Notebookcheck Logo

Test HP Compaq nw9440

Big Business. Prawie każdy z nas zna ten problem: otwiera się okienko za okienkiem, powiedzmy jakiś program graficzny z multum różnych pasków narzędziowych i po jakimś czasie na pulpicie robi się taki bałagan, że trudno się w nim połapać. Zaradzić może w takiej sytuacji sięgnięcie po monitor zewnętrzny lub, co proponujemy w tej chwili, przesiadka na laptop HP Compaq nw9440 z mocną grafiką oraz 17-calową, matową matrycą wysokiej rozdzielczości. 

HP Compaq nw9440 Logo

Obudowa

Nie tak dawno temu gościł u nas na testach HP nc8430. Model nw9440 może być poczytywany za jego starszego brata, który jest doń podobny do złudzenia, jednak wielkością i mocą odbiega tak dalece, że stanowi zupełnie inną parę kaloszy.

Laptop ten nie prezentuje się zbyt okazale. Ciemnobury pulpit można właściwie uznać za najatrakcyjniejszy element wizualny, jako że kolorystyka pozostałych części sprowadza się do różnych odcieni czerni i szarości. A, nie - błąd. Guzik wyłącznika jest przecież srebrny i wraz z przydzieloną mu zieloną kontrolką stanowi bardzo ekspresyjny element.

Wykonanie tego laptopa jest na najwyższym poziomie. Do jego budowy zastosowano wyłącznie pierwszej jakości materiały, jak na przykład różne elementy magnezowe (wyświetlacz, platforma robocza) oraz specjalnie powlekane elementy pulpitu. Powierzchnie zewnętrzne są fantastyczne w dotyku i są desygnatem nielichej sumki, którą trzeba wyłożyć na stół przy zakupie tego laptopa.

Sztywność platformy roboczej nie wypada już tak dobrze jak w 15-calowym wariancie tej obudowy, jednak jak na laptop 17-calowy o stosunkowo niewielkiej wysokości nw9440 prezentuje się w tym aspekcie i tak w sumie nieźle. Ewentualne poskrzypywanie towarzyszące manipulowaniu laptopem jest bardzo ograniczone.

Ekran jest w znacznej mierze chroniony pokrywą magnezową. Ze względu na dość pokaźne gabaryty tej ostatniej jest ona jednak podatna na uginanie się w środkowej części. Po pociąga to za sobą jakichś zakłóceń na matrycy, która tym samym wydaje się mieć więcej niż wystarczającą osłonę.

Zawiasy wypełniają swoją służbę idealnie. No, może ewentualnie można się przyczepić do nieznacznego kolebania się ekranu po zmianie ustawienia. Oba rygle zazębiają się przy zamykaniu perfekcyjnie i pewnie blokują pokrywę. Kiedy przyjrzeć się bliżej pulpitowi, można zauważyć gumki pod ostatnim rzędem klawiatury. Służą one zapewne za dodatkowe zabezpieczenie na wypadek nienormalnego nacisku na zamkniętą pokrywę ekranu.

Skutkiem faktu, iż tył laptopa zajęty jest w znacznej mierze przez długi akumulator, złącza przesunięte zostały w większości na boki komputera. Jako że prawy bok jest niemal identyczny jak w modelu 15", interfejsy z lewego boku zostały niestety wypchnięte nieco do przodu, podczas gdy na tyle wylądowała kratka wentylacyjna. Cztery stojące do dyspozycji porty USB znalazły się tym sposobem stosunkowo blisko przedniej krawędzi.

HP Compaq nw9440 z przodu
przód: czytnik kart pamięci, głośniki
HP Compaq nw9440 z lewej
lewy bok: otwory wentylacyjne, gniazdo zasilania, wyjście VGA, wyjście S-Video, 2xUSB 2.0, FireWire, PCCard, czytnik SD
HP Compaq nw9440 z tyłu
tył: blokada Kensingtona, akumulator, szczeliny wentylacyjne, gniazdo modemowe
HP Compaq nw9440 z prawej
prawy bok: gniazda audio, napęd DVD, gniazdo LAN

Osprzęt

Jak przystało na biznesową kobyłę, HP Compaq nw9440 może się pochwalić przejrzyście zorganizowaną klawiaturą o przyjemnie dużych klawiszach, okraszoną na dodatek osobnym blokiem numerycznym. Jest tu zatem dość miejsca, by wyszumieć się do woli niezliczonymi skrótowcami przy pracy z aplikacjami CAD.

Jako się rzekło, klawisze HP mają naprawdę godziwe rozmiary. Dwukondygnacyjny Enter to rzecz zrozumiała sama przez się, podobnie jak satysfakcjonująco długa spacja. Nieco mniejsze, choć korzystanie z nich nie przysparza żadnych trudności, wyszły natomiast konstruktorom klawisze funkcyjne oraz kursora. Są one jednak trochę odseparowane od reszty (funkcyjne podzielono na trzy osobne grupy), co korzystanie wpływa na wygodę ich używania.

Ocenę charakterystyki pracy klawiszy wypada zacząć od skonstatowania niewyważonego i wyraźnego oporu. Jak na mój gust skok mógłby być nieco bardziej miękki, ale to z pewnością kwestia indywidualnych upodobań. W obrębie bloku numerycznego można obserwować lekkie uginanie się klawiatury. Dźwięk towarzyszący pisaniu sprowadza się do ciągłego klikania przy naciskaniu klawiszy.

Rolę urządzenia wskazującego w laptopie Compaq nw9440 pełni tandem touchpad - trackpoint. Oba te przyrządy dobrze wywiązują się ze swojej roli. Tylko kauczukowa nakładka trackpointa mogłaby przybrać nieco bardziej ergonomiczny kształt.

Powyżej klawiatury znajduje się rząd przycisków szybkiego dostępu jak choćby regulowanie głośności oraz absolutny szlagier - guzik wywołujący kalkulator systemowy!

W miejsce środkowego przycisku myszy zainstalowano między przyciskami touchpada czytnik linii papilarnych.

touchpad w HP Compaq nw9440
touchpad
klawiatura w HP Compaq nw9440
klawiatura

Obraz

matryca w HP Compaq nw9440
diagram barw

HP Compaq nw9440 dysponuje panoramicznym (16:10) wyświetlaczem WUXGA (1920x1200). Rozdzielczość matrycy gwarantuje najwyższą czytelność obrazu oraz kolosalny obszar roboczy. Poza tym nie męczy ona oczu, a to ze względu na matową, wolną od refleksów powierzchnię.
Maksymalna luminancja wyniosła w teście 138,4 cd/m². Jest to wartość raczej poniżej średniej. Z racji wyraźnego spadku jasności w lewej części ekranu jego rozświetlenie również odbiega od przyzwoitej normy i wynosi 74,0%. Laptop ten posiada poza tym opcję automatycznego dostosowywania jasności obrazu do aktualnych warunków oświetleniowych. Na potrzeby pomiaru wyłączyliśmy ten mechanizm.

Diagram barw pokazuje wyraźne odchylenie krzywej niebieskiej od ideału, co oznacza umniejszenie udziału odcieni niebieskości w odwzorowywanym obrazie. Skutkiem tego zjawiska jest przesycenie obrazu barwami ciepłymi.

102.4
cd/m²
137.5
cd/m²
123.7
cd/m²
105.3
cd/m²
138.4
cd/m²
122.4
cd/m²
110.5
cd/m²
121.4
cd/m²
117.5
cd/m²
podświetlenie ekranu
maksimum: 138.4 cd/m² (Nits) średnia: 119.9 cd/m²
rozświetlenie: 74 %
kontrast: 461:1 (czerń: 0.3 cd/m²)

Kontrast obrazu jest znakomity (maksymalnie 461:1), a wszystko dzięki bardzo niskiej wartości poziomu czerni (0,3 cd/m²) .
Osiągnięty w teście czytelności programu PixPerAn poziom 6. stawia tę matrycę na równi z wieloma innymi jeżeli chodzi o czas reakcji, jako że jest to wynik przeciętny i najczęściej spotykany.

refleksy w HP Compaq nw9440
na zewnątrz

Wyniesiony na dwór laptop ten pokazuje swój poważny atut - matowa matryca sprawuje się na słońcu bardzo dobrze, jako że na ekranie nie pojawiają się kłopotliwe refleksy. Żeby utemperować jednak hurraoptymizm trzeba niezwłocznie zaznaczyć, że obraz wydaje się trochę zbyt ciemny, a to z winy nienadzwyczajnej luminancji matrycy. Praca na wolnym powietrzu jest jednak możliwa i to bez większych przeszkód.

Kąty widzenia są bardzo, ale to bardzo dobre. W pionie zupełnie wystarczające (choć, jak widać na zdjęciach, przy mocniejszym odchyleniu od ideału występuje ciemnienie lub to prześwietlenie obrazu; no i, z czym też się trzeba liczyć, daje o sobie znać pogarszający czytelność spadek kontrastu), w zakresie poziomym zaś - wprost znakomite.

HP Compaq nw9440 Blickwinkelstabilität
HP Compaq nw9440 Blickwinkelstabilität
HP Compaq nw9440 Blickwinkelstabilität
HP Compaq nw9440 Blickwinkelstabilität
HP Compaq nw9440 Blickwinkelstabilität
HP Compaq nw9440 Blickwinkelstabilität
HP Compaq nw9440 Blickwinkelstabilität
HP Compaq nw9440 Blickwinkelstabilität

Osiągi

Testowany przez nas wariant maszyny HP Compaq nw9440 (EY314EA) wyposażony był w procesor Core Duo T2600 taktowany zegarem 2,16 GHz. Dostarcza on temu laptopowi należytą moc obliczeniową. Nie koniec jednak na tym - w testach referencyjnych procesor ten zrobił prawdziwą furorę. Osiągnięte przez niego 5196 punktów w PCMark05 stawia nw9440 na czele listy tytanów pracy podług NBC. Ustąpić mu pola musiał nawet obwołany przez nas niedawno hegemonem Alienware S-4 m5550, który - pamiętajmy - posiada na wyposażeniu jednostkę Core 2 Duo T7600.

Porównywalnego, a może nawet jeszcze bardziej spektakularnego wyczynu dokonał ten sprzęt w teście referencyjnym grafiki 3D. 7212 punktów w 3DMark05 stawiają biznesowy laptop HP nie tylko przed Inspironem ale nawet przed XPS-em Della. Jedynie Alienware Aurora m9700 z dwiema kartami GeForce 7900GS SLI uratował honor laptopów rozrywkowych.

Jeżeli planujesz więc, oprócz trójwymiarowego obrazowania kreacji architektonicznych oraz renderowania, odpalić od czasu do czasu jakąś pachnącą nowością gierkę, trafiłeś pod właściwy adres. HP Compaq nw9440 może się równać ze wszystkimi niemal aktualnie oferowanymi ścigaczami tworzonymi na potrzeby zapalonych graczy.

W laptopie tym zamontowano poza tym szybki (7200 obr./min.), 80-gigabajtowy dysk twardy, który wykazuje się dobrymi prędkościami transferu i krótkim czasie dostępu do danych.

Szczegółowe informacje na temat karty graficznej można uzyskać w naszym zestawieniu oraz w rozpisce osiągów. Konkretnych danych na temat procesora Core Duo należy szukać tu.

benchmark HP Compaq nw9440
zestawienie wyników 3DMark
benchmark HP Compaq nw9440
zestawienie wyników PCMark
3DMark 2001SE Standard
26279 pkt.
3DMark 03 Standard
15916 pkt.
3DMark 05 Standard
7212 pkt.
3DMark 06 Standard Score
4074 pkt.
Pomoc
PCMark 04 Standard
6331 pkt.
PCMark 05 Standard
5196 pkt.
Pomoc
80 GB - 7200 rpm
przesył danych (minimum): 2.2 MB/s
przesył danych (maksimum): 44.2 MB/s
przesył danych (średnio): 32.8 MB/s
czas dostępu: 15.3 ms
szybkość interfejsu: 69.3 MB/s
obciążenie procesora: 4.9 %

Cinebench 2003
Rendering (Single) : 316 CB
Rendering (Multiple): 587 CB
Shading (CINEMA 4D): 363 CB-GFX
Shading (OpenGL Software Lighting): 1317 CB-GFX
Shading (OpenGL Hardware Lighting): 3189 CB-GFX

 

Wpływ na otoczenie

hałas w HP Compaq nw9440
diagram hałasu

Hałas

Laptopów dysponujących niebagatelną mocą jest sporo. Ze świecą natomiast przychodzi szukać komputerów przenośnych łączących w sobie wydajność i niehałaśliwość. HP Compaq nw9440 jest właśnie takim białym krukiem.

Kiedy chodzi bezczynnie lub pracuje w trybie biurowym, laptop ten jest niemal niesłyszalny, emitując dźwięk o natężeniu 34,1 dB. Nawet w cichym otoczeniu nie narobi więc nam wstydu. Jeśli zaś przymusić nw9440 do maksymalnego wysiłku, hałas pozostaje nadal rewelacyjnie umiarkowany i wynosi maksymalnie 39,5 dB.

bez obciążenia min.: 34,1 dB
bez obciążenia zwykle: 34,1 dB
bez obciążenia maks.: 37,4 dB
bez obciążenia +HDD: 37,4 dB

pełne obciążenie zwykle: 39,5 dB
pełne obciążenie maks.: 39,5 dB

odtwarzanie DVD: 36,4 dB

Ciepło

Temperatury na wierzchu platformy roboczej są łatwo znośne dla użytkownika, gdyż mieszczą się w surowej normie. Da się co prawda wyraźnie wyczuć nagrzewanie, jednak nie osiąga ono bynajmniej burzących spokój ducha rozmiarów.

Na newralgicznej powierzchni spodniej, a konkretnie w środkowej jej części, zmierzyliśmy maksymalną temperaturę w wysokości 44,9°C. Jak na laptop stacjonarny o sowitych osiągach da się to jeszcze zrozumieć. 

Upper side

palmwrist: 29,2°C max: 35,7°C avg: 32,3°C

Bottom side

max: 44,9°C avg: 38,0°C

Głośniki

Głośniki zostały umieszczone na frontowej ściance laptopa. Przez szerokie otwory w obudowie kierują one wytwarzane przez siebie fale akustyczne prosto w kierunku użytkownika. Podczas testu ich dźwięk wydał nam się nieco przytłumiony. Ze względu jednak na pewną krztę basów w spektrum przenoszonych dźwięków można być z nich w sumie w miarę zadowolonym.

Wydajność akumulatora

To, że żywotność akumulatora nie jest kwestią najdonioślejszą dla laptopa mającego być ekwiwalentem stacjonarki, pozostaje poza dyskusją. Zważywszy jednak na to, że osiągnięte czasy pracy wyniosły minimum 1,5 a maksymalnie 3,5 godziny, sprawy wcale nie przedstawiają się tak źle. 

bez obciążenia, min. jasność, bez WLAN: 3h 35min
pełne obciążenie, maks. jasność, z WLAN: 1h 30min
odtwarzanie DVD, maks. jasność, bez WLAN: 1h 54min

Pobór prądu

bez obciążenia (przy bezczynności, min. jasność, bez WLAN): 37 W
+ maks. jasność: 42,6 W
+ WLAN: 43,5 W
z pełnym obciążeniem (WLAN, maks. jasność): maks. 90,3 W

Podsumowanie

HP Compaq nw9440
HP Compaq nw9440

HP Compaq nw9440 wzbudził niekłamany entuzjazm w naszej redakcji. Najłatwiej porównać go obrazowo do limuzyn klasy S Mercedesa (S500 a może nawet S600), które zrazu nie rzucają się specjalnie w oczy, ale jednak mają co nieco pod maską, a kiedy już suną elegancko po drodze, trudno wyobrazić sobie coś piękniejszego. Niech tylko nie przyjdzie nikomu do głowy docisnąć mocniej pedał gazu...

Wykonanie trzeba uznać za w pełni udane, zastosowane zaś materiały są najwyższej jakości. No, może obudowa mogłaby być miejscami solidniejsza. Nieco niekorzystnie, jak na sprzęt kategorii DTR, wydają się być rozlokowane złącza. Jeśli założymy, że laptop taki większość czasu spędzał będzie na biurku, a właściciel zażyczy sobie podłączać do niego różnorodne peryferia, bardziej praktycznym byłoby umieszczenie interfejsów na tylnej ściance.

Oceniając osprzęt, trudno dopatrzyć się jakichś mankamentów. Układ klawiatury jest czytelny, do dyspozycji stoi blok numeryczny, korzystanie z touchpada to dziecinna igraszka.

Matryca wydaje się być jednym z kluczowych argumentów przemawiających za wyborem tego laptopa. Wolny od refleksów, wysokokontrastowy obraz to miód na serce architektów i projektantów. Nieco lepsze mogłyby być natomiast jasność i równomierność podświetlenia ekranu.

Zasadniczym atutem laptopa HP jest jednak jego wydajność. Zarówno procesor Core Duo jak i karta graficzna NVIDIA Quadro FX 1500M spisują się jak marzenie. Układ Quadro jest zoptymalizowany do trójwymiarowego obrazowania w aplikacjach CAD, jednak i w konfrontacji z najnowszymi grami jego możliwości przedstawiają się nader zachęcająco.

Trudno w to uwierzyć, ale HP Compaq nw9440 łączy najwyższej próby osiągi z minimalną uciążliwością dla otoczenia. Szczególnie zadowolonym można być z cichości tego laptopa.

Wydajność akumulatora okazała się, jak na zamiennik komputera stacjonarnego, całkiem, całkiem. Oznacza to, że na parę godzinek można oderwać się od dostarczającego prąd gniazdka.

Po podliczeniu wyników okazało się, że HP Compaq nw9440 osiągnął w naszej klasyfikacji końcową notę 89%. Tym samym dołącza do Della Inspirona 9400 i MacBooka Pro 17" na najwyższym miejscu podium w zaszczytnym gronie pięciu najlepszych laptopów, które poddaliśmy testowi.

Please share our article, every link counts!
HP Compaq nw9440
pod lupą: HP Compaq nw9440

Specyfikacja techniczna

HP nw9440
Procesor
Intel Core Duo T2600 2 x 2.2 GHz, Yonah
Karta grafiki
Pamięć
1024 MB 
, DDR2 PC5300 SDRAM, max. 4096MB, 1x1024MB
Matryca
17.00 cali 16:10, 1920 x 1200 pikseli, WUXGA TFT Display, refleksująca: nie
Chipset
Intel 945PM
Dysk twardy
80 GB - 7200 rpm, 80 GB 
, 7200 obr/min, Hitachi Travelstar HTS721080G9SA00: 80GB, 7200rpm
Złącza
PCCard Typ I/II, Mikrofon, Kopfhörer (S/PDIF), 4x USB 2.0, S-Video Out, VGA-Out, Firewire, Kensington Lock, LAN, Modem, Docking Connector
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 33 x 393 x 275
Akumulator
, 73 Wh Lithium Ionen Akku
Inne
HDD: 80GB, 7200rpm, Hitachi Travelstar HTS721080G9SA00, AD 1981 HD Audio, DVD +/-R (DL) Pioneer DVR-K16,
Waga
3.46 kg
Cena
2789 PLN

 

galeria HP Compaq nw9440
nie tylko po sposobie przedstawienia oznaczenia modelu...
galeria HP Compaq nw9440
punkt honoru dla laptopa biznesowego: gniazdo stacji dokującej w podłodze
galeria HP Compaq nw9440
klawiatura jest czytelna i wygodna w użytkowaniu...
galeria HP Compaq nw9440
...a na dodatek poszerzona o osobny blok numeryczny
galeria HP Compaq nw9440
17-calowa matryca jest obszerna i czytelna...
galeria HP Compaq nw9440
...a przede wszystkim wolna od refleksów
galeria HP Compaq nw9440
nasza pierwsza styczność z kartą Quadro FX 1500M okazała się powalająca
galeria HP Compaq nw9440
pomimo zastosowania bardzo mocnych podzespołów wentylator pozostaje z reguły bardzo dyskretny...
galeria HP Compaq nw9440
...przy czym powierzchnie zewnętrzne komputera nagrzewają się w niewielkim stopniu
galeria HP Compaq nw9440
większość złączy została niestety przesunięta w pobliże przodu komputera
galeria HP Compaq nw9440
...który osłonięty jest grubą pokrywą magnezową
galeria HP Compaq nw9440
...ale i po całokształcie wzornictwa tego laptopa...
galeria HP Compaq nw9440
...poznamy, że HP Compaq nw9440 jest bardzo dyskretny i konserwatywny
galeria HP Compaq nw9440
srebrny wyłącznik uchodzi w takich okolicznościach za przejaw ekstrawagancji...
galeria HP Compaq nw9440
...zaś ciemnobury pulpit wydaje się zaiste nieomal stylowy
galeria HP Compaq nw9440
mając wzgląd na jakość wykonania...
galeria HP Compaq nw9440
...pochwalić należy przede wszystkim wysokiej jakości materiały...
galeria HP Compaq nw9440
...oraz solidną, będącą w stanie znieść wiele, konstrukcję
galeria HP Compaq nw9440
laptopy mocno trzymają ekran...
galeria HP Compaq nw9440
żywotność akumulatora nie jest może zachwycająca, ale nie jest też tak, że laptop ten musi koniecznie pokutować wciąż w domu czy w biurze, przykuty do biurka

Pro

 • zastosowanie przedniej marki materiałów
 • solidna obudowa, której wykonanie jest bez zarzutu
 • duże, czytelne elementy osprzętu o przyzwoitych walorach użytkowych
 • wolna od refleksów matryca wysokiej rozdzielczości i o mocnym kontraście
 • topowa wydajność obliczeniowa i graficzna
 • szybki dysk twardy
 • cichość
 • czytnik linii papilarnych
 • Contra

 • bezbarwny wygląd
 • niewykluczone drobne uginanie się obudowy
 • niewygodne rozmieszczenie złączy
 • dość niska jasność obrazu i kiepskie rozświetlenie ekranu
 • > laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja HP Compaq nw9440
  J. Simon Leitner (Update: 2015-07-11)