Notebookcheck Logo

Test Asus UL50Ag

Wśród płaskich notebooków typu CULV mamy i całkiem duże - matryce największych mierzą ponad 15". Jako że obudowy tych laptopów są wyjątkowo szczupłe, można mieć obawy o ich solidność i wytrzymałość. Powodem do troski są też słabe osiągi wynikającego z zastosowania procesora pracującego na niskim napięciu. Taki notebook powinien cechować się długimi przebiegami na akumulatorze, a także łatwiej od standardowych mieścić się w torbach.

Obudowa

Korpus Asusa UL50AG faktycznie jest wybitnie płaski. Aż nie chce się wierzyć, że w środku mogą być laminat, taśmy, złącza i cały zestaw podzespołów (w tym normalny dysk twardy i napęd optyczny). Konstrukcja ta stanowi jednak rozwinięcie koncepcji netbooków, a te minilaptopy stały się dowodem na to, że technika miniaturyzacji zrobiła duży postęp i nie trzeba wcale rezerwować dużo miejsca dla komponentów. Na razie więc UL50AG będzie robił wrażenie swoją cienką obudową, ale w przyszłości większość laptopów otrzyma takie.

Waga komputera wynosi 2,4 kg. To jeden z ważniejszych atutów Asusa, bo z racji posiadania dużego ekranu nie jest on oczywiście tak poręczny jak notebooki klasy CULV z matrycami 13". Trzeba jednak odnotować, iż istnieją laptopy o podobnej wadze a niezaliczane do klasy CULV - np. Compaq 610.

Jak można się domyślać, stylistyka jest podporządkowana głównemu celowi, który przyświecał konstruktorom, czyli uzyskaniu jak najmniejszych gabarytów i wagi. Jak i w innych komputerach typu CULV wzornictwo jest więc skromne a nawet surowe. Pokrywę wieńczy płyta lakierowanego aluminium (ten sam materiał jest też stosowany w tym miejscu przez Acera w laptopach Timeline). Ta powierzchnia ugina się pod naciskiem w niewielkim stopniu i zapewne stanowi jakieś zabezpieczenie przed lekkimi uderzeniami. Tak jak i w innych notebookach, gdzie wykorzystano takie wykończenie, w konsekwencji użytkowania zostają na niej wyraźne ślady palców.

Znacznie mniej estetyczny, i to dużo szybciej, staje się jednak pulpit platformy roboczej. On bowiem jest zwieńczony połyskliwym lakierem. Taki materiał jest absolutnie niepraktyczny w laptopie który ma być urządzeniem mobilnym a nie domowym. Wiele jednak wskazuje na to, że UL50AG był pomyślany jako wyrafinowany mebel a nie sprzęt użytkowy (choć przy wydawaniu takich sądów trzeba brać poprawkę na to, że w dzisiejszych czasach laptop nie zrobiony na świecidełko nie będzie się sprzedawał). Światło odbija też ramka ekranu (niestety, ten ostatni również jest błyszczący).

Najważniejszą kwestią w przypadku laptopów typu CULV jest nie wygląd a solidność obudowy. W przypadku UL50 jest dość dobrze - konstrukcja jest mocna i wydaje się być wytrzymała. Po wzięciu laptopa do rąk ma się wrażenie obcowania z urządzeniem, które posłuży dłuższy czas, a nie delikatesem. Uzyskano ten efekt między innymi dzięki twardemu, odpowiednio grubemu tworzywu na podstawie notebooka. Ugina się tylko fragment pod napędem optycznym.

O ile używa się laptopa stojącego na biurku, można zaobserwować nieprzyjemną właściwość obudowy w części na prawo od tabliczki dotykowej. Kiedy mocnej napiera się prawą ręką na pulpit, tworzywo ustępuje tam i klika. Powoduje to spory dyskomfort i zniechęcenie. O nieidealnym wykonaniu UL50 świadczy też uginająca się klawiatura.

Krawędzie obudowy są dobrze wyprofilowane i nie obcierają rąk użytkownika.

Zawiasy trzymają ekran stabilnie, tak że nie występuje warte wzmianki chwianie. Kąt rozwarcia jest ograniczony do około 135 stopni.

W rozmieszczeniu portów nie widać rażących błędów. Trudno spodziewać się lepszego w laptopie o tak smukłej obudowie i dysponującym dużym akumulatorem, który zajmuje większą część tyłu komputera.

z przodu brak złączy
z przodu brak złączy
lewy bok: gniazdo zasilania, wylot wentylacji, czytnik kart, HDMI, 2x USB, wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe
lewy bok: gniazdo zasilania, wylot wentylacji, czytnik kart, HDMI, 2x USB, wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe
prawy bok: USB, napęd optyczny, LAN, VGA, blokada Kensingtona
prawy bok: USB, napęd optyczny, LAN, VGA, blokada Kensingtona
tył: akumulator
tył: akumulator

Osprzęt

W dużych laptopach klasy CULV montowane są pełne klawiatury z oddzielnym blokiem numerycznym. Taka właśnie trafiła do Asusa UL50.  

Klawisze są płaskie i dość niskie. Wydają się takie tym bardziej, że na klawiaturę nałożona jest nakładka, która prawie szczelnie wypełnia przestrzenie między klawiszami. Dzięki temu w zagłębienia między nimi nie przenikają zanieczyszczenia, ale z drugiej strony między klawiszami istnieją spore odstępy a płytki są mniejsze, niż mogłyby być. Budzi to zrozumiałe niezadowolenie, kiedy uświadomimy to sobie podczas pracy. Na mniejszych niż zwykle klawiszach pisze się bowiem odpowiednio mniej wygodnie.

W ten oto sposób przeszliśmy do charakterystyk klawiatury. Nie są one za ciekawe. Trzeba przyznać, że klawisze są dość stabilne. Mimo to jednak delikatnie grzechoczą. Występuje uginanie przy mocniejszym nacisku. Stanowi ono problem, kiedy korzystamy z laptopa stojącego na biurku, a kiedy spoczywa on na kolanach właściwie nie jest odczuwalne. Wygodzie pisania szkodzi jednak przede wszystkim krótki skok. Nie pozwala on na dobre czucie tej klawiatury, która wydaje się tym bardziej obca, że klawisze mają odpychająco ostre krawędzie. Trudność dobrania odpowiedniej siły powoduje, że nie chcąc naciskać zbyt słabo, zaczyna się stukać energiczniej - wówczas okazuje się, że klawiatura potrafi być dość hałaśliwa.

W laptopach o smukłych obudowach takie płaskie, niewygodne klawiatury będą na porządku dziennym, więc wypada niestety się do nich przyzwyczajać.

Tabliczka dotykowa to ta nieszczęsna propozycja firmy Elan, którą Asus wstawia ostatnio do wszystkich swoich laptopów. Przestaje być widoczna już w półmroku, ale można ją łatwo zlokalizować dotykiem, gdyż jej powierzchnia jest usiana licznymi otworkami. Niemniej jednak łatwo wyjechać niechcący poza jej obręb.
 
Płytka wykazuje słabe właściwości ślizgowe, a i precyzja działania wskaźnika nie jest zadowalająca. Najwięcej frasunku przysparza jednak użytkownikowi konieczność przyłożenia dwóch palców do tabliczki w celu wywołania funkcji scroll. Jest to nienaturalne i powoduje szybkie zmęczenie palców.

Kuleje również funkcjonalność przycisków zastępujących te od myszki. Tworzą one jedną belkę, która nie jest tak wybrzuszona jak przyciski w niektórych laptopach Toshiby, ale naciska się ją podobnie ciężko. Co gorsza, na środku istnieje strefa martwa. Naciskając ją omyłkowo użytkownik irytuje się, bo nadweręża sobie palce. Jako że belka jest stosunkowo wąska, relatywnie często zdarzało się nam również nie trafiać w nią i próbować naciskać obszar przed przyciskami.

klawiatura
klawiatura
touchpad
touchpad

Obraz

diagram barw
diagram barw

Asus UL50AG posiada nietypowy jak na laptop z procesorem niskonapięciowym duży wyświetlacz. Matryca produkcji AU Optronics ma przekątną 15,6” i rozdzielczość 1366x768 pikseli. Jej powłoka jest błyszcząca.

Jasność obrazu okazała się stosunkowo niska. Maksymalna luminancja wyniosła średnio niespełna 140 cd/m². Podczas użytkowania laptopa w pomieszczeniu zamkniętym nie odczuliśmy żadnych utrudnień z tego powodu. Ze względu na lustrzaną powierzchnię ekranu, która prowokuje mocne refleksy, gorzej wygląda to podczas pracy na powietrzu – odbicia na ekranie będą poważnie utrudniać odczytywanie wyświetlanych na nim treści.

139.5
cd/m²
142.5
cd/m²
163.2
cd/m²
123.1
cd/m²
152.4
cd/m²
148.8
cd/m²
106.8
cd/m²
131.8
cd/m²
132.6
cd/m²
podświetlenie ekranu
maksimum: 163.2 cd/m² (Nits) średnia: 137.9 cd/m²
rozświetlenie: 65 %
kontrast: 218:1 (czerń: 0.7 cd/m²)

Obraz generalnie może się podobać. W laptopach często spotyka się bowiem wyświetlacze dające obraz gorszej jakości. Kiedy porówna się ekran Asusa z matrycą wyświetlającą czystą biel, okaże się jednak, że biel w Asusie jest zaczerwieniona. Efekt ten może być nieco uciążliwy np. w czasie korzystania z edytora tekstu. Ze względu na dobre wysycenie obrazu tonami ciepłymi filmy i zdjęcia wyglądają lepiej niż na ekranie laptopa, gdzie przeważają tony chłodne. Pozytywne wrażenia subiektywne potwierdza diagram barw, wykazujący relatywnie szeroką paletę odwzorowywanych kolorów.

Kąty widzenia są raczej standardowe. Tj. zadowalające w płaszczyźnie horyzontalnej i dość mocno ograniczone w pionie. W bezpośrednim porównaniu okazały się minimalnie szersze od tych prezentowanych przez matrycę Samsunga R522 (w wersji z kartą grafiki Intela), ale marna to pociecha dla użytkownika Asusa.

Osiągi

Asus UL50AG dysponuje jednym z lepszych procesorów, jakie można znaleźć w laptopach typu CULV, a mianowicie dwurdzeniowym Intel Core 2 Duo SU7300 (1,3 GHz; w Asusie taktowanie podniesione fabrycznie o 3%, do 1,34 GHz). Producent oferuje możliwość podkręcenia procesora poprzez wybranie odpowiedniej opcji w BIOS-ie - od 0 do 5% (opcja Easy Over Clock). Przy tej najwyższej wartości magistrala FSB jest taktowana z częstotliwością 210 MHz (840 MHz efektywnie) a zegar wewnętrzny przyjmuje wartość 1,365 GHz. To jednak nie wszystko. Jako że procesor SU7300 dysponuje technologią IDA (Intel Dynamic Acceleration), maksymalna częstotliwość taktowania jednego rdzenia wynosi 1,68 GHz (przy OC +5%) dzięki podniesieniu mnożnika z 6,5 do 8x.  

Takie zwiększenie taktowania przez Easy OC ma niewielki wpływ na wydajność komputera i można nie zawracać sobie nim głowy (szczególnie że fabrycznie taktowanie jest podniesione o 3%). Opcja ta jednak niewątpliwie oddziałuje pozytywnie na samopoczucie użytkownika.  

W niektórych modelach laptopów z serii UL (między innymi w podobnym do testowanego UL50VT, który dysponuje autonomiczną kartą grafiki) występuje dodatkowo funkcja Turbo33, która zwiększa taktowania procesora o 33% (poprzez podniesienie FSB z 800 do 1066 MHz efektywnie). To już zmiana o dużym znaczeniu praktycznym. Wówczas bowiem SU7300 osiąga wydajność na poziomie starszych standardowych Core 2 Duo na rdzeniu Merom (np. T5800) i zbliżoną do popularnego ostatnio Pentium Dual-Core T4200.
 
W BIOS-ie UL50AG znajdziemy opcję o nazwie Super Thruster. Funkcja ta ma wg producenta przyspieszać ładowanie systemu. Pomiary przeprowadzone przy użyciu aplikacji BootTimer nie wykazały jednak poprawy (raz notowaliśmy czasy lepsze przy włączonej opcji ST, innym razem - lepsze przy nieaktywnej).  

UL50AG różni się od UL50A tym, że posiada pamięci RAM DDR2-800 a nie DDR3-1066 (jest to więc model o uboższym wyposażeniu). Zastosowanie modułów DDR3 nie rzutuje co prawda na wydajność laptopa, ale skutkuje wydłużeniem jego pracy na zasilaniu z akumulatora. W przypadku laptopa CULV jest to cecha szczególnie pożądana.

Testowany Asus otrzymał relatywnie pojemny (choć to nie wyjątek w klasie CULV) dysk twardy Seagate Momentus 500 GB o prędkości 5400 obr/min. Wykazuje się on zadowalającymi prędkościami transferu, aczkolwiek osiągany przezeń czas dostępu jest cokolwiek długi. Dla tego konkretnego systemu nieco wolniejszy od standardu dysk nie będzie jednak wąskim gardłem.

Ogólnie wydajność była w naszej opinii zadowalająca i nie budziła zastrzeżeń. Laptop był dość żwawy, nie trzeba było czekać na wykonywanie podstawowych operacji. Wydajność modelu z C2D SU7300 jest zdecydowanie lepsza od laptopów typu CULV z procesorem jednordzeniowym, nie mówiąc o netbookach, które Asus UL50AG deklasuje. Odczuwa się oczywiście różnicę na niekorzyść względem tanich notebooków dysponującym chociażby procesorem Dual-Core T4200.

3DMark 2001SE Standard
4010 pkt.
3DMark 03 Standard
1775 pkt.
3DMark 05 Standard
850 pkt.
3DMark 06 1280x768 Score
641 pkt.
Pomoc
PCMark 05 Standard
3198 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
2681
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
1421
Cinebench R10 Shading 32Bit
603
Pomoc
Quake 3 Arena - Timedemo
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1024x768highest, 0xAA, 0xAF94.6 fps
F.E.A.R.
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1024x768GPU: max, CPU: max, 0xAA, 0xAF4 fps
 800x600GPU medium, CPU medium, 0xAA, 0xAF15 fps
 640x480GPU min, CPU min, 0xAA, 0xAF43 fps
500 GB - 5400 rpm
przesył danych (minimum): 31.4 MB/s
przesył danych (maksimum): 75.4 MB/s
przesył danych (średnio): 54.9 MB/s
czas dostępu: 21.7 ms
szybkość interfejsu: 109.5 MB/s
obciążenie procesora: 7.2 %

Wpływ na otoczenie

Hałas

Praca z Asusem UL50 odbywa się w komfortowych warunkach, bo notebook ten jest cichy. Nawet pełne obciążenie nie wyzwala większego szumu wentylacji. Natężenie hałasu osiąga wówczas wartość zaledwie 33,2 dB. To efekt zastosowania podzespołów, które nie wydzielają wiele ciepła.

Hałas

luz
32.6 / 33 / 33 dB
HDD
32.8 dB
DVD
35.1 / 35.1 dB
obciążenie
33 / 33.2 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)

Ciepło

To kolejna dziedzina, w której UL50AG bryluje. Problem podwyższonych temperatur nie istnieje. Asus przywiązuje ostatnio dużą wagę do zapewniania swoim notebookom odpowiedniego chłodzenia, co jest oczywiście godne uznania. 

Z naszych doświadczeń wynika, że można swobodnie używać UL50AG trzymanego na kolanach przez wiele godzin. Nie odczuwa się przy tym dyskomfortu. Co więcej, przekonaliśmy się, że niekorzystnego wpływu na zachowanie notebooka nie ma zasłonięcie części otworów wentylacyjnych na spodzie miękką materią (np. kocem). Nie polecamy jednak uskuteczniania takiej praktyki przez dłuższy czas.

Producent zachwala UL50AG (m.in. za pomocą specjalnej nalepki na obudowie), przekonując, że miejsca podparcia nadgarstków są zimne jak lód. No i faktycznie - podczas testów potwierdziło się, że pozostają chłodne. Pomiar przeprowadzony po kilkugodzinnym  obciążeniu podzespołów wykazał, że temperatura obudowy w tych miejscach nieznacznie tylko przekracza 30°C.

By poznać odpowiedź na pytanie, dlaczego Asus w ogóle się nie grzeje, wystarczy spojrzeć na odczyt temperatur podzespołów po 4-godzinnym wykonywaniu testów SPECviewperf (powyżej). Maksimum dla procesora wyniosło zaledwie 39°C, podczas gdy ustalony przez Intela próg termiczny to 105°C.

w stresie
 30.3 °C32.6 °C29.9 °C 
 30.5 °C31.7 °C28.9 °C 
 30.5 °C31.4 °C29.2 °C 
maks. w ogóle: 32.6 °C
średnia: 30.6 °C
29.4 °C30.1 °C33.2 °C
28.4 °C31.6 °C33.4 °C
28.3 °C30 °C32 °C
maks. w ogóle: 33.4 °C
średnia: 30.7 °C
temperatura otoczenia 20.5 °C
(+) The average temperature for the upper side under maximal load is 30.6 °C / 87 F, compared to the average of 30.7 °C / 87 F for the devices in the class Subnotebook.
(+) The maximum temperature on the upper side is 32.6 °C / 91 F, compared to the average of 35.9 °C / 97 F, ranging from 21.4 to 59 °C for the class Subnotebook.
(+) The bottom heats up to a maximum of 33.4 °C / 92 F, compared to the average of 39.4 °C / 103 F
(+) The palmrests and touchpad are cooler than skin temperature with a maximum of 31.4 °C / 88.5 F and are therefore cool to the touch.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.3 °C / 82.9 F (-3.1 °C / -5.6 F).

Głośniki

Głośniki Altec Lansing pozwalają Asusowi UL50AG uchodzić za specyficzny, smukły laptop multimedialny. Niezła, lepsza niż w standardowym laptopie jakość dźwięku to kolejny argument przemawiający za tym, że jest to model przeznaczony do użytku domowego.

Wydajność akumulatora

Siła Asusa UL50AG tkwi w jego akumulatorze. Ma on pojemność aż 84 Wh i wystarcza do zasilania notebooka przez ponad 12 h przy minimalnym wykorzystaniu podzespołów. Normalnie uzyskuje się czasy w granicach 6-8 h. Zdziwił nas tylko krótki czas oglądania filmu z odtwarzanego z DVD - niespełna 4 h.

W każdym razie to najlepsze czasy dla laptopa z ekranem 15" lub większym w historii naszych testów.
 
Podwyższenie częstotliwości taktowania procesora ma znikomy wpływ na długość pracy laptopa na zasilaniu akumulatorowym. W teście obciążeniowym różnice były marginalne (8 minut, czyli 4%, różnicy między trybami 0% i 5%). 

Wydajność akumulatora
luz
12h 24min
sieć przez WLAN
6h 25min
DVD
3h 48min
obciążenie
3h 34min
Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0 / 0 W
luzdarkmidlight 6.5 / 12 / 20 W
obciążenie midlight 20 / 26 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.

Podsumowanie

Asus UL50AG to notebook specyficzny i należący do klasy urządzeń dość świeżej na naszym rynku. Wobec tego zrozumiałe są komentarze, że to laptop nie wiadomo dla kogo. Z jednej strony posiada duży ekran, z drugiej - relatywnie słaby procesor (możliwość jego podkręcania to tylko ciekawostka dla poprawy humoru). Mobilność jest ograniczona sporymi gabarytami komputera, a jednocześnie wyróżnia się on wybitnie długą pracą na zasilaniu akumulatorowym.

Nie sposób się zatem nie zgodzić z tezą, że to sprzęt niszowy. Znajdą się nań chętni, ale będzie to dość wąska grupa zainteresowanych. To taki zamiennik komputera stacjonarnego o niskim zapotrzebowaniu na energię elektryczną (co doceniamy w czasach rosnących cen prądu). Osiągi predestynują go do podstawowych zastosowań, użytku biurowego, ale z racji posiadania względnie dużego ekranu może też z powodzeniem służyć do wyświetlania filmów.  

Asus UL50 jest laptopem CULV, który może się podobać. Elegancki wystrój maskuje jednak pewne uciążliwe niedostatki wykonania (klikający fragment pulpitu roboczego na prawo od gładzika). Szkoda też, że ma on wiele cech notebooka typowo domowego, jak np. błyszczący, lakierowany wierzch platformy roboczej i lustrzana matryca. Mało ergonomiczne klawiatura i gładzik również nie przystają do komputera, który chciałoby się zabierać w podróże służbowe.

Asus stworzył zatem laptop o interesującym potencjale, który w naszym odczuciu pozostanie jednak tylko ciekawostką.

Asus UL50Ag
Asus UL50Ag
Please share our article, every link counts!
Asus UL50Ag
bohater testu: Asus UL50Ag

Specyfikacja techniczna

Asus UL50Ag
Procesor
Intel Core 2 Duo SU7300 2 x 1.3 GHz, Penryn
Pamięć
4 GB 
, Hynix DDR2-800, 2x 2 GB
Matryca
15.60 cali 16:9, 1366 x 768 pikseli, AU Optronics AUO30EC, podświetlanie diodami LED, refleksująca: tak
Chipset
Intel GS45
Dysk twardy
500 GB - 5400 rpm, 500 GB 
, 5400 obr/min, Seagate ST9500325AS
Karta dźwiękowa
Realtek ALC269 @ Intel 82801IB ICH9 - High Definition Audio Controller
Złącza
3 USB 2.0, 1 VGA/D-Sub, 1 HDMI, 1 blokada Kensingtona, gniazda audio: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, czytnik kart: SD, MMC, MS, MS Pro, xD
Łączność
Atheros AR8131 PCI-E Gigabit Ethernet Controller (10MBit/s), Atheros AR9285 802.11b/g WiFi Adapter (b/g/), Bluetooth BT-253
Napęd optyczny
TSSTcorp DVD+-RW TS-U633A
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 26 x 386 x 259
Akumulator
84 Wh litowo-jonowy, 5600 mAh, 8 ogniw
System operacyjny
Microsoft Windows Vista Home Premium 32 Bit
Camera
kamerka: 0,3 MPx
Waga
2.433 kg, zasilacz: 354 g
Cena
3111 PLN

 

Asus UL50Ag
Asus UL50Ag
Asus UL50Ag
Asus UL50Ag
Asus UL50Ag
Asus UL50Ag
Asus UL50Ag
Asus UL50Ag
Asus UL50Ag
Asus UL50Ag
Asus UL50Ag
Asus UL50Ag
Asus UL50Ag
Asus UL50Ag
Asus UL50Ag
Asus UL50Ag
Asus UL50Ag
Asus UL50Ag
Asus UL50Ag
Asus UL50Ag
Asus UL50Ag
Asus UL50Ag
Asus UL50Ag
Asus UL50Ag
Asus UL50Ag
Asus UL50Ag
Asus UL50Ag
Asus UL50Ag

Podobne laptopy

Notebooki z tym samym GPU

Recenzja Dell Inspiron 1110
Graphics Media Accelerator (GMA) 4500MHD, Pentium Dual Core SU4100, 11.60", 1.55 kg
Recenzja Dell Adamo XPS
Graphics Media Accelerator (GMA) 4500MHD, Core 2 Duo SU9400, 13.40", 1.43 kg
Recenzja Lenovo ThinkPad X301
Graphics Media Accelerator (GMA) 4500MHD, Core 2 Duo SU9400, 13.30", 1.518 kg
Recenzja Asus UL20A
Graphics Media Accelerator (GMA) 4500MHD, Celeron Dual-Core SU2300, 12.10", 1.56 kg
Recenzja Dell Vostro V13
Graphics Media Accelerator (GMA) 4500MHD, Core 2 Duo SU7300, 13.30", 1.585 kg
Recenzja HP ProBook 5310m
Graphics Media Accelerator (GMA) 4500MHD, Core 2 Duo SP9300, 13.30", 1.7 kg
Recenzja Asus UL30A-QO248X
Graphics Media Accelerator (GMA) 4500MHD, Core 2 Duo SU7300, 13.30", 1.799 kg
Recenzja Asus UL30A
Graphics Media Accelerator (GMA) 4500MHD, Core 2 Duo SU7300, 13.30", 1.8 kg
Recenzja Samsung X420
Graphics Media Accelerator (GMA) 4500MHD, Pentium Dual Core SU4100, 14.00", 1.77 kg

Za

+bardzo długa praca na akumulatorze
+niewielka waga
+elegancki wygląd
+relatywnie (w swojej klasie) wydajny procesor
+cichy
+nie grzeje się
+niski pobór energii elektrycznej
+niezłe głośniki
 

Przeciw

-niewygodna, podzwaniająca klawiatura
-irytujący gładzik Elan
-uginające się pod opartą prawą ręką tworzywo na pulpicie
-dużo elementów wykończonych połyskliwym lakierem
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Asus UL50Ag
Sylwester Cyba (Update: 2020-01-26)