Notebookcheck Logo

Test HP Compaq nc8430

Executive Assistant. Hewlett-Packard Compaq nc8430 to wydajny laptop biznesowy, który dzięki karcie Radeon X1600 może służyć nie tylko do nudnej pracy, ale i pozwala na odrobinę rozrywki. Całości dopełniają wolna od refleksów matryca, porządne elementy osprzętu służące do ręcznego sterowania komputerem oraz czytnik linii papilarnych. 

HP Compaq nc8430 Logo

Obudowa

HP Compaq przypomina poniekąd stare dobre Thinkpady firmy IBM. Nie potrafię tylko określić, w czym się to konkretnie przejawia. Może chodzi o Trackpointa na środku klawiatury, który jednak nie jest czerwony a niebieski? A może o port szeregowy ma prawym boku komputera? Prawdopodobnie będzie to jednak dżezowa sylwetka utrzymana w konwencji czarno-czarnej z łagodnymi czarnymi akcentami...

Odkładając żarty na bok, trzeba powiedzieć, że HP Compaq nc8430 wybija się swoim wzornictwem na rynku laptopów. A szczególnie tam, gdzie wśród szkła, betonu, stali a często i marmuru przewijają się w pośpiechu bardzo zajęci ludzie w szarych garniturach i czarnych kostiumach. Mówiąc wprost, HP Compaq to laptop biznesowy i tak właśnie wygląda.

Powierzchnie zewnętrzne komputera wydają się pierwszorzędne w dotyku. Konstrukcja tego laptopa opata jest po części na stopie magnezu, który charakteryzuje się wysoką wytrzymałością przy bardzo małej wadze, a poza tym jest bardzo miły w dotyku. Klawiatura pokryta jest natomiast warstwą ochronną, która chroni przed zadrapaniami oraz zapobiega wycieraniu się oznaczeń klawiszy.

Kiedy jednak poddaliśmy laptop próbie naciskowej, stwierdziliśmy niewielkie odkształcenia obudowy. Podnoszeniu maszyny towarzyszyło natomiast dyskretne ale słyszalne trzeszczenie. Sztywność platformy roboczej należy ocenić jako przeciętną.

Pokrywa ekranu natomiast, dzięki zastosowaniu magnezu, jest fantastycznie sztywna i okazuje się odporna na wykrzywienia. Zawiasy robią również wrażenie bardzo solidnych, chociaż, sądząc po ich rozmiarach, mogą się wydawać mikre.

Regulacja kąta nachylenia ekranu nie pociąga za sobą skutków ubocznych w postaci dygotania pokrywy. Zamek z podwójnym ryglem trzyma klapę bardzo dobrze, tak że nic się nie rusza.

Na przedniej ściance HP Compaq nc8430 nie uświadczymy żadnych złączy.

Na lewym boku, w przedniej jego części, znajdują się gniazdo PCCard oraz czytnik kart SmartCard/SDCard. Za nimi znajdziemy port USB 2.0, złącze FireWire, szczeliny wentylacyjne, porty S-Video, RJ-11 i RJ-45 (LAN oraz modem) a także blokadę Kensingtona.

Prawie cały tył laptopa zajmuje podłużny akumulator. Niemniej jednak obok niego udało się jeszcze zmieścić gniazdo zasilania oraz wyjście VGA.

Na prawym boku komputera, a konkretnie w tylnej jego części, można znaleźć rzadko widywany już w laptopach port szeregowy. Może on służyć chociażby do komunikacji z urządzeniami pomiarowymi czy automatyką przemysłową.
Po sąsiedzku umieszczone zostały jeszcze dwa porty USB 2.0 oraz gniazda audio.

lewy bok
lewy bok
złącza na prawym boku
złącza na prawym boku
przód
przód
złącza na tyle
złącza na tyle

Osprzęt

Jak już wspomniano, klawiatura tego laptopa wykazuje w wyglądzie niemałe podobieństwo do maszyn IBM. Co więcej, jej jakość oraz charakterystyki pracy w niczym nie ustępują sprzętowi marki "międzynarodowe maszyny biznesowe".
Jako świecący przykład może służyć chociażby przejrzyste uporządkowanie klawiatury z podziałem na odosobnione pola. Wszystkie klawisze są sowitych rozmiarów. Jedynie strzałki są nieco skarlałe, jednak, pomimo tej cechy, korzystanie z nich nie nastręcza trudności.

Pisanie na tej klawiaturze to bardziej przyjemność aniżeli przykry obowiązek. No i w sumie słusznie, gdyż właśnie w tym celu konstruuje się klawiatury. W broszurce wydanej przez HP mowa jest o procedurze testowej, w której klawisze poddawane są próbę aż do 20 mln naciśnięć. Jeżeli idzie o jej trwałość nie trzeba zatem niczego więcej.

Hałas, nawet przy zapalczywym i szybkim pisaniu, jest bardzo ograniczony. Sprowadza się właściwie do cichego kliku. Znajdziemy się najbliżej prawdy, jeśli powiemy, że klawisze są miękkie, choć mają wyraźny nacisk. Skok jest nieco skrócony, a wieńczy go wyraźny, ale niezbyt twardy stop. W klawiszach F9 oraz F10 wyczuliśmy nieznaczną i niewartą właściwie wzmianki tendencję do przebijania.

W laptopie HP Compaq myszę zastępują dwa różne urządzenia wskazujące: trackpoint oraz touchpad. Oba są równie skuteczne w precyzyjnym i bystrym doprowadzaniu kursora pod wskazany adres. W przypadku tego pierwszego zawadzała nam nieco stosunkowo szorstka, najeżona licznymi drobnymi kolcami powierzchnia. Dla wygody wydelikaconych palców biznesmenów i bizneswoman konkurencja (teraz pod nazwą Lenovo) oferuje trzy różnego kształtu gumowe nasadki, które można zmieniać stosownie do upodobań. Taki naparstek przydałby się i HP.

Touchpad sprawował się bez zarzutu. Najbardziej jednak zadowoleni byliśmy z zachowania tak do niego, jak i tych do trackpointa przyporządkowanych przycisków charakteryzujących się odpowiadającymi nam skokiem i oporem.

Powyżej klawiszy znajduje się jeszcze kilka przycisków specjalnego użytku, z których pomocą można na przykład uruchamiać moduł WLAN czy też regulować siłę głosu głośników.

touchpad
touchpad
klawiatura
klawiatura

Obraz

diagram barw
diagram barw

HP Compaq nc8430 zespolony jest z ekranem 15,4" WXGA (1280x800 pikseli). Można też nabyć ten model w wersji z matrycą WSXGA+ 1680x1050, która ma się charakteryzować lepszymi jasnością i kontrastem.

Nieodzownym atrybutem laptopa biznesowego z wyższej półki jest wolna od refleksów matryca i z właśnie takim typem mamy do czynienia w tym wypadku. Pozwala ona pracę w każdych warunkach oświetleniowych.

Z dokonanych przez nas pomiarów wynika, że urządzenie to ma maksymalną luminancję w wysokości 112,9 cd/m². To wynik znacznie poniżej średniej. Rozświetlenie jest natomiast bez zarzutu, gdyż jego współczynnik wynosi 81,9%. Jeżeli założyć, że dla higienicznej dla wzroku prac z wyświetlaczem potrzebna jest jego jasność rzędu 100 cd/m², można wywnioskować, że ta matryca jest taka akurat. Na wypadek jednak, kiedy zwiększy się natężenie światła w otoczeniu, co prowadzi do spadku subiektywnie postrzeganego kontrastu, panelowi temu brakuje niestety rezerw.

Mając na uwadze diagram kolorometryczny, można stwierdzić mocniejsze od pozostałych tradycyjne odchylenie krzywej niebieskiej, które przejawia się w przewadze barw ciepłych w odwzorowywanym obrazie.

92.5
cd/m²
108.7
cd/m²
93.1
cd/m²
92.9
cd/m²
112.9
cd/m²
98.4
cd/m²
92.5
cd/m²
103
cd/m²
112.2
cd/m²
podświetlenie ekranu
maksimum: 112.9 cd/m² (Nits) średnia: 100.7 cd/m²
rozświetlenie: 82 %
kontrast: 188:1 (czerń: 0.6 cd/m²)

Minimalna jasność obrazu, a więc poziom jasności odwzorowanej przez matrycę czerni, wyniosła 0,6 cd/m². Dokonując prostego obliczenia stwierdzimy, że wyświetlacz HP może się szczycić maksymalnym kontrastem na poziomie 188:1. Jest to wynik zupełnie przyzwoity. Zadowolonym można być również z czasu reakcji matrycy - w teście czytelności programu PixPerAn zmierzyliśmy poziom 7.

na zewnątrz
na zewnątrz

Podobnie jak to jest w przypadku innych matowych wyświetlaczy, również matryca HP nc8430 sprawdza się dobrze w terenie otwartym. Choć jasność obrazu mogłaby być ciut lepsza, treści pojawiające się na ekranie są w pełni czytelne i nie ma na nim śladu po nienawistnych użytkownikowi refleksach (kiedy przesiaduje on w cieniu).

Wyświetlacz HP Compaq cechuje się szerokimi kątami widzenia w poziomie oraz znośnymi w pionie. W zakresie pionowym występują znane z innych matryc zaciemnienie oraz prześwietlenie obrazu.

kąty widzenia w HP Compaq nc8430
kąty widzenia w HP Compaq nc8430
kąty widzenia w HP Compaq nc8430
kąty widzenia w HP Compaq nc8430
kąty widzenia w HP Compaq nc8430
kąty widzenia w HP Compaq nc8430
kąty widzenia w HP Compaq nc8430
kąty widzenia w HP Compaq nc8430

Osiągi

Wyposażony w procesor Core Duo T2300 oraz kartę grafiki ATI Radeon X1600 nc8430 rozporządza mocą nie do pogardzenia. Jeżeli idzie o jednostkę centralną jest to wszelako opcja podstawowa - istnieją również wersje tego laptopa z nowymi procesorami Core 2 Duo.

512 MB pamięci operacyjnej to trochę mało, nawet jak na laptop biurowy. Jeśli przymierzamy się do przesiadki na system MS Vista, warto od razu zaplanować sobie rozbudowę RAM. Nie nastręczy ona większej trudności, gdyż kość zajmuje tylko jeden z dwóch banków pamięci.

ATI Mobility Radeon X1600 to układ graficzny średniej klasy, który jest w stanie podołać nawet wyczerpującym aplikacjom multimedialnym. Do profesjonalnych zastosowań CAD przewidziany jest natomiast model HP Compaq nc8440 z kartą ATI FireGL V5200, która bazuje na tym samym chipie co X1600, jednak zaopatrzona jest w stale aktualizowane sterowniki służące optymalizacji obsługi aplikacji CAD.

W testowanym przez nas laptopie zastosowano 60-gigabajtowy dysk twardy o prędkości 5400 obr./min. Zmierzone czasy dostępu i prędkości transferu danych wypadły przeciętnie. Dla użytkowników potrzebujących więcej przestrzeni dyskowej dostępne są większe nośniki, o pojemności do 120 GB lub 80 GB z talerzami wirującymi z prędkością 7200 obr./min.

Szczegółowe informacje na temat karty graficznej można uzyskać w naszym zestawieniu. Konkretnych danych na temat procesora Core Duo należy szukać tu.

zestawienie wyników 3DMark
zestawienie wyników 3DMark
zestawienie wyników PCMark
zestawienie wyników PCMark
3DMark 2001SE Standard
16623 pkt.
3DMark 03 Standard
6364 pkt.
3DMark 05 Standard
3688 pkt.
3DMark 06 Score Unknown Setting
1881 pkt.
Pomoc
PCMark 04 Standard
5288 pkt.
PCMark 05 Standard
3761 pkt.
Pomoc
60 GB - 5400 rpm
przesył danych (minimum): 16.9 MB/s
przesył danych (maksimum): 33.5 MB/s
przesył danych (średnio): 27.3 MB/s
czas dostępu: 18.2 ms
szybkość interfejsu: 69.6 MB/s
obciążenie procesora: 2.2 %

Wpływ na otoczenie

diagram hałasu
diagram hałasu

Hałas

Co prawda w trybie bezczynnym wentylator bywa od czasu do czasu nieaktywny, wystarczy jednak uruchomić najdrobniejszą choćby aplikację w rodzaju przeglądarki czy edytora tekstu, by wiatrak uruchomił się i pracował odtąd stale na najniższym biegu. Jego hałas nie jest jednak przesadnie nadmierny, gdyż przybiera natężenie 36,3 dB. Stanowi jednak odczuwalne tło dźwiękowe.
Poddany obciążeniu laptop wydaje z siebie hałas o maksymalnym natężeniu 43,4 dB. W czysto subiektywnym odczuciu nie jest on nazbyt uciążliwy.

bez obciążenia min.: 36,3 dB
bez obciążenia zwykle: 36,3 dB
bez obciążenia maks.: 36,3 dB
bez obciążenia +HDD: 36,7 dB

pełne obciążenie zwykle: 40,7 dB
pełne obciążenie maks.: 43,4 dB

odtwarzanie DVD: 38,8 dB

Ciepło

Nagrzewanie obu stron platformy roboczej jest co prawda wyraźnie odczuwalne, jednak trzyma się mocno w ryzach. Tym samym można je uznać za nieszkodliwe. Maksymalna temperatura sięgnęła 35,8°C na wierzchu oraz 40,3°C na górze.

Upper side

palmwrist: 30,4°C max: 35,8°C avg: 31,7°C

Bottom side

max: 40,3°C avg: 35,2°C

Głośniki

Od lewej i prawej strony klawiatura objęta jest podłużnymi listwami, pod którymi kryją się głośniczki. W gruncie rzeczy ich brzmienie można uznać za całkiem niezłe. Również maksymalna głośność jest zupełnie do rzeczy. Słabe strony głośników to tony niskie oraz czystość dźwięku, kiedy da się je na pełny regulator.

Wydajność akumulatora

HP Compaq nc8430 sprawił się bardzo dobrze, kiedy poddaliśmy go testom na żywotność akumulatora. Maksymalny czas pracy przekroczył znacznie pięć godzin. Zadowolonym można być również z minimalnego czasu pracy oraz czasu odtwarzania DVD, które wyniosły odpowiednio dwie i dwie i pół godziny. Oznacza to, że praca z tym laptopem może zająć użytkownika na cały czas podróży pociągiem na trasie Warszawa-Kraków lub podczas krótkiego lotu na trasie wewnątrzeuropejskiej. 

bez obciążenia, min. jasność, bez WLAN: 5h 24min
pełne obciążenie, maks. jasność, z WLAN: 1h 55 min
odtwarzanie DVD, maks. jasność, bez WLAN: 2h 55min

Pobór prądu

bez obciążenia (przy bezczynności, min. jasność, bez WLAN): 27,9 W
+ maks. jasność: 32,5 W
+ WLAN: 35,7 W
z pełnym obciążeniem (WLAN, maks. jasność): maks. 62,4 W

Podsumowanie

HP Compaq nc8430
HP Compaq nc8430

Obudowa HP Compaq nc8430 wypada przekonująco dzięki solidnej jakości wykonania oraz zastosowanym wysokogatunkowym materiałom. Ogólna sztywność i odporność na odkształcenia wskutek nacisku mogłyby jednak być lepsze.

Osprzęt służący do ręcznego sterowania laptopem jest wprost bez zarzutu. Tak touchpad jak i trackpoint, a w szczególności klawiatura wyróżniają się intuicyjnością użytkowania oraz ergonomią. Komputer ten posiada również na stanie czytnik linii papilarnych umożliwiający obywanie się bez trudnych do spamiętania haseł.

Wydajność biurowej maszyny HP Compaq okazała się całkiem do rzeczy. Procesor Core Duo nie jest może szczytem techniki, jednak swoje potrafi (będzie zadowalający dla kupujących, którzy nie dadzą się skusić na lep 64-bitowej wersji systemu Vista). Karta graficzna Radeon X1600 pozwala na swobodne poruszanie się w różnorakich środowiskach multimedialnych, jak również pracę z aplikacjami CAD (jej wyspecjalizowana w tej dziedzinie wersja FireGL V5200 dostępna jest w modelu nc8440).

Wpływ tego laptopa na środowisko można uznać za znośny. Podczas pracy biurowej wentylator stale towarzyszy użytkownikowi, jednak powodowany przez niego hałas trzymany jest w ryzach i nie wydaje się specjalnie uciążliwy. O nagrzewanie się podstawy do 40 stopni nie ma co robić wielkiego halo.

Kwestią niezmiernej wagi są dla laptopa biznesowego czasy pracy osiągane przy zasilaniu z akumulatora. Wyniosły one dla HP Compaq nc8430 minimum 2 i maksimum 5 godzin z hakiem. Można więc z tym sprzętem śmiało puścić się w krótką podróż po kraju, podczas której ani na chwilę nie będzie się trzeba troszczyć o uzyskanie dostępu do gniazdka.

Please share our article, every link counts!
.170
HP Compaq nc8430
pod lupą: HP Compaq nc8430

Specyfikacja techniczna

HP nc8430
Procesor
Intel Core Duo T2300 2 x 1.7 GHz, Yonah
Karta grafiki
Pamięć
512 MB 
, DDR2 PC5300 SDRAM, max. 4096MB, 1x512MB
Matryca
15.40 cali 16:10, 1280 x 800 pikseli, WXGA TFT Display, refleksująca: nie
Chipset
Intel 945PM
Dysk twardy
60 GB - 5400 rpm, 60 GB 
, 5400 obr/min, Fujitsu MHV2060BH: 60GB, 5400rpm
Złącza
PCCard Typ I+II, Mikrofon, Kopfhörer, 3x USB 2.0, Firewire, VGA-out, S-Video Out, Kensington Lock, LAN, Modem, Serieller Port, Docking Konnektor, Power Konnektor
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 28 x 358 x 259
Akumulator
, 4800 mAh Lithium Ionen Akku
Inne
HDD: 60GB, 5400rpm, Fujitsu MHV2060BH, AD1986 HD Audio, DVD +/-R (DL) Hitachi HL-DT-ST GSA-4028N,
Waga
2.75 kg
Cena
1499 PLN

 

HP Compaq nc8430 to podręcznikowy przykład laptopa biznesowego
w trybie biurowym wentylator chodzi non stop, jednakoż jego odgłos nie wybija się poza tło dźwiękowe
dwurdzeniowy procesor i mocna karta graficzna (w tej roli Radeon X1600) zapewniają nader przyzwoite osiągi
matryca jest co prawda wolna od refleksów, jednak jasność obrazu pozostawia nieco do życzenia
urządzenia do sterowania ręcznego są najwyższej próby i powinny bez problemu znosić znój powszedniej pracy biurowej
jak na laptop biznesowy przystało, komputer ten dysponuje portem stacji dokującej
...które rozmieszczone są na obwodzie komputera
...oraz szereg złączy...
w laptopie tym zainstalowano czytnik linii papilarnych...
...gdyż miejscami ugina się pod naciskiem i wydaje z siebie nieprzyjemne skrzypienie
obudowa mogłaby jednak być odrobinę solidniejsza...
...może się pysznić wysokiej jakości materiałami
jeżeli chodzi o wykonanie nc8430...
w szacie kolorystycznej dominują czerń i ciemne odcienie szarości
wzornictwo jest raczej dyskretne i konserwatywne
na akumulatorze można sobie popracować: przy minimalnym zużytkowaniu energii trzyma on do pięciu godzin

Pro

 • wysokiej jakości, miłe w dotyku materiały konstrukcyjne
 • występująca miejscami solidność na skutek zastosowania magnezu
 • bezpieczeństwo zapewniane danym przez czytnik linii papilarnych
 • świetny, przyjazny użytkownikowi osprzęt
 • wolna od refleksów matryca
 • niezłe osiągi
 • znakomita żywotność akumulatora
 • Contra

 • obudowa wrażliwa miejscami na nacisk
 • umiarkowana jasność obrazu
 • > laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja HP Compaq nc8430
  J. Simon Leitner (Update: 2015-07-11)