Notebookcheck Logo

Test Asus K72JR

Asus pozycjonuje ostatnio swoje notebooki nieco wyżej od konkurencji, wskutek czego ceny sprzętów tej marki w sklepach są wyższe od porównywalnych modeli Acera, Samsunga czy nawet Della. Przetestowaliśmy Asusa K72JR, by sprawdzić czy ma on czego szukać w kategorii "siedemnastek" ze słabszą ale jednak wydzieloną kartą grafiki.

Asus K72JR-TY045V

Obudowa

Asus K72JR to największy przedstawiciel serii K, przeznaczonej według producenta do zastosowań domowych. Pomimo sporych gabarytów, wymuszonych przez zastosowanie 17-calowej matrycy, wygląda dość lekko i smukło. Efekt ten uzyskano dzięki licznym zaokrągleniom obudowy, które pasują do multimedialnego notebooka.

Kolejnym elementem świadczącym, iż Asus K72 nie jest ukierunkowany na pracę, jest jego błyszcząca czarna pokrywa ekranu ze srebrnym logo producenta na środku. Dla ścisłości nie jest ona jednolicie czarna - pokrywa ją wzorek drobnych rombów. Poza urozmaiceniem wyglądu nie ma on innych funkcji, ponieważ ślady po palcach i inne zabrudzenia są równie widoczne jak na jednobarwnej powierzchni. Klapa ugina się pod naciskiem, ale na tyle mało, iż nie powoduje to zniekształceń wyświetlanego obrazu. Matryca jest więc dobrze osłonięta.

Gorzej jest od drugiej strony, gdyż błyszcząca, czarna ramka jest zbyt miękka i ściśnięcie jej wywołuje niepożądane zmiany w obrazie. Do tego po tej czynności pozostały na niej bardzo widoczne nieestetyczne ślady palców.

Z tego samego materiału wykonano szerokie zawiasy. Są one wpuszczone w pulpit roboczy, przez co otwarta pokrywa zasłania tył. Ogranicza to maksymalny kąt otwarcia do około 130 stopni. Pracują one cicho, ale ich opór jest trochę za słaby względem sporej pokrywy. Z tego powodu matryca pozostaje stabilnie na swoim miejscu jedynie przy delikatnych wstrząsach. Mocniejsze wibracje powodują jej ewidentne drganie a nawet zmianę położenia. Pomimo tej wady zawiasy nie najgorzej wypełniają swoją drugą funkcję, czyli utrzymywanie pokrywy w pozycji zamkniętej. Po odwróceniu do góry nogami opada ona na kilka milimetrów, ale to norma przy rozwiązaniach tego typu.

Pulpit roboczy, w przeciwieństwie do klapy, wykonano prawie w całości z matowego tworzywa. Jedynie wąski pasek w okolicach zawiasów jest zrobiony z czarnego, błyszczącego i chropowatego plastiku. Wada to niewielka gdyż rzadko kiedy dotykamy notebook w tym miejscu. Cały pozostały obszar to plastik bez połysku, w kolorze czekolady. Do tego miejsce pod nadgarstki posiada wypukły wzorek w romby, dzięki któremu odciski palców są jeszcze mniej widoczne, a sam plastik jest przyjemniejszy w dotyku.

W przeciwieństwie do czekolady, zastosowane w tym kolorze tworzywo jest sztywne i twarde. Dzięki temu bez problemów można podnieść K72JR, łapiąc tylko za jeden bok czy róg, i nie wydaje on przy tym niepokojącego skrzypienia. Dobrze wytrzymuje także próbę nacisku; w minimalnym stopniu zjawisko uginania wystąpiło jedynie po lewej stronie gładzika.

Ten obszar okazał się także najsłabszym punktem podczas ściskania, gdyż plastik od spodu odczuwalnie poddawał się tutaj pod palcami. Taki efekt występuje w wielu modelach i raczej nie jest istotną wadą, aczkolwiek należy go odnotować. Na pozostałym obszarze czarne, matowe tworzywo spodu okazywało się wystarczająco solidne.

Pozostało więc jeszcze wspomnieć o tym, co znajduje się na ściankach notebooka, czyli o złączach. Z powodu zastosowanej konstrukcji zawiasów Asus K72JR nie ma portów z tyłu. Z przodu także ich nie znajdziemy. Wszystkie więc umieszczono po bokach.

Na lewym boku od strony użytkownika zamontowano napęd optyczny, na końcu - wyloty układu chłodzenia, a pomiędzy nimi znalazły się czytnik kart pamięci i dwa porty USB. Takie rozmieszczenie portów jest komfortowe i przyjazne dla użytkownika, gdyż nie zahacza on dłonią o wystające wtyczki i kable.  

Podobna sytuacja występuje na prawej ściance bocznej. Po tej stronie przy przedniej krawędzi nie ma jakichkolwiek złączy; dopiero około 10 cm od niej umieszczono wszystkie pozostałe interfejsy. Jest wśród nich HDMI, zabrakło natomiast ExpressCard i eSATA; nie są to jednak porty wykorzystywane przez większość użytkowników.  Dużo bardziej dotkliwy może być dla nich brak wbudowanego modułu Bluetooth.

z przodu brak złączy
z przodu brak złączy
lewy bok: wylot wentylacji, czytnik kart, 2x USB, napęd optyczny
lewy bok: wylot wentylacji, czytnik kart, 2x USB, napęd optyczny
prawy bok: złącza audio, 2x USB, HDMI, VGA, LAN, gniazdo zasilania, blokada Kensingtona
prawy bok: złącza audio, 2x USB, HDMI, VGA, LAN, gniazdo zasilania, blokada Kensingtona
z tyłu brak złączy
z tyłu brak złączy

Osprzęt

Asus K72 posiada klawiaturę typu wyspowego z blokiem numerycznym, taką samą jak w mniejszym modelu K52. Nie dziwię się, że producent zdecydował się na ten krok - taniej jest produkować czy zamawiać jeden model urządzenia, a nie dwa. Strzałki wciśnięte między cześć zasadniczą a numeryczną i zmniejszenie tej drugiej kłują jednak w oczy wobec dużej ilości wolnego miejsca po bokach klawiatury. Na szczęście w układzie klawiatury nie wprowadzono innych zmian i wszystko jest na swoim miejscu a także odpowiedniej wielkości.

Mankamentem klawiatury jest mała jej sztywność i ewidentne uginanie się. Zjawisko to występuje w prawie każdym jej miejscu; wolne od niego są jedynie klawisze przy krawędziach i cały blok numeryczny. Wada ta nie przeszkadza przy pisaniu, ale gdy podczas tej czynności patrzymy na klawiaturę, wywołuje to u użytkownika dyskomfort psychiczny. Pogłębi się on, gdy zerkniemy na klawiaturę po pisaniu, gdyż na plastiku zasłaniającym przerwy między klawiszami pozostają nieestetyczne zabrudzenia. Na lśniącej, czarnej powierzchni po kontakcie z palcami nie można spodziewać się czegoś innego.

Jeśli chodzi o klawisze, są one płaskie, bez jakiegokolwiek wyprofilowania, co jest typowe w klawiaturach wyspowych. Są ciche, mają dość twardy i płytki skok.

Jeśli chodzi o gładzik, ma ona taką samą fakturę jak otaczający go pulpit pod nadgarstki. Znajduje się on jednak w delikatnym wgłębieniu, więc nie ma problemu z bezwiednym opuszczaniem jego aktywnej strefy. Ponieważ powierzchnia jest lekko chropowata, nie jest bardzo komfortowa. Jednakże i tak jest dużo lepiej niż w modelu K70, poprzedniku omawianego K72, gdzie gładzik był tragiczny.

Na płytce dotykowej nie ma strefy przewijania, ponieważ obsługuje ona wielodotyk i ekran można przewijać, przesuwając dwa palce po całej powierzchni tabliczki.

Przyciski towarzyszące gładzikowi to pojedyncza srebrna i błyszcząca belka, która szybko ulega zabrudzeniu. Podczas korzystania wydaje niezbyt głośny dźwięk, a przy tym ma płytki i twardy skok. Korzystanie z niej nie jest więc wygodne i lepiej stukać w płytkę dotykową.

klawiatura
klawiatura
touchpad
touchpad

Obraz

diagram barw
diagram barw

Testowany Asus K72JR jest wyposażony w matrycę produkcji LG Display. Posiada ona proporcje 16:9, rozdzielczość 1600x900 pikseli - to standard przy przekątnej równej 17,3 cala. Panoramiczne proporcje jak najbardziej pasują do multimedialnego notebooka, rozdzielczość zapewnia akceptowalnej wielkości obszar roboczy, a jednocześnie rzeczywista wielkość wyświetlanych elementów jest zadowalająca.  

Ekran ma błyszczącą powłokę, co w domowym i niezbyt mobilnym laptopie nie powinno być przesadnie uciążliwe.

220.8
cd/m²
225.5
cd/m²
221.4
cd/m²
206.3
cd/m²
217.1
cd/m²
227.6
cd/m²
178.2
cd/m²
190.2
cd/m²
180.2
cd/m²
podświetlenie ekranu
maksimum: 227.6 cd/m² (Nits) średnia: 207.5 cd/m²
rozświetlenie: 78 %
kontrast: 197:1 (czerń: 1.1 cd/m²)

Podświetlenie diodami LED nie jest równomierne, ponieważ dolna część ekranu jest ciemniejsza. Czerń jest trochę zbyt jasna, jednak dzięki dość wysokiej maksymalnej jasności kontrast i tak jest przyzwoity. Kolory są w porządku, choć trochę zimne; ogólnie jednak żaden z nich nie wybija się w jakiś pozytywny czy negatywny sposób.

Katy widzenia są w raczej szerokie, szczególnie w płaszczyźnie poziomej. Oglądanie zdjęć czy filmów w większym gronie nie będzie problemem.

Asus K72JR-TY045V
Asus K72JR-TY045V
Asus K72JR-TY045V
Asus K72JR-TY045V
Asus K72JR-TY045V
Asus K72JR-TY045V
Asus K72JR-TY045V
Asus K72JR-TY045V
Asus K72JR-TY045V
Asus K72JR-TY045V

Osiągi

Asus K72 - tak jak i jego mniejszy brat, K52 - jest oparty o najnowszą mobilną platformę Intela. W testowanym egzemplarzu zamontowano dokładnie procesor Core i3-350M. Jest to mocniejsza odsłona dobrze znanego i3-330M, od którego różni się jedynie wyższym o 130 MHz taktowaniem. W i3-350M wynosi ono 2260 MHz, czyli dokładnie tyle, co w przypadku nominalne najwolniejszego z modeli Core i5, tj i5-430M. Ten ostatni, w przeciwieństwie do i3-350M, posiada technologię Turbo Boost, która automatycznie podnosi maksymalne taktowanie, gdy nie wszystkie wątki są wykorzystane. Ogólnie jednak wszystkie te procesory mają dość zbliżoną wydajność, która stoi na przyzwoitym poziomie.

Karta graficzna to ATI Mobility Radeon HD 5470 z 1 GB pamięci DDR3. Jest to jedna z najmniej wydajnych z obecnie montowanych kart niezależnych i to, iż posiada ona wsparcie dla najnowszych bibliotek DirectX 11 niewiele zmienia. W większości nowych tytułów rozgrywka będzie płynna jedynie w bardzo niskiej rozdzielczości i w najniższej jakości detali. Nie można jej jednak całkowicie skreślać, gdyż trochę starsze gry lub te typowo sieciowe będą działać w przyzwoitych ustawieniach.

Można trochę ponarzekać, że nie ma możliwości przełączenia na zintegrowany w procesorze układ Intel GMA HD. Jednak w notebooku z 17-calowym ekranem i słabym akumulatorem niewielkie oszczędności energii względem ATI HD 5470 w spoczynku nie są bardzo pożądane.

Użytkownika może zaskoczyć fakt, iż ten konkretny K72JR posiada nie jeden a dwa dyski twarde Hitachi 320 GB. Przy łącznej ich pojemności 640GB byłaby to zaleta jedynie w przypadku, gdyby możliwa byłaby ich wydajniejsza praca w macierzy RAID; takiej opcji jednak nie ma. Dwa mniejsze zamiast jednego bardziej pojemnego dysku oznaczają same wady, a mianowicie większą masę, większy pobór prądu, większą emisję hałasu i ciepła.

Możliwość montażu dwóch dysków może być zaletą dla osób chcących w przyszłości wymienić je na bardziej pojemne. W końcu dwa zawsze mogą być bardziej pojemne niż jeden. Interesująca może być także wymiana jednego z nich na dużo szybszy dysk SSD i pozostawienie drugiego HDD na pojemny magazyn danych. To jednak opcja tylko dla osób chcących coś zmienić w zakupionej konfiguracji, a większość użytkowników nigdy tego nie robi.

3DMark 2001SE Standard
13866 pkt.
3DMark 03 Standard
9146 pkt.
3DMark 05 Standard
6268 pkt.
3DMark 06 1280x768 Score
3868 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
2491
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
5878
Cinebench R10 Shading 32Bit
3904
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
3089 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
7049 Points
Cinebench R10 Shading 64Bit
3976 Points
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
9.77 fps
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
1.87 Points
Pomoc
2x 320 GB - 5400 rpm
przesył danych (minimum): 26.6 MB/s
przesył danych (maksimum): 72.9 MB/s
przesył danych (średnio): 55.4 MB/s
czas dostępu: 18.4 ms
szybkość interfejsu: 105.5 MB/s
obciążenie procesora: 1 %

Cinebench 11.5

Wydajność w grach

we wszystkich AA i AF 0

Colin McRae: DiRT 2
demo benchmark

min./średnio
1024x600 low 24,7/36,7 kl/s
800x480 off 63,8/78,9 kl/s

Call of Duty 4: Modern Warfare
ustawienia dema

min./średnio/maks.
1600x900 17/24,1/30 kl/s

Call of Juarez: Więzy Krwi
demo

min./średnio/maks.
1600x900 wysokie 13/17,5/24 kl/s
1280x720 średnie 20/26,4/31 kl/s

Need for Speed: Shift
demo

min./średnio/maks.
1600x900 high 10/15,1/20 kl/s
1280x720 medium 14/17,7/21 kl/s

FIFA 10
ustawienia dema

min./średnio/maks.
1280x720 59/60,1/61 kl/s

PES 10

min./średnio/maks.
1600x900 high 56/59,5/61 kl/s

Risen
demo

min./średnio/maks.
1600x900 high 6/9,4/13 kl/s
1280x720 medium 12/15,1/20 kl/s
1024x768 low 19/26/36 kl/s

Need for Speed: World 

min./średnio/maks.
1600x900 high 9/13,4/17 kl/s
1280x720 medium  36/41,4/46 kl/s
1024x600 low  55/60/64 kl/s

Wpływ na otoczenie

Hałas

Asus K72JR jest dość cichym notebookiem. Szczególnie pod obciążeniem, a to dlatego iż osiąga wtedy maksymalnie niecałe 40 dB. Do tego w tych warunkach jego wentylator często działa na wolniejszym biegu, wytwarzając wtedy szum o głośności 37,2 dB.

W spoczynku K72JR nie wyróżnia się od innych konstrukcji, a wydawany przez niego szum oscyluje w przedziale 33,4-34,9 dB. Najniższą wartość zanotowałem podczas pasywnej pracy układu chłodzenia. Może się ona wydawać trochę wysoka, ale należy pamiętać, że pracowały wtedy dwa dyski a nie jeden, jak ma to miejsce w większości laptopów.

Negatywnie pod względem głośności wypada napęd optyczny. Nie dość, że podczas rozpędzania płyty wytwarza dźwięk o natężeniu ponad 46 dB, to nawet w trakcie jej odtwarzania był głośniejszy niż wentylator w trakcie wytężonej pracy.

Z wnętrza Asusa słychać także niestety cichutkie piszczenie cewek. Mnie osobiście w żadnym stopniu to nie przeszkadzało, ale osoby bardziej wyczulone w tej materii może ono denerwować.

Hałas

luz
33.4 / 34.1 / 34.9 dB
HDD
33.4 dB
DVD
40.7 / 46.7 dB
obciążenie
37.2 / 41.6 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)
bez obciążenia
bez obciążenia
z obciążeniem
z obciążeniem

Ciepło

Cicha i spokojna praca wentylatora Asusa K72JR ma niestety negatywne konsekwencje w postaci dość wysokich temperatur obudowy, chociaż trzeba przyznać, że pomiary były wykonywane w dość wysokiej temperaturze otoczenia (wynoszącej około 26 stopni Celsjusza).

Pod obciążeniem bliżej użytkownika jest znośnie zarówno na wierzchu jak i od spodu. W tylnej części jest jednak za gorąco (prawie wszędzie powyżej 40°C), a spód po lewej stronie w okolicach szczelin wentylacyjnych bardzo wysoką temperaturę 54,6°C.

W spoczynku, gdy miejsce to również jest bardzo ciepłe, ma prawie 45°C. Nawet wtedy więc trzymanie notebooka na kolanach nie jest możliwe na dłuższą metę, gdyż szybko odczujemy termiczny dyskomfort w okolicy lewego uda. Pocieszające jest to, że gdy postawimy laptop na jakimś blacie, nie będzie nam to dokuczać, gdyż z wierzchu temperatura tworzywa nigdzie nie przekracza 36°C.

Wewnątrz obudowy oczywiście także nie jest chłodno, a drugi dysk - czyli dodatkowa grzałka - także robi swoje. Pracujący w pocie czoła procesor osiąga prawie 90°C, a niezbyt wydajna grafika jest o 10 stopni chłodniejsza. Do tego temperatura jednego z dysków wyniosła 42°C, czyli raczej sporo.

w stresie
 42.7 °C44.7 °C40.7 °C 
 39.2 °C41.1 °C38.6 °C 
 33.9 °C36 °C36.6 °C 
maks. w ogóle: 44.7 °C
średnia: 39.3 °C
35.4 °C40.1 °C54.6 °C
36.5 °C37.6 °C39.5 °C
32.9 °C32.1 °C31.1 °C
maks. w ogóle: 54.6 °C
średnia: 37.8 °C
zasilacz  61.3 °C | temperatura otoczenia 25.9 °C
(-) The average temperature for the upper side under maximal load is 39.3 °C / 103 F, compared to the average of 31.2 °C / 88 F for the devices in the class Multimedia.
(±) The maximum temperature on the upper side is 44.7 °C / 112 F, compared to the average of 36.9 °C / 98 F, ranging from 21.1 to 71 °C for the class Multimedia.
(-) The bottom heats up to a maximum of 54.6 °C / 130 F, compared to the average of 39.1 °C / 102 F
(±) In idle usage, the average temperature for the upper side is 33.7 °C / 93 F, compared to the device average of 31.2 °C / 88 F.
(±) The palmrests and touchpad can get very hot to the touch with a maximum of 36.6 °C / 97.9 F.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.8 °C / 83.8 F (-7.8 °C / -14.1 F).

Głośniki

Tak jak w poprzedniku (K70), nowszy model K72 posiada głośniki sygnowane przez Altec Lansing, umieszczone na spodzie z przodu obudowy. Występują więc tutaj te same problemy, czyli zniekształcenie i wytłumienie dźwięku spowodowane odbijaniem się od podłoża, zanim dotrze do słuchaczy. O ile jest to jednolity blat, efekt ten nie jest zbyt odczuwalny i dźwięk jest czysty i zadowalająco głośny. Gorzej, gdy trzymamy laptop na kolanach i do tego piszemy na klawiaturze. Wtedy docierający dźwięk nie dość ze dobiega po nierównomiernym odbiciu się od ud, to dodatkowo jest tłumiony przez przedramiona, co bardzo go zniekształca i obniża jego jakość.

Wydajność akumulatora

Asus K72JR jest wyposażony w akumulator 6-komorowy o pojemności 48 Wh. Jest to swoisty standard w notebookach domowych i raczej nie należy się spodziewać osiągania z jego pomocą długich przebiegów. Korzystanie z sieci bezprzewodowej możliwe jest przez ponad 2 h przy delikatnie ściemnionej matrycy i zrównoważonym planie wydajnościowym. Czas ten można wydłużyć o około 30 minut, jeśli obniżymy jasność do najmniejszego ale nadal akceptowalnego poziomu i przełączymy na najbardziej oszczędny energetycznie tryb działania. Z obejrzeniem filmu może być różnie - wiele obejrzymy w całości, ale te dłuższe będą wymagały skorzystania z zasilacza.

Wydajność akumulatora
luz
4h 11min
sieć przez WLAN
2h 07min
DVD
1h 39min
obciążenie
1h 08min
Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0 / 0 W
luzdarkmidlight 15 / 20 / 28 W
obciążenie midlight 52 / 65 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.

Podsumowanie

Asus K72JR to domowy laptop, w którym na szczęście zauważono, iż nie wszystko w tego typu sprzęcie musi być błyszczące. Dzięki temu najczęściej dotykany element, czyli pulpit roboczy, jest matowy, długo zachowuje estetyczny wygląd i jest solidny. Nie zabrakło jednak wykończenia na wysoki połysk. Taka pokrywa ekranu czy ramka wokół niego nie powinny bardzo przeszkadzać, ale lśniący plastik pomiędzy klawiszami trudno utrzymać w czystości.

Klawiatura ma jeszcze ten mankament, iż bardzo ugina się w czasie pisania i gdyby nie to, oceniłbym ją jako udaną. Tabliczka dotykowa jest przeciętna, ale i tak sporo lepsza niż w poprzednich modelach z serii K.

Jeśli chodzi o podzespoły K72JR, to posiada on wydajny i nowoczesny procesor oraz niestety tylko nowoczesną kartę graficzną, która do najnowszych gier się nie nadaje. Zaskoczeniem może być także posiadanie przez niego dwóch dysków twardych, co jest raczej wadą niż zaletą. Pod względem długości pracy na baterii czy zamontowanej matrycy Asus nie odstaje od konkurencji, czyli jest nieźle, ale nie ma się czym zachwycać.

Na koniec zostawiłem ocenę kultury pracy. Jeśli chodzi o emitowany hałas, to jest bardzo dobrze, czyli raczej cicho. Niestety odbiło się to negatywnie na temperaturach osiąganych w trakcie działania, które są ponadprzeciętnie wysokie i ciężko trzymać notebook na kolanach. Z drugiej strony takie użytkowanie sporego komputera i tak jest niewygodne.

Asus K72JR-TY045V
Asus K72JR

Dziękujemy za wypożyczenie egzemplarza do testu firmie X-KOM.

Please share our article, every link counts!
Asus K72JR-TY045V
bohater testu: Asus K72JR

Specyfikacja techniczna

Asus K72JR-TY045V
Procesor
Intel Core i3-350M 2 x 2.3 GHz, Arrandale
Karta grafiki
ATI Mobility Radeon HD 5470 - 1024 MB VRAM, rdzeń: 750 MHz, pamięć: 700 MHz, GDDR3, Catalyst 9.11
Pamięć
4 GB 
, Hynix DDR3-1333, 2x 2 GB
Matryca
17.30 cali, 1600 x 900 pikseli, LG Display LGD01DD / LP173WD1-TLC1, podświetlanie diodami LED, refleksująca: tak
Chipset
Intel HM55
Dysk twardy
2x 320 GB - 5400 rpm, 320 GB 
, 5400 obr/min, 2x Hitachi HTS545032B9A300
Karta dźwiękowa
IDT 92HD81B1X @ Intel Ibex Peak PCH - High Definition Audio Controller
Złącza
4 USB 2.0, 1 VGA/D-Sub, 1 HDMI, 1 blokada Kensingtona, gniazda audio: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, czytnik kart: SD/MMC, MS/MS Pro
Łączność
Atheros AR8131 PCI-E Gigabit Ethernet Controller (10MBit/s), Atheros AR9285 Wireless Network Adapter (b/g/n = Wi-Fi 4/)
Napęd optyczny
Matshita DVD-RAM UJ890AS
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 37.4 x 420 x 281
Akumulator
48 Wh litowo-jonowy, 6 ogniw, 10,8 V, 4400 mAh
System operacyjny
Microsoft Windows 7 Home Premium 64 Bit
Camera
kamerka: 0.3 MPx
Inne
BIOS: 203 / 1.0, zasilacz 19 V, 4,74 A, 90 W
Waga
3.3 kg
Cena
2899 PLN

 

Sprzęt dostarczył

sklep komputerowy X-Kom
Asus K72JR-TY045V
Asus K72JR-TY045V
Asus K72JR-TY045V
Asus K72JR-TY045V
Asus K72JR-TY045V
Asus K72JR-TY045V
Asus K72JR-TY045V
Asus K72JR-TY045V
Asus K72JR-TY045V
Asus K72JR-TY045V
Asus K72JR-TY045V
Asus K72JR-TY045V
Asus K72JR-TY045V
Asus K72JR-TY045V
Asus K72JR-TY045V
Asus K72JR-TY045V
Asus K72JR-TY045V
Asus K72JR-TY045V
Asus K72JR-TY045V
Asus K72JR-TY045V

Autor

Niniejszą recenzję przygotował Michał Kupis.

Podobne laptopy

Notebooki innego producenta i/lub z innym CPU

Recenzja Sony Vaio EC1M1E/WI
Mobility Radeon HD 5470, Core i3 330M

Notebooki z tym samym GPU

Recenzja Dell Inspiron 15R
Mobility Radeon HD 5470, Core i5 430M, 15.60", 2.64 kg
Recenzja Samsung R525
Mobility Radeon HD 5470, Athlon II M320, 15.60", 2.427 kg

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Recenzja Asus Vivobook Pro 16X: Notebook dla twórców z wyjątkowym procesorem
NVIDIA GeForce RTX 4060 Laptop GPU, Raptor Lake-HX i9-13980HX, 16.00", 2.09 kg
Recenzja Asus ProArt Studiobook 16 OLED: Multimedialny laptop z ekstremalną wydajnością procesora
NVIDIA GeForce RTX 4070 Laptop GPU, Raptor Lake-HX i9-13980HX, 16.00", 2.434 kg

Za

+solidny pulpit pod nadgarstki z matowego i niebrudzącego się tworzywa
+cicha praca pod obciążeniem
+ergonomiczne rozmieszczenie złączy
 

Przeciw

-nadmierne nagrzewanie się obudowy, szczególnie z lewej strony
-uginająca się klawiatura
-niedostatecznie silne zawiasy
-szybko brudzące się tworzywo między klawiszami
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Asus K72JR
Sylwester Cyba (Update: 2020-01-26)