Notebookcheck Logo

MediaTek: trudny rok 2019?

Chwilami wydawało się, że tajwańska firma MediaTek to czarny koń, jeśli idzie o procesory ARM. Okazuje się, ze rok 2019 może być dla tej firmy sprawdzianem elastyczności wobec zmiennych uwarunkowań rynkowych.

Potwierdza się, że kurczący się rynek smartfonów i tabletów może odbić się echem na dostawcach kluczowych podzespołów. Firma MediaTek z Tajwanu może mieć problem z szybkim odpowiadaniem na ruchy konkurencji. Mowa o chipsetach dla smartfonów (SoC) i modemach 5G.

W praniu wyszło, że układ scalony Helio 70 i jego rozbudowane możliwości w dziedzinie obliczeń AI to za mało (kiedyś pisałem, że MediaTek inwestuje w rzeczy związane z AI i 5G). Jak najbardziej może liczyć na zamówienia chińskich producentów smartfonów, takich jak firmy Xiaomi i Oppo. Gorzej z resztą świata, którą sprawnie zagospodarowuje amerykańska firma Qualcomm (szczególnie jeśli idzie o sprzęt dla sieci 5G, który wejdzie do sprzedaży w 2019 roku).

Celem na czwarty kwartał 2018 roku dla firmy MediaTek jest sprzedaż 100-110 mln chipsetów montowanych w telefonach. Tu już będzie problem, bo popyt zgłaszany przez mieszkańców Chin i Indii jest niższy od prognozowanego (oznaki nasycenia rynku).

Na koniec powrót do tematu sieci 5G i związany z tym konkret. Firma MediaTek własne rozwiązania obsługujące sieć kolejnej generacji (np. modem 5G; produkcją zajmie się firma TSMC) będzie mieć gotowe najwcześniej w II kw. 2019 roku z możliwością poślizgu i uruchomienia sprzedaży dopiero pod koniec 2019 roku (dużo później od wspomnianej wyżej firmy Qualcomm).

Źródło: DigiTimes

» skomentuj na forum «

Please share our article, every link counts!
Sylwester Cyba, 2018-11-26 (Update: 2018-11-26)