Notebookcheck Logo

Test HP Compaq nx7400

Solidne podstawy. Hewlett-Packard Compaq nx7400 to wytrzymała, solidna konstrukcja, optymalna do zastosowań biurowych. Najnowsze warianty tego laptopa wykorzystują procesor Core 2 Duo, które daje im również kapitalną wydajność. W każdej konfiguracji jest to ciekawy model, o czym świadczy jego popularność na naszym rynku. 

HP Compaq nx7400 Logo

Obudowa

W przeciwieństwie do maszyn HP z serii nc obudowa nx7400 (z wyjątkiem pokrywy ekranu) wykonana jest w całości z plastiku.

Na oko wszystko jest w jak najlepszym porządku. Trzeba przy tym zauważyć, że w dotyku materiały konstrukcyjne nie robią wrażenia takiej klasy, jaką wyczuwamy w modelach ze specjalną powłoką pulpitu.

Jeżeli idzie o solidność i odporność na odkształcenia ta plastikowa konstrukcja nie budzi zastrzeżeń. HP nx7400 jest stosunkowo sztywny. Podczas podrywania do góry laptopa trzymanego z rogi mogą się jednak odzywać ciche odgłosy skrzypienia.

Jakość wykonania komputera stoi na bardzo wysokim poziomie. Nie sposób dopatrzyć się nierównych szczelin czy niedokładnie spasowanych elementów - przynajmniej na wierzchu platformy roboczej. Po obróceniu nx7400 do góry nogami odkryjemy bowiem, że zamontowany w obudowie akumulator ma luzy.

Choć jego pokrywa wykonana jest ze stopu magnezu, sztywność wyświetlacza pozostawia nieco do życzenia. Kiedyś zaś przyjrzeć się funkcjonowaniu zawiasów, z pewną konsternacją stwierdzimy wyraźne chybotanie się klapy po skorygowaniu jej ustawienia, a wręcz pozostawiany jej szeroki margines bezwładności. Przynajmniej po jego zamknięciu wyświetlacz spoczywa w przyjętej pozycji pewnie i bez możliwości ruchu.

Złącza rozmieszczone są według typowego dla HP schematu - LAN, VGA, gniazdo modemu i zasilania ulokowane są w obrębie lewego tylnego narożnika. Wszystkie trzy porty USB oraz gniazda audio są na bokach, wypchnięte relatywnie daleko do przodu.

HP Compaq nx7400 od frontu
przód, gdzie brak jakichkolwiek interfejsów
HP Compaq nx7400 z lewej
lewy bok: blokada Kensingtona, LAN, modem, wywietrznik, FireWire, USB, PCCard
HP Compaq nx7400 od tyłu
tył: akumulator, wyjście VGA
HP Compaq nx7400 z prawej
prawy bok: gniazda audio, 2x USB 2.0, napęd DVD

Osprzęt

Klawiatura jest identyczna jak te stosowane w droższych modelach HP. Dzięki temu nx7400 jest trwałym i funkcjonalnym laptopem biurowym.

Przede wszystkim rzuca się w oczy przejrzysty układ klawiszy. I tak na przykład klawisze funkcyjne podzielone są na cztery grupy, klawisze Del, Ins itp. zestawione są osobnym bloku powyżej Entera, zaś klawisze strzałek przesunięte nieco w dół.

Wielkość poszczególnych płytek trzeba uznać za udaną. Wszystkie co ważniejsze klawisze są rozsądnych rozmiarów, a trochę pomniejszone zostały jedynie klawisze funkcyjne. Gruby, piętrowy Enter mówi w zasadzie wszystko.

Klawisze są stosunkowo przyjemne w obsłudze. Z jednej strony stawiają one przy uderzaniu relatywnie mały opór, z drugiej zaś skok zwieńczony jest twardym raczej stopem. W każdym razie klawiatura ta wydaje się być stworzona do wytężonej pracy biurowej.

Z gładzika można być zadowolonym. Tabliczka jest czuła i umożliwia dokładne manipulowanie kursorem. Przyciski towarzyszące są kontrowersyjne - część użytkowników ceni sobie długi, miękki skok, dla innych znowu takie ich charakterystyki to porażka.

Jeżeli chodzi o guziki dodatkowe, HP nx7400 ma takie i służą one do regulowania siły głosu a także do uruchamiania i dezaktywowania modułu WLAN.

touchpad w HP Compaq nx7400
touchpad
klawiatura w HP Compaq nx7400
klawiatura

Obraz

matryca w HP Compaq nx7400
diagram barw

W laptopie Hewlett-Packard Compaq nx7400 zastosowano standardową połyskliwą (BrightView) matrycę 15,4" o rozdzielczości 1280x800 pikseli. Dostępne są jednak odmiany z matowym panelem WXGA oraz WSXGA (1680x1050 pikseli).

Luminancja osiągnęła maksymalną wartość 152,0cd/m² w środkowej części ekranu. Rozświetlenie jest również niezłe i wynosi 82,2%.

Diagram kolorystyczny przedstawia odchylenie krzywej niebieskiej informujące o nadmiernie ciepłym obrazie.

126.5
cd/m²
143.2
cd/m²
125
cd/m²
129.1
cd/m²
152
cd/m²
131.9
cd/m²
140.4
cd/m²
142.3
cd/m²
135.2
cd/m²
podświetlenie ekranu
maksimum: 152 cd/m² (Nits) średnia: 136.2 cd/m²
rozświetlenie: 82 %
kontrast: 190:1 (czerń: 0.8 cd/m²)

Poziom czerni to 0,8 cd/m², a wywiedziona stąd maksymalna wartość kontrastu - 190:1. Wynik raczej średni, powiedzmy sobie szczerze.

Użyteczność laptopa na świeżym powietrzu będzie mocno ograniczona za sprawą mocnych odblasków na matrycy.

W zakresie poziomym wyświetlacz ten ma wystarczająco czy wręcz szeroki zakres roboczy. Kiedy mocno odchylimy się od optimum, pojawiają się jednak te nieładne refleksy.
W zakresie pionowym natomiast możemy mówić o zaledwie dostatecznie szerokich kątach widzenia i to przy pewnej dozie dobrej woli. Kiedy odchylimy wzrok od idealnej linii, szybko dochodzi do prześwietlenia lub zaciemnienia obrazu.

kąty widzenia w HP Compaq nx7400
kąty widzenia w HP Compaq nx7400
kąty widzenia w HP Compaq nx7400
kąty widzenia w HP Compaq nx7400
kąty widzenia w HP Compaq nx7400
kąty widzenia w HP Compaq nx7400
kąty widzenia w HP Compaq nx7400
kąty widzenia w HP Compaq nx7400

Osiągi

W przypadku klasycznego laptopa biurowego, jakim jest HP Compaq nx7400, wydajność 3D schodzi naturalnie na dalszy plan. Zintegrowana karta Intel GMA 950 umożliwia jednak zapuszczanie starszych, mniej wymagających gier, a także korzystanie z systemu Windows Vista.

Procesor Core Duo T2400 nie jest już ostatnim krzykiem techniki, jednak jego moc wciąż budzi szacunek.

Testowany przez nas egzemplarz wyposażony był także w 1024 MB RAM PC5300 (667 MHz, w jednej kości). Nie ma zatem potrzeby dokładania pamięci.

Dysk twardy Fujitsu o pojemności 100 GB (5400 obr./min.) wykazał się w teście przeciętnymi możliwościami jeżeli idzie o transfer danych i czas dostępu. 

Szczegółowe informacje na temat karty graficznej można uzyskać w naszym zestawieniu oraz w rozpisce osiągów. Konkretnych danych na temat procesora Core Duo należy szukać tu.

benchmark HP Compaq nx7400
zestawienie wyników 3DMark
benchmark HP Compaq nx7400
zestawienie wyników PCMark
3DMark 2001SE Standard
5226 pkt.
3DMark 03 Standard
1405 pkt.
3DMark 05 Standard
498 pkt.
3DMark 06 Score Unknown Setting
184 pkt.
Pomoc
PCMark 04 Standard
4782 pkt.
PCMark 05 Standard
2903 pkt.
Pomoc
100 GB - 5400 rpm
przesył danych (minimum): 18.6 MB/s
przesył danych (maksimum): 38.9 MB/s
przesył danych (średnio): 30 MB/s
czas dostępu: 18.4 ms
szybkość interfejsu: 69.6 MB/s
obciążenie procesora: 2.3 %

Wpływ na otoczenie

Hałas

Podczas bezczynnej pracy komputera lub w trakcie oddawania się lekkiej pracy biurowej wentylator w przeważającej mierze jest nieaktywny lub też wcale go nie słychać. Kiedy zaś użytkownik wyrazi zapotrzebowanie na więcej mocy, wiatrak rozkręca się, ale nie w jakimś niepokojącym wymiarze.
Kiedy zaś laptop stale przymusza się do wysiłku i trwa to dłuższy czas, możemy uświadczać hałas w wymiarze do 45,2 dB.
Napęd DVD jest całkiem znośny, gdyż wydawany przez niego dźwięk ma natężenie 36,4 dB

Hałas

luz
34.1 / 37.8 / 36.2 dB
HDD
34.5 dB
DVD
36.4 / dB
obciążenie
0 / 45.2 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)

Ciepło

Temperatury powierzchni pulpitu jak i podstawy pozostają niezmiennie zadowalająco umiarkowane. W obrębie klawiatury udało nam się zmierzyć niewiele ponad 30°C. Na spodzie laptop rozgrzewa się nieco bardziej, jednak maksimum w wysokości 38°C nie daje bynajmniej powodów do krytyki. 

Upper side

palmwrist: 28,5°C max: 32,9°C avg: 30,2°C

Bottom side

max: 38,4°C avg: 33,4°C

Głośniki

Ich dźwięk może nie powala, jednak głośniczki te są w pełni zdolne poprawiać właścicielowi humor nastrojową muzyczką.

Wydajność akumulatora

HP Compaq nx7400 nie jest maratończykiem jeżeli idzie o pracę na akumulatorze przy pełnych obrotach. Tylko 70 minut dla sprzętu ze zintegrowaną kartą graficzną to trochę cienko. No ale to konsekwencja zastosowania w nim akumulatora o pojemności zaledwie 4000 mAh.

Kiedy jednak załączy się ustawienia maksymalnie oszczędzające energię, laptop ten pokazuje nareszcie swoją wytrwałość, pracując grubo ponad cztery godziny.

Jeśli jednak nie bylibyśmy zadowoleni z prezentowanych przez nx7400 możliwości, można zwiększyć jego niezależność od zasilania sieciowego, sięgając choćby po oferowany przez HP akumulator 12-ogniwowy, który pasuje do zaczepu z tyłu, lub też po dwa akumulatory zewnętrzne podczepiane do gniazda stacji dokującej na spodzie komputera (Extended Life Battery i Ultra Capacity Battery).

Wydajność akumulatora
luz
4h 20min
DVD
1h 20min
obciążenie
1h 10min
Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0 / 0 W
luzdarkmidlight 16.4 / 21.6 / 21.8 W
obciążenie midlight 44.3 / 43.5 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.

Podsumowanie

Jakość wykonania tego laptopa jest generalnie niezła. Mimo tego doszukaliśmy się pewnych niedostatków konstrukcji, jak kolebiący się akumulator oraz kiwający się na zawiasach ekran. Choć obudowa wykonana jest z plastiku (wyjątek stanowi magnezowa pokrywa ekranu), robi ona wrażenie trwałej i solidnej.

Klawiatura, jak to u HP, jest znakomita i świetnie nadaje się do intensywnej pracy. Touchpad również może się podobać, choć jego przyciski nie przypadną do gustu każdemu.

Matryca wykazała się w teście zadowalającą jasnością i rozświetleniem. Gorzej jest z kątami widzenia - szczególnie w pionie są one bardzo liche. Wypada również zauważyć, że w laptopie przeznaczonym z założenia do pracy biurowej lepsza byłaby matryca matowa.

Egzemplarz, który testowaliśmy, wyposażony był w procesor Core Duo o niezłych, ale nie rewelacyjnych osiągach. Za nieduże pieniądze można sobie już jednak sprawić nx7400 z nowocześniejszym procesorem Core 2 Duo, który nie dość że ciut wydajniejszy, to jeszcze jest bardziej przyszłościowy.

Negatywne oddziaływanie HP Compaq nx7400 na otoczenie jest zdecydowanie ograniczone. Zarówno nagrzewanie się obudowy jak i wytwarzany przez laptop hałas są zupełnie znośne.

Czas pracy na akumulatorze nie zalicza się do atutów tej maszyny, szczególnie w trybie pełnego obciążenia. Kiedy jednak damy komputerowi trochę luzu, potrafi on chodzić z dala od gniazdka nawet cztery godziny i więcej.

Hewlett-Packard Compaq nx7400
Hewlett-Packard Compaq nx7400
Please share our article, every link counts!
Hewlett-Packard Compaq nx7400
bohater testu: Hewlett-Packard Compaq nx7400

Specyfikacja techniczna

HP nx7400
Procesor
Intel Core Duo T2400 2 x 1.8 GHz, Yonah
Pamięć
1024 MB 
, DDR2 PC5300 SDRAM (667MHz), max. 4096MB, 1x1024MB
Matryca
15.40 cali 16:10, 1280 x 800 pikseli, WXGA BrightView TFT Display, refleksująca: tak
Chipset
Intel 945PM
Dysk twardy
100 GB - 5400 rpm, 100 GB 
, 5400 obr/min, Fujitsu MHV2100BH: 100GB, 5400rpm
Złącza
PCCard Typ I/II, Mikrofon, Kopfhörer (Line Out), 3x USB 2.0, VGA-Out, Firewire, Kensington Lock, LAN, Modem, Docking Connector
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 28 x 357 x 260
Akumulator
, 4000 mAh Lithium Ionen Akku
Inne
HDD: 100GB, 5400rpm, Fujitsu MHV2100BH, AD 1981 HD Audio, DVD +/-R (DL) GSA-4082N,
Waga
2.62 kg
Cena
1190 PLN

 

zdjęcie HP Compaq nx7400
solidna budowa HP Compaq nx7400...
zdjęcie HP Compaq nx7400
zarówno nagrzewanie się obudowy jak i hałas wentylatora nie są uciążliwe dla użytkownika
zdjęcie HP Compaq nx7400
wymiana pamięci operacyjnej i dysku twardego nie nastręcza większych trudności
zdjęcie HP Compaq nx7400
pod względem osiągów maszyna HP lokuje się mniej więcej w środku stawki laptopów biurowych - wszystko zależy jednak od wersji procesora
zdjęcie HP Compaq nx7400
jasność obrazu nx7400 nie jest zła, natomiast kąty widzenia matrycy pozostawiają nieco do życzenia
zdjęcie HP Compaq nx7400
...między innymi za sprawą należytych rozmiarów klawiszy
zdjęcie HP Compaq nx7400
klawiatura doskonale nadaje się do wytężonej pracy...
zdjęcie HP Compaq nx7400
w podstawie nx7400 tkwi wbudowane gniazdo stacji dokującej
zdjęcie HP Compaq nx7400
...a częściowo relatywnie daleko z przodu (USB)
zdjęcie HP Compaq nx7400
manierą HP jest umieszczanie złączy po części na tyle...
zdjęcie HP Compaq nx7400
...oraz kolebiący się po zamontowaniu akumulator to ewidentne mankamenty tego laptopa
zdjęcie HP Compaq nx7400
natomiast zawiasy pokrywy ekranu...
zdjęcie HP Compaq nx7400
...nie przynosi firmie ujmy
zdjęcie HP Compaq nx7400
...choć to w zasadzie konstrukcja plastikowa (wyjątkiem jest magnezowa)...
zdjęcie HP Compaq nx7400
akumulator o pojemności 4000 mAh nie pozwala szerzej rozwinąć skrzydeł w oddaleniu od gniazdka

Pro

 • solidna obudowa
 • świetna klawiatura
 • równomierne podświetlenie w miarę jasnego ekranu
 • umiarkowana uciążliwość dla otoczenia
 • Contra

 • niestabilny akumulator
 • fajansiarskie zawiasy
 • refleksująca matryca
 • kąty widzenia w pionie
 • Porównywanie cen

  > laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja HP Compaq nx7400
  J. Simon Leitner (Update: 2015-07-11)