Notebookcheck Logo

Test laptopa Fujitsu LifeBook S936

13/11/2016

W kolejnej generacji niewielkiego laptopa biznesowego Fujitsu nie zmieniło obudowy a tylko zastosowało nowszy procesor Intela. Zapraszamy do lektury naszej recenzji LifeBooka S936.

Obudowa

Fujitsu LifeBook S936

Fujitsu LifeBook S936, jako bezpośredni następca LifeBooka S935, został wyposażony w nowsze podzespoły. Obudowę natomiast pozostawiono bez zmian. Warto w tym miejscu przypomnieć, iż notebooki serii LifeBook S936 mogą być wyposażone w akumulatory o różnej pojemności, ekrany dotykowe bądź zwykłe oraz rozmaite dyski. To zaś nie pozostaje bez wpływu na masę laptopa. Wersja, która trafiła na testy, ważyła 1,295 kg.

Pod względem stylistycznym całość obudowy jest utrzymana w typowo korporacyjnych barwach - ciemną obudowę ekranu zapobiegającą odblaskom zestawiono ze srebrno-szarą płytą pulpitu roboczego.

Dekiel jest zdecydowanie zbyt elastyczny, co skutkuje miernym zabezpieczeniem ekranu przed punktowymi naciskami. Za to dużo lepiej prezentują się inne jego walory użytkowe. Obudowę LCD trudno jest zabrudzić czy zarysować a pozostawione odciski palców znikają już po jednym użyciu ściereczki bezpyłowej.

Zawiasy stawiają dość duży opór. W celu otwarcia laptopa należy użyć obu rąk (jeśli nie przytrzyma się korpusu podczas podnoszenia pokrywy LCD, korpus będzie się unosił razem z nią). Maksymalny kąt, o jaki można odchylić ekran od podstawy, przekracza 140 stopni.

Jednostka zasadnicza jest wystarczająco sztywna. Powierzchnie pulpitu roboczego można pochwalić za dość dużą odporność na zabrudzenia nawet podczas długotrwałej pracy. Na pozytywną ocenę zasługuje także spasowanie elementów (brak rażących szpar w miejscach połączeń). 

Mniej interesująco przestawia się kwestia dostępu do podzespołów. Na spodzie laptopa widać dwie klapki. Jedna jest mocowana za pomocą zatrzasków i skrywa wymienialny akumulator oraz gniazdo na karty SIM. Druga, umocowana jedną śrubką, umożliwia wymianę lub rozszerzenie pamięci operacyjnej. Definitywnie zabrakło możliwości wymiany dysku bądź przeczyszczenia układu chłodzenia bez potrzeby zdejmowania całej spodniej klapy.

Fujitsu S936 jest wyposażone w całkiem niezły (jak na laptop z ekranem 13,3") zestaw portów peryferyjnych. Na wyposażeniu znalazły się: ulokowane z przodu czytnik SmartCard i czytnik kart flash, HDMI, D-Sub, LAN, USB 3.0, które zostały umieszczone na lewej ściance bocznej, oraz gniazdo audio, USB 3.0, wnęka modułowa (w testowanym egzemplarzu zajął ją napęd optyczny, ale może być też wykorzystana na dodatkowy akumulator bądź dysk), kolejne USB 3.0 oraz blokada Kensingtona na prawym boku. Warto tu także wspomnieć o ukrytych z tyłu pod maskownicą akumulatorze i gnieździe na karty SIM oraz o umieszczonym na spodzie złączu replikatora portów.

przód: czytnik SmartCard, czytnik kart pamięci, kontrolki stanu
przód: czytnik SmartCard, czytnik kart pamięci, kontrolki stanu
lewy bok: gniazdo zasilania, LAN, wylot powietrza z układu chłodzenia, VGA, HDMI, USB 3.0
lewy bok: gniazdo zasilania, LAN, wylot powietrza z układu chłodzenia, VGA, HDMI, USB 3.0
prawy bok: gniazdo audio, USB 3.0, napęd optyczny (w zatoce modułowej), USB 3.0, gniazdo blokady Kensingtona
prawy bok: gniazdo audio, USB 3.0, napęd optyczny (w zatoce modułowej), USB 3.0, gniazdo blokady Kensingtona
tył: ukryte pod maskownicą akumulator oraz gniazdo SIM
tył: ukryte pod maskownicą akumulator oraz gniazdo SIM

Osprzęt

1. poziom intensywności podświetlenia klawiatury
1. poziom
2. poziom intensywności podświetlenia klawiatury
2. poziom

LifeBook S936 jest wyposażony w klawiaturę wyspową znaną ze starszego modelu S935. Klawiatura ta dysponuje dwustopniowym podświetleniem o białej barwie. Za regulację jego jasności odpowiada kombinacja klawiszy Fn + F2. Komfort pracy zapewniany przez testowane urządzenie jest niezły acz nie idealny. Na pozytywną ocenę zasługują rozmieszczone w odpowiednich odstępach płytki klawiszy oraz dość tradycyjny układ a to przekłada się na intuicyjne trafianie w pożądany klawisz podczas bezwzrokowego wprowadzania znaków. Niestety nie mogę pochwalić mechaniki klawiszy - są one nieco głośniejsze, niż można by się spodziewać, a ich odpowiedź jest nieco mniej zdecydowana, niż powinna być. Przydałoby się także lepsze podparcie klawiatury, gdyż podczas szybkiego pisania widoczne są pewne ugięcia przyrządu.

Gładzik, w który wyposażono model S936, to kolejny element znany z recenzji starszego LifeBooka S935. To urządzenie sterujące tradycyjnego typu. Lekko obniżona tafla powierzchni ślizgowej jest uzupełniona dwoma oddzielnymi przyciskami. Powierzchnia płytki jest odpowiednio śliska i przyjemna w dotyku, zaś pracujące z dość krótkim i miękkim skokiem przyciski charakteryzują się cichą pracą, co czyni omawiane urządzenie dość komfortowym w obsłudze. Zgodnie z współczesnymi trendami zainstalowane sterowniki Synaptics wspierają obsługę płytki z użyciem kilku palców.

klawiatura QWERTY
klawiatura QWERTY
gładzik
gładzik

Obraz

W laptopach Fujitsu LifeBook S936 można spotkać kilka różnych modeli wyświetlaczy. Różnią się one obsługą (lub brakiem) funkcji rozpoznawania dotyku oraz domyślną rozdzielczością, Mają natomiast tę samą przekątną (13,3 cala). Testowany egzemplarz był wyposażony w matrycę Sharp o fabrycznym oznaczeniu LQ133M1JW01. Model ten wyświetla obraz z domyślną rozdzielczością Full HD, ma powłokę antyodblaskową i jest wyświetlaczem niedotykowym. Na pochwałę zasługują niezłe odwzorowanie czerni (0,4 cd/m²), maksymalna wartość luminancji (335,5 cd/m²) oraz kontrast (839:1). Kolejnym wartym uwagi atutem prezentowanej matrycy jest paleta barw szersza od referencyjnej przestrzeni kolorów sRGB. Matryca została wykonana w technologii VA, która zapewnia dość szerokie kąty widzenia. Warto także wspomnieć o IGZO, czyli patencie Sharpa obniżającym pobór mocy monitora i poprawiającym ostrość obrazu.

parametry obrazu w stanie fabrycznym
parametry obrazu w stanie fabrycznym
parametry obrazu po kalibracji
parametry obrazu po kalibracji
parametry obrazu przy minimalnej jasności
parametry obrazu przy minimalnej jasności
306.2
cd/m²
330.6
cd/m²
310.4
cd/m²
305.7
cd/m²
335.5
cd/m²
309.7
cd/m²
293.9
cd/m²
307.8
cd/m²
314.5
cd/m²
podświetlenie ekranu
Sharp SHP141B / LQ133M1JW01
maksimum: 335.5 cd/m² (Nits) średnia: 312.7 cd/m² Minimum: 7.8 cd/m²
rozświetlenie: 88 %
kontrast: 839:1 (czerń: 0.4 cd/m²)73.4% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
93.6% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
71.5% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)
paleta barw matrycy FHD LifeBooka S936 przed kalibracją i po kalibracji
przed kalibracją i po kalibracji
paleta barw matrycy FHD LifeBooka S936 a paleta barw matrycy HP ProBooka 430 G3
S936 a 430 G3
paleta barw matrycy FHD LifeBooka S936 a paleta barw matrycy FHD Lenovo E31-80
S936 a E31-80
paleta barw matrycy FHD LifeBooka S936 a przestrzeń kolorów sRGB
S936 a sRGB
paleta barw matrycy FHD LifeBooka S936 a przestrzeń kolorów Adobe RGB
S936 a aRGB

IGZO to skrót powstały od użytych do wytworzenia ekranu cienkowarstwowych tranzystorów (TFT), pierwiastków: indu (łac. Indicum), galu (łac. Gallium), cynku (łac. Zincum) i tlenu (łac. Oxygenium). Tranzystory TFT są składową częścią każdej matrycy aktywnej używanej w monitorach notebooków, ale dzięki zastosowaniu technologii IGZO są one mniejsze od klasycznych a dzięki ich gęstszemu upakowaniu zwiększają się możliwości uzyskania wyższych rozdzielczości przy mniejszej przekątnej matrycy.

Osiągi

LifeBook S936 może być wyposażony w jeden z kilku modeli procesorów (Core i5 oraz i7; są one niestety wlutowywane i niewymienialne). Na wyposażeniu testowanego egzemplarza znalazły się procesor i7-6600U, 20 GB pamięci operacyjnej (w tym 4 GB wlutowane w płytę główną i 16 GB w gnieździe RAM pracujące z wlutowaną pamięcią w trybie dwukanałowym), zintegrowany z procesorem układ graficzny oraz dysk SSD. 

Należący do 6. generacji procesorów Core (Skylake) i7-6600U to dwurdzeniowy procesor o bazowym taktowaniu 2,6 GHz i maksymalnym w wysokości 3,4 GHz. Opisywana jednostka obliczeniowa ma 4 MB pamięci podręcznej 3. poziomu i wskaźnik TDP na poziomie 15 W. Opisywany CPU został wykonany w litografii 14 nm, obsługuje pamięci DDR4 oraz jest wyposażony w większość technologii Intela (między innymi HT umożliwiający pracę na 4 wątkach przy 2 fizycznych rdzeniach czy TB podbijający częstotliwość taktowania CPU oraz wsparcie wirtualizacji VT-x i VT-d).

W testach Cinebench R15 procesor Core i7-6600U w LifeBooku S936 uzyskał w próbie jednowątkowej 143 pkt. a w sprawdzianie wielowątkowym - 318 pkt. Rezultaty te są zauważalnie lepsze od tych uzyskiwanych średnio przez starszy procesor i7-5600U (odpowiednio 130 i 297 pkt.).

Stabilność pracy pod 100-procentowym obciążeniem samego CPU jest akceptowalna, choć temperatura pracy jest dość wysoka. Przy maksymalnym obciążeniu procesora i zintegrowanego z nim układu graficznego na skutek przekroczenia TDP występuje throttling, czyli obniżenie częstotliwości taktowania.

Zintegrowany z procesorem układ graficzny HD Graphics 520 w przypadku LifeBooka S936 jest jedynym rozwiązaniem graficznym. Układ ten dysponuje 24 jednostkami wykonawczymi i wykorzystuje zasoby pamięci operacyjnej komputera.

W 3DMarku Fire Strike punktacja ogólna Fujitsu S936 sięgnęła 814 pkt. a wydajność graficzna została oceniona na 865 pkt. Starszy model Fujitsu S935 uzyskał w tym samym teście ocenę ogólną 530 pkt.

CPU-Z CPU
CPU-Z CPU
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Memory
CPU-Z Memory
CPU-Z SPD
CPU-Z SPD
CPU-Z Bench
CPU-Z Bench
GPU-Z
GPU-Z
HWiNFO
HWiNFO
indeks wydajności
indeks wydajności
NovaBench
NovaBench
PassMark
PassMark
Prime95
Prime95
Super PI
Super PI
SPECviewperf
SVP
wPrime
wPrime
Cinebench R15
CB
3DMark 11 Performance
1525 pkt.
3DMark Ice Storm Standard Score
48195 pkt.
3DMark Cloud Gate Standard Score
6120 pkt.
3DMark Fire Strike Score
814 pkt.
Pomoc
Cinebench R15 CPU Single 64Bit
143 Points
Cinebench R15 CPU Multi 64Bit
318 Points
Cinebench R15 OpenGL 64Bit
38.78 fps
Cinebench R15 Ref. Match 64Bit
97.9 %
Pomoc

Testowany egzemplarz S936 był wyposażony w dysk Samsung SSD 850 EVO o pojemności 250 GB. Dysk ten zapewnia bezgłośną pracę oraz całkiem przyzwoite transfery sekwencyjne. W teście CrystalDiskMark prędkość odczytu sekwencyjnego osiągnęła 515,7 MB/s a prędkość zapisu - 492,4 MB/s. W stosunku do dysku SSHD, w który był wyposażony S935, jest przepaść pod względem szybkości przesyłu danych (wspominany SSHD uzyskiwał transfery poniżej 120 MB/s).

AS SSD
AS SSD
ATTO
ATTO
CrystalDiskMark
CDM
Samsung SSD 850 EVO 250GB
Sequential Read: 516 MB/s
Sequential Write: 492.4 MB/s
512K Read: 418.9 MB/s
512K Write: 383.3 MB/s
4K Read: 45.43 MB/s
4K Write: 121.1 MB/s
4K QD32 Read: 257.1 MB/s
4K QD32 Write: 281.2 MB/s

Testy gier

Zintegrowany układ graficzny, nawet tak nowoczesny jak HD 520, nawet wspierany przez RAM DDR4, nie jest dobrym wyborem dla gracza. Przy nastawach niskich a czasami i średnich, ale przy mocno zredukowanej rozdzielczości starsze gry działały dość płynnie. Jednak w natywnej rozdzielczości ekranu lub na nieco wyższych nastawach grać się nie da.

low med. high ultra
Mafia 2 (2010) 40.9 32.4 28.1 17.2
BioShock Infinite (2013) 50 27.5 23.2 7.6
Total War: Rome II (2013) 47.4 35.1 28.6 4.7

Wpływ na otoczenie

Hałas

Wyposażony w dysk SSD laptop Fujitsu S936 jest dużo cichszy od posiadającego dysk SSHD poprzednika. Podczas pracy z dokumentami testowany model jest bezgłośny. Przy przeglądaniu internetu wentylator załącza się, ale wartość emitowanego w tym czasie szumu nie przekraczała 30 dB. Podczas odtwarzania filmu układ chłodzenia właściwie pozostaje równie cichy, ale po kilku filmach z rzędu może się zdarzyć chwilowy przedmuch, podczas którego wartość natężenia szumu wzrastała do 32,8 dB (jest to wartość niższa od tej, którą generował w tym trybie S935).

Pod obciążeniem S936 okazał się być laptopem bardzo cichym. W przypadku użycia aplikacji generujących grafikę 3D wentylator wyemitował 34,4 dB. Przy 100-procentowym obciążeniu CPU i GPU szczytowa wartość natężenia szumu sięgnęła 34,8 dB i dość szybko spadła na skutek throttlingu.

Hałas

luz
30 / 31.4 / 32.8 dB
HDD
30 dB
obciążenie
34.4 / 34.8 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)   environment noise: 30 dB(A)

Temperatury

Temperatura pracy przy wszelkiego rodzaju zastosowaniach biznesowych jest idealna. Czy to praca z dokumentami czy wykorzystywanie zasobów internetu czy też prezentacja lub wideokonferencja - temperatura obudowy nie przekraczała 28°C.

Przy obciążeniu notebooka aplikacjami generującymi grafikę 3D temperatura procesora i zintegrowanego z nim układu graficznego wzrasta do odnotowanego maksimum zbliżającego się do 100°C.

Jednoczesne obciążenie GPU i CPU skutkuje dławieniem częstotliwości taktowania, w związku z czym temperatury spadają. Podczas maksymalnego stresu na obudowie odnotowałem maksymalnie 42,1°C tuż przy wylocie układu chłodzenia, od spodu. Pulpit był chłodniejszy (z maksimum w wysokości 34,2°C).

temperatury podzespołów w teście bez obciążenia
bez obciążenia
temperatury podzespołów podczas grania
podczas grania
temperatury podzespołów w teście z pełnym obciążeniem
z pełnym obciążeniem
w stresie
 33.4 °C31 °C22.7 °C 
 34.2 °C32.3 °C22.3 °C 
 28.4 °C26.8 °C22.9 °C 
maks. w ogóle: 34.2 °C
średnia: 28.2 °C
22.2 °C31.6 °C39.3 °C
22.3 °C32.9 °C42.1 °C
23.4 °C28.3 °C29.2 °C
maks. w ogóle: 42.1 °C
średnia: 30.1 °C
zasilacz  38.2 °C | temperatura otoczenia 20 °C
(+) The average temperature for the upper side under maximal load is 28.2 °C / 83 F, compared to the average of 29.5 °C / 85 F for the devices in the class Office.
(+) The maximum temperature on the upper side is 34.2 °C / 94 F, compared to the average of 34.2 °C / 94 F, ranging from 21.2 to 62.5 °C for the class Office.
(±) The bottom heats up to a maximum of 42.1 °C / 108 F, compared to the average of 36.7 °C / 98 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 24 °C / 75 F, compared to the device average of 29.5 °C / 85 F.
(+) The palmrests and touchpad are cooler than skin temperature with a maximum of 28.4 °C / 83.1 F and are therefore cool to the touch.
(±) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 27.7 °C / 81.9 F (-0.7 °C / -1.2 F).

Głośniki

Waves Maxx Audio
Waves Maxx Audio

Pomimo wsparcia Waves Maxx Audio układ audio w testowanym laptopie nie zachwyca. Wydobywający się z umieszczonych na przedzie głośników dźwięk jest dość mocno przytłumiony. Maksymalną głośność można co prawda podbić, ale wówczas pojawiają się przekłamania i pogłos. Gama tonów do najszerszych nie należy. Brak głośnika niskotonowego odpowiada za brak basów. Tony wysokie są zaś zbyt wyeksponowane.

Wydajność akumulatora

Testowany laptop Fujitsu S936 był wyposażony w standardowy akumulator o pojemności 51 Wh. Akumulator ten pozwala na blisko 14 godzin pracy przy maksymalnej oszczędności energii (do osiągnięcia tego poziomu zabrakło jedynie 16 minut). W czasie pracy z przeglądarką internetową na zrównoważonym schemacie zasilania, przy rozjaśnionej w 75% matrycy i z użyciem bezprzewodowej karty sieciowej udało się osiągnąć 5 godzin i 13 minut. Czasów tych nie mogę porównać z tymi uzyskanymi przez poprzednika, gdyż testowany S935 był wyposażony pojemniejszy akumulator.

Wydajność akumulatora
luz
13h 44min
sieć przez WLAN
5h 13min
Pobór mocy
luzdarkmidlight 3.7 / 9.7 / 25 W
obciążenie midlight 30.9 / 35.7 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.

Podsumowanie

Fujitsu LifeBook S936
Fujitsu LifeBook S936

Fujitsu LifeBook S936 to stylowy laptop biznesowy. Pochwalić należy jego mobilność. Konstrukcja jest dość lekka a przebiegi na akumulatorze są całkiem przyzwoite. Kolejnymi atutami opisywanego laptopa są ekran klasy premium oraz wysoka kultura pracy w zastosowaniach biznesowych. Spodobały mi się również komfortowy gładzik i zatoka modułowa, w której można umieścić napęd optyczny (jak miało to miejsce w testowanym egzemplarzu), dodatkowy akumulator lub kolejny dysk. W poczet wad omawianego laptopa muszę natomiast zaliczyć dławienie taktowania procesora przy maksymalnym jednoczesnym obciążeniu CPU i GPU oraz nieco zbyt wiotką obudowę matrycy.

Please share our article, every link counts!
bohater testu: Fujitsu LifeBook S936
bohater testu: Fujitsu LifeBook S936

Specyfikacja techniczna

Fujitsu LifeBook S936 PL
Procesor
Intel Core i7-6600U 2 x 2.6 - 3.4 GHz, Skylake
Karta grafiki
Intel HD Graphics 520, rdzeń: 300 MHz, 10.18.15.4279
Pamięć
19.9 GB 
, Kingston DDR4-2400
Matryca
13.30 cali 16:9, 1920 x 1080 pikseli 166 PPI, Sharp SHP141B / LQ133M1JW01, IGZO, refleksująca: nie
Chipset
Intel Skylake-U Premium PCH
Dysk twardy
Samsung SSD 850 EVO 250GB, 250 GB 
Karta dźwiękowa
Intel Skylake-U/Y PCH - High Definition Audio
Złącza
3 USB 3.0, 1 VGA/D-Sub, 1 HDMI, 1 blokada Kensingtona, 1 złącze stacji dokującej, gniazda audio: wejście/wyjście audio w jednym, czytnik kart: SD/MMC (O2Micro OZ776), 1 SmartCard, 1 czytnik linii papilarnych
Łączność
Intel Ethernet Connection I219-LM (10/100/1000MBit/s), Intel Dual Band Wireless-AC 8260 (a/b/g/n = Wi-Fi 4/ac = Wi-Fi 5/), Bluetooth 4.1, modem Sierra Wireless EM7305, LTE
Napęd optyczny
HL-DT-ST DVDRAM GUD0N
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 26 x 316 x 214
Akumulator
51 Wh, 3550 mAh litowo-jonowy
System operacyjny
Microsoft Windows 7 Professional 64 Bit
Camera
kamerka: 720p
Inne
głośniki: stereo, podświetlanie klawiatury: tak, BIOS: 1.11, zasilacz 19 V, 3,42 A, 65 W
Waga
1.295 kg, zasilacz: 288 g

 

Sprzęt dostarczył

laptopy biznesowe - kuzniewski.pl

Autor

Autorem niniejszej recenzji jest Aleksander Lenart.

Podobne laptopy

Podobne laptopy z podobnymi podzespołami

Notebooki z tym samym GPU

Recenzja Dell Vostro 3568
HD Graphics 520, Core i3 6100U, 15.60", 2.19 kg
Recenzja Fujitsu LifeBook A556
HD Graphics 520, Core i5 6200U, 15.60", 2.23 kg
Recenzja HP 250 G5
HD Graphics 520, Core i5 6200U, 15.60", 2.104 kg
Recenzja Toshiba Tecra Z50-C
HD Graphics 520, Core i5 6200U, 15.60", 2.092 kg
Recenzja HP EliteBook 850 G3
HD Graphics 520, Core i5 6200U, 15.60", 1.94 kg
Recenzja Fujitsu LifeBook E746
HD Graphics 520, Core i5 6200U, 14.00", 1.813 kg

Za

+wysoka kultura pracy
+matryca klasy premium
+komfortowy gładzik
+zatoka modułowa
+biznesowa stylistyka
+akceptowalne czasy pracy na akumulatorze
+dysk SSD (na wyposażeniu testowanego egzemplarza)
 

Przeciw

-zbyt wiotka obudowa matrycy
-dławienie taktowania procesora pod obciążeniem
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Fujitsu LifeBook S936
Sylwester Cyba (Update: 2017-12-19)