Notebookcheck Logo

Test Dell Adamo XPS

Adamo XPS to komputer wyjątkowy i to pod wieloma względami. Jego ekstrawaganckie wzornictwo, niesamowicie smukła obudowa oraz materiały najwyższej jakości z pewnością znajdą uznanie niejednego konesera rzeczy budzących zachwyt i pożądanie. Trudno jednocześnie wierzyć, by ten model laptopa zyskał taką popularność, by stać się elementem kultury masowej – to nie udało się nawet MacBookowi Air.

Dell Adamo XPS

Obudowa

Głównym założeniem przy projektowaniu Adamo XPS było uzyskanie jak najcieńszej konstrukcji, by przekonać się, jak daleko można zajśc na tym polu przy obecnym stanie techniki.

W rezultacie uzyskano obudowę o wysokości 9,2-10,3 mm (z zamkniętą klapą). W rzeczywistości sprawia ona jednak wrażenie jeszcze smuklejszej, niż sugerują to liczby. W porównaniu do konkurencyjnego MacBooka Air zestawienie ze sobą najcieńszych fragmentów obudowy pozwala uzyskać różnicę rzędu niemal 5 mm na korzyść notebooka firmy Dell. Najważniejsza jednak różnica dotyczy maksymalnej wysokości, która w przypadku Adamo XPS jest o połowę mniejsza niż w modelu Apple, co dodatkowo wpływa na bardziej imponujący efekt końcowy. W pojedynku na najcieńszą obudowę przegrywa również sam iPad, którego wartość dla tego pomiaru wynosi 13,4 mm. Szerokość (340 mm) oraz długość (274 mm) wydają się przy tym już bardziej przyziemne i są porównywalne z notebookami wyposażonymi w matryce o przekątnej 15 cali.

Wespół z 6-ogniwowym akumulatorem o pojemności 20 Wh Adamo XPS waży 1,44 kg. Pod tym względem wypada on gorzej niż MacBook Air, który przy masie 1,36 kg jest wyposażony w baterię 40 Wh. W testowanym egzemplarzu akumulator nie był zamontowany idealnie i dało się go wyjąć z notebooka nie bez wysiłku.

Użycie stopu aluminiowego pozwoliło na uzyskanie nie tylko smukłej sylwetki, ale i zwartej konstrukcji o przyjemnych w dotyku powierzchniach. Nie udało się jednak uniknąć drobnych błędów pod kątem spasowania niektórych elementów, co akurat w tym przypadku można dość łatwo zauważyć. Wspomniane powierzchnie cechują się nieco chropowatą fakturą, co czyni obudowę bardziej odporną na brud, a w szczególności na efekt palcowania. W przeciwieństwie do Adamo 13 dostępnego w wersjach Onyx (czarnej) i Pearl (białej), model XPS dostępny jest wyłącznie w jednym wariancie kolorystycznym.

Najbardziej oryginalnym elementem całej obudowy jest samo wieko, które zaprojektowano na wzór obudowy typu clamshell, znanej chociażby z telefonów komórkowych z klapką. Rozwiązanie to okazuje się praktyczne pod tym względem, iż zabezpiecza ono ekran przed uszkodzeniem w momencie, gdy klapa komputera jest zamknięta. Wyświetlacz nie jest w ten sposób narażony na kontakt z ciałem obcym, które mogłoby się przedostać przez szczelinę na obwodzie platformy roboczej spotykaną w innych konstrukcjach. Bez ochrony pozostaje natomiast zintegrowana kamerka Internetowa, która została umieszczona w górnej części ramki ekranu.

W celu otwarcia wieka należy nacisnąć dotykowy przycisk zlokalizowany pośrodku przedniej krawędzi komputera, który sygnalizuje zwolnienie blokady niebieskim światłem emitowanym przez diodę LED. Warto jednak pamiętać, iż jego użycie uzależnione jest od dopływu prądu. W razie braku zasilania zamiast przyciskiem sensorycznym trzeba się posłużyć rozwiązaniem mechanicznym.

Po otwarciu wieka pierwsze, co rzuca się w oczy, to nietypowy kąt, pod jakim nachylony są wyświetlacz i klawiatura. O ile pod względem wizualnym rozwiązanie to jest bardzo przekonujące, o tyle z praktycznego punktu widzenia budzi już zastrzeżenia. Problem polega na stabilności ekranu, która jest w dużej mierze uzależniona od nawet najmniejszych nierówności podłoża – kiedy występują, ekran się kolebie. Przydałoby się jakieś rozwiązanie blokujące wyświetlacz w pozycji pionowej. Pracy z Adamo XPS na kolanach jest raczej wykluczona.

W zestawie dostarczany jest standardowy akumulator o pojemności 20 Wh i wadze ok. 175 g. Dell oferuje również akumulator 40 Wh o wadze około 300 g, który nie jest dostepny w Europie. Bateria jest zamontowana z tyłu obudowy i można ją wyjąc po zwolnieniu zaczepu.

Dostęp do podzespołów jest już bardziej skomplikowany, a przy tym dość ryzykowny. Po zaznajomieniu się z instrukcją należy otworzyć jednostkę zasadniczą w obrębie klawiatury, oczywiście po zabawie ze śrubokrętem i masą śrubek. Testowany egzemplarz nie był otwierany, ale wiadomo to ze schematów opracowanych przez producenta. Za klawiaturą znajdują się procesor, chipset ze zintegrowanym układem graficznym, gniazdo pamięci RAM oraz wentylator, a pod nią zamontowano moduł Bluetooth, WLAN, dysk SSD oraz dodatkową baterię, o której więcej informacji w dalszej części niniejszej recenzji.

W myśl obranej przez konstruktorów Adamo XPS dewizy - im mniej, tym lepiej - komputer nie grzeszy liczbą oferowanych przez siebie opcji połączeniowych. Użytkownik ma zatem do dyspozycji wyłącznie złącze DisplayPort, dwa porty USB 2.0,  a także gniazdo zasilacza i wyjście słuchawek. To ostatnie zmusza do korzystania ze zintegrowanego mikrofonu, który został wbudowany w ramkę ekranu tuż przy kamerce Internetowej. Prawdopodobnie brak miejsca zadecydował również o tym, że nie znajdziemy tu gniazda USB/eSATA. Wszystkie złącza są jednak łatwo dostępne i nie powinny sprawić problemów w podłączeniu dodatkowego sprzętu, gdyż zostały umieszczone w tylnych partiach obudowy, po obu jej bokach.  

W porównaniu do Adamo 13 kwestią zasadniczą jest tutaj wspomniany już brak portu USB/eSATA. Z kolei zestawiając Adamo XPS z MacBookiem Air, za drobną przewagę Della można uznać dodatkowe gniazdo USB 2.0.

wewnątrz obudowy panuje ścisk
ścisk wewnątrz obudowy (rys. Dell)
wszystkie najważniejsze podzespoły znajdują się pod lub za klawiaturą
wszystkie najważniejsze podzespoły (rys. Dell)
do dyspozycji użytkownika jest tylko jedno gniazdo RAM
jedno gniazdo RAM (rys. Dell)
z przodu brak złączy
z przodu: kontrolka mechanizmu otwierania ekranu
lewy bok: USB 2.0, DisplayPort
lewy bok: USB 2.0, DisplayPort
tył: akumulator
tył: akumulator
prawy bok: wyjście słuchawkowe, USB 2.0, gniazdo zasilania
prawy bok: wyjście słuchawkowe, USB 2.0, gniazdo zasilania

Osprzęt

W przeciwieństwie do modelu Adamo 13 Adamo XPS nie posiada podświetlanej klawiatury. Standardowej wielkości klawisze rozmieszczone zostały według schematu wyspowego, a słabo kontrastujące z płytkami oznaczenia utrudniają rozróżnianie poszczególnych klawiszy przy gorszym oświetleniu. Klawisze funkcyjne zostały wyraźnie odseparowane od głównego obszaru klawiatury, co jest jednym z wielu elementów wyróżniających ten komputer.

Całość nachylona jest w niespotykany sposób, co z początku może przeszkadzać. Po pewnym jednak czasie łatwo się do tego przyzwyczaić i docenić komfortowe ułożenie dłoni podczas pisania. Umożliwia to dodatkowo sama podkładka pod ręce, dzięki której palce nie mają problemów z dosięgnięciem poszczególnych klawiszy. Z drugiej strony odczucia te są w dużej mierze uzależnione od preferencji danego użytkownika, który może odnieść zupełnie inne wrażenia niż wyrażone w niniejszej recenzji.

Pomimo ograniczonej przestrzeni  pod nimi skok klawiszy można określić jako wystarczający, a opór umiarkowany. W ogólnym rozrachunku użytkowanie klawiatury Adamo XPS, która pozostaje stabilna i nie ugina się podczas pracy, jest przyjemne i nie budzi większych zastrzeżeń.  

Gładzik jest stosunkowo duży i został wyposażony w dwa oddzielne przyciski. Płytkę dotykową osadzono  nieco poniżej poziomu pulpitu roboczego, dzięki czemu od razu wiadomo, kiedy przesuniemy palec poza jej obszar.  Jej czułość zapewnia z kolei komfortowe i pewne operowanie kursorem, zarówno pod kątem kliku, jak i przesuwania palca po jej powierzchni. Przyrząd ten  obsługuje dodatkowo funkcję dotyku wielopunktowego. Przyciski chodzą gładko i cechują się dobrą reakcją w momencie ich naciskania.

klawiatura
klawiatura
touchpad
touchpad

Obraz

Dell określa wyświetlacz użyty w Adamo XPS jako innowacyjny, wychodząc w ten sposób naprzeciw oczekiwaniom potencjalnych klientów, którzy zdecydowani są przeznaczyć na zakup dość pokaźną kwotę. W praktyce jednak nie okazuje się on aż tak wyjątkowy, jak zapewnia sam producent. Panoramiczna matryca typu glare o przekątnej 13.4” i proporcji boków 16:9 jest podobna do rozwiązań stosowanych przez konkurencję. Łatwo zatem stwierdzić, iż określenie ‘’innowacyjny” odnosi się w tym przypadku co najwyżej do grubości ekranu, który niewątpliwie jest wyjątkowo cienki.  

Mając na uwadze dzisiejsze standardy, Adamo XPS wyposażony został w matrycę LED, oznaczoną tu jako wyświetlacz 720p. Okazuje się jednak, iż zamiast oczekiwanych 1280x720 pikseli natywna rozdzielczość wynosi w rzeczywistości 1366x768 pikseli. Jest ona niestety zbyt niska, by zapewnić obraz zupełnie pozbawiony czarnych pasów, a do tego ogranicza optymalne rozmieszczenie dokumentów, jak i samych okien aplikacji. Użytkownik jest w ten sposób zmuszony do częstszego niż w przypadku formatu 16:10 pionowego przewijania zawartości okien. Wyświetlacz charakteryzuje się jednak tym samym DPI, co w przypadku innych matryc 13-calowych, a mianowicie 119. Pozwala to uzyskanie obszaru roboczego jak na większości matryc o przekątnej 15,6”, z tym że poszczególne ikonki i czcionki są wyraźnie mniejsze.

325
cd/m²
315
cd/m²
335
cd/m²
322
cd/m²
323
cd/m²
308
cd/m²
261
cd/m²
265
cd/m²
250
cd/m²
podświetlenie ekranu
maksimum: 335 cd/m² (Nits) średnia: 300.4 cd/m²
rozświetlenie: 75 %
na akumulatorze: 323 cd/m²
kontrast: 211:1 (czerń: 1.53 cd/m²)

Jasność obrazu może być regulowana w 15-stopniowej skali, aż do uzyskania maksymalnego poziomu 335 cd/m². Najniższa wartość to z kolei 32 cd/m². Odpowiednim ustawieniem dla pomieszczeń zamkniętych okazał się już poziom 4. (ok. 100 cd/m²). Na zewnątrz nie obędzie się jednak bez podwyższenia tej wartości niemal do górnego pułapu (300 cd/m²) w celu zminimalizowania efektów ubocznych lustrzanej powierzchni matrycy. W przeciwnym razie refleksy mogą utrudniać poprawne rozróżnianie poszczególnych elementów wyświetlanych na ekranie komputera.  

Samo podświetlanie ekranu, mimo iż nierównomierne (75%), nie budzi większych zastrzeżeń w użytkowaniu na co dzień. Różnicę jasności między poszczególnymi obszarami wyświetlacza (do 80 cd/m²) można zauważyć wyłącznie w momencie obserwowania obrazów o jednolitej barwie.

Im Aussenbereich ist die...
w warunkach terenowych...
hohe Helligkeit von Vorteil...
...zaletą jest mocne podświetlenie...
verhindert aber dennoch nicht...
...które nie eliminuje wszakże...
die üblichen Spiegelungen
...typowych w tych warunkach refleksów

Pod kątem liczby wyświetlanych kolorów, matryca jest w stanie pokryć 62% przestrzeni sRGB i 42% palety Adobe RGB. Jest to więc kolejny dowód na to, iż "innowacyjny" wyświetlacz Adamo XPS tak naprawdę wcale nie zasługuje na swój przydomek.  Nawet w przypadku amatorów zajmujących się półprofesjonalną obróbką zdjęć, matryca powinna odwzorowywać w całości chociażby przestrzeń sRGB.

diagram barw nie odbiega znacząco od standardu
diagram barw nie odbiega znacząco od standardu
Adamo XPS na tle przestrzeni sRGB (obszar transparentny)
Adamo XPS na tle przestrzeni sRGB (obszar transparentny)
Adamo XPS na tle przestrzeni Adobe RGB (obszar transparentny)
Adamo XPS na tle przestrzeni Adobe RGB (obszar transparentny)

Kontrast o wartości 219:1 można uznać za ponadprzeciętny, ale wciąż nie pozwala on na uzyskanie pełnej czerni. Reszta wyświetlanych kolorów wydaje się co prawda nasycona w większym stopniu niż u konkurencji, ale jest to głównie zasługa błyszczącej powierzchni matrycy, która ma tą konkretną przewagę nad matrycami matowymi, że wszystko na niej wygląda bardziej kolorowo.

Ze względu na specyficzną konstrukcję obudowy, jakakolwiek ingerencja w kąt otwarcia ekranu jest fizycznie niemożliwa. Użytkownik Adamo XPS jest przez to w znacznym stopniu uzależniony od kątów widzenia, które w płaszczyźnie poziomej spisują się akurat dość dobrze. Jednak nawet niewielkie odchylenia w pionie skutkują już przekłamaniem i rozmyciem wyświetlanych kolorów. W odróżnieniu do powszechnie stosowanych rozwiązań ewentualna korekta odbywa się tu nie przez zmianę nachylenia ekranu, a przez zmianę pozycji samego użytkownika laptopa.

Osiągi

Dell Adamo XPS bazuje na niezbyt chipsecie Intel GS45 (Cantiga), który w tym przypadku odpowiada za poprawne funkcjonowanie zintegrowanego układu graficznego GMA 4500MHD oraz procesora Intel Core 2 Duo SU9400. Zainstalowany procesor klasy Penryn to dwurdzeniowa jednostka o taktowaniu 1,4 GHz, 3 MB pamięci podręcznej L2, i obsługująca FSB 800 MHz. Pomimo, iż zastosowany tutaj chipset jest w stanie obsłużyć do 8 GB pamięci systemowej, Adamo jest pod tym względem ograniczony z racji posiadania jednego tylko gniazda  zajętego przez moduł 2 GB Kingstona. Kolejne 2 GB RAM zainstalowano na stałe bezpośrednio na płycie głównej.

O ile możliwości zintegrowanego układu Intela są wystarczające dla płynnego poruszania się w środowisku 2D, jakiekolwiek zamysły o jego zastosowaniu w grafice trójwymiarowej nie znajdują pokrycia w rzeczywistości. Mowa tutaj o wynikach rzędu 625 punktów w 3DMark06, czy 737 pkt. uzyskanych w teście Cinebench R10 OpenGL.

Intel GMA 4500MHD jest jednak w stanie dekodować materiał HD w rozdzielczości 720p i 1080p ze wsparciem DXVA. Układ nie miał najmniejszych problemów z odtwarzaniem plików wideo Flash w jakości 720p, a także filmów dostępnych w sklepie iTunes.

Systeminfo CPUZ CPU
Systeminfo CPUZ Cache
Systeminfo CPUZ Mainboard
Systeminfo CPUZ RAM
Systeminfo CPUZ RAM SPD
Systeminfo GPUZ
Systeminfo HDTune
iTunes Konvertierung
konwertowanie iTunes
1080p Video
film w formacie 1080p

Średnia prędkość konwertowania pięciu testowych piosenek z formatu iTunes MP3 do AAC wyniosłą 15,3x. Testy wykonane przy użyciu aplikacji Super Pi 32M oraz wPrime dały wyniki odpowiednio 1916 i 1877 sekund.

Adamo XPS zanotował dobry wynik w teście syntetycznym PCMark Vantage. Uzyskane 3764 pkt. potwierdzają jego wydajną pracę z pakietem Office, oprogramowaniem iTunes a nawet z aplikacjami graficznymi typu Photoshop. Dodatkowe znaczenie ma tutaj szybki dysk SSD znajdujący się na wyposażeniu Adamo XPS.

Dysk produkcji Samsunga oferuje typową dla tej kategorii notebooków przestrzeń do przechowywania danych, która wynosi 128 GB. Nawet jeśli sama pojemność może się wydać zbyt mała dla użytkowników o większych potrzebach, to rekompensują to do czas dostępu wynoszący 0,2 ms oraz średniego transferu na poziomie 144 MB/s trudno mieć już jakiekolwiek obiekcje. W teście Crystal Disk Mark 2.2 dysk osiągnął nieporównywalnie lepsze wyniki niż tradycyjny dysk twardy o zbliżonej pojemności. Różnica w prędkości, z jaką uruchamiają się aplikacje, jest zauważalna gołym okiem.

3DMark 03 Standard
1849 pkt.
3DMark 05 Standard
1039 pkt.
3DMark 06 Standard Score
624 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
1707 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
3266 Points
Cinebench R10 Shading 64Bit
737 Points
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
1500
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
2660
Cinebench R10 Shading 32Bit
631
Pomoc
PCMark Vantage Result
3764 pkt.
Pomoc
Samsung SSD 800 Series TM
przesył danych (minimum): 118.3 MB/s
przesył danych (maksimum): 160.3 MB/s
przesył danych (średnio): 144.8 MB/s
czas dostępu: 0.2 ms
szybkość interfejsu: 149.2 MB/s

Wydajność w grach

W przypadku Adamo XPS ciężko mówić o jakiejkolwiek wydajności w grach. Jedyną opcją może tu być zainstalowanie Sims 3, gdzie po ustawieniu najniższych detali w rozdzielczości 800x600 uzyskamy płynność na poziomie 27,5 kl/s. Uruchomienie gry w standardowej rozdzielczości przy niezmienionych ustawieniach skutkuje obniżeniem tej wartości do 21,1 kl/s. Dalsze próby mające na celu poprawę jakości wyświetlanej grafiki nie mają zwyczajnie sensu.

Sims 3
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 800x600low / off27.5 fps

Wpływ na otoczenie

Hałas

Wentylator pozostaje praktycznie niesłyszalny, choć pracuje na stałych obrotach przez cały czas, gdy komputer jest włączony. Natężenie dźwięku pod obciążeniem nie przekracza 29 dB. Adamo XPS jest wtedy cichszy niż większość notebooków pozostających w stanie bezczynnym.  To za sprawą  wyposażeniem tego laptopa w bezgłośny dysk typu SSD.

Hałas

luz
27.7 / 27.7 / 29.3 dB
HDD
27.7 dB
obciążenie
29.3 / 29.3 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)

Ciepło

Jedynymi obszarami na powierzchni notebooka, które mogą się wydać ciepłe w dotyku są lewy i centralny obszar za klawiaturą. Poza tym aluminiowa obudowa wydaje się chłodna, nawet kiedy podzespoły laptopa są mocno obciążone.

w stresie
 38 °C38 °C33 °C 
 30 °C28 °C27 °C 
 28 °C27 °C28 °C 
maks. w ogóle: 38 °C
średnia: 30.8 °C
30 °C34 °C34 °C
28 °C31 °C31 °C
29 °C29 °C29 °C
maks. w ogóle: 34 °C
średnia: 30.6 °C
temperatura otoczenia 19.6 °C
(+) The average temperature for the upper side under maximal load is 30.8 °C / 87 F, compared to the average of 30.7 °C / 87 F for the devices in the class Subnotebook.
(+) The maximum temperature on the upper side is 38 °C / 100 F, compared to the average of 35.9 °C / 97 F, ranging from 21.4 to 59 °C for the class Subnotebook.
(+) The bottom heats up to a maximum of 34 °C / 93 F, compared to the average of 39.5 °C / 103 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 29.2 °C / 85 F, compared to the device average of 30.7 °C / 87 F.
(+) The palmrests and touchpad are cooler than skin temperature with a maximum of 28 °C / 82.4 F and are therefore cool to the touch.
(±) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.3 °C / 82.9 F (+0.3 °C / 0.5 F).

Głośniki

Jakość dźwięku wydobywającego się z dwóch głośników umieszczonych na spodzie jest wystarczająca dla użytku biurowego, w tym wykonywania rozmów przez Skype czy słuchania muzyki w tle. Ponadto okazuje się, iż ze względu na specyficzną konstrukcję komputera umożliwiającą odbijanie się fal dźwiękowych od podłoża, małe rozmiary głośników nie mają tu większego znaczenia, a sama felerna na pierwszy rzut oka lokalizacja przekłada się właśnie na polepszenie jakości dźwięku. Ten, pomimo zniekształceń pojawiających się przy podwyższonym poziomie głośności, można w odczuciu ogólnym określić jako wyważony, a z pewnością dużo lepszy od tego, co przyjdzie nam usłyszeć w przypadku większości głośników montowanych w innych małych laptopach czy netbookach.

Wydajność akumulatora

Dell Adamo XPS jest wyposażony standardowo w 6-ogniwowy akumulator o pojemności 20 Wh, który nie jest zamontowany na stałe, a może być wymieniony podczas działania urządzenia (w trybie uśpionym). Jest to możliwe dzięki wspomnianej wcześniej podtrzymującej napięcie baterii pomocniczej, która jest umieszczona pod pulpitem roboczym, na lewo od gładzika.  
 
Producent oferuje co prawda opcjonalny wariant 40 Wh, który pozwala znacznie wydłużyć czas pracy, ale opcja ta została przewidziana wyłącznie na rynek amerykański.

Choć Adamo XPS posiada energooszczędne podzespoły, akumulator o pojemności zaledwie 20 Wh nie pozwala na uzyskiwanie długich przebiegów. Test czytelnika (symulujący najdłuższy możliwy czas pracy) przeprowadzony za pomocą programu Battery Eater przy uaktywnionych ustawieniach oszczędzania energii (obniżone podświetlanie matrycy i wyłączony moduł WLAN) zakończył się wynikiem 193 minut. Przeprowadzenie testu  korzystania z Internetu z włączonym modułem WLAN i rozjaśnioną matrycą skróciło czas pracy laptopa do 138 minut. Obejrzenie półtoragodzinnego filmu do końca okazuje się niestety niemożliwe, gdyż bateria wyczerpuje się już po 84 minutach.

długi i płaski akumulator (20 Wh)
długi i płaski akumulator (20 Wh)
Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0.1 / 0.2 W
luzdarkmidlight 6.4 / 12.4 / 13.5 W
obciążenie midlight 22.8 / 26 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.
Wydajność akumulatora
luz
3h 13min
sieć przez WLAN
2h 18min
DVD
1h 24min
obciążenie
0h 40min

Podsumowanie

Nie ulega wątpliwości, iż urzeczywistnienie marzeń konstruktorów Della wymusiło na nich jednocześnie pójście na kompromis w kilku mniej lub bardziej ważnych kwestiach. Pewne wątpliwości budzą pochylona klawiatura oraz praktyczność niesamowicie smukłej ale i mało stabilnej konstrukcji. Użytkownik będzie najprawdopodobniej zmuszony do zmiany swoich dotychczasowych nawyków.   

W obudowie zabrakło miejsca na zintegrowany moduł UMTS, gniazdo eSATA, czytnik kart pamięci oraz gniazdo dla kart ExpressCard. Przebiegi na akumulatorze są z kolei ograniczone przez jego małą pojemność. Spasowanie elementów samej obudowy mogło by być lepsze.

Adamo XPS potrafi też jednak zachwycić. Tyczy się to nie tylko jego wymiarów, ale i wagi, które stanowią idealne uzupełnienie dla jego unikalnego wzornictwa. Komputer ten jest dosłownie zawsze pod ręką, a jego wydajność jest w stanie sprostać wymaganiom stawianym przez docelową grupę klientów. Jest to możliwe głównie za sprawą szybkiego dysku SSD, ale też niesamowicie chwalebnej kultury pracy, która przejawia się w praktycznie każdych warunkach.

Dell Adamo XPS
Please share our article, every link counts!
.170
Dell Adamo XPS
z bliska: Dell Adamo XPS

Specyfikacja techniczna

Dell Adamo XPS
Procesor
Intel Core 2 Duo SU9400 2 x 1.4 GHz, Penryn
Karta grafiki
Intel Graphics Media Accelerator (GMA) 4500MHD, rdzeń: 475 MHz, -, igdumd64 8.15.10.94 Win7 64
Pamięć
4 GB 
, 2048 MB DDR3 PC-6400E
Matryca
13.40 cali 16:9, 1366 x 768 pikseli, podświetlanie diodami LED, refleksująca: tak
Chipset
Intel GS45
Dysk twardy
Samsung SSD 800 Series TM, 128 GB 
Karta dźwiękowa
Realtek ALC269 @ Intel 82801IB ICH9 - High Definition Audio Controller
Złącza
2 USB 2.0, 1 DisplayPort, gniazda audio: wyjście słuchawkowe, -
Łączność
Intel(R) WiFi Link 5300AGN (a/g/n = Wi-Fi 4), Bluetooth 2.1+EDR ALPS
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 9.99 x 340 x 273.9
Akumulator
20 Wh litowo-jonowy, 11,1 V, 1760 mAh
System operacyjny
Microsoft Windows 7 Home Premium 64 Bit
Camera
kamerka: 2.0 MP
Inne
-, 12 miesiące(y) gwarancji
Waga
1.43 kg, zasilacz: 330 g
Cena
- PLN

 

Dell Adamo XPSDell Adamo XPS
Dell Adamo XPS
Dell Adamo XPS
Dell Adamo XPS
Dell Adamo XPS
Dell Adamo XPS
Dell Adamo XPS
Dell Adamo XPS
Dell Adamo XPS
Dell Adamo XPS
Dell Adamo XPS
Dell Adamo XPS
Dell Adamo XPS
Dell Adamo XPS
Dell Adamo XPS
Dell Adamo XPS
Dell Adamo XPS
Dell Adamo XPS
Dell Adamo XPS
Dell Adamo XPS
Dell Adamo XPS
Dell Adamo XPS
Dell Adamo XPS

Autorzy

Tekst i zdjęcia: Tobias Winkler
Tłumaczenie: Krzysztof Borowiec

Podobne laptopy

Podobne laptopy innego producenta

Recenzja Lenovo ThinkPad X301
Graphics Media Accelerator (GMA) 4500MHD

Notebooki innego producenta i/lub z innym CPU

Recenzja Dell Vostro V13
Graphics Media Accelerator (GMA) 4500MHD, Core 2 Duo SU7300
Recenzja HP ProBook 5310m
Graphics Media Accelerator (GMA) 4500MHD, Core 2 Duo SP9300
Recenzja Asus UL30A-QO248X
Graphics Media Accelerator (GMA) 4500MHD, Core 2 Duo SU7300

Notebooki z tym samym GPU

Recenzja Dell Inspiron 1110
Graphics Media Accelerator (GMA) 4500MHD, Pentium Dual Core SU4100, 11.60", 1.55 kg
Recenzja Asus UL20A
Graphics Media Accelerator (GMA) 4500MHD, Celeron Dual-Core SU2300, 12.10", 1.56 kg

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Za

+wyjątkowo płaska konstrukcja
+bardzo cichy
+niska emisja ciepła
+wysokiej jakości materiały
+mobilność
+dobra wydajność aplikacji biurowych i nie tylko
 

Przeciw

-błyszcząca matryca
-nieruchomy ekran
-stabilność uzależniona od podłoża
-brak modułu UMTS
-akumulator 40 Wh niedostępny w Europie
-ograniczone przebiegi na akumulatorze
-drobne niedoskonałości w spasowaniu elementów obudowy
-mała liczba zewnętrznych złączy
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Dell Adamo XPS
Tobias Winkler (Update: 2020-01-27)