Notebookcheck Logo

Acer Aspire 5652WLMI - recenzja użytkownika

Moderator niemieckojęzycznego forum, Nuffybeerchen, sporządził dla nas poniższą recenzję modelu Acer Aspire 5652 WLMI. W chwili obecnej laptop ten jest bardzo ciekawą propozycją ze względu na wyposażenie go w Geforce Go 7600, Core Duo T2300 oraz z racji atrakcyjnej ceny. Więcej na jego temat tutaj...

OBUDOWA

Aspire 5652 nie wydaje z siebie żadnych trzasków (ani z pokrywy, ani z ekranu, klawiatury czy z boków) i wydaje się być bardzo wytrzymały.

Interfejsy:

Zamknięty przód

 • zamek pokrywy ekranu
 • 2x głośniki
 • S/PDIF (wyjście stereo głośniki / słuchawki)
 • gniazdo zasilania
 • gniazdo mikrofonu
 • port CIR
 • kontrolka akumulatora (LED: czerwona dla akumulatora, miga, kiedy stan spadnie poniżej 10% / zielona dla zasilania z sieci)
 • wyłącznik i kontrolka (LED: zielona) komputera
 • wyłącznik i kontrolka (LED: czerwona) WLAN
 • wyłącznik i kontrolka (LED: niebieska) Bluetooth
5652WLMi od frontu
od frontu

Lewy bok

 • 1x ExpressCard
 • 1x PCMCIA Typ II
 • IEEE 1394
 • czytnik kart 5-w-1 (MS/MS Pro/MMC/SD/xD)
 • port podczerwieni
 • gniazdo modemu (RJ-11)
 • 2x USB 2.0
 • otwory wentylatora
 • blokada Kensington
lewy bok
lewy bok

Prawy bok

 • konstrukcja idealna dla osób praworęcznych, gdyż nic nie przeszkadza myszy
 • dołączalny napęd optyczny (szczelinowa nagrywarka DVD zamiast napędu tackowego)
 • kontrolka LED dla napędu optycznego
prawy bok
prawy bok

Tył

 • port Ethernet (RJ-45)
 • 2x USB 2.0
 • gniazdo DC (do zasilania)
 • gniazdo S-Video (NSTC/PAL)
 • gniazdo na podłączenie zewnętrznego monitora (VGA)
 • gniazdo DVI-D-D
 • otwory wentylatora
tył
tył

Otwarty przód

 • matryca 15,4" TFT LCD
 • klawiatura
 • touchpad + przyciski
 • wbudowany mikrofon
 • przyciski do obsługi mediów umieszczone tuż przy klawiaturze (volume +/-, pause/play, stop, forward/back)
 • 4x przyciski szybkiego startu nad klawiaturą, pod wyłącznikiem (przeglądarka, Acer Empowering Technology, poczta elektroniczna, 1x programowalny)
 • wyłącznik
 • 3x kontrolki (diody LED wskazujące zasilanie, HDD, Caps Lock / Num Lock)

OSPRZĘT

Klawiaturę daje się łatwo namówić do przyjemnej współpracy. Przyjemnej dla obu stron, gdyż nawet przy wykorzystaniu jej do różnych gier, gdzie trzeba często naciskać różne klawisze, nie dało się jej uszkodzić, pomimo naprawdę ciężkiego maltretowania.

Touchpad i towarzyszące mu przyciski są rozmieszczone z pomyślunkiem, tak że daje się je obsługiwać (nawet bez wprawy) jedną ręką.
Chciałbym jeszcze powiedzieć parę ciepłych słów o przyciskach obsługi multimediów, gdyż korzystam z nich codziennie. Kiedy potrzebuję zmienić głośność, zatrzymać projekcję lub zmienić ustawienie list dialogowych, przychodzi mi to bez wysiłku.

Przydatne są również przyciski szybkiego startu, które usprawniają korzystanie z usług sieciowych. Standardowych przycisków wywoływania przeglądarki i programu pocztowego używam oczywiście bardzo często, zaś przycisk Empowering uruchamia program zarządzania poborem prądu i pokazuje czas pracy akumulatora. Wolny przycisk przeznaczyłem na edytor tekstu, jako że bardzo często zdarza mi się gromadzić różne zapiski. Taki programowalny przycisk jest na tyle przydatny, że aż chciałoby się prosić o ich więcej.
Kolejną wygodą są wyłączniki Bluetooth i WLAN. Zazwyczaj u mnie WLAN jest nieaktywny. Kiedy jednak wduszę przycisk, maszyna uruchamia chip WLAN i automatycznie wywołuje połączenie z routerem.

Na koniec powiem, że Aspire 5652 jest wprost stworzony dla mnie i zżyłem się z nim na tyle, że (po pewnym czasie) korzystam ze wszystkich przycisków bezwzrokowo, co ułatwia sprawę, kiedy pisze się dziesięcioma palcami.  

EKRAN

Co do wyświetlania obrazu, to muszę powiedzieć, że są refleksy, jednak matryca odwzorowuje kolory rewelacyjnie. Jak na mój gust ekran jest tak jasny, że nigdy nie posunąłem się do ustawienia jasności na 100% (nawet przy zasilaniu z sieci).

Będąc laikiem, zmierzyłem kąty widzenia w bardzo prosty sposób: urządziwszy wieczorek filmowy, posadziłem obok siebie w rzędzie najwięcej osób, ile mogło się zmieścić, w odległości 2m od laptopa.
Okazało się, że 7 osób siedzących obok siebie może spokojnie oglądać projekcję w komfortowych warunkach, kiedy jednak dosiadły się kolejne, miały już gorzej/ich widzialność obrazu pogorszyła się. Tak więc podłączamy telewizor kabelkiem S-Video i już możemy cieszyć się dźwiękiem 7.1.

OSIĄGI

diagram HD Tune
diagram HD Tune

Laptop chodzi wciąż na standardowym sprzęcie i ani go nie podkręcałem, ani nie instalowałem nowych sterowników...
Jako że posiadam tylko podstawowe wersje oprogramowania, sprawdzeniu mogłem poddać tylko standardowe ustawienia.

Porównanie: Aspire 5652 / Satellite A100-153 (te same CPU T2300, ATI x1600)

3DMark 01: 16968 / 16251
3DMark 03: 7877 / 6132
3DMark 05: 3428 / 3400
3DMark 06: 2108 / 1766

PCMark 04: 5008 / 4411
PCMark 05: 3710 / 3766

W przypadku dwóch moich strzelanek zmierzyłem następujące wyniki:

Quake 3 Arena:
Szczegóły: max
266.8 fps – dobra wartość, gwarantująca nawet w trybie wielu graczy pyszną zabawę na całe godziny gry

Doom 3:
Szczegóły: Low        82,8 fps - płynnie
Szczegóły: Medium   75,0 fps - płynnie
Szczegóły: High        56,8 fps - płynnie
Szczegóły: Ultra        37,1 fps – co jakiś czas minimalne zakłócenie
                   
Cinebench 9.5
Rendering (Single   CPU)                     : 248 CB-CPU
Rendering (Multiple CPU)                     : 455 CB-CPU
Multiprocessor Speedup                      : 1.84x
Shading (CINEMA 4D)                          : 293 CB-GFX
Shading (OpenGL Software Lighting) : 1213 CB-GFX
Shading (OpenGL Hardware Lighting) : 3096 CB-GFX
OpenGL Speedup                                : 10.58x
               
HDTune:
po włączeniu (23°C) / po 8h pracy (44°C)
przesył danych (minimum): 17,1/17,1 MB/s
przesył danych (maksimum): 34,5/34,5 MB/s
przesył danych (średnio): 27,7/27,7 MB/s
czas dostępu: 17,5/17,5 ms
szybkość interfejsu: 66,3/68,2 MB/s
obciążenie procesora: 2,4/2,8 %

WPŁYW NA OTOCZENIE

Ciepło:
Przy zasilaniu z akumulatora daje się zauważyć, że powierzchnia przed klawiaturą minimalnie się nagrzewa. Spód robi się ciepły tylko w okolicach samego akumulatora. Powietrze wypadające przez otwory wentylacyjne jest zimne (nie ściemniam), co jest bardzo przyjemne, kiedy pracuje się z laptopem trzymanym na kolanach.

Urządzenie grzeje się przy zasilaniu z sieci dość znacząco w przypadku, kiedy karta graficzna jest w pełni obciążona. Z otworów wentylacyjnych wydobywa się wtedy ciepłe powietrze, który to ruch ustaje, kiedy temperatura wraca do normy, a po pewnym czasie historia znów się powtarza.


Hałas:
W przypadku Aspire 5652 źródłami hałasu są wyłącznie praca wentylatora i napędu DVD. Jednak wiatrak włącza się rzadko podczas pracy przy zasilaniu z sieci, przynajmniej jeśli nie katuje się nadmiernie karty graficznej. Przy odpalonej grze od czasu do czasu słyszy się przez kilka sekund cichy szum, który jednak nie jest uciążliwy. Podczas pracy na akumulatorze wiatraka nie usłyszy już nikt, z wyjątkiem może okresów wytężonych operacji obliczeniowych, kiedy na przykład kopiujemy znaczne porcje danych z DVD czy z sieci na twardy dysk. Co może wydać się zaskakujące, w większości wypadków wiatrak włącza się jedynie na cztery sekundy, po czym cichnie. Podczas odtwarzania DVD hałas jest zauważalny, a winę za to ponosi typ zastosowanego urządzenia.

Akurat w chwili, kiedy to piszę, pracuję już na akumulatorze od trzech godzin, surfując w sieci. W tym czasie wiatrak dał znać o sobie góra pięć razy.

WYDAJNOŚĆ AKUMULATORA

Wszystkie testy przeprowadzane od pełnego naładowania baterii do automatycznego przejścia w stan uśpienia przy 5% pojemności.

Battery Eater tryb klasyczny: 2h 12min
(1280x800x32, pełny ekran, CPU maks., LCD maks., Firewire/Cardbus/LAN/WLAN/Bluetooth włączone, nVidia PowerMizer: Quality)
Czas ładowania po 1. teście: 1h 58min

Battery Eater tryb czytelnika: 4h 9min
(CPU min., LCD min., Firewire/Cardbus/LAN/WLAN/Bluetooth wyłączone, nVidia PowerMizer: Performance)
Czas ładowania po 2. teście: 1h 59min

Używanie WLAN: 3h 20min
LCD śr., CPU śr., WLAN włączony, nVidia PowerMizer: Performance, Internet Explorer 6)
Czas ładowania po 3. teście: 1h 55min

Odtwarzanie DVD (ze słuchawkami): 3h 03min
(LCD maks., CPU min., nVidia PowerMizer: balanced, Cyberlink PowerDVD 6 Deluxe)
Czas ładowania po 4. teście: 1h 59min

Odtwarzanie DVD (7.1): 2h 34min
(LCD maks., CPU min., nVidia PowerMizer: balanced, Cyberlink PowerDVD 6 Deluxe
+ Audigy ZS 2 Notebook (PCMCIA) + system nagłaśniający 7.1 (głośniki satelitarne + subwoofer) z zewnętrznym źródłem zasilania

Ocena:
Procesor T2300-Prozessor okazuje się niezbyt pazerny na prąd, czego dowodem są testy czytelnika i WLAN.

Dzięki PowerMizer możliwa jest taka optymalizacja komputera, że przy niewielkim obciążeniu karta graficzna zużywa mniej prądu, dostarczając przy tym tyle mocy, ile akurat jest potrzebne.

Zaproponowana przez firmę Acer technologia QuickCharge nie jest szczególnie przekonująca, gdyż ładowanie akumulatora zabiera ponad dwie godziny.
Spodziewanych 132 minut pracy w trybie "max" nie udało mi się jeszcze osiągnąć, jako że wszystkie gry potrzebują wysokiej częstotliwości taktowania procesora, co ogranicza czas pracy o jakieś 20-30 min (przy ustawieniu PowerMizer: balanced).

Jako że Aspire 5652 ma do dyspozycji tylko wyjście stereo, podpiąłem do niego kartę dźwiękową Audigy ZS 2 Notebook celem uzyskania dźwięku surround. Ta niewielka karta mieści się idealnie w slocie i zarówno w trakcie gry, jak i przy odtwarzaniu filmów daje doskonałą jakość dźwięku. Jedyny feler: urządzonko to jest łapczywe na prąd, co objawia się również nagrzewaniem lewej strony laptopa. Przy zasilaniu z sieci Aspire 5652 jest świetny, jednak przy pracy na akumulatorze brakuje energii na obejrzenie dwóch filmów DVD jeden po drugim.

PODSUMOWANIE

Jako że jest to mój pierwszy laptop, byłem nim zachwycony od pierwszej chwili, przy czym muszę powiedzieć, że przez miesiąc od zakupu moja pozytywna opinia nie zmieniła się ani o jotę. Core Duo w pełni zaspokaja moje niewygórowane potrzeby. W połączeniu z GeForce 7600 Go można nawet rzec, że pokazuje mi nie znane wcześniej poziomy szczegółów w nowych grach. Co więcej, Aspire 5652 charakteryzuje się długim czasem pracy akumulatora. Nie potrafię więc już sobie wyobrazić szkoły, pracy i wygody w domu bez tej trzykilogramowej paczuszki.

W moim modelu (ze stycznia 2006) Aspire 5652 wentylator pracuje ledwo zauważalnie, jednak zdaje się, że sprawy mają się inaczej w nowszych urządzeniach, przynajmniej takie doszły mnie słuchy. Jak dla mnie (nie mającego zbyt wielkich aspiracji użytkownika/gracza) Aspire 5652 to niedroga kombinacja sprzętu mobilnego, dającego mi dobrą łączność ze światem i wydajnego w pracy.

Serdecznie podziękowania dla "Nuffybaerchen" za udostępnienie nam tej recenzji.

Please share our article, every link counts!
.170
Acer Aspire 5652WLMi (LX.ABW05.002)

SPECYFIKACJA

No Specs found for the Notebook with the ID 1270
MSI Megabook L715

Za / Przeciw

Plusy

 • czas pracy na akumulatorze
 • osiągi
 • złącza
 • prawa strona pozostawiona dla myszy

Minusy

 • dający odblaski ekran

 • wyjście audio tylko stereo

 • nieszczególne głośniki

> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Acer Aspire 5652WLMI
Tomasz Cyba (Update: 2015-10- 1)