Notebookcheck Logo

Test Clevo P751ZM (z procesorami i5-4690S oraz i7-4790T)

13/03/2015

Dwa miesiące temu opublikowaliśmy recenzję Clevo P751ZM stworzoną przez redakcję Notebookcheck.com. Jest to jednak laptop na tyle interesujący, że musieliśmy przetestować go samemu. Model z pierwszej recenzji miał procesor i7-4790S. My mieliśmy do dyspozycji dwa procesory, i7-4790T oraz i5-4690S. W obu przypadkach kartą grafiki był GeForce GTX 970M.

Obudowa

Clevo P751ZM

Notebooki Clevo są tworzone z myślą o zastosowaniach wymagających wydajności i niezawodności; odczucia estetyczne użytkowników nie stanowią priorytetu dla projektantów tego producenta. P751ZM pod względem stylistyki nie odbiega od innych notebooków Clevo. Ciemne powierzchnie obudowy są wykonane z tworzyw sztucznych pokrytych w newralgicznych miejscach (pokrywa ekranu, powierzchnia pulpitu roboczego) gumowaniem. Gumowane elementy, pomimo małej odporności na zatłuszczenie, bardzo mi się spodobały – laptop nie jest zimny w dotyku, ani nie kopie prądem, jak niektóre konkurencyjne konstrukcje z aluminium. Obudowa, choć może wydawać się nieco kanciasta i gruba (36 mm wysokości), ma swój urok. Brak zbędnych ozdobników pozwala pokazać się z laptopem zarówno na spotkaniu biznesowym, prezentacji firmowej, jak i na młodzieżowym „LAN party”. Na tle innych notebooków o przekątnej ekranu 15 cali Clevo P751ZM wyróżnia się masą – 3,5 kg to niemało, ale w przypadku notebooka wyposażonego w stacjonarne CPU masa ta ma swoje uzasadnienie.

Spasowanie poszczególnych elementów jest dobre. Niestety, podobnie jak autor recenzji z Notebookcheck.com, muszę zwrócić uwagę na delikatną oprawę matrycy, którą rzeczywiście łatwo wygiąć. Zawiasy, które ograniczają zakres ruchu ekranu do 130 stopni, także nie budzą mojej sympatii. W tym miejscu ponownie zgodzę się z kolegą z centrali Notebookcheck – stawiają one zbyt słaby opór.

Jednostka zasadnicza jest za to stosownie sztywna, a wspomniany już wcześniej przyjemny w dotyku gumowany pulpit zapewnia komfortową pracę, nawet gdy trzeba spędzić z laptopem cały dzień.

Najmocniejszym punktem obudowy właściwie każdego Clevo jest dostęp do podzespołów bazowych oraz duża swoboda w doborze konfiguracji. Wnętrze opisywanego laptopa skrywane jest pod dwiema płytami serwisowymi. Klapka umieszczona bliżej przodu skrywa dwie zatoki na dyski 2,5 cala oraz miejsce na dysk M.2. Zdjęcie drugiej klapy serwisowej umożliwia dostęp do dwóch gniazd pamięci RAM, kolejnego złącza M.2, procesora, karty graficznej oraz układu wentylacyjnego. W tym miejscu należą się Clevo ogromne brawa za niezintegrowanie powyższych podzespołów i doskonałą możliwość ich modyfikacji. Brawa dla producenta także za to, iż pozostał wierny tradycji i umożliwia wymianę akumulatora bez potrzeby rozbierania całego laptopa.

Model P751ZM, jako wysokiej klasy laptop typu DTR, został bogato wyposażony w rozsądnie rozlokowane złącza zewnętrzne. Na prawym boku umieszczono USB 3.0, cztery gniazda audio oraz blokadę Kensingtona. Na lewej flance znalazły się porty: LAN, trzy USB 3.0, czytnik kart oraz e-SATA/USB. Nie wahano się także wykorzystać tylnej ścianki, na którą trafiły: HDMI, gniazdo zasilania oraz rozmieszczone po obu jego stronach dwa pełnowymiarowe DisplayPorty. Do lamusa wysłano ostatecznie D-Sub oraz napęd DVD. Żałować można jedynie, że w notebooku tej klasy zabrakło Thunderbolta.

z przodu brak złączy
z przodu brak złączy
lewy bok: LAN, 3 USB 3.0, czytnik kart pamięci, eSATA/USB 3.0
lewy bok: LAN, 3 USB 3.0, czytnik kart pamięci, eSATA/USB 3.0
prawy bok: USB 3.0, 4 gniazda audio, gniazdo blokady Kensingtona
prawy bok: USB 3.0, 4 gniazda audio, gniazdo blokady Kensingtona
tył: HDMI, DisplayPort, gniazdo zasilania, DisplayPort
tył: HDMI, DisplayPort, gniazdo zasilania, DisplayPort

Osprzęt

1. poziom intensywności podświetlenia klawiatury
1. poziom intensywności podświetlenia
2. poziom intensywności podświetlenia
2. poziom intensywności podświetlenia
3. poziom intensywności podświetlenia klawiatury
3. poziom intensywności podświetlenia
opcje modyfikacji podświetlenia klawiatury
opcje modyfikacji podświetlenia

Model P751ZM został wyposażony w nową wersję klawiatury. Jej konstrukcja w dużej mierze przypomina tę znaną z P150SM-A, jest jednak od niej wygodniejsza. Płytki klawiszy zostały powiększone do 14 x 14 mm i nadano im profil – są jakby lekko wklęsłe. Profilowanie zwiększa przyjemność z pisania i zmniejsza liczbę pomyłek przy bezwzrokowym wprowadzaniu znaków. Klawiaturze przywrócono klasyczny układ klawiszy. Klawisz Fn, przestawiony w P150SM, powrócił na lewą stronę spacji. Podświetlanie klawiatury pozostawiono takie samo – klawiatura dysponuje trzema strefami podświetlania, a dla każdej strefy możliwe jest dowolne ustawienie koloru. Ponadto w P751ZM podświetlana jest także listewka świetlna na przodzie laptopa. Sterować podświetleniem można z poziomu aplikacji dostarczonej przez producenta. Aktywuje ją kombinacja klawiszy Fn + /; wyłączenie podświetlenia uzyskuje się przy pomocy klawiszy Fn + *. Za sterowanie intensywnością podświetlenia (możliwe są trzy stopnie natężenia światła) odpowiedzialne są klawisze Fn + - lub + z sekcji bloku numerycznego. Oczywiście aplikacja sterująca podświetleniem pozwala na różnorakie tryby pracy (między innymi Tempo, Breath, Cycle itd.). Same klawisze działają z krótkim i dość miękkim, cichym skokiem. z wyjątkiem okolic klawiszy „;”, „'” oraz prawego klawisza „Shift” klawiatura jest dobrze podparta. W okolicach wzmiankowanych klawiszy zdecydowany nacisk powodował małe ugięcia. Najistotniejszą cechą nowej klawiatury w Clevo, którą docenią szczególnie gracze, jest brak jakichkolwiek blokad przy jednoczesnym wciskaniu trzech klawiszy.

Gładzik funkcjonuje pod kontrolą sterowników Synaptics Touchpad V7.5. Oprogramowanie to wspiera zarówno nowoczesne funkcje dotyku wielopunktowego, jak i obsługuje klasyczne strefy przewijania w pionie i poziomie przy krawędziach płytki. Płytka dotykowa dysponuje śliską, niedrażniącą palców powierzchnią, a kontrolowany przez gładzik kursor działa z zadowalającą precyzją. Gładzik jest rozwiązaniem zaprojektowanym w tradycyjnym stylu, w związku z czym przed płytką umieszczono dwa przyciski. Działają one z miękkim i dość głębokim, ale jednak cichym skokiem. Pomiędzy przyciski wciśnięto czytnik linii papilarnych.

klawiatura QWERTY
klawiatura QWERTY
płytka dotykowa
płytka dotykowa

Obraz

diagram barw
diagram barw

Testowany egzemplarz Clevo P751ZM został wyposażony w matową matrycę AU Optronics oznaczoną jako AUO12ED / B156HAN01.2. Ekran ten wyświetla obraz w rozdzielczości domyślnej 1920 x 1080 pikseli przy przekątnej 15,6". W testowanym egzemplarzu próby sterowania intensywnością podświetlenia ekranu spełzły na niczym. Matryca świeciła z domyślnymi ustawieniami, a przeciąganie suwaków przyciemniających bądź rozjaśniających obraz zarówno w schematach zasilania, jak i kombinacją klawiszy Fn + F8 / F9 nie przynosiło żadnych widocznych efektów.

289.5
cd/m²
275.7
cd/m²
249.9
cd/m²
253.3
cd/m²
202.5
cd/m²
219.3
cd/m²
254.8
cd/m²
214.4
cd/m²
217.4
cd/m²
podświetlenie ekranu
AU Optronics AUO12ED / B156HAN01.2
maksimum: 289.5 cd/m² (Nits) średnia: 241.9 cd/m²
rozświetlenie: 70 %
kontrast: 1013:1 (czerń: 0.2 cd/m²)71.2% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
96% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
72.6% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)
paleta barw matrycy Clevo P751ZM
P751ZM
przestrzeń kolorów sRGB
sRGB
paleta barw matrycy Clevo P751ZM a przestrzeń kolorów sRGB
P751ZM a sRGB
przestrzeń kolorów Adobe RGB
aRGB
paleta barw matrycy Clevo P751ZM a przestrzeń kolorów Adobe RGB
P751ZM a aRGB

Pomiary dokonane na domyślnych ustawieniach wykazały maksymalną luminancję na poziomie 289,5 cd/m². Głębia czerni miała wartość 0,2 cd/m². W efekcie daje to wspaniały kontrast na poziomie 1447:1. Pokrycie przestrzeni barw nie jest idealne, ale paleta kolorów większa niż sRGB powinna się sprawdzić nawet do bardziej zaawansowanych zastosowań graficznych. Świetnie wypadają także kąty widzenia. Panele IPS mają w tym aspekcie ogromną przewagę nad popularnymi matrycami typu TN.

Osiągi

Laptop Clevo P751ZM został dostarczony na testy w konfiguracji: procesor i7-4790T, RAM 2 x 4 GB Kingston 2133 MHz, SSD Plextor 128 GB oraz HDD HGST 1 TB. Dodatkowo, w celach porównawczych, otrzymałem od sklepu XTREEM.pl procesor i5-4690S.

Oba wspomniane należą do czwartej generacji Core (Haswell). Oba wykonano w procesie technologicznym 22 nm, oba mają maksymalne taktowanie na poziomie 3,9 GHz oraz oba są wyposażone w zintegrowany układ graficzny HD Graphics 4600. Na tym jednak podobieństwa się kończą. Choć procesory te zostały wyposażone w większość najnowszych zdobyczy technologicznych Intela, to jednak i5-4690S jest pozbawiony Hyper-Threadingu, a zatem na czterech rdzeniach tegoż procesora możliwe jest wykonywanie jednocześnie czterech wątków. W przypadku i7-4790T Hyper-Threading jest i zapewnia możliwość jednoczesnej pracy na ośmiu wątkach. Różnice pomiędzy procesorami widać także przy maksymalnym TDP. Core i7-4790T jest „energooszczędny” i ma TDP na poziomie 45 W (niczym procesory w laptopach), a i5-4960S charakteryzuje się TDP właściwym dla procesorów z komputerów stacjonarnych, czyli 65 W. Warto także zwrócić uwagę na pamięć podręczną, Core i5-4960S ma jej 6 MB a i7-4790T ma 8 MB. W tym miejscu wypada także odnotować fakt, iż bazowe taktowanie i5-4960S (3,2 GHz) jest wyższe, niż w przypadku i7-4790T (2,7 GHz).

Testy syntetyczne dla procesorów wypadły dość interesująco. Cinebench R15 ocenił wydajność i5-4960S na 154 pkt. (obliczenia jednowątkowe) i 538 pkt. (sprawdzian wielowątkowy). Na tle procesorów i5 montowanych w normalnych laptopach wyniki te są wręcz oszałamiające. Przeznaczony do laptopów i5-4200H uzyskuje w tych testach średnio odpowiednio 129,5 i 323,5 pkt. Należy jednak pamiętać, że w rzeczywistości i5-4960S ma cztery fizyczne rdzenie, podczas gdy jego mobilny konkurent dysponuje jedynie dwoma rdzeniami i technologią HT. W przypadku i7-4790T nie widać już aż takiej przewagi stacjonarnego procesora nad CPU z laptopów. Jego wyniki w testach Cinebench R15, 152 i 674 pkt., są, owszem, wysokie, ale testowany jakiś czas temu mobilny i7-4800HQ uzyskał 144 i 684 pkt., a jeszcze mocniejszy i7-4980HQ osiągnął 154 i 693 pkt.

Tabela porównania wydajności procesorów

Procesor

i5-4690S i7-4790T

Super Pi

im mniej, tym lepiej

1M

9,456 s 9,733 s

2M

21,969 s 21,938 s

32M

506,713 s 518,031 s

wPrime

im mniej, tym lepiej

1M

9,851 s 7,392 s

1024M

309,99 s 229,893 s

Cinebench R11.5 64

im więcej, tym lepiej

jednowątkowy

1,75 pkt. 1,74 pkt.

wielowątkowy

5,97 pkt. 7,24 pkt.

Cinebench R15

im więcej, tym lepiej

jednowątkowy

154 pkt. 152 pkt.

wielowątkowy

538 pkt. 674 pkt.

x264 HD

im więcej, tym lepiej

Pass 1

175 kl/s 160 kl/s

Pass 2

36 kl/s 40 kl/s

Uwaga: pomimo posiadania zintegrowanych układów grafiki Intela Clevo P751ZM nie wspiera technologii Nvidia Optimus. Nie jest więc możliwe przełączenie pomiędzy dGPU a iGPU.

Wydajność graficzna Clevo P751ZM jest jak najbardziej zadowalająca. W laptopie tym można zamontować nawet najwydajniejszą aktualnie laptopową kartę Nvidii, GeForce GTX980M, a w przyszłości (o ile nie zmieni się standard MXM i o ile obsłuży ją BIOS) możliwe będzie zastosowanie jeszcze wydajniejszej karty. W testowanym modelu na wyposażeniu znalazła się jednak słabsza jednostka graficzna (słabsza, ale i stosownie tańsza), czyli Nvidia GeForce GTX 970M.

GeForce GTX 970M, karta zamontowana w Clevo P751ZM na złączu MXM, dysponuje 1280 rdzeniami CUDA, 6 GB pamięci VRAM GDDR5 (czyli ma dwukrotnie większą pojemność pamięci, niż ta sama karta w laptopach z wlutowanym GPU). Pamięć komunikuje się przy pomocy 192-bitowej magistrali danych. 

Aplikacja 3DMark 11 w teście Performance oceniła zestaw (z procesorem i5-4690S) na 9112 pkt. a wydajność samej karty graficznej na 10137 pkt. W przypadku i7-4790T wynik sumaryczny jest wyższy i wynosi 9540 pkt, ale sama karta uzyskała nieco miej (10054 pkt.). W stosunku do niedawno testowanego konkurencyjnego laptopa wyposażonego w procesor i7-4720HQ i zintegrowaną z płytą główną kartą GTX 970M widoczny jest znaczny przyrost mocy. Wspomniany sprzęt uzyskał w tym teście wyniki znacząco niższe – całościowo został oceniony na 8695 pkt, a sama karta graficzna uzyskała „jedynie” 9680 pkt. Patrząc na powyższe porównanie, pozostaje jedynie pochwalić Clevo za trwanie przy tradycyjnych wymienialnych podzespołach.

Tabela porównania osiągów w 3DMarkach (im więcej, tym lepiej)

Procesor i5-4690S i7-4790T
3Dmark11 Performance 9112 9540
Graphics Score 10137 10054
Physics Score 6849 8304
Combined Score 7218 8227
3Dmark Fire Strike 6425 6548
Graphics Score 7615 7477
Physics Score 7059 9407
Combined Score 2786 2743
3Dmark Sky Diver 17692 19082
Graphics Score 24152 24234
Physics Score 7632 9177
Combined Score 17202 19568
3Dmark Cloud Gate 16949 20912
Graphics Score 52169 52093
Physics Score 5040 6757
3Dmark Ice Storm 147278 143970
Graphics Score 282096 324456
Physics Score 55105 48854

i7-4790T

3DMark 11
3DMark 11
3DMark 13
3DMark 13
CPU-Z CPU
CPU-Z CPU
CPU-Z Caches
CPU-Z Caches
CPU-Z MB
CPU-Z MB
CPU-Z Memory
CPU-Z Memory
CPU-Z SPD
CPU-Z SPD
GPU-Z
GPU-Z
HWiNFO
HWiNFO
NovaBench
NovaBench
PassMark
PassMark
Svp 11
Svp 11
Super Pi
Super Pi
wPrime
wPrime
 

i5-4690S

3DMark 11
3DMark 11
3DMark 13
3DMark 13
CPU-Z CPU
CPU-Z CPU
CPU-Z Caches
CPU-Z Caches
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Memory
CPU-Z Memory
CPU-Z SPD
CPU-Z SPD
Svp 11
Svp 11
Super Pi
Super Pi
wPrime
wPrime
Control Center
Control Center
3DMark 11 Performance
9540 pkt.
3DMark Ice Storm Standard Score
143970 pkt.
3DMark Cloud Gate Standard Score
20912 pkt.
3DMark Fire Strike Score
6548 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Shading 64Bit
6859 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
26097 Points
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
7632 Points
Cinebench R10 Shading 32Bit
6862
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
19774
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
5691
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
78.9 fps
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
7.24 Points
Cinebench R11.5 CPU Single 64Bit
1.74 Points
Cinebench R15 Ref. Match 64Bit
99.6 %
Cinebench R15 OpenGL 64Bit
142.1 fps
Cinebench R15 CPU Multi 64Bit
674 Points
Cinebench R15 CPU Single 64Bit
152 Points
Pomoc

Cinebench (i7-4790T)

Cinebench (i5-4690S)

Dwuipółcalowy dysk twardy HGST HTS721010A9E630 o pojemności 1 TB był omawiany już wielokrotnie i wielokrotnie zbierał pochwały jako pojemny i szybki dysk talerzowy. Testowany egzemplarz potwierdza dotychczasową opinię o tym modelu. Transfery sekwencyjne podczas odczytu przekroczyły 143 MB/s, a przy zapisie – 135 MB/s. Pozwala to postawić ten dysk na podium najszybszych dysków twardych. Gdyby ktoś potrzebował więcej przestrzeni na dane, możliwe jest dołączenie dodatkowego dysku 2,5 cala. Gdyby zaś potrzeba było szybszych transferów, omawiany notebook jest wyposażony w dwa złącza M.2 umożliwiające podłączenie dysków SSD. W testowanym modelu wykorzystano jedno gniazdo M.2 na dysk SSD Plextor PX-G128M6e. CrystalDyskMark ocenił prędkość przesyłu sekwencyjnego dla tego dysku na 710 MB/s podczas odczytu i 333 MB/s w trakcie zapisu.

AS SSD (SSD)
AS SSD (SSD)
ATTO (SSD)
ATTO (SSD)
CDM (SSD)
CDM (SSD)
CDM (HDD)
CDM (HDD)
HDT (HDD)
HDT (HDD)
Plextor PX-G128M6e
przesył danych (minimum): 246.2 MB/s
przesył danych (maksimum): 533 MB/s
przesył danych (średnio): 511 MB/s
czas dostępu:
szybkość interfejsu: 401.6 MB/s
obciążenie procesora: 1.3 %

Testy gier

Clevo P751ZM, jako DTR mający w założeniu zastąpić komputer stacjonarny, może być z czystym sumieniem polecony dla każdego gracza. Wszystkie przetestowane gry niezależnie od konfiguracji procesora działały zupełnie płynnie. Pewną ciekawostkę stanowi natomiast fakt, iż średnia liczba klatek w grach była minimalnie wyższa na procesorze i5-4690S. Prawdopodobnie było to związane z wyższą bazową częstotliwością taktowania i5-4690S (3,2 GHz wobec 2,7 GHz w przypadku i7-4790T).

Porównanie osiągów w grach (w kl/s)

GeForce GTX 970M

i5-4690S i7-4790T

Thief High

90,9 87,4

Thief Ultra

49,7 47,4

Total War: Rome II High

196,5 194,7

Total War: Rome II Ultra

46,1 45,6

Sleeping Dogs High

142,8 135,3

Sleeping Dogs Ultra

40,8 36,9

Anno 2070 High

157 146,4

Anno 2070 Ultra

95,6 85,4

low med. high ultra
Metro 2033 (2010) 133.4 45
Mafia 2 (2010) 176.5 134.7
Anno 2070 (2011) 146.4 85.4
Sleeping Dogs (2012) 135.3 36.9
Dota 2 (2013) 120 120
Total War: Rome II (2013) 194.1 45.6
Thief (2014) 87.4 47.4

Wpływ na otoczenie

Hałas

Wysokowydajne notebooki dość często bywają głośne. W końcu układ chłodzenia ma nie lada wyzwanie, gdy musi schłodzić potężne podzespoły. Clevo P751ZM zostało mistrzowsko zaprojektowane. W czasie pracy bez obciążenia właściwie tylko dysk twardy emituje szmery na poziomie około 31 dB. Dłuższe obciążenie odtwarzaniem filmu wymusza leniwe obroty wentylatora i generuje szum o wartości 32,5 dB.

Obciążenie grami rozpędza wentylatory do umiarkowanych prędkości i umiarkowany jest także szum słyszalny w czasie wirtualnej rozgrywki. Przy procesorze i5 natężenie hałasu nie przekraczało 39 dB. Procesor i7 zmusił układ chłodzenia do intensywniejszej pracy, a szum osiągnął poziom 42 dB.

Podobnie rzecz ma się przy stuprocentowym obciążeniu podzespołów obliczeniowych. Na procesorze i5 maksymalny hałas po godzinie obciążenia zatrzymał się na poziomie 43,5 dB. W przypadku i7 w analogicznym teście maksymalna emisja hałasu osiągnęła 44,5 dB. W porównaniu z innymi równie wydajnymi laptopami wartości te są stosunkowo niskie. Jedynie niektóre modele Asusa (uznawanego za producenta najcichszych wysokowydajnych notebooków) mogą konkurować w tym aspekcie z Clevo P751ZM.

Hałas

luz
31 / 31 / 32.5 dB
HDD
31 dB
obciążenie
42 / 44.5 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)

Ciepło

Temperatury pracy bez obciążenia są nieco wyższe od średnich w klasie laptopów wysokowydajnych, ale trzeba tu wziąć pod uwagę komfort, jaki zapewnia długo „leniuchujący” układ chłodzenia. Temperatury te nie wpływają na komfort użytkowania, bowiem – choć przekraczają 30°C – nie osiągają temperatury ciała ludzkiego .

Podczas pracy z maksymalnym obciążeniem testowany egzemplarz okazał się być zadziwiająco chłodny. Najwyższa odnotowana temperatura CPU to 78°C dla i7-4790T i 82°C dla i5-4690S. Najwyższa temperatura GPU to ledwo 67°C. Odnosząc się do temperatur obudowy, także ciężko pisać o gorącu; 41,5°C to co prawda wartość odczuwalna gołą ręką, ale jest to raczej przyjemne ciepło, a nie temperatura mogąca przyczynić się do dyskomfortu użytkownika.

Temperatury (i7-4790T)

temperatury podzespołów w teście bez obciążenia
bez obciążenia
temperatury podzespołów w czasie grania
w czasie grania
temperatury podzespołów w teście pełnego obciążenia
pełne obciążenie

Temperatury (i5-4690S)

temperatury podzespołów w teście bez obciążenia
bez obciążenia
temperatury podzespołów w czasie grania
w czasie grania
temperatury podzespołów w teście pełnego obciążenia
pełne obciążenie
w stresie
 33.6 °C35.8 °C32.5 °C 
 31.5 °C35.9 °C29.7 °C 
 31.5 °C32.3 °C27.9 °C 
maks. w ogóle: 35.9 °C
średnia: 32.3 °C
41.5 °C39.1 °C40.1 °C
39.6 °C38.9 °C31.4 °C
28.1 °C32.2 °C31.7 °C
maks. w ogóle: 41.5 °C
średnia: 35.8 °C
zasilacz  42.8 °C | temperatura otoczenia 19.7 °C
(±) The average temperature for the upper side under maximal load is 32.3 °C / 90 F, compared to the average of 33.8 °C / 93 F for the devices in the class Gaming.
(+) The maximum temperature on the upper side is 35.9 °C / 97 F, compared to the average of 40.4 °C / 105 F, ranging from 21.2 to 68.8 °C for the class Gaming.
(±) The bottom heats up to a maximum of 41.5 °C / 107 F, compared to the average of 43.2 °C / 110 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 29 °C / 84 F, compared to the device average of 33.8 °C / 93 F.
(+) The palmrests and touchpad are reaching skin temperature as a maximum (32.3 °C / 90.1 F) and are therefore not hot.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.9 °C / 84 F (-3.4 °C / -6.1 F).

Głośniki

Głośniki Onkyo w systemie stereo wraz z wsparciem Sound Blaster X-Fi3 na papierze mogą wzbudzać pozytywne emocje, ale tylko wśród osób nieznających się na komputerach i użytkowników najgorszego sortu piszczałek z laptopów za tysiąc złotych. Na tle głośników montowanych w laptopach konkurencji wypadają nadzwyczaj słabo. W tej klasie sprzętu i przy takiej cenie notebooka pobrzęków i przekłamań w reprodukowanym dźwięku być nie powinno, a są i to już przy fabrycznych ustawieniach głośności na 67%. Melodyjność także pozostawia wiele do życzenia. Brak głośnika niskotonowego przekłada się na brak basów. Jedynym naprawdę pozytywnym aspektem układu dźwiękowego w Clevo P751ZM jest możliwość podłączenia głośników zewnętrznych w systemie 7.1.

Wydajność akumulatora

Czasy pracy na akumulatorze Clevo P751ZM nie są najokazalsze. Dwie i pół godziny to maksymalny przebieg, jaki udało się uzyskać po wyłączeniu Wi-Fi na schemacie zasilania ustawionym na oszczędzanie energii. Największy wpływ na tak krótki czas pracy miał zapewne brak wsparcia dla technologii Nvidia Optimus. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, iż w testowanym egzemplarzu nie dało się sterować natężeniem podświetlenia ekranu. Dodatkowe obciążenie akumulatora aktywacją Wi-Fi i przeglądaniem stron internetowych skróciło czas pracy laptopa o 15 minut.

Wydajność akumulatora
luz
2h 30min
sieć przez WLAN
2h 15min
Pobór mocy
luzdarkmidlight 32.8 / 36.4 / 51.3 W
obciążenie midlight 105.9 / 193.7 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.

Podsumowanie

Clevo P751ZM
Clevo P751ZM

Clevo P751ZM, laptop w roli zastępcy dla dużego i niewygodnego komputera stacjonarnego, jest właściwie maszyną doskonałą. Owszem mogę wyszczególnić kilka minusów, na które natknąłem się w czasie testów. Są to: kiepskie jak na tę klasę sprzętu głośniki, krótkie przebiegi na akumulatorze, brak możliwości sterowania intensywnością podświetlenia ekranu oraz delikatna obudowa ekranu i niebudzące zaufania zawiasy. Czy jednak są to sprawy istotne dla notebooka wykorzystywanego głównie stacjonarnie? Moim zdaniem nie. Istotne są natomiast plusy, plusy, które tworzą właściwie idealną maszynę dla każdego mobilnego użytkownika wymagającego niesamowitej wydajności. Szacunek budzi już sama możliwość dowolnej konfiguracji, jaką gwarantuje P751ZM. Możliwy do zamontowania jest właściwie dowolny procesor Intela 4. generacji do komputerów stacjonarnych. Przyszła możność wymiany GPU jest także mocno kusząca. Zachęcające są również szerokie możliwości rozbudowy laptopa w zakresie SSD i HDD. Łatwy dostęp do wszystkich wymienionych podzespołów oraz układu chłodzenia także jest ogromnym plusem. Bardzo spodobała mi się kultura pracy Clevo P751ZM i to zarówno w kategorii temperatur, jak i hałasu. Matowa matryca IPS o dość dobrych parametrach powinna spodobać się nawet grafikom-amatorom. Podświetlana, wygodna klawiatura bez ograniczeń buforu przypadnie do gustu graczom. Możliwość podłączenia zestawu audio 7.1 powinna zachęcić melomanów. Każdy użytkownik korzystający z zewnętrznych urządzeń doceni rozsądnie rozmieszczone i liczne porty peryferyjne. Kontrowersyjna pozostaje kwestia pisków wydobywających się z notebooka (na procesorze i7 były one słyszalne, natomiast na procesorze i5 nie udało się wychwycić żadnych pisków). Podsumowując wszystkie za i przeciw z przyjemnością przyznaję wyróżnienie redakcji dla Clevo P751ZM w kategoriach: najlepszy DTR, doskonały sprzęt dla profesjonalisty, idealny notebook dla gracza.

Dziękujemy za udostępnienie sprzętu na testy firmie Evato.

Please share our article, every link counts!
bohater testu: Clevo P751ZM
bohater testu: Clevo P751ZM
laptop dla gracza - Clevo P751ZM

Specyfikacja techniczna

Clevo P751ZM
Procesor
Intel Core i7-4790T 4 x 2.7 - 3.9 GHz, Haswell
Karta grafiki
NVIDIA GeForce GTX 970M - 6 GB VRAM, rdzeń: 540 MHz, pamięć: 1253 MHz, GDDR5, ForceWare 347.25
Pamięć
8 GB 
, Kingston DDR3L 2133 MHz, 2x 4 GB, cztery gniazda, maks. 32 GB
Matryca
15.60 cali 16:9, 1920 x 1080 pikseli, AU Optronics AUO12ED / B156HAN01.2, IPS, refleksująca: nie
Chipset
Intel Z97
Dysk twardy
Plextor PX-G128M6e, 128 GB 
, + HGST HTS721010A9E630 (1 TB, 7200 obr/min), miejsce na 2x 2,5
Karta dźwiękowa
Realtek ALC892 @ Intel Wildcat Point PCH - High Definition Audio Controller
Złącza
4 USB 3.0, 1 VGA/D-Sub, 1 HDMI, 2 DisplayPort, 1 blokada Kensingtona, 1 eSATA, gniazda audio: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, S/PDIF, czytnik kart: SD/MMC
Łączność
Realtek RTL8168/8111 Gigabit-LAN (10/100/1000MBit/s), Intel Dual Band Wireless-AC 7265 (a/b/g/h/n = Wi-Fi 4/ac = Wi-Fi 5/), Bluetooth 4.0
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 36 x 386 x 262
Akumulator
82 Wh litowo-jonowy, 8 ogniw
System operacyjny
Microsoft Windows 8.1 64 Bit
Camera
kamerka: 1080p
Inne
głośniki: stereo, 2x 2 W, karta dźwiękowa Creative Sound Blaster X-FI MB3, podświetlanie klawiatury: tak, zasilacz 19,5 V, 11,8 A, 230 W
Waga
3.5 kg, zasilacz: 1.08 kg
Cena
8470 PLN

 

Sprzęt dostarczył

laptop do gier - XTREEM.PL

Autor

Autorem niniejszej recenzji jest Aleksander Lenart.

Podobne laptopy

Notebooki innego producenta i/lub z innym CPU

Recenzja Alienware 15
GeForce GTX 970M, Core i7 4710HQ
Recenzja Clevo P751ZM
GeForce GTX 970M, Core i7 (Desktop) 4790S

Laptopy z tym samym GPU i/lub rozmiarem ekranu

Recenzja Asus GL502VT
GeForce GTX 970M, Core i7 6700HQ, 2.491 kg
Recenzja MSI GS60 6QE Ghost Pro
GeForce GTX 970M, Core i7 6700HQ, 2 kg
Recenzja Hyperbook G6 Cobra Edition
GeForce GTX 970M, Core i7 4720HQ, 2.9 kg

Notebooki z tym samym GPU

Recenzja Acer Predator 17 G9-791
GeForce GTX 970M, Core i7 6700HQ, 17.30", 4.15 kg
Recenzja Clevo P640RE
GeForce GTX 970M, Core i7 6700HQ, 14.00", 2.19 kg

Za

+rewelacyjna wydajność
+świetny stosunek wydajności do ceny
+łatwy dostęp do podzespołów bazowych
+szerokie możliwości rozbudowy HDD i SSD
+wymienialne CPU i GPU
+desktopowy procesor
+wymienialny akumulator
+możność podłączenia audio 7.1
+duża liczba rozsądnie rozmieszczonych portów
+podświetlana, wygodna klawiatura
+matowa matryca IPS
+względnie niskie temperatury pracy
+trzymana w ryzach głośność chłodzenia
 

Przeciw

-delikatna obudowa ekranu i słabe zawiasy
-brak Optimusa
-kiepskie jak na tę klasę głośniki
-krótkie przebiegi na akumulatorze
-zablokowane sterowanie jasnością obrazu
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Clevo P751ZM (i5-4690S/i7-4790T)
Sylwester Cyba (Update: 2017-12-20)