Notebookcheck Logo

Test Asus F3Jm

Asus F3Jm to kolejny reprezentant multimedialnych laptopów z matrycą 15,4". Jest więc bezpośrednim konkurentem Toshiby A100-979. Komputer ten wyposażony jest w procesor Core 2 Duo oraz kartę graficzną GeForce 7600 z 512 MB pamięci.

Obudowa

Asus F3Jm utrzymany jest w przeważającej mierze w tonacji ołowianej szarości, z którą jest mu bardzo do twarzy. Sam spód platformy roboczej oraz klawiatura są czarne. Powyżej klawiatury zdobi obudowę wąska chromowa listwa. Z prawej strony listwa ta zamienia się w ciąg typowych dla Asusa wąskich przycisków pomocniczych.

Laptop ten można bez dwóch zdań nazwać znakomicie dopracowanym i wykonanym. Poza tym robi on wrażenie bardzo solidnego urządzenia. Jedynie w prawej części pulpitu, nad miejscem wprawienia gniazda ExpressCard przy podnoszeniu komputera może dochodzić do drobnego wykoślawiania plastiku i jego skrzypienia.

Zawiasy F3Jm utrzymują pokrywę ekranu w zajętej pozycji stosunkowo pewnie. Chociaż mechanizm klapy sprawia wrażenie takiego, który wiele zniesie, plastikowa osłona prawego zawiasu nieco się kolebie. Nie powinno to jednak rzutować na funkcjonalność urządzenia.

Złącza usytuowane są w przeważającej części na prawym boku komputera. Na lewą burtę trafiły tylko napęd DVD oraz blokada Kensington. Na stosunkowo wąskiej ściance przedniej ulokowały się gniazda audio oraz czytnik kart pamięci. Na tyle znajdziemy dwa z czterech ogółem portów USB 2.0.
Odpowiedzialność za ten stan rzeczy spoczywa na ulokowanemu od zakrystii akumulatorowi o pojemności 4800 mAh. Może on zostać zastąpiony jednostką 9-komorową o pojemności 7200 mAh.
Na zatłoczonym prawym boku figurują kolejno, posuwając się od tyłu, złącza modemu i LAN, wyjście VGA, port DVI-D, wyjście S-Video, FireWire oraz pozostałe dwa porty USB.

złącza
lewy bok
złącza na prawym boku
przód
złącza na tyle

Osprzęt

Klawiatura Asusa F3Jm odróżnia się od innych specyficzną właściwością samych kostek. Otóż poszczególne klawisze posiadają wyraźnie chropowatą powierzchnię, przez co w dotyku wydają się aksamitne, omalże miękkie.

W naszym subiektywnym odczuciu charakterystyka klawiatury w pracy była w najwyższym stopniu pozytywna. Skok klawiszy wydał nam się idealny, zaś odskok prezentował korzystne wypośrodkowanie między sprężystością a lekkością.

Układ klawiszy nie nosi na pozór znamion wyjątkowości. Jedynie odsunięty od reszty zestaw kursorów łamie porządek linearny. Dla niektórych użytkowników niespodzianką może być klawisz Ctrl (widoczny na zdjęciu jako Strg) w lewym dolnym rogu.

Współpraca z touchpadem układa się bardzo dobrze. Gładzik jest precyzyjny i należycie czuły. Nawet przynależne mu przyciski, które łączą się optycznie w jedną całość, zaskakująco dobrze reagują na polecenia i cechują się przyjemną kulturą pracy.

touchpad
klawiatura

Obraz

diagram barw

Błyszcząca matryca 15,4" WXGA ma standardową maksymalną rozdzielczość 1280x800 pikseli. Znakomita na oko jasność obrazu znajduje potwierdzenie w wyniku badania naszym "sztucznym okiem" - maksymalna luminancja to 178,5 cd/m², rozświetlenie ekranu - 78,8%.

Na diagramie kolorometrycznym dostrzec można zdecydowane odchylenie przebiegu krzywej niebieskiej od ideału. Oznacza ono poważny niedobór odcieni niebieskości w odwzorowywanym obrazie. Jego konsekwencją jest przecieplenie obrazu, w którym panoszą się nadmiernie odcienie czerwieni.

Maksymalny kontrast osiągnięty w teście sięgnął 198:1. Odnośnie czasu reakcji matrycy, możemy powiedzieć, że jest przeciętny, na co wskazuje poziom 6. wychwycony w teście czytelności programu PixPerAn.

Przydatność laptopa na zewnątrz jest mocno ograniczona. Ostre refleksy czynią ten rodzaj aktywności na świeżym powietrzu istną torturą.

Kąty widzenia w zakresie poziomym są świetne. W niekorzystnych warunkach oświetleniowych odbijające fale właściwości matrycy mogą być źródłem naprzykrzających się refleksów. Także w pionie, jeżeli patrzeć od dołu, obraz pozostaje długo czytelny, choć w pewnym momencie wkradają się pewne przeinaczenia kolorów.
Natomiast przy ostrym kącie zapatrywania z góry odwzorowywane kolory zafałszowane zostają relatywnie mocno, a sam obraz wydaje się prześwietlony.

152.4
cd/m²
160.8
cd/m²
154.5
cd/m²
154.7
cd/m²
178.5
cd/m²
163.1
cd/m²
140.7
cd/m²
177.6
cd/m²
152.9
cd/m²
podświetlenie ekranu
maksimum: 178.5 cd/m² (Nits) średnia: 159.5 cd/m²
rozświetlenie: 79 %
kontrast: 198:1 (czerń: 0.9 cd/m²)
Blickwinkelstabilität.

Osiągi

Asus F3Jm radzi sobie z grafiką bardzo dobrze, jeśli porównywać go z podobnie wyposażonymi laptopami. 512 MB pamięci karty Nvidia GeForce Go 7600 robi swoje.
Tajwańczyk bryluje również na polu zastosowań użytkowych i z tego typu aplikacjami radzi sobie również lepiej niż rywale.

Szczegółowe informacje na temat karty graficznej można uzyskać w naszym zestawieniu. Konkretnych danych na temat procesora Core 2 Duo T5600 należy szukać tu.

zestawienie wyników
zestawienie wyników 3DMark
zestawienie wyników PCMark
3DMark 2001SE Standard
19491 pkt.
3DMark 03 Standard
8806 pkt.
3DMark 05 Standard
3722 pkt.
3DMark 06 Score Unknown Setting
2262 pkt.
Pomoc
PCMark 04 Standard
6107 pkt.
PCMark 05 Standard
4281 pkt.
Pomoc
120 GB - 5400 rpm
przesył danych (minimum): 19.7 MB/s
przesył danych (maksimum): 40.3 MB/s
przesył danych (średnio): 32.1 MB/s
czas dostępu: 17.7 ms
szybkość interfejsu: 78.8 MB/s
obciążenie procesora: 3.2 %

Wpływ na otoczenie

diagram hałasu

Hałas

F3Jm wyposażony jest w oprogramowanie narzędziowe Power4Gear, za pomocą którego można regulować charakterystyki pracy, ale też, co za tym idzie, emisję hałasu komputera.
Chociaż wentylator pracuje bez przerwy, nie przeszkadza to użytkownikowi, gdyż wydawany przez niego dźwięk ma natężenie 34,8 dB. Wybór profilu "Quiet Office" powoduje, że laptop staje się prawdziwie dyskretny.

bez obciążenia (bezczynność) min.: 34,8 dB
bez obciążenia (bezczynność) zwykle: 34,8 dB
bez obciążenia (bezczynność) maks.: 36,6 dB
bez obciążenia +HDD: 34,8 dB

pełne obciążenie zwykle: 39,1 dB
pełne obciążenie maks.: 43,1 dB

odtwarzanie DVD: 39,0 dB

Ciepło

W przypadku Asusa F3Jm trudno mówić o jakimkolwiek nagrzewaniu się - nawet po obciążeniu go pracą. Na spodzie najwyższa zmierzona temperatura sięgnęła, a miało to miejsce w bezpośredniej bliskości wentylatora, 36,6°C. Na wierzchu natomiast zlokalizowaliśmy "gorący punkt" nad touchpadem - temperatura wzrosła tam do 35,6°C.

Upper side

palmwrist: 30.1°C max: 35.6°C avg: 31.2°C hotspot: środek, powyżej tabliczki touchpada

Bottom side

max: 36.6°C avg: 31.4°C hotspot: koło wentylatora

environment: 22.5

Głośniki

Zainstalowane nad klawiaturą głośniki mają przyzwoitą głośność. Basy brzmią jednak dosyć marnie, a tony wysokie zdają się trzeszczeć. Aż do granicy około 80-90% maksymalnego pułapu siły głosu dźwięk głośników można jednak oceniać pozytywnie.

Wydajność akumulatora

Preinstalowane oprogramowanie "Power4Gear" służące do zarządzania poborem energii pozwala na sprawne decydowanie o zachowaniu laptopa, przekładającym się na krótszy lub dłuższy czas pracy na akumulatorze. Zdecydowawszy się na maksymalne osiągi (profil "High Performance"), otrzymaliśmy żywotność akumulatora w wymiarze 1h 22 min. Maksymalny czas pracy, który uzyskaliśmy po wybraniu trybu "Battery Saver" i zredukowaniu jasności ekranu do minimum, wyniósł ponad trzy godziny. Trzeba jednak przy tym zauważyć, że praca przy tak obniżonej jasności wymaga dużej dozy samozaparcia i jest bardzo męcząca.

bez obciążenia (bezczynność), min. jasność, bez WLAN: 3h 15 min
pełne obciążenie, maks. jasność, z WLAN: 1h 22 min
odtwarzanie DVD, maks. jasność, bez WLAN: 1h 55 min

Pobór prądu

bez obciążenia (przy bezczynności, min. jasność, bez WLAN): 23,6 W
+ maks. jasność: 30,1 W
+ WLAN: 31,6 W
z pełnym obciążeniem (WLAN, maks. jasność): maks. 58,3 W

Podsumowanie

Asus F3Jm

Asus F3Jm to solidny i dobrze wykonany laptop. Szczególnie zaskakująca była znakomita sztywność jego szczupłej konstrukcji na przedzie, to jest w miejscu maksymalnego zwężenia.

Duże wrażenie zrobiła na nas również jakość osprzętu. Zarówno klawiatura jak i touchpad bez reszty podbiły nasze serca. Korzysta się z nich bez przeszkód i można to robić intensywnie nawet przez długie godziny.

Jasna, ale refleksująca matryca wypada dobrze względem wszystkich kryteriów. Jedynym jej mankamentem jest niedostateczna stabilność kątów widzenia w zakresie pionowym - przy patrzeniu z góry objawiają się z całą mocą pewne niedoskonałości. Przy użytkowaniu komputera poza pomieszczeniami zamkniętymi trzeba się liczyć z ostrymi refleksami.

Procesor Core 2 Duo 1,8 GHz wespół z kartą GeForce Go7600 posiadającą 512 MB pamięci wystarały się o nader dobre wyniki zarówno w sferze grafiki 3D jak i aplikacji użytkowych.

Pomimo swojej świetnej wydajności, Asus F3Jm nie wytwarza wokół siebie niezdrowej atmosfery. Wydzielanie ciepła i emisja hałasu zmieściły się w radykalnie zawężonych granicach.

Nawet akumulator komputera spisał się przyzwoicie w próbach, którym go poddaliśmy.

Laptop Asusa wypada więc całkiem do rzeczy we wszystkich niemal kategoriach ocennych naszego testu. W sumie można przeto powiedzieć, że w postaci modelu F3Jm udało się tajwańskiej firmie stworzyć optymalną, skończoną całość, która obejmuje ciekawą paletę możliwości.

Please share our article, every link counts!
bohater testu: Asus F3Jm

Specyfikacja techniczna

Asus F3JM
Procesor
Intel Core 2 Duo T5600 2 x 1.8 GHz, Merom
Karta grafiki
NVIDIA GeForce Go 7600 - 512 MB VRAM
Pamięć
1024 MB 
, DDR2 PC5300 SDRAM, max. 2048MB, 1x1024MB
Matryca
15.40 cali 16:10, 1280 x 800 pikseli, WXGA Color Shine Glare Type TFT Display, refleksująca: tak
Chipset
Intel 945PM
Dysk twardy
120 GB - 5400 rpm, 120 GB 
, 5400 obr/min, Fujitsu MHV2120BH PL: 120GB, 5400rpm
Złącza
ExpressCard, IEEE1394 Firewire, Mikrofon, Kopfhörer, Line-In, 4x USB 2.0, S-Video Out, VGA Out, DVI, Kensington Lock, LAN, Modem
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 40 x 365 x 270
Akumulator
, 4800 mAh Lithium Ionen Akku
Inne
HDD: 120GB, 5400rpm, Fujitsu MHV2120BH PL, Realtek HD Audio, DVD +/-R (DL) Matshita UJ-841S,
Waga
2.94 kg
Cena
1499 PLN

 

multimedialny laptop F3Jm...
głośniki są dobrze schowane, jednak nie przeszkadza im to w dzieleniu się przyzwoitym dźwiękiem
wentylator pracuje bez wytchnienia, jednak przy użyciu oprogramowania Power Management można nim swobodnie sterować
procesor Core 2 Duo i GeForce 7600 wystarały się o nader przyzwoite osiągi
błyszcząca matryca wykazała się niezłą jasnością
Asus F3Jm dysponuje własną kamerką internetową
szczególnie zachęcająco wypadła przyjazna użytkownikowi klawiatura
podczas lustracji elementów wykończenia nie obędzie się bez cmokania i innych przejawów zachwytu
...jak i w całej swej okazałości
...może się podobać zarówno w typowych dla Asusa szczegółach...
dzięki szczwanemu oprogramowaniu na akumulatorze 4800 mAh idzie się wyżywić

Pro

 • porządne wykonanie solidnej obudowy
 • ilość i jakość złącz
 • przyjemna w dotyku klawiatura
 • usłużny touchpad
 • jasny obraz
 • dobre osiągi
 • ograniczony negatywny wpływ na otoczenie
 • zadowalająca wydajność akumulatora
 • Contra

 • skoncentrowanie złącz na prawym boku
 • zawężone kąty widzenia w pionie
 • J. Simon Leitner (Update: 2015-10- 1)