Notebookcheck Logo

Test laptopa Saelic Vici G781D

28/10/2016

Testy tego potężnego notebooka do gier musiały potwierdzić jego wydajność. Pod tym względem ten sprzęt z dwiema kartami GTX 1070 naprawdę imponuje. Gorzej natomiast przedstawia się sprawa funkcjonowania układu chłodzenia.

Obudowa

Saelic Vici G781D wygląda naprawdę okazale. Potężna, masywna obudowa sprawia wrażenie solidnej. Wymiary G781D (428 x 308 x 47,2 mm) mogą wydawać się ogromne, ale w tej klasie laptopów są dość typowe. Np. MSI GT72S ma odpowiednio 428 x 294 x 48 mm (co za tym idzie, optycznie jest nieco grubszy od Saelika). Mniej pozytywnie prezentuje się natomiast masa. Saelic Vici G781D waży 5,2 kg, o 200 g więcej od MSI GT80. Warto także zwrócić uwagę na masę zasilacza, a właściwie dwóch (!) zasilaczy. Wraz z kablami i konwerterem ważą 1,7 kg.

Obudowa matrycy z zewnętrznej strony jest wystarczająco sztywna, by ochronić ekran przed zakłóceniami w obrazie, które mogłyby powstawać na skutek nacisku. Nie można także narzekać na estetykę. Listwy podświetlenia są dość dyskretne, dzięki czemu notebook nie wygląda jak choinka w Boże Narodzenie. Umieszczone pomiędzy nimi metaliczne logo marki Saelic dobrze komponuje się z ciemną powierzchnią obudowy. Od wewnątrz wyświetlacz okala matowa ramka.

Umieszczone pod pojedynczą, centralnie usytuowaną maskownicą zawiasy pozwalają na dość skromne odchylenie matrycy względem podłoża. Maksymalny kąt to jedynie 125°. Pozytywnie prezentują się natomiast płynność ruchu zawiasów i ich opór. Vidi G781D można otworzyć przy użyciu jednej ręki, zaś opór nie jest ani za duży, ani za mały.

Wykonany z tworzyw sztucznych pulpit roboczy jest zasadniczo dosyć sztywny. Naciski na jego powierzchnię nie wywołują żadnych ugięć. Słabiej prezentują się umieszczone na spodzie kratki usprawniające chłodzenie. Są one wyraźnie delikatniejszymi elementami obudowy. Utrzymanie Vici G781D w czystości nie nastręcza większych problemów. Powierzchnie obudowy są dość odporne na kurz czy inne zabrudzenia a ewentualne ślady palców łatwo można usunąć ściereczką bezpyłową.

Dostęp do podzespołów to jeden z większych atutów omawianego laptopa. Po ściągnięciu całej spodniej części obudowy (w tym celu należy jedynie odkręcić kilka śrubek) uzyskuje się dostęp do wszystkich trzech wentylatorów układu chłodzenia, procesora (umieszczonego w gnieździe LGA1151 i wymienialnego), dwóch kart graficznych (również wymienialnych) osadzonych w gniazdach MXM, dwóch gniazd pamięci operacyjnej (w testowanym egzemplarzu oba były zajęte przez moduły RAM), wbudowanego akumulatora oraz ukrytych pod kartami graficznymi dwóch zatok na dyski formatu 2,5 cala (w testowanej maszynie jedna była zajęta przez HDD). W celu zamontowania dysków SSD formatu M.2, dodatkowych kości RAM-u lub wymiany baterii podtrzymującej BIOS należy zdemontować klawiaturę.

Rozmieszczenie portów w modelu Saelic Vici G781D jest dość dobre. Z 5 portów USB 3.0 jeden umieszczono z tyłu, jeden na prawym boku i trzy na lewym. Prawą ściankę zajmują (poza wspomnianym już pojedynczym USB 3.0) czytnik kart pamięci, dwa USB 3.1 typu C, dwa mini DisplayPorty oraz blokada Kensingtona. Z tyłu umieszczono HDMI, wzmiankowany powyżej USB 3.0 oraz port zasilania. Lewą ściankę wyposażono w dwa gniazda LAN, wymienione wcześniej trzy USB 3.0 (w tym jedno z funkcją ładowania) oraz cztery gniazda audio.

przód: kontrolki stanu
przód: kontrolki stanu
lewy bok: dwa gniazda LAN, dwa USB 3.0, USB 3.0 (power), cztery gniazda audio
lewy bok: dwa gniazda LAN, dwa USB 3.0, USB 3.0 (power), cztery gniazda audio
prawy bok: USB 3.0, czytnik kart pamięci, dwa USB 3.1 typu C, dwa mini DisplayPorty, zaczep na linkę blokady Kensingtona
prawy bok: USB 3.0, czytnik kart pamięci, dwa USB 3.1 typu C, dwa mini DisplayPorty, zaczep na linkę blokady Kensingtona
tył: HDMI, USB 3.0, gniazdo zasilania
tył: HDMI, USB 3.0, gniazdo zasilania

Osprzęt

1. poziom intensywności podświetlenia
1. poziom
2. poziom intensywności podświetlenia
2. poziom
3. poziom intensywności podświetlenia
3. poziom
4. poziom intensywności podświetlenia
4. poziom

Saelic Vici G781D jest wyposażony w klasyczną, podświetlaną klawiaturę. Zgodnie z oczekiwaniami podświetlaniem można sterować w bardzo szerokim zakresie. Ustawić można nie tylko intensywność luminancji (4 stopnie), ale także barwy i obszary podświetlenia (klawiatura dzieli się na 3 odrębne strefy, które można niezależnie skonfigurować). Płytki klawiszy alfanumerycznych mają wielkość 14 x 14 mm i są jakby lekko wklęsłe. Profilowanie to pozytywnie wpływa na komfort pisania oraz zmniejsza liczbę pomyłek przy bezwzrokowym wprowadzaniu znaków. Rozmieszczenie klawiszy jest dość standardowe (z wbitą w blok numeryczny prawą strzałką, która w moim odczuciu jest jedyną wadą tej klawiatury). Krótki i miękki skok klawiszy zapobiega nadmiernej głośności w trakcie pisania. Na pochwałę zasługuje także podparcie klawiatury oraz, co najważniejsze dla zapalonych graczy, brak blokad w kombinacjach trzech jednocześnie używanych klawiszy.

Tradycyjny gładzik dobrze spełni swoje zadania. Powierzchnia płytki (jej wymiary to 10,8 x 6,2 cm) jest gładka, dzięki czemu nie powoduje podrażnień naskórka na palcach. Czułość i rozdzielczość płytki stoją na zadowalającym poziomie. Granice pomiędzy gładzikiem a resztą pulpitu roboczego nie są szczególnie mocno zarysowane, ale niewielka różnica w wysokości zapobiega obsuwaniu się palców poza obszar tafli dotykowej. Kolejnym atutem omawianego urządzenia są dwa oddzielne przyciski cechujące się miękkim, krótkim i dość cichym skokiem.

klawiatura QWERTY
klawiatura QWERTY
płytka dotykowa
płytka dotykowa

Obraz

Monitor LG LP173WF4-SPF1 / LGD0469, który znalazł się na wyposażeniu Vici G781D, jest już znany z wcześniejszych recenzji. Omawiałem go między innymi w artykułach nt. laptopów MSI PE70 i MSI GT72S. Ów ekran o przekątnej 17,3 cala wyświetla obraz z rozdzielczością natywną 1920 x 1080 pikseli. Ogólnie wyświetlacz ten zasługuje na pozytywną ocenę. Wpływ na taki stan rzeczy mają dość wysoka luminancja (średnio 354,9 cd/m² dla całego ekranu), dość niska wartość czerni (0,4 cd/m²) oraz całkiem dobry kontrast (910:1). Dobrze prezentuje się także paleta barw. Jest ona większa od przestrzeni sRGB, ale nie w 100% z nią zgodna.

parametry obrazu w stanie fabrycznym
parametry obrazu w stanie fabrycznym
parametry obrazu po kalibracji
parametry obrazu po kalibracji
parametry obrazu przy minimalnej jasności
parametry obrazu przy minimalnej jasności
350.6
cd/m²
372.8
cd/m²
373.2
cd/m²
347.2
cd/m²
363.9
cd/m²
367.8
cd/m²
333.2
cd/m²
345.1
cd/m²
340.8
cd/m²
podświetlenie ekranu
LG Display LGD0469 / LP173WF4-SPF1
maksimum: 373.2 cd/m² (Nits) średnia: 355 cd/m² Minimum: 65.6 cd/m²
rozświetlenie: 89 %
kontrast: 910:1 (czerń: 0.4 cd/m²)67.4% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
91% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
71.8% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)
paleta barw matrycy laptopa Saelic Vici G781D przed kalibracją a paleta barw tej matrycy po kalibracji
przed kalibracją i po kalibracji
paleta barw matrycy laptopa Saelic Vici G781D a paleta barw matrycy MSI GT72S
G781D a GT72S
paleta barw matrycy laptopa Saelic Vici G781D a paleta barw matrycy MSI GT72S laptopa Saelic Veni G731
G781D a G731
paleta barw matrycy laptopa Saelic Vici G781D a przestrzeń kolorów sRGB
G781D a sRGB
paleta barw matrycy laptopa Saelic Vici G781D a przestrzeń kolorów Adobe RGB
G781D a aRGB

Pochwalić muszę także dość szerokie kąty widzenia zapewniane przez technologię IPS. Warto w tym miejscu także wspomnieć, iż testowany egzemplarz był wolny od ulotów światła, które są ostatnio zmorą w konkurencyjnych laptopach.

Osiągi

Testowany Saelic Vici G781D, oparty na bazie Clevo P870DM2-G, był wyposażony w procesor Core i7-6700K, 16 GB pamięci RAM DDR4 (dwie kości po 8 GB pracujące w trybie dwukanałowym), dwie karty graficzne GeForce GTX 1070 oraz trzy dyski – klasyczny 2,5-calowy HDD oraz dwa SSD na złączu M.2.

Wart podkreślenia jest fakt, iż Saelic Vici G781D został wyposażony w pełnowartościowy procesor do komputerów stacjonarnych, a nie – jak to jest często spotykane nawet w najdroższych laptopach – „lutowańca”. Core i7-6700K, o którym tu mowa, to na chwilę obecną najwydajniejszy dostępny w sprzedaży procesor Intela na podstawce FCLGA 1151. Procesor należy do 6. generacji jednostek Core Intela (Skylake). Ma 4 fizyczne rdzenie, które za sprawą technologii HT mogą prowadzić jednocześnie obliczenia na 8 wątkach. Bazowe taktowanie omawianej jednostki to 4 GHz. Dzięki funkcji TB możliwy jest wzrost częstotliwości taktowania na jednym rdzeniu do 4,2 GHz. Gdyby i to okazało się niezadowalającą wartością, prezentowany procesor w wersji K może zostać podkręcony, gdyż w przeciwieństwie do większości tańszych modeli nie ma zablokowanego mnożnika. Trzeba tu jednak zaznaczyć. iż ekstremalna moc ma swoją cenę – maksymalne TDP opisywanej jednostki to 91 W, podczas gdy najwydajniejsze procesory laptopowe nie przekraczają wartości 57 W. Omawiany CPU jest wykonany w technologii 14 nm i dysponuje zintegrowanym układem graficznym. Układ ten ze względu na brak wsparcia przez prezentowaną maszynę technologii Nvidia Optimus nie może być wykorzystany.

Testy aplikacji Cinebench R15 zostały uwieńczone następującymi wynikami – 178 pkt. w próbie jednowątkowej i 881 pkt. w renderowaniu wielowątkowym. Wyniki te są znacząco lepsze od rezultatów jakiegokolwiek procesora laptopowego. Np. Intel Xeon E3-1535M v5 uzyskuje średnio 159,5 i 745,5 pkt. a ostatni nielutowany ekstremalny mobilny Intel Core i7-4930MX legitymował się wynikami 170 i 736 pkt. (i7-4940MX ma w naszej bazie wyniki nieco gorsze, dlatego nie uwzględniłem go w tym opracowaniu).

Stabilność pracy procesora w omawianym laptopie jest niestety nie najlepsza. Przy 100-procentowym obciążeniu CPU układ chłodzenia pomimo zastosowania dużych wentylatorów nie jest w stanie skutecznie schłodzić procesora, co skutkuje występowaniem throttlingu termicznego (czyli obniżeniem taktowania na skutek zbyt wysokich temperatur).

Saelic Vici G781D, jeden z najmocniejszych modeli marki Saelic, jest wyposażony nie w jedną, ale w dwie karty graficzne. Testowany model ma na wyposażeniu SLI złożone z dwóch kart GeForce GTX 1070. Każda z tych umieszczonych na złączach MXM 3.0 kart jest wytworzona w procesie technologicznym 16 nm, ma 2048 procesorów CUDA, 8 GB pamięci VRAM GDDR5 i 256-bitową magistralę danych. Takie parametry pozwalają już pojedynczemu GTX-owi 1070 przewyższyć najwydajniejsze układy starszej generacji a w laptopie Saelic Vici G781D są dwie takie karty. Ich wydajność najlepiej zobrazuje poniższa tabelka:

3Dmark Fire Strike wynik wydajności ogólnej 3Dmark Fire Strike wynik wydajności graficznej\
Saelic Vici G781D z 1 x GTX 1070 14289 pkt. 17267 pkt.
Saelic Vici G781D z 2 x GTX 1070 20816 pkt. 32969 pkt.
Asus G752VY z 1 x GTX 980M 8240 pkt. 9668 pkt.
CPU-Z CPU
CPU-Z CPU
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Memory
CPU-Z Memory
CPU-Z SPD
CPU-Z SPD
CPU-Z Bench
CPU-Z Bench
GPU-Z (SLI wyłączone)
GPU-Z (SLI wyłączone)
GPU-Z (SLI włączone)
GPU-Z (SLI włączone)
HWiNFO
HWiNFO
NovaBench
NovaBench
PassMark
PassMark
Prime95
Prime95
Super PI
Super PI
SPECviewperf
SPECviewperf
wPrime
wPrime
Cinebench R15
CB R15
3DMark 11 Performance
23911 pkt.
3DMark Ice Storm Standard Score
181722 pkt.
3DMark Cloud Gate Standard Score
33061 pkt.
3DMark Fire Strike Score
20816 pkt.
Pomoc
Cinebench R15 CPU Single 64Bit
178 Points
Cinebench R15 CPU Multi 64Bit
881 Points
Cinebench R15 OpenGL 64Bit
144.8 fps
Cinebench R15 Ref. Match 64Bit
99.6 %
Pomoc

Zestaw dysków, w które wyposażony był omawiany laptop, jest wyraźnie lepszy od standardowego Składa się z dwóch dysków SSD spiętych w macierz RAID i jednego HDD. Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż wolna pozostajawała jeszcze jedna zatoka 2,5 cala w której można by zamontować kolejny magazyn danych.

Macierz RAID (na której znajduje się partycja systemowa) składa się z dwóch dysków SSD Samsung MZNTY256HDHP-000L7. Dyski te mają łącznie pojemność 512 GB (2 x 256 GB). Zostały umieszczone w gniazdach M.2. Dzięki macierzy RAID szybkość transferów jest znacznie większa, niż w przypadku pojedynczego SSD. Odczyt sekwencyjny w teście aplikacji CrystalDiskMark osiągnął 954,7 MB/s. Równie dobry jest zapis sekwencyjny (978,3 MB/s).

Szybkie SSD na pokładzie prezentowanego Saelika Vici G781D są uzupełniane przez klasyczny 2,5-calowy dysk twardy. WDC WD10SPCX-08HWST0 ma pojemność 1 TB a jego prędkość obrotowa to 5400 obr/min. W jego przypadku transfery (odczyt sekwencyjny: 113,3 MB/s, zapis sekwencyjny: 112,2 MB/s) nie są zbyt okazałe na tle tych uzyskiwanych przez SSD, ale za to dysk ten świetnie sprawdzi się jako magazyn danych.

AS SSD (SSD)
AS SSD (SSD)
ATTO (SSD)
ATTO (SSD)
CDM (SSD)
CDM (SSD)
AS SSD (HDD)
AS SSD (HDD)
ATTO (HDD)
ATTO (HDD)
CDM (HDD)
CDM (HDD)
Samsung CM871 MZ7LF192HCGS
Sequential Read: 955 MB/s
Sequential Write: 978 MB/s
512K Read: 699 MB/s
512K Write: 694 MB/s
4K Read: 42.63 MB/s
4K Write: 109.1 MB/s
4K QD32 Read: 496.6 MB/s
4K QD32 Write: 404.5 MB/s

Testy gier

Saelic Vici G781D to laptop dla najbardziej wymagających i najbogatszych graczy, nieuznających żadnych kompromisów. W natywnej rozdzielczości ekranu (1920 x 1080 pikseli) każda przetestowana gra działała ultra płynnie przy najwyższych możliwych ustawieniach zarówno przy włączonym jak i wyłączonym SLI. To, o ile Saelic Vici G781D jest wydajniejszy w grach od najwydajniejszych maszyn poprzedniej generacji, oraz to, jaki uzyskuje przyrost mocy dzięki SLI, najlepiej zobrazuje poniższa tabelka:

Nastawy ultra rozdzielczość FHD Saelic Vici GTX1070 FW 368.83 Saelic Vici GTX1070 SLI FW 368.83 Asus G752VY GTX980M FW 354.35 MSI GT72s GTX980M FW 353.96
Mafia 2 206,9 217,9 147,4 142,1
BioShock Infinite 143,1 198,4 89,4 82,2
Rome II 84 105,3 59,1 56,3
Thief 98,3 114,6 61,1 60
Batman Arhkam Knight 60 68 44 51
Wiedźmin 3 56,4 81,4 33,2 30
low med. high ultra
Mafia 2 (2010) 217.9
BioShock Infinite (2013) 198.4
Total War: Rome II (2013) 105.3
Thief (2014) 114.6
The Witcher 3 (2015) 81.4
Batman: Arkham Knight (2015) 68

Wpływ na otoczenie

Hałas

Potężne podzespoły zapewniające bezkompromisową wydajność nie sprzyjają wysokiej kulturze pracy. Brak możliwości przełączenia pomiędzy grafikami Nvidii a zintegrowanym chipem Intela przekłada się na potrzebę schładzania układu graficznego nawet podczas pracy na jałowym biegu. Podczas pracy z dokumentami natężenie szumu jest jeszcze akceptowalne (w teście nie przekroczyło 33 dB). Podczas przeglądania stron WWW chwilami szum wydobywający się z układu chłodzenia dobijał do 37,2 dB a przy odtwarzaniu filmu w wysokiej jakości osiągał nawet 42 dB (!).

Niestety przy obciążeniu 3D jest już tylko głośniej. W trakcie testowania wydajności w grach poziom natężenia hałasu zawierał się w przedziale od 57 do 59 dB.

Przy 100-procentowym jednoczesnym obciążeniu procesora i obu kart graficznych układ chłodzenia wyemitował maksymalnie szum o wartości 60,9 dB.

Hałas

luz
31.7 / 34 / 42 dB
HDD
30 dB
obciążenie
58 / 60.9 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)

Temperatury

Temperatury

Podczas pracy „na luzie” (kiedy komputer służy np. do przeglądania internetu) temperatury podzespołów i obudowy były raczej niskie. Temperatura CPU w tym trybie nie osiągnęła nawet 50°C a na powierzchni obudowy w najcieplejszym miejscu zmierzyłem maksymalnie 28,8°C.

Pomimo bardzo wydajnego (i niestety głośnego) układu chłodzenia temperatury podzespołów pod wysokim obciążeniem okazały się bardzo wysokie. Procesor rozgrzał się do 100°C i uległ throttlingowi termicznemu (celem redukcji temperatury automatycznie obniżone zostało taktowanie procesora).. Karty grafiki były zdecydowanie chłodniejsze. Ich temperatury doszły maksymalnie do 70°C. Dość umiarkowane były natomiast temperatury obudowy, które nie przekroczyły 42,2°C.

temperatury podzespołów w teście bez obciążenia
bez obciążenia
temperatury podzespołów podczas grania
podczas grania
temperatury podzespołów w teście z pełnym obciążeniem
z pełnym obciążeniem
w stresie
 33.5 °C41.7 °C31.5 °C 
 28.4 °C31.1 °C27.6 °C 
 26 °C30.5 °C29.7 °C 
maks. w ogóle: 41.7 °C
średnia: 31.1 °C
38.3 °C42.2 °C35.5 °C
34.6 °C40.5 °C32.4 °C
30.7 °C33.4 °C25.4 °C
maks. w ogóle: 42.2 °C
średnia: 34.8 °C
zasilacz  47.8 °C | temperatura otoczenia 20 °C
(+) The average temperature for the upper side under maximal load is 31.1 °C / 88 F, compared to the average of 33.8 °C / 93 F for the devices in the class Gaming.
(±) The maximum temperature on the upper side is 41.7 °C / 107 F, compared to the average of 40.4 °C / 105 F, ranging from 21.2 to 68.8 °C for the class Gaming.
(±) The bottom heats up to a maximum of 42.2 °C / 108 F, compared to the average of 43.2 °C / 110 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 25 °C / 77 F, compared to the device average of 33.8 °C / 93 F.
(+) The palmrests and touchpad are cooler than skin temperature with a maximum of 30.5 °C / 86.9 F and are therefore cool to the touch.
(±) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.9 °C / 84 F (-1.6 °C / -2.9 F).

Głośniki

Układ audio Saelika Vici G781D z logo Sound Blaster reprodukuje dźwięk o wysokiej jakości. Czystość dźwięku jest zachowana nawet przy ustawieniu głośności na maksimum. Wszystkie tony są odtwarzane poprawnie a ich melodyjność nie wzbudza żadnych zastrzeżeń. Dla prawdziwych audiofilów Vici G781D został wyposażony w przetwornik cyfrowo-analogowy Sabre HiFi, który przetwarza sygnał cyfrowy na sygnał analogowy, dostosowując go do profesjonalnych urządzeń zewnętrznych.

Wydajność akumulatora

Niestety brak wsparcia dla technologii Nvidia Optimus związany z technologią G-Sync nie wpływa pozytywnie na czasy pracy na zasilaniu z wbudowanego akumulatora. Podczas przeprowadzania testu czytelnika (schemat zasilania ustawiony na oszczędzanie energii, wyłączona karta Wi-Fi oraz druga karta graficzna, maksymalnie przyciemniony ekran) energii wystarczyło na 3 godziny i 7 minut działania laptopa. W teście symulującym korzystanie z internetu z wykorzystaniem łączności Wi-Fi (z jasnością obrazu na poziomie 75% i ze schematem zasilania zmienionym na zrównoważonym) omawiany komputer funkcjonował przez 2 godziny i 21 minut.

Wydajność akumulatora
luz
3h 07min
sieć przez WLAN
2h 21min
Pobór mocy
luzdarkmidlight 28.5 / 37.8 / 75 W
obciążenie midlight 319 / 338 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.

Podsumowanie

Saelic Vici G781D
Saelic Vici G781D

Saelic Vici G781D jest imponującym notebookiem klasy DTR (ma zastąpić komputer stacjonarny) i z tego zadania wywiązuje się wręcz doskonale. Za sprawą dwóch niemal najwydajniejszych na rynku kart graficznych zestawionych z procesorem do desktopów Saelic Vici G781D jest wydajniejszy od przeważającej większości komputerów PC. Niestety tak ekstremalną wydajność okupiono throttlingiem termicznym i niską kulturą pracy. Nie można także nie zwrócić uwagi na dość dużą masę laptopa i jego dwóch zasilaczy oraz na krótkie przebiegi na akumulatorze. Trzeba jednak odnotować fakt, iż Saelic Vici G781D i tak jest lżejszy od większości stacjonarek i dużo bardziej przenośny. Podobnie jak w komputerach stacjonarnych, można w nim wymienić niemal wszystko – począwszy od procesora czy kart graficznych, na dyskach skończywszy. Warto tu także podkreślić dość łatwy dostęp do większości podzespołów, który gwarantuje nie tylko łatwą rozbudowę, ale także konserwację. Pod względem użytkowym należy pochwalić matową matrycę IPS, bardzo dobry układ audio, dość wygodne urządzenia sterujące (klawiaturę i gładzik) oraz szeroki wachlarz złączy.

Please share our article, every link counts!
bohater testu: Saelic Vici G781D
bohater testu: Saelic Vici G781D

Specyfikacja techniczna

Clevo P870DM2-G
Procesor
Intel Core i7-6700K 4 x 4 - 4.2 GHz, Skylake
Karta grafiki
NVIDIA GeForce GTX 1070 SLI (Laptop) - 8 GB VRAM, rdzeń: 1443 MHz, pamięć: 2002 MHz, MXM 3.0 typu B, GDDR5 (Samsung), VR Ready, ForceWare 368.83
Pamięć
16 GB 
, Samsung DDR4-2132, 4x 4 GB, cztery gniazda, maks. 64 GB
Matryca
17.30 cali 16:9, 1920 x 1080 pikseli, LG Display LGD0469 / LP173WF4-SPF1, IPS, 120 Hz, refleksująca: nie
Chipset
Intel Z170 (Skylake PCH-H)
Dysk twardy
Samsung CM871 MZ7LF192HCGS, 192 GB 
, + WDC WD10SPCX-08HWST0 (1 TB, 5400 obr/min)
Karta dźwiękowa
Intel Skylake PCH-H High Definition Audio Controller
Złącza
5 USB 3.0, 2 USB 3.1 Gen2, 2 Thunderbolt, 1 HDMI, 2 DisplayPort, 1 blokada Kensingtona, gniazda audio: wejście mikrofonowe, wejście liniowe, wyjście liniowe, wyjście słuchawkowe (S/PDIF, 7.1), czytnik kart: MMC/RSMMC/SD/Mini-SD/SDHC/SDXC aż po UHS-II (Realtek RTS5250), 1 czytnik linii papilarnych
Łączność
Qualcomm/Atheros e2400 PCI-E Gigabit Ethernet Controller (10/100/1000MBit/s), Intel Dual Band Wireless-AC 8260 (a/b/g/n = Wi-Fi 4/ac = Wi-Fi 5/), Bluetooth 4.1
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 47 x 428 x 308
Akumulator
177 Wh litowo-jonowy, dwa akumulatory 87,8 Wh i 89,2 Wh
System operacyjny
Microsoft Windows 10 Pro 64 Bit
Camera
kamerka: 1080p
Inne
głośniki: stereo plus subwoofer, Sound Blaster X-FI MB5, ESS Sabre HiFi DAC, podświetlanie klawiatury: tak, dwa zasilacze 19,5 V, 11,8 A, 230 W, układ szyfrujący TPM 2.0, dwa gniazda LAN
Waga
5.2 kg, zasilacz: 1.7 kg

 

Sprzęt dostarczył

laptopy biznesowe - kuzniewski.pl

Autor

Autorem niniejszej recenzji jest Aleksander Lenart.

Podobne laptopy

Notebooki z tym samym GPU

Recenzja MSI GT83VR 6RE Titan SLI
GeForce GTX 1070 SLI (Laptop), Core i7 6820HK, 18.40", 5.5 kg

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Recenzja Saelic Veni G422
GeForce GTX 1050 Ti Mobile, Kaby Lake i7-7700HQ, 14.00", 2.08 kg
Recenzja Saelic Veni G522
GeForce GTX 1050 Ti Mobile, Kaby Lake i5-7300HQ, 15.60", 2.253 kg
Recenzja Saelic Vidi G771D
GeForce GTX 1070 Mobile, Kaby Lake i7-7700, 17.30", 4.2 kg
Recenzja Saelic Veni G531D
GeForce GTX 1060 Mobile, Core i7 (Desktop) 6700K, 15.60", 3.65 kg
Recenzja Saelic Vidi G761D
GeForce GTX 1070 Mobile, Core i7 (Desktop) 6700K, 17.30", 4.3 kg
Recenzja Saelic Vidi G761
GeForce GTX 1070 Mobile, Core i7 6700HQ, 17.30", 3.4 kg

Za

+ekstremalnie wysoka, bezkompromisowa wydajność
+możliwość zastąpienia komputera stacjonarnego
+matowa matryca IPS
+bardzo dobre głośniki
+klawiatura dobra dla gracza
+wygodny gładzik
+łatwy dostęp do podzespołów
+możliwość wymiany procesora
+bogata opcja rozbudowy dysków twardych
+możliwość wymiany kart graficznych
+bogaty wachlarz nieźle rozlokowanych portów
+możliwości OC
+macierz RAID
 

Przeciw

-niska kultura pracy pod obciążeniem
-throttling termiczny
-wbudowany akumulator
-krótkie przebiegi na zasilaniu z akumulatora
-duży ciężar zestawu
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Saelic Vici G781D
Sylwester Cyba (Update: 2017-12-19)