Notebookcheck Logo

Cyberataki zakłócają ChatGPT OpenAI

Anonymous Sudan przyznał się do odpowiedzialności. Niepowiązany z Anonymous. (Źródło: MS Bing/DALL-E 3)
Anonymous Sudan przyznał się do odpowiedzialności. Niepowiązany z Anonymous. (Źródło: MS Bing/DALL-E 3)
Popularna usługa ChatGPT doznała rozległych awarii, prawdopodobnie spowodowanych atakiem DDoS. Anonymous Sudan, grupa powiązana z Rosją, przyznała się do odpowiedzialności.
Security

Szeroko stosowany duży model językowy ChatGPT został dotknięty rozproszonym atakiem typu denial-of-service (DDoS) w dniu 8 listopada, który trwał około 90 minut.

W ciągu dwóch dni poprzedzających incydent, strona OpenAI doświadczała sporadycznych przestojów niewiadomego pochodzenia. Początkowe raporty przypisywały te zakłócenia trudnościom technicznym, ale dalsze dochodzenie ujawniło bardziej niepokojącą przyczynę: cyberataki.

Po skargach użytkowników dotyczących przestojów ChatGPT, OpenAI opublikowało raport o incydencie 8 listopada, wskazując, że sprawa jest badana. W ciągu 40 minut aktualizacja raportu o incydencie stwierdziła, że poprawka została wdrożona i że OpenAI monitoruje sytuację. Kolejne aktualizacje ujawniły jednak, że nadal występują "okresowe przerwy w działaniu".

W początkowych raportach OpenAI przypisywało znaczące przerwy w dostawie usług podejrzewanemu atakowi DDoS na ChatGPT i interfejs programowania aplikacji. Grupa haktywistów Anonymous Sudan przyznała się jednak do cyberataku, oskarżając ChatGPT o stronniczość i współpracę z Izraelem.

Anonymous Sudan ma na swoim koncie cyberataki na znane organizacje, w tym Microsoft, Xbox, NATO, Europejski Bank Inwestycyjny oraz różne izraelskie instytucje cywilne i wojskowe. Grupa twierdzi, że działa z Afryki, aby wspierać uciskanych muzułmanów na całym świecie. Niektórzy eksperci ds. cyberbezpieczeństwa uważają jednak, że ma ona powiązania z rosyjskim rządem.

Anonymous Sudan jest prawdopodobnie podgrupą prorosyjskiej grupy terrorystycznej Killnet. Grupa ta wydaje się być motywowana finansowo i ma tendencję do atakowania tych, którzy sprzeciwiają się Rosji. Należy zauważyć, że główne grupy operacyjne Anonymous zaprzeczyły jakimkolwiek powiązaniom z Anonymous Sudan.

W dniu 8 listopada doszło również do zakłóceń w świadczeniu usług przez konkurenta ChatGPT Claude 2. Wyświetlony został komunikat o błędzie o treści "Z powodu nieoczekiwanych ograniczeń przepustowości, Claude nie jest w stanie odpowiedzieć na Państwa wiadomość".

Aplikacja ChatGPT może być może być używana na Apple Watch(seria 8 jest dostępna na Amazon) za pośrednictwem watchOS.

Źródło(a)

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2023 11 > Cyberataki zakłócają ChatGPT OpenAI
Robert Gelo, 2023-11-18 (Update: 2023-11-18)