Notebookcheck Logo

OpenAI na skraju upadku, ponieważ Elon Musk żąda odpowiedzi, czy firma "robi coś potencjalnie niebezpiecznego dla ludzkości"

Sam Altman i Elon Musk byli pierwszymi członkami zarządu OpenAI, kiedy została ona założona w 2015 roku. (Źródło: OpenAI-edited)
Sam Altman i Elon Musk byli pierwszymi członkami zarządu OpenAI, kiedy została ona założona w 2015 roku. (Źródło: OpenAI-edited)
Ponad 730 z 770 pracowników zagroziło odejściem z OpenAI, jeśli obecni dyrektorzy nie zrezygnują, a były dyrektor generalny Sam Altman nie zostanie przywrócony na stanowisko dyrektora generalnego. Rozwój sytuacji nastąpił po kilku niestabilnych dniach, w których zarząd OpenAI w dziwny sposób zwolnił Altmana. Co ciekawe, gdy zarząd OpenAI określa nieudaną komunikację ze strony Altmana jako główny powód jego zwolnienia, współzałożyciel OpenAI i dyrektor generalny Tesli Elon Musk domaga się odpowiedzi na pytanie, czy "OpenAI robi coś potencjalnie niebezpiecznego dla ludzkości".
AI Business

OpenAI, firma stojąca za ChatGPT, jest na skraju upadku po tym, jak około 95% pracowników zagroziło odejściem z powodu kontrowersyjnego usunięcia byłego dyrektora generalnego i współzałożyciela Sama Altmana oraz byłego przewodniczącego rady dyrektorów i prezesa Grega Brockmana przez zarząd OpenAI w piątek. Decyzja, która została podjęta, ponieważ Sam Altman rzekomo nie był "konsekwentnie szczery w swojej komunikacji z zarządem", wywołała krytykę ze strony inwestorów i spowodowała kilka burzliwych dni dla firmy.

Od tego czasu OpenAI widziało dwóch tymczasowych dyrektorów generalnych, możliwy powrót Sama Altmana, zarząd podobno zgodził się na rezygnację z zasady, ale tego nie zrobił, a teraz bunt prawie całej siły roboczej, który może spowodować, że firma zniknie z rynku.

Microsoft potencjalnie zatrudnia Sama Altmana

Kiedy zarząd OpenAI zwolnił w piątek dyrektora generalnego Sama Altmanapojawiły się doniesienia, że Microsoft, największy inwestor OpenAI posiadający 49% udziałów w spółce, oraz inni inwestorzy próbowali pośredniczyć w zawarciu umowy mającej na celu przywrócenie Altmana. Warunki powrotu Sama Altmana rzekomo obejmowały rezygnację wszystkich dyrektorów i zmiany w strukturze zarządzania firmą.

Chociaż początkowo wydawało się, że porozumienie jest bliskie po tym, jak pojawiły się doniesienia o tym, że zarząd zgodził się zrezygnować, a Sam Altman i Greg Brockman udali się do siedziby OpenAI, umowa rzekomo upadła, a zarząd nadal istnieje w momencie pisania tego tekstu. Później, pośród chaosu, Microsoft CEO Satya Nadella ogłosił na X że Sam Altman będzie kierował nowym zespołem ds Zespołem badawczym AI w Redmond. Ogłoszono również, że w skład zespołu badawczego AI wejdą Greg Brockman i pracownicy OpenAI, którzy podążyli za byłym CEO do Microsoftu.

Pracownicy OpenAI grożą odejściem z firmy

Po ogłoszeniu Satyi Nadelli pojawiły się raporty https://www.wired.com/story/95-percent-of-openai-employees-threaten-to-follow-sam-altman-out-the-door/ że ponad 730 pracowników OpenAI podpisało list domagający się powrotu Sama Altmana na stanowisko CEO i rezygnacji zarządu. W przypadku, gdy zarząd nie poda się do dymisji, a Altman nie powróci, pracownicy zagrozili, że masowo podążą za byłym CEO do Microsoftu.

Co ciekawe, list pracowników OpenAI zawiera również podpis Ilyi Sutskevera, głównego naukowca w OpenAI. Uważa się, że Ilya Sutskever, który zasiada w zarządzie OpenAI, odegrał kluczową rolę w usunięciu Altmana. Zgodnie ze strukturą zarządzania OpenAI, większość zarządu może zwolnić CEO i każdego dyrektora w dowolnym momencie.

W momencie zwolnienia Altmana, zarząd OpenAI składał się z CEO Sama Altmana, Grega Brockmana, Ilyi Sutskevera, Adama D'Angelo (obecnego CEO Quory), Tashy McCauley i Helen Tooner z Georgetown University's Center for Security and Emerging Technology. Tak więc zwykła większość, która musiała obejmować Ilyę Sutskevera, zwolniła byłego CEO Altmana i byłego przewodniczącego zarządu Brockmana.

Ilya Sutskever wyraził później swój żal z powodu zwolnienia Altmana przez , stwierdzając na X "Głęboko żałuję mojego udziału w działaniach zarządu. Nigdy nie zamierzałem zaszkodzić OpenAI. Kocham wszystko, co razem zbudowaliśmy i zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby ponownie zjednoczyć firmę"

Elon Musk żąda odpowiedzi od OpenAI

Nie jest tajemnicą, że Elonowi Muskowi nie podoba się kierunek, jaki ostatnio obrało OpenAI. The Tesla Był jednym ze współzałożycieli OpenAI. Wizją Muska dla OpenAI był podmiot non-profit o otwartym kodzie źródłowym, który mógłby zapewnić równowagę sił przeciwko komercyjnym gigantom sztucznej inteligencji, takim jak DeepMind Google.

Po odejściu z OpenAI w 2018 roku w wyniku zgłoszonej walki o władzę, Musk konsekwentnie ostrzegał przed niebezpieczeństwami związanymi z szybkim i niekontrolowanym rozwojem sztucznej inteligencji, który może przynieść ludzkości więcej szkody niż pożytku. W tym celu Musk domaga się od OpenAI ujawnienia opinii publicznej szczegółów nagłego odejścia dyrektora generalnego Sama Altmana.

Odpowiadając na post Ilyi Sutskevera na X, Musk poprosił Ilyę o wyjaśnienie: "Dlaczego podjął Pan tak drastyczne działania? Jeśli OpenAI robi coś potencjalnie niebezpiecznego dla ludzkości, świat musi o tym wiedzieć" Warto zauważyć, że Musk kiedyś walczył z DeepMind o Ilyę ostatecznie udało mu się zwerbować naukowca do OpenAI.

Niestety, nie mamy możliwości potwierdzenia, czy pytanie Muska jest tylko prostym zapytaniem, czy też czymś z rzeczywistą głębią.

Dopiero okaże się, co stanie się z OpenAI i, co za tym idzie, z Samem Altmanem. Jeśli jednak praktycznie cała siła robocza grozi rezygnacją, rozsądne jest założenie, że powrót Altmana jest nieunikniony i jest tylko kwestią czasu, zanim zobaczymy rezygnację zarządu.

Proszę kupić biografię Elona Muska autorstwa Waltera Isaacsona na Amazon

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2023 11 > OpenAI na skraju upadku, ponieważ Elon Musk żąda odpowiedzi, czy firma "robi coś potencjalnie niebezpiecznego dla ludzkości"
Fawad Murtaza, 2023-11-21 (Update: 2023-11-21)