Notebookcheck Logo

OpenAI chce zmniejszyć zależność od procesorów graficznych Nvidii, planuje produkować własne chipy AI w TSMC

OpenAI może w niedalekiej przyszłości zaprojektować własne akceleratory AI. (Źródło obrazu: SDXL)
OpenAI może w niedalekiej przyszłości zaprojektować własne akceleratory AI. (Źródło obrazu: SDXL)
CEO Sam Altman podobno omawia finansowanie z inwestorami ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich w związku z własnym przedsięwzięciem akceleratora sztucznej inteligencji, które ma wyeliminować potrzebę stosowania procesorów graficznych Nvidia. TSMC jest również brane pod uwagę jako partner produkcyjny.
AI

OpenAI udało się przetrwać kryzys przywództwa i obecnie stara się wzmocnić swoją pozycję na rynku, planując wejście na arenę producentów chipów AI. Financial Times donosi, że CEO Sam Altman prowadzi obecnie rozmowy z inwestorami ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich w celu pokrycia strony finansowania, a także z TSMC w celach produkcyjnych. Wysiłki te powinny pomóc firmie zmniejszyć zależność od sprzętu Nvidia GPU Nvidii który jest bardzo poszukiwany i trudny do zdobycia.

Takie przedsięwzięcie z pewnością wymagałoby miliardów dolarów, więc Altman zwraca się do inwestorów ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, takich jak Szejk Tahnoon bin Zayed-al-Nahyan, który jest bratem prezydenta ZEAktóry jest bratem prezydenta ZEA i prezesem innej firmy zajmującej się sztuczną inteligencją o nazwie G42, ściśle współpracującej z Microsoft i OpenAI.

Altman zwraca uwagę na tajwańskie odlewnie do produkcji, ponieważ mają one obecnie najbardziej zaawansowane węzły. Jednak wielu innych ważnych graczy walczy o moce produkcyjne w TSMC, co podnosi koszty, więc OpenAI musiałoby wynegocjować lukratywne partnerstwo.

Aby zaprojektować własne chipy AI, OpenAI najwyraźniej planuje wykorzystać moc własnych algorytmów AI. Proces ten zajmie najprawdopodobniej kilka lat, jeśli zostanie przeprowadzony od podstaw, a OpenAI będzie również musiało mieć oko na wszystkie najnowsze osiągnięcia sprzętowe firmy Nvidia, która zamierza co roku wypuszczać nowe rodziny procesorów graficznych AI. Może się to okazać sporym przedsięwzięciem dla OpenAI, ale firma z pewnością może czerpać inspirację z Amazon i Google - dwóch firm, które już opracowują własne chipy AI.

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2024 01 > OpenAI chce zmniejszyć zależność od procesorów graficznych Nvidii, planuje produkować własne chipy AI w TSMC
Bogdan Solca, 2024-01-25 (Update: 2024-01-25)