med, 2xAF30.1 fps
 800x600all off/low, 0xAF77 fps

Call of Duty: Modern Warfare 2

Uruchomienie tej gry na wysokich detalach, z 4xAA, w rozdzielczości 1366x768 jest sensownym pomysłem. Sony F13Z zapewnia bowiem na takich ustawieniach płynność akcji, z wynikiem 38,4 kl/s. Acer z MR HD 5650 wypadł w takich warunkach równie dobrze (37,9 kl/s).

CoD Modern Warfare 2
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1920x1080all on/max vsync off, textures extra, 4xAA22.2 fps
 1366x768all on/high vsync off, high textures, 4xAA38.4 fps
 1024x768all on/med vsync off, normal textures, 2xAA46.3 fps

Fifa 11

Na podstawie załączonej tabeli można zauważyć, iż najnowsza odsłona Fify nie jest absolutnie żadnym wyzwaniem dla żadnego z omawianych komputerów. Na Sony F13Z gra działa płynnie również w rozdzielczości 1920x1080 pikseli przy najwyższych detalach i 4xAA.

Fifa 11
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1920x1080high, 4xAA, 0xAF51.3 fps
 1360x768high, 2xAA, 0xAF95.8 fps
 1024x768medium, 0xAA, 0xAF114 fps
 800x600low, 0xAA, 0xAF334 fps

Wnioski z testów gier

Vaio F13Z oferuje dość solidne osiągi w grach, uruchomienie których przy średnich/wysokich detalach w rozdzielczości 1366x768 nie będzie mijało się z celem. Natywna rozdzielczość Full HD okaże się zarezerwowana wyłącznie dla mniej wymagających tytułów, takich jak np. FIFA 11. Wydajność porównywanych wyżej układów jest zbliżona, choć zależnie od gry jeden lub drugi potrafi wypadać nieco lepiej. Znajdujący się na wyposażeniu testowanego komputera GeForce GT 425M stanowi więc poważną konkurencję dla Mobility Radeona HD 5650.

low med. high ultra
Anno 1404 (2009) 60 19
Colin McRae: DIRT 2 (2009) 103 58 33.9 19.1
Need for Speed Shift (2009) 86.7 46 31.6 19.3
Risen (2009) 77 30.1 21.3 14
CoD Modern Warfare 2 (2009) 46.3 38.4 22.2
Battlefield: Bad Company 2 (2010) 35.9 25.8 12.9
Fifa 11 (2010) 334 114 95.8 51.3

Wpływ na otoczenie

Hałas

Biorąc pod uwagę mocne podzespoły zainstalowane we wnętrzu omawianego Vaio, należy przygotować się na to, iż nie będzie on komputerem cichym.  
 
Nawet w trybie jałowym notebook Sony zachowuje się dość głośno, generując hałas o natężeniu do 38,4 dB. Co gorsza, przez cały czas słychać przyspieszający, a następnie zwalniający wentylator. Nie poczyniono więc na tym polu żadnych znaczących postępów jeśli chodzi o różnice względem modelu F12Z. Emitowany szum przeplatany jest dodatkowo wysokimi dźwiękami, co z pewnością może się okazać drażniące dla użytkownika.

W obciążeniu wygenerowanym w ramach testów gier zmierzono zaś około 46 dB. Wartość ta potrafiła jednak wzrosnąć do 50,3 dB. W porównaniu do pracy przy niskim obciążeniu poszczególnych układów mniej uciążliwa okazała się charakterystyka pracy wentylatora, którego obroty zmieniały się w sposób bardziej płynny.

Niektórych użytkowników może ponadto denerwować świst wydobywający się w okolicy wylotu układu chłodzenia niezależnie od trybu, w jakim używany jest komputer. Istnieje również spora szansa na to, iż niektórzy użytkownicy w ogóle nie zwrócą na niego uwagi. Jest to bowiem dźwięk o wysokiej częstotliwości, który pojawia się na krótko w różnych odstępach czasu. Choć jego źródła nie udało się określić, najprawdopodobniej winowajcą jest sam wentylator, który wydaje tego typu dźwięk po osiągnięciu konkretnej prędkości. Taką teorię potwierdzałaby chociażby jego nieregularna praca, która towarzyszy zarówno działaniu komputera w trybie jałowym, jak i pod obciążeniem.

Hałas

luz
34.6 / 35.4 / 38.4 dB
DVD
40.3 / dB
obciążenie
46.1 / 51.2 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light   Voltcraft sl-300 (odległość 15 cm)
temperatury maksymalnie obciążonych podzespołów: CPU - do 85°C, GPU - do 75°C
temperatury maksymalnie obciążonych podzespołów

Ciepło

Nie najgorzej przedstawia się natomiast kwestia temperatur roboczych. Podczas pracy przy minimalnym obciążeniu systemu komputer pozostaje zawsze przyjemnie chłodny.

Temperatury rosną dopiero ze wzmożonym zapotrzebowaniem na moc obliczeniową. W trakcie intensywnych testów gier wybrane rejony obudowy (okolica radiatora i częściowo klawiatura) nagrzały się do odczuwalnego poziomu. Po dwóch godzinach w pierwszym wymienionym miejscu odnotowano 40,4°C. Niektóre obszary klawiatury oraz gładzik rozgrzały się powyżej ciepłoty ludzkiego ciała.

F13Z pracował jednak stabilnie przez całe 12 godzin testu obciążeniowego. W tym czasie temperatury CPU i GPU nie przekroczyły 85°C.

w stresie
 37.2 °C36.6 °C27.4 °C 
 37.7 °C37.2 °C28.2 °C 
 32.1 °C37.8 °C27.1 °C 
maks. w ogóle: 37.8 °C
średnia: 33.5 °C
40.4 °C30.7 °C23.1 °C
32.3 °C33 °C27.1 °C
29.6 °C31.4 °C27.8 °C
maks. w ogóle: 40.4 °C
średnia: 30.6 °C
zasilacz  48.1 °C | temperatura otoczenia 22.4 °C | Raytek Raynger ST
(±) The average temperature for the upper side under maximal load is 33.5 °C / 92 F, compared to the average of 31.1 °C / 88 F for the devices in the class Multimedia.
(+) The maximum temperature on the upper side is 37.8 °C / 100 F, compared to the average of 36.7 °C / 98 F, ranging from 21.1 to 71 °C for the class Multimedia.
(±) The bottom heats up to a maximum of 40.4 °C / 105 F, compared to the average of 39 °C / 102 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 29.2 °C / 85 F, compared to the device average of 31.1 °C / 88 F.
(±) The palmrests and touchpad can get very hot to the touch with a maximum of 37.8 °C / 100 F.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.9 °C / 84 F (-8.9 °C / -16 F).

Głośniki

Zainstalowane za klawiaturą głośniczki koncentrują się przede wszystkim na dźwiękach ze średniego zakresu częstotliwości (brak subwoofera). Jakość dźwięku nie jest jednak uzależniona od maksymalnego poziomu głośności, któremu nie towarzyszą zniekształcenia czy trzaski.

Wydajność akumulatora

Testowany model został wyposażony w akumulator litowo-jonowy o pojemności 5000 mAh (54 Wh). Oferowane przez niego przebiegi są oczywiście uzależnione od wydajnych podzespołów zainstalowanych we wnętrzu Vaio F13Z.

Podczas testu klasycznego aplikacji Battery Eater komputer pracował z wybranym profilem wysokiej wydajności oraz włączonym modułem Wi-Fi, a także przy maksymalnym poziomie rozświetlenia matrycy. Pozwoliło to na zmierzenie najkrótszego czasu pracy na baterii, który wyniósł 1:07 h.

Przebieg przy znikomym obciążeniu systemu odnotowano zaś w teście czytelnika. Tutaj komputer pracował z ustawionym profilem oszczędzania energii, wyłączonym modułem łączności bezprzewodowej oraz przy minimalnym poziomie jasności. W rezultacie test potrwał dłużej, bo prawie 3 godziny (2:50 h).

Podczas testów praktycznych bateria w notebooku uległa wyczerpaniu po około 2 godzinach surfowania w sieci (WLAN) przy poziomie jasności ustawionym na 6/8. W teście Blu-ray i DVD (maksymalna jasność, plan zrównoważony) komputer trzeba było podłączyć do gniazdka po upływie ponad godziny. Dość zaskakujący jest fakt, iż oba te wyniki tylko nieznacznie przekraczają najkrótszy zmierzony czas.

Pełne naładowanie akumulatora, który wcale nie jest aż tak pojemny, zajmuje sporo czasu. Przed każdym kolejnym testem bateria musiała się ładować przez prawie 4 godziny.

Producent oferuje ponadto zamiennik fabrycznego akumulatora w postaci baterii o pojemności 7500 mAh. Jest ona nie tylko pojemniejsza, ale i na tyle większa, aby po jej zamontowaniu komputer się nieco przechylił. W teorii powinna ona zapewnić czasy pracy dłuższe o 50%.

Wydajność akumulatora
luz
2h 50min
sieć przez WLAN
2h 06min
DVD
1h 13min
Blu-ray
1h 10min
obciążenie
1h 07min
Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0.3 / 0.1 W
luzdarkmidlight 20.4 / 28.6 / 31.8 W
obciążenie midlight 82.5 / 113.3 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        Voltcraft VC 940
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.

Podsumowanie

Sony Vaio F13Z1E/B z czterordzeniowym procesorem Intel Core i7-740QM, kartą Nvidia GeForce GT 425M oraz 8 GB pamięci RAM stwarza solidne podłoże dla multimedialnej rozrywki.

Zwarta i solidnie wykonana obudowa budzi zaufanie. Pozytywnie wypada też pokryty powłoką antyrefleksyjną wyświetlacz o wysokim kontraście, który charakteryzuje się ponadto bogatą paletą odwzorowywanych kolorów. Matryca nie gwarantuje jednak równomiernego podświetlenia całej powierzchni ekranu.  
 
Komputer Sony imponuje pod względem doboru złączy, których rozmieszczenie jest z kolei mniej przekonujące. Ciężko natomiast mieć zastrzeżenia do klawiatury, która została przystosowania do wygodnego i częstego pisania.

Zainstalowany w testowanym notebooku układ chłodzenia był co prawda w stanie utrzymać go wystarczająco chłodnym, ale z drugiej strony okazał się dość uciążliwy pod względem emitowanego hałasu o wysokiej częstotliwości i niestabilnym natężeniu. Sony powinno uporać się z tym problemem najszybciej, jak tylko to możliwe.

Uzyskiwane czasy dla pracy na fabrycznym akumulatorze pokrywają się z i tak mało optymistycznymi założeniami. Z drugiej strony nie powinno to stanowić większego powodu do zmartwień, gdyż Vaio F13Z to duży komputer o znacznej masie i jako tak będzie używany przez większość czasu raczej jako jednostka stacjonarna.

Omawiany laptop Sony został zaprojektowany dla użytkowników, których wymagania wykraczają poza możliwości techniczne masowo wybieranych notebooków. W istocie posiada on wiele przydatnych ku temu cech, z których najbardziej wyróżniają się wydajny procesor i ponadprzeciętny wyświetlacz. Choć to już trzecia z kolei generacja flagowego topowego laptopa Sony, w dalszym ciągu można w nim znaleźć kilka niedoróbek (nierównomierne podświetlenie matrycy, świst wentylatora), które nie powinny występować w notebooku tej klasy.

Aktualne ceny Sony Vaio F13Z1E/B

Please share our article, every link counts!
Sony Vaio F13Z1E/B
z bliska: Sony Vaio F13Z1E/B

Specyfikacja techniczna

PCG-8112M
Procesor
Intel Core i7-740QM 4 x 1.7 - 2.9 GHz, Clarksfield
Karta grafiki
NVIDIA GeForce GT 425M - 1024 MB, rdzeń: 560 MHz, pamięć: 800 MHz, nvlddmkm 8.17.12.5903 (ForceWare 259.03) /Win7 64
Pamięć
8192 MB 
, DDR3-1333
Matryca
16.40 cali 16:9, 1920 x 1080 pikseli, refleksująca: nie
Chipset
Intel PM55 Express
Dysk twardy
Seagate Momentus 7200.4 ST9500420AS, 500 GB 
, 7200 obr/min
Karta dźwiękowa
Realtek ALC275
Złącza
1 ExpressCard/34, 1 USB 2.0, 2 USB 3.0, 1 FireWire, 1 VGA/D-Sub, 1 HDMI, 1 blokada Kensingtona, 1 eSATA, gniazda audio: wejście mikofonowe, wyjście słuchawkowe (SPDIF), czytnik kart: SD, Memory Stick Duo
Łączność
Marvell Yukon 88E8057 PCI-E Gigabit Ethernet Controller (10/100/1000MBit/s), Intel Centrino Advanced-N 6200 AGN (a/b/g/n = Wi-Fi 4), Bluetooth 2.1+EDR (Foxconn-T77H114-BCM2070)
Napęd optyczny
Pioneer BD-RW BDR-TD03
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 31 x 387.2 x 263
Akumulator
54 Wh litowo-jonowy
System operacyjny
Microsoft Windows 7 Home Premium 64 Bit
Camera
kamerka: 0.3 MPx
Inne
-, Microsoft Office 2010 Starter, McAfee (60 dni), Norton Online Backup, 24 miesiące(y) gwarancji, -
Waga
3.06 kg, zasilacz: 480 g
Cena
- PLN

 

Autorzy

Tekst i zdjęcia: Martina Osztovits
Tłumaczenie: Krzysztof Borowiec

Podobne laptopy

Notebooki innego producenta i/lub z innym CPU

Recenzja Sony Vaio F13M1E/H
GeForce GT 425M, Core i5 560M

Notebooki z tym samym GPU

Recenzja Asus U41JF
GeForce GT 425M, Core i5 460M, 14.00", 2.165 kg
Recenzja Asus N73JF
GeForce GT 425M, Core i5 450M, 17.30", 3.2 kg
Recenzja Asus N73JQ
GeForce GT 425M, Core i7 720QM, 17.30", 3.762 kg

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Recenzja Sony Vaio Fit 15E (SVF1521)
GeForce GT 740M, Core i7 3537U, 15.50", 2.5 kg
Recenzja Sony Vaio Fit 14 (SVF14)
GeForce GT 735M, Core i5 3337U, 14.00", 2.2 kg
Recenzja Sony Vaio Fit 15 (SVF15)
GeForce GT 735M, Core i7 3537U, 15.50", 2.3 kg

Za

+wysoka wydajność
+bogate wyposażenie w złącza
+matryca z powłoką antyrefleksyjną
+wysoki kontrast i dobra jasność obrazu
+rozdzielczość Full HD
+komfortowa klawiatura
 

Przeciw

-nierównomierne podświetlenie matrycy
-zmienne natężenie hałasu
-świst wentylatora
-wysoki pobór mocy
-krótkie czasy na baterii
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Sony Vaio F13Z1E/B
Martina Osztovits (Update: 2017-12-23)