Notebookcheck Logo

Test LG S1 Pro

Za zajęcie pierwszego miejsca... LG to firma przodująca ostatnimi czasy w dziedzinie wzornictwa laptopów. Wyróżniony niemiecką nagrodą Red Dot model S1 to faktycznie udana w warstwie estetycznej konstrukcja, a do tego znać tu wysokiej próby robotę. Za sprawą procesora Core 2 Duo i karty graficznej ATI X1600 komputer ten jest również interesujący od strony technicznej. 

LG S1 Pro Logo

Obudowa

Jako się rzekło, LG S1 zaskarbił sobie przychylność jury decydującego o przyznawaniu nagród wzorniczych Red Dot Design Awards. Trudno nie zgodzić się z ze wskazaniem tek renomowanego ciała.

W szacie kolorystycznej króluje kombinacja czerni i srebra. Dokładniej mówiąc na czarną podstawę platformy roboczej nałożone zostały srebrny pulpit i jasnobeżowa klawiatura. Wyświetlacz natomiast jest czarny z obu stron.

Jeżeli chodzi o zastosowane materiały, ich większość stanowią najprawdopodobniej plastiki, przy czym jakość tych widocznych na zewnątrz jest bez mała niezrównana. We wszystkich praktycznie miejscach dotknięcie tego sprzętu wiąże się z wrażeniem wyjątkowości i pierwszorzędności.

LG S1 fascynuje nie tylko swoim wyglądem. Imponuje również solidność tej maszyny. Jedyny, ale za to dotkliwie, słaby punkt, jaki udało nam się odnaleźć leży na spodzie komputera, w sąsiedztwie wywietrznika. W tym miejscu, niestety, obudowa wyraźnie się ugina, powodując przy tym relatywnie donośne trzeszczenie.

Zawiasy pokrywy ekranu robią wrażenie bardzo porządnych, przy czym umożliwiają swobodne i dokładne regulowanie jej ustawienia. Konstruktorzy zrezygnowali z wbudowania mechanizmu ryglującego, kierując się przy tym zapewne troską o walory estetyczne. Kiedy obniży się klapę tak, że tworzy ona kąt około 15° z podstawą, zostaje ona automatycznie przyciągnięta do platformy przez mechanizm, który trzyma ją następnie zadziwiająco mocno w stanie zamkniętym. Żeby zabezpieczyć matrycę choć trochę przed przenikającymi do wewnątrz ciałami obcymi, ekran został odsunięty nieco do tyłu w stosunku do platformy.

Złącza przyporządkowane zostały po części do tyłu oraz do boków. Można zauważyć, że ulokowanie portu VGA na środku lewej strony oraz gniazd audio w przedniej części prawego boku nie jest optymalne.

LG S1 Pro z przodu
przód i brak interfejsów
LG S1 Pro z lewej
lewy bok: wywietrznik, wyjście VGA, USB, PCCard, czytnik kart pamięci
LG S1 Pro z tyłu
tył: S-Video, Kensington, akumulator, gniazda modemu i LAN, otwory wentylacyjne, gniazdo zasilania
LG S1 Pro z prawej
prawy bok: gniazda audio, FireWire, napęd DVD, 2x USB 2.0

Osprzęt

Rzecz wśród laptopów 15-calowych dość niespotykana - LG S1 posiada osobny blok numeryczny w prawej części klawiatury. Choć w oczywisty sposób ogranicza to rozmiary zasadniczej klawiatury, nie odbiło się to nazbyt boleśnie na wielkości płytek.

Jeżeli chodzi o układ klawiszy, można stwierdzić, że jedynie klawisze Ins i Del znalazły się w nieco niekorzystnym miejscu na prawo od właściwego i ponad blokiem numerycznym, gdzie ciężko je odnaleźć.

Kultura pracy klawiszy LG S1 to pięknota i nie można sobie życzyć więcej. Wchodzą one precyzyjnie, bez wysiłku ze strony użytkownika i nawet przy szybkim pisaniu pozostają zaskakująco ciche.

Bardzo dobre wrażenie zrobił na nas również touchpad, a to z racji właściwej czułości i przyjemnej w dotyku powierzchni tabliczki. Trafianie w wąskie i płaskie przyciski przychodzi z trudem. Kiedy już ta sztuka się powiedzie, działają one całkiem do rzeczy.

Guziki specjalnego przeznaczenia zamontowano w elegancki sposób na przedniej ściance laptopa. Nie tylko ładnie wyglądają, ale i wygodnie się z nich korzysta.

touchpad w LG S1 Pro
touchpad
klawiatura w LG S1 Pro
klawiatura

Obraz

matryca w LG S1 Pro
diagram barw

W laptopie LG S1 znalazła zastosowanie lustrzana matryca o rozdzielczości 1280x800 pikseli (WXGA). Jej maksymalna luminancja osiągnęła niezłą wartość w wysokości 186,7 cd/m². Jako że najniższy jej poziom to 141,5 cd/m² rozświetlenie nie jest najlepsze i wynosi 75,8%.

Na diagramie kolorometrycznym widać, że kanał czerwony jest niemal idealny. Krzywa niebieska z kolei jest dość wyraźnie obniżona. Skutkiem tego jest nieco przecieplony obraz (dominują w nim odcienie czerwieni).

169.7
cd/m²
186.7
cd/m²
142.3
cd/m²
156.1
cd/m²
176.2
cd/m²
141.5
cd/m²
185.3
cd/m²
184.5
cd/m²
150.7
cd/m²
podświetlenie ekranu
maksimum: 186.7 cd/m² (Nits) średnia: 165.9 cd/m²
rozświetlenie: 76 %
kontrast: 587:1 (czerń: 0.3 cd/m²)

Poziom czerni jest bardzo niski (0,3 cd/m²), a to przekłada się na wybitny współczynnik kontrastu - wynosi on 622:1

refleksy w LG S1 Pro
na zewnątrz

Lustrzana matryca znacznie ogranicza funkcjonalność laptopa na zewnątrz. W zależności od natężenia operacji słonecznej i mocy światła w otoczeniu zmienia się stopień refleksów stale utrzymujących się na ekranie.

Kąty widzenia w pionie zupełnie przyzwoite. W przypadku wykroczenia poza dostatecznie szeroki obszar roboczy można zauważyć wyraźny spadek kontrastu.
W zakresie poziomym kąty widzenia są ograniczane właściwie tylko przez występujące na ekranie refleksy.

kąty widzenia w LG S1 Pro
kąty widzenia w LG S1 Pro
kąty widzenia w LG S1 Pro
kąty widzenia w LG S1 Pro
kąty widzenia w LG S1 Pro
kąty widzenia w LG S1 Pro
kąty widzenia w LG S1 Pro
kąty widzenia w LG S1 Pro

Osiągi

LG S1 wypada bardzo dobrze na tle konkurentów zarówno pod względem wydajności graficznej jak i w zastosowaniach użytkowych. Szczególnie zaskakujące były dla nas nad wyraz pozytywne wyniki sprawdzianu sprawności karty Mobility Radeon X1600 (taktowanie GPU/pamięci: 425/400 MHz, 256 MB VRAM). Najnowsze gry będą śmigać na niej całkiem przyzwoicie, choć zapewne w niektórych wypadkach wypadnie okroić nieco rozdzielczość czy dokładność prezentacji szczegółów.

Wyposażenie tego laptopa w jednostkę Core 2 Duo T5600 powoduje, że dysponuje on dostateczną mocą obliczeniową, by podołać rozmaitym, wymagającym aplikacjom.

Dysk twardy Hitachi 5K160 o pojemności 120 GB wykazuje się krótkim czasem dostępu do danych i ponadprzeciętnymi prędkościami ich przesyłu.

Szczegółowe informacje na temat karty graficznej można uzyskać w naszym zestawieniu oraz w rozpisce osiągów. Konkretnych danych na temat procesora Core 2 Duo należy szukać tu.

benchmark LG S1 Pro
zestawienie wyników 3DMark
benchmark LG S1 Pro
zestawienie wyników PCMark
3DMark 2001SE Standard
18947 pkt.
3DMark 03 Standard
6480 pkt.
3DMark 05 Standard
3845 pkt.
3DMark 06 Score Unknown Setting
2008 pkt.
Pomoc
PCMark 04 Standard
6347 pkt.
PCMark 05 Standard
4522 pkt.
Pomoc
120 GB - 5400 rpm
przesył danych (minimum): 17.5 MB/s
przesył danych (maksimum): 37.3 MB/s
przesył danych (średnio): 29.5 MB/s
czas dostępu: 16.1 ms
szybkość interfejsu: 87.5 MB/s
obciążenie procesora: 3.6 %

Wpływ na otoczenie

Hałas

Choć jego wentylator chodzi stale nawet podczas swobodnej pracy komputera bez obciążenia, LG S1 jest sympatycznym laptopem, jeśli oceniać go po powodowanym hałasie. W razie zaaplikowania mu "niewymagających" czynności biurowych, wiatrak kręci się częściej i na nieco wyższych obrotach, jednak mimo to pozostaje zdecydowanie stonowany. Podobnie mają się rzeczy, kiedy poddamy komputer większym obciążeniom, a wentylator osiągnie maksymalną prędkość obrotową. Hałasu, jakiego jest wtedy źródłem, nijak nie da się określić jako irytujący.

Podczas puszczania filmów napęd DVD pracuje w sposób bardzo powściągliwy. Zdecydowanie za głośny robi się za to w trakcie kopiowania danych bądź to odtwarzania własnym sumptem zarejestrowanych sekwencji Mpeg.

Hałas

luz
35 / 38.3 / 36.2 dB
HDD
37.6 dB
DVD
37.5 / dB
obciążenie
0 / 39.1 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)

Ciepło

Nagrzewanie się powierzchni obudowy wypada uznać za bardzo ograniczone. Od strony pulpitu zmierzyliśmy maksimum w wysokości 34,3°C, natomiast temperatura podstawy sięgnęła 38,4°C. W sumie są to zupełnie normalne wartości. 

Upper side

palmwrist: 29,6°C max: 34,3°C avg: 26,4°C

Bottom side

max: 38,4°C avg: 29,7°C

Głośniki

Głośniki rozmieszczone są po bokach przedniej ścianki. Ich dźwięk jest niczego sobie, jednak nie ma się czym entuzjazmować, jako że tak czy siak wydaje się przytłumiony. Można go nieco polepszyć poprzez wywołanie funkcji SRS TruSurround, nie oczekujmy jednak cudów.

Wydajność akumulatora

Poza czasem pracy z maksymalnym obciążeniem, który niewiele przekracza godzinę, akumulator o pojemności 5200 mAh cechuje przeciętna wytrzymałość. Działanie komputera zasilanego ze źródła wewnętrznego można więc przeciągnąć najwyżej do trzech z górą godzin, a odtwarzanie DVD potrwa w takich warunkach dwie godziny.

Wydajność akumulatora
luz
3h 24min
DVD
2h 05min
obciążenie
1h 15min
Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0 / 0 W
luzdarkmidlight 24.4 / 29.1 / 29.8 W
obciążenie midlight 62 / 58 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.

Podsumowanie

LG S1 Pro zyskał sobie uznanie specjalistów w branży wzorniczej dzięki subtelnemu projektowi i stonowanej kolorystyce. Na ich opinii można polegać, nawet jeśli ktoś nie posiada wyrobionego zmysłu estetycznego. I takie osoby docenią jednak z pewnością dające wrażenie wysokiej klasy materiały konstrukcyjne oraz nienaganne wykonanie.

Pozytywnym zaskoczeniem były dla nas świetne właściwości osprzętu (szczególnie brylowała klawiatura), którego obsługa będzie sprawiać frajdę. Niektórym z użytkowników pomocny może się okazać dodatkowy blok klawiszy numerycznych, który rzadko widuje się w laptopach o przekątnej ekranu w okolicach 15".

Z wyświetlacza można być w pełni zadowolonym, o ile nie przeszkadzają nam jego lustrzane właściwości. Przyzwoita jasność ekranu, fenomenalny kontrast oraz znakomite kąty widzenia mówią same za siebie.

Całkiem przyzwoite (i zaskakująco dobre na tle konkurencji) osiągi zawdzięcza ten laptop tandemowi złożonemu z jednej ze słabszych jednostek Core 2 Duo oraz lokującej się w klasie średniej karcie MR X1600. Najbardziej wymagające aplikacje czy też system Windows Vista nie będą dla tej maszyny większym wyzwaniem.

Poważnymi argumentami na rzecz LG S1 Pro są również przyjemny w odsłuchu hałas wentylatora oraz niewielkie nagrzewanie się obudowy. Wydajność akumulatora jest w to mi graj z wyjątkiem trybu pracy z maksymalnym obciążeniem, kiedy to komputer pracuje na baterii niewiele ponad godzinę.

LG S1 Pro
LG S1 Pro
Please share our article, every link counts!
LG S1 Pro
pod lupą: LG S1 Pro

Specyfikacja techniczna

LG S1 Pro
Procesor
Intel Core 2 Duo T5600 2 x 1.8 GHz, Merom
Karta grafiki
Pamięć
2048 MB 
, DDR2 PC5300 SDRAM (667MHz), max. 4096MB, 2x1024MB
Matryca
15.40 cali 16:10, 1280 x 800 pikseli, WXGA FineBright TFT Display, refleksująca: tak
Chipset
Intel 945PM
Dysk twardy
120 GB - 5400 rpm, 120 GB 
, 5400 obr/min, Hotachi Travelstar 5K160: 120GB, 5400rpm
Złącza
PCCard Typ II, Mikrofon, Kopfhörer, S/PDIF (Line In), 3x USB 2.0, VGA-Out, S-Video, Firewire, Kensington Lock, LAN, Modem, Docking Connector
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 32 x 359 x 264
Akumulator
, 5200 mAh Lithium Ionen Akku
Inne
HDD: 120GB, 5400rpm, Hotachi Travelstar 5K160, Realtek HD Audio, DVD +/-R (DL) GSA-T10N,
Waga
2.86 kg
Cena
1850 PLN

 

LG S1 Pro to nie byle jaki laptop...
temperatury powierzchni również trzymają się w bardzo rozsądnych granicach
wentylator daje o sobie znać, jednak robi to w sposób dość dyskretny
jeśli chcemy trochę pomieszać w komponentach, są one łatwo dostępne
w skład bogatego wyposażenia wchodzą czytnik linii papilarnych oraz układ szyfrujący TPM
matryca daje co prawda mocne refleksy, jednak z jej parametrów można być w najwyższym stopniu zadowolonym
w laptopie tym pracują procesor T5600 oraz wydajna karta X1600
współpraca z wzbogaconą o blok numeryczny klawiaturą układa się nadzwyczaj przyjemnie
złącza zostały podzielone w miarę symetrycznie na trzy boki laptopa
...oraz smakowanie wprawnego operowania przez projektantów formą
do tego dochodzą wrażenia dotykowe...
prosty ale szlachetny wygląd będzie przyczyną niekończących się ochów i achów
i słusznie, śmiemy twierdzić
...jako że jego stylistykę wyróżniono nagrodą Czerwonej Kropki
od akumulatora o ładowności 5200 mAh nie ma co oczekiwać cudów

Pro

 • nagrodzone wzornictwo
 • wysoka jakość wykonania
 • solidna obudowa
 • świetna klawiatura
 • jasny, kontrastowy obraz
 • umiarkowany hałas i nagrzewanie
 • Contra

 • mocne refleksy na ekranie
 • krótki czas pracy na akumulatorze przy maksymalnym obciążeniu
 • mało ergonomiczne przyciski touchpada
 • J. Simon Leitner (Update: 2015-10- 1)