Notebookcheck Logo

Test HP Compaq 2230s

Wśród najtańszych nowych laptopów z ekranem 12" najbardziej
zachęcająco wygląda HP 2230s. Poza niewygórowaną ceną i wyposażeniem w
procesor Intela jego atutem wydaje się matowa matryca. Czy aby na
pewno jest to laptop godny zainteresowania?

Test HP Compaq 2230s

Obudowa

Poza srebrnym logo producenta na wieku wyciągnięty z pudełka HP Compaq 2230s okazuje się kompletnie czarny. Po podniesieniu pokrywy ta obserwacja pozostaje w mocy z wyjątkiem tego, że na przedniej krawędzi mamy kilka nalepek. Po uruchomieniu komputera zajarza się miejscami barwnie listwa z przyciskami za klawiaturą. Położony bezpośrednio przed lewym zawiasem wyłącznik jest podczas pracy komputera podświetlony na biało; nie rozprasza jednak użytkownika. Można zatem stwierdzić bez pudła: tak, HP 2230s wygląda zdecydowanie jak notebook biznesowy.

Obudowa jest w pełni plastikowa. Poza połyskliwą ramką ekranu, obwódką klawiatury oraz listwą za klawiaturą, która ze względu na wyżłobienia (motyw ściany z cegieł) prawdopodobnie okaże się kłopotliwa w utrzymaniu czystości, nie wyróżnia się niczym specjalnym. Choć pozostałe powierzchnie nie są lakierowane, zostają na nich wyraźnie widoczne odciski palców. Generalnie pielęgnacja tego notebooka może być wyzwaniem.
 
Platforma robocza nie wygina się przy podnoszeniu laptopa, ale jest podatna na nacisk. Szczególnie z lewej strony, na obszarze nad napędem optycznym ugina się przy naduszaniu, czemu towarzyszy trzeszczenie. Generalnie jakość tworzywa pozostawia sporo do życzenia, o czym świadczy skrzypienie odzywające się w różnych miejscach.
 
Pokrywa ekranu zachowuje się dobrze w przypadku prób jej wyginania, choć trochę gorzej aniżeli jednostka zasadnicza. Przy naciskaniu na nią praktycznie w ogóle się nie odkształca.  

Akumulator ma pewien luz. Mieści się w obrysie obudowy, a mechanizm blokujący jest łatwy w obsłudze i chodzi lekko.  

Ze względu na to, że otwierana klapa zachodzi za tył obudowy, zastosowanie sterczącej baterii nie byłoby zresztą możliwe. Tak czy inaczej maksymalny kąt odchylenia ekranu jest ograniczony do około 135 stopni.

Co do zawiasów – na oko wydają się stosunkowo małe, ale stawiają taki opór, że utrzymują ekran bez problemu w dowolnej pozycji. Mimo to po korekcie ustawienia można obserwować wyraźne kiwanie się ekranu. Zawiasy nie chodzą na tyle lekko, by pozycję wyświetlacza można było zmieniać jedną ręką.

Jako że nie przewidziano mechanizmu ryglującego klapę, a zawiasy nie są w stanie utrzymać jej w stanie zamkniętym, trzeba zachować ostrożność przy transporcie. Producent nie dostarcza w zestawie pokrowca czy etui.
 
Wyposażenie w złącza jest niezłe, biorąc pod uwagę rozmiary laptopa HP 2230s. Użytkownik ma do dyspozycji trzy porty USB. Lepiej nie kupować peryferiów z szerokimi wtyczkami, gdyż port z lewej strony jest umieszczony tak niefortunnie, że włożona tam szeroka wtyczka blokuje możliwość otwarcia napędu optycznego. Z prawej strony z kolei dwa porty USB leżą tuż koło siebie (i blisko wyjścia HDMI), więc może się zdarzyć, że używalny okaże się tylko jeden.

Rozmieszczenie złączy nie jest korzystne, ale nie było siły, by tego uniknąć. Nie dość że laptop ma niewielkie rozmiary, to jeszcze konstrukcja ekranu uniemożliwiła wykorzystanie tyłu. Układ interfejsów stawia w bardziej uprzywilejowanej pozycji osoby leworęczne, gdyż na prawej burcie pomieszczono akurat te złącza, które bywają obłożone na stałe.

front: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe
front: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe
prawy bok: ExpressCard/34, czytnik kart, HDMI, 2x USB, VGA, wylot wentylatora, blokada Kensingtona
prawy bok: ExpressCard/34, czytnik kart, HDMI, 2x USB, VGA, wylot wentylatora, blokada Kensingtona
z tyłu brak złączy
z tyłu brak złączy
lewy bok: gniazdo zasilania, LAN, modem, USB, napęd optyczny
lewy bok: gniazdo zasilania, LAN, modem, USB, napęd optyczny

Osprzęt

Klawiatura ma klasyczny układ i cechują ją miłe w dotyku płytki. Zasadnicze klawisze w części alfanumerycznej mierzą około 18 mm na szerokość i 16 mm na długość. W subnotebooku to nie byle co. Generalnie zresztą nie można narzekać na wielkość płytek amerykańskiej odmiany QWERTY – bardzo skurczone zostały właściwie tylko tylda, górny rząd między Esc a Del oraz prawy Shift (ten ostatni może najbardziej przeszkadzać w wygodnym pisaniu).
 
Ze względu na bliskość dwóch urządzeń, pisząc na klawiaturze bezwzrokowo, użytkownikowi przychodzi zakryć część gładzika prawą ręką. Na szczęście na taki stały kontakt tabliczka dotykowa nie reaguje.
 
Skok, odpowiedź i opór klawiszy nie wyróżniają się niczym szczególnym. Przy energicznym stukaniu klawiatura zaczyna być trochę głośna, co szczególnie tyczy się spacji. Ogólnie rzecz biorąc, można być zadowolonym z charakterystyk klawiatury, szczególnie że jest ona dobrze ustabilizowana i się nie ugina.

Tabliczka gładzika ma wymiary 72x53 mm. W laptopie z ekranem 12” to sukces. Gładzik jest dzięki temu wygodny w użytkowaniu. Właściwości ślizgowe są dobre, choć nie optymalne. Przyrząd ten okazał się bardzo precyzyjny, tak że z łatwością przenosi się kursor w zamyślony punkt. Przy prawej krawędzi tabliczki funkcjonuje strefa przewijania w pionie. Szkoda natomiast, że nie ma możliwości wyłączenia gładzika osobnym przyciskiem tudzież kombinacją klawiszy.

Towarzyszące gładzikowi przyciski mają długi skok, ale nie działają bezgłośnie; z drugiej strony nie można też powiedzieć, że hałasują przy klikaniu.   

Umiejscowienie czytnika papilarnych w prawym przednim rogu nie jest optymalne. Nie da się uniknąć muskania go podczas pisania na klawiaturze, skutkiem czego co rusz wyskakuje na ekranie niechciane okno aplikacji HP ProtectTools Security Manager. 

klawiatura
klawiatura
touchpad
touchpad

Obraz

W testowanym modelu użytkownik ma do dyspozycji ekran o przekątnej 12,1" i rozdzielczości 1280x800 pikseli (WXGA). Jak przystało na laptop dla ludzi biznesu, HP Compaq 2230s został wyposażony w matrycę matową. To budujące, że w małym lapku wyświetlacz produkcji Chi Mei Optoelectronics prawie nie daje refleksów - ułatwia to pracę w warunkach, gdzie panuje intensywne oświetlenie czy nasłonecznienie.  

na zewnątrz
na zewnątrz

Na jasność obrazu nie można wprawdzie narzekać (średnia luminancja przy maksimum podświetlenia i zasilaniu z sieci, 187 cd/m², mieści się w standardzie obowiązującym większe laptopy; maluchy z kolei mają często mocniejsze podświetlenie), ale do w pełni komfortowej pracy przydałoby się ciut więcej. Tym bardziej, że maksimum luminancji przy zasilaniu akumulatorowym wynosi tylko 186,1 cd/m².

Pod względem kontrastu matowa matryca CMO nie błyszczy – proporcja wynosi wynosi 184:1. Jasność czerni to 1,12 cd/m² , co oznacza, że użytkownik musi się pogodzić z faktem, iż – delikatnie mówiąc – brakuje jej głębi. 

175.5
cd/m²
196
cd/m²
184
cd/m²
187.1
cd/m²
206
cd/m²
184.3
cd/m²
176
cd/m²
204
cd/m²
170.3
cd/m²
podświetlenie ekranu
maksimum: 206 cd/m² (Nits) średnia: 187 cd/m²
rozświetlenie: 83 %
kontrast: 184:1 (czerń: 1.12 cd/m²)

W subiektywnym odczuciu, przy oglądaniu jasnych plansz na ekranie w zależności od kąta patrzenia prawie albo w ogóle nie występuje zanikanie obrazu. Przy ocenie kątów widzenia trzeba wszakże stwierdzić, że kąty poziome prezentują się bardzo dobrze, natomiast jeżeli chodzi o pion, optymalny obraz udaje się zachować w dużo węższym zakresie. W opinii recenzenta wyświetlany obraz wydaje się ostry, a mimo wysokiej (w stosunku do rozmiaru ekranu) rozdzielczości także dobrze czytelny.

Osiągi

HP Compaq 2230s jest oparty na platformie Centrino 2 z najnowszym (choć w tym roku oczekujemy następcy) intelowskim procesorem Penryn (technologia 45 nm). W testowanym modelu zastosowano jeden z najsłabszych z Penrynów wykorzystujących FSB 1066 MHz, tj. Core 2 Duo P7370 CPU taktowany zegarem 2 GHz. Dla zainteresowanych tego typu niuansami, różni się on od praktycznie identycznego P7350 tym, że obsługuję wirtualizację.

Zamontowane pamięci to DDR2 (PC2-6400) o łącznej pojemności 3096 MB. Według producenta HP 2230s umożliwia maksymalnie korzystanie z 8 GB RAM. 

Zastosowany układ graficzny to zintegrowana z chipsetem karta Intel GMA 4500MHD. To standard wyposażenia dla małych laptopów. Choć to układ lepszy od poprzednich rozwiązań Intela, ustępuje wydajnością konkurencyjnym czipom AMD i Nvidii (nie mówiąc o kartach z własną pamięcią). Stąd nie powinny nikogo dziwić niskie wyniki testów syntetycznych (choćby 510 pkt. w Shading Test w Cinebenchu).

W egzemplarzu, który był testowany, zamontowano dysk twardy Seagate o pojemności 250 GB i prędkości 5400 obr/min. Średni transfer danych (wg HDTune) w jego wykonaniu to 49,3 MB/s.

no benchmarks found

PCMark 05 Standard
3060 pkt.
Pomoc
3DMark 2001SE Standard
4181 pkt.
3DMark 03 Standard
1487 pkt.
3DMark 05 Standard
1285 pkt.
3DMark 06 1280x800 Score
873 pkt.
Pomoc
Seagate Momentus 5400.4 ST9250827AS
przesył danych (minimum): 28.6 MB/s
przesył danych (maksimum): 62.6 MB/s
przesył danych (średnio): 49.3 MB/s
czas dostępu: 16.3 ms
szybkość interfejsu: 109.1 MB/s
obciążenie procesora: 23.5 %

Wpływ na otoczenie

Hałas

Tuż po uruchomieniu komputer robi się dość głośny, co trwa dłuższą chwilę. Następnie wiatraczek się uspokaja, a szum stabilizuje się na (relatywnie wysokim jak na pracę bez obciążenia) poziomie 34,2 dB. Kiedy komputer nie jest specjalnie męczony, maksymalna wartość hałasu sięga jednak nawet 40,9 dB.Po zaaplikowaniu obciążenia mały HP Compaq robi się nieco głośniejszy, a maksymalne natężenie hałasu wyraża się wartością 42,1 dB. Wtedy szum wentylacji jest już silny i dość przejmujący. Dysk twardy pracuje stosunkowo cicho (33,1 dB), natomiast bardzo głośnym zdarza się bywać napędowi optycznemu (jego hałas potrafi osiągnąć wartość 49,5 dB). Podczas odtwarzania płyty DVD jest dużo cichszy (38,4 dB), ale i tak jego kultura pracy jest gorsza niż w napędach wielu notebooków.

Hałas

luz
32.8 / 34.3 / 40 dB
HDD
33.1 dB
DVD
38.4 / 49.5 dB
obciążenie
42.1 / 42.1 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)

Ciepło

HP 2230s to laptop o niewielkich rozmiarach (obudowa przymierzona do ekranu 12” jest dość mikra), toteż się grzeje. Na spodzie zmierzyliśmy maksymalnie (przy obciążeniu) 43,8 stopnia, co jest już wynikiem niepokojącym. Średnia temperatura z pomiarów w dziewięciu miejscach wyniosła 37,5 kreski, czyli okazała się wyższa od ciepłoty ciała ludzkiego. W takich warunkach praca z laptopem usadowionym na kolanach szybko powoduje dyskomfort.

Górna część obudowy osiąga niższe temperatury. Wartość skrajna zmierzona w teście to 38,5 stopnia Celsjusza, a średnia pomiarów wyniosła 33,8 stopnia Celsjusza. Niepomyślne jest to, że najwyższa temperatura wystąpiła w miejscu oparcia prawej dłoni. Z prawej strony znajduje się też ujście kanału wentylacyjnego. 

w stresie
 30.3 °C31.9 °C35.8 °C 
 29.7 °C35.9 °C37.8 °C 
 26.7 °C37.6 °C38.5 °C 
maks. w ogóle: 38.5 °C
średnia: 33.8 °C
43.8 °C38.2 °C31.9 °C
41.5 °C41.1 °C34.3 °C
37.4 °C41.3 °C28.4 °C
maks. w ogóle: 43.8 °C
średnia: 37.5 °C
temperatura otoczenia 22 °C
(±) The average temperature for the upper side under maximal load is 33.8 °C / 93 F, compared to the average of 30.7 °C / 87 F for the devices in the class Subnotebook.
(+) The maximum temperature on the upper side is 38.5 °C / 101 F, compared to the average of 35.8 °C / 96 F, ranging from 21.4 to 58.4 °C for the class Subnotebook.
(±) The bottom heats up to a maximum of 43.8 °C / 111 F, compared to the average of 39.5 °C / 103 F
(±) The palmrests and touchpad can get very hot to the touch with a maximum of 38.5 °C / 101.3 F.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.4 °C / 83.1 F (-10.1 °C / -18.2 F).

Głośniki

Głośniczki znajdują się za klawiaturą, pod perforowaną listwą. Wytwarzany przez nie dźwięk jest cienki i słaby. Niemniej jednak maksymalna siła głosu okazała się przyzwoita.

Wydajność akumulatora

HP Compaq 2230s: BatteryEater Reader's
BatteryEater Reader's
HP Compaq 2230s: BatteryEater Classic
BatteryEater Classic

Słabo to wygląda. HP 2230s posiada na wyposażeniu akumulator 4-ogniwowy o pojemności 37 Wh (jest to jedyna dostępna opcja). Gromadzona w nim energia nie wystarcza oczywiście na długo. W przypadku notebooka małego i poręcznego taka sytuacja wymaga, by nie zostawić na testowanym laptopie suchej nitki.  

W praktyce okazuje się jednak, że nie jest tak tragicznie, jak można by sądzić. Maksymalny czas pracy, bite 4 h, nie jest kompromitujący. Trzeba mieć wszakże na uwadze, że wynik ten został osiągnięty przy oszczędzaniu energii i ściemnionym maksymalnie obrazie.

W najlepiej oddającym warunki codziennego użytkowania teście WLAN osiągnięto czas 2 h i 15 min. Jak na chętnie zabierany w podróż czy na miasto sprzęcik to zdecydowanie za mało. 

Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0.1 / 0.2 W
luzdarkmidlight 15.4 / 20.3 / 31.4 W
obciążenie midlight 41.4 / 48.5 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.
Wydajność akumulatora
luz
4h 01min
sieć przez WLAN
2h 15min
DVD
1h 55min
obciążenie
0h 58min

Podsumowanie

Notebook HP Compaq 2230s został doceniony przez naszą redakcję głównie ze względu na postawienie silnego akcentu na kwestie praktyczne. To mały laptop (zaliczany do klasy subnotebooków), więc głównym celem zastosowania jest jego użytkowanie poza pomieszczeniem. Do tego celu jak najbardziej wskazana jest wybrana do HP 2230s matowa matryca (choć przydałoby się, by dawała ona jaśniejszy obraz). Żeby nie było zbyt dobrze, kąt rozwarcia ekranu jest ograniczony, co może stanowić pewne utrudnienie podczas korzystania z laptopa w pociągu czy na ławce.

Wartościowym choć niedocenianym rozwiązaniem (mało kto zdaje sobie sprawę, że w jego laptopie coś takiego siedzi) jest HP Drive Guard zapewniające bezpieczeństwo danych zgromadzonych na dysku twardym w sytuacjach awaryjnych.  

Na plus można zaliczyć fakt, że obudowa HP 2230s jest matowa. Niestety, jakość wykonania i samych materiałów nie zachwyca. Obudowa trzeszczy i ugina się w licznych miejscach. Mimo przydzielenia mu mało pojemnego akumulatora niewielki HP Compaq z ekranem 12” waży aż 1,8 kg.  

Do rangi zalety nie można natomiast naciągnąć czasu pracy na zasilaniu akumulatorowym. Laptopy marki HP Compaq zazwyczaj wypadają dobrze w tej kategorii, ale 2230s otrzymał zbyt mało pojemną baterię. Nie było siły, by uzyskiwane przebiegi nie okazały się krótkie.

Please share our article, every link counts!
HP Compaq 2230s
z bliska: HP Compaq 2230s

Specyfikacja techniczna

HP Compaq 2230s
Procesor
Intel Core 2 Duo P7370 2 x 2 GHz, Penryn
Pamięć
3072 MB 
, 1x 1024 MB PC2-6400 (DDR2) 1x 2048 PC2-6400 (DDR2), maks. 8 GB
Matryca
12.10 cali 16:10, 1280 x 800 pikseli, CMO (Chi Mei Optoelectronics) 1232 (N121IA-L01), refleksująca: nie
Chipset
Intel GM45
Dysk twardy
Seagate Momentus 5400.4 ST9250827AS, 250 GB 
, 5400 obr/min
Karta dźwiękowa
Intel 82801GBM ICH7-M - High Definition Audio Controller
Złącza
1 ExpressCard/34, 3 USB 2.0, 1 VGA/D-Sub, 1 HDMI, Agere Systems HDA modem, 1 blokada Kensingtona, gniazda audio: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, czytnik kart: SD, MMC
Łączność
Marvell Yukon 88E8072 PCI-E Gigabit Ethernet Controller (10/100/1000MBit/s), Intel Wireless WiFi Link 5100 (a/b/g/n = Wi-Fi 4), Bluetooth 2.0
Napęd optyczny
TSSTcorp CDDVDW TS-L633L
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 28 x 294 x 226
Akumulator
37 Wh litowo-jonowy, 4 ogniwa
System operacyjny
Microsoft Windows Vista Business 32 Bit
Inne
-, -, 12 miesiące(y) gwarancji
Waga
1.79 kg, zasilacz: 510 g
Cena
3030 PLN

 

Podobne laptopy

Notebooki innego producenta i/lub z innym CPU

Recenzja Asus UL20A
Graphics Media Accelerator (GMA) 4500MHD, Celeron Dual-Core SU2300

Notebooki z tym samym GPU

Recenzja Dell Inspiron 1110
Graphics Media Accelerator (GMA) 4500MHD, Pentium Dual Core SU4100, 11.60", 1.55 kg
Recenzja Dell Adamo XPS
Graphics Media Accelerator (GMA) 4500MHD, Core 2 Duo SU9400, 13.40", 1.43 kg
Recenzja Lenovo ThinkPad X301
Graphics Media Accelerator (GMA) 4500MHD, Core 2 Duo SU9400, 13.30", 1.518 kg
Recenzja Dell Vostro V13
Graphics Media Accelerator (GMA) 4500MHD, Core 2 Duo SU7300, 13.30", 1.585 kg
Recenzja HP ProBook 5310m
Graphics Media Accelerator (GMA) 4500MHD, Core 2 Duo SP9300, 13.30", 1.7 kg
Recenzja Asus UL30A-QO248X
Graphics Media Accelerator (GMA) 4500MHD, Core 2 Duo SU7300, 13.30", 1.799 kg
Recenzja Asus UL50Ag
Graphics Media Accelerator (GMA) 4500MHD, Core 2 Duo SU7300, 15.60", 2.433 kg
Recenzja Asus UL30A
Graphics Media Accelerator (GMA) 4500MHD, Core 2 Duo SU7300, 13.30", 1.8 kg

Za

+matowa matryca
+matowa obudowa
+klawiatura
 

Przeciw

-mało solidna obudowa
-hałaśliwość
-dość mocno się grzeje
-ciężki
-ograniczenie kąta odchylenia ekranu
-krótka praca na akumulatorze (dostępny tylko czteroogniwowy)
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja HP Compaq 2230s
Martina Osztovits (Update: 2020-01-27)