Notebookcheck Logo

Obsługa e-SIM w Windows 10

Za sprawą firm Microsoft, Intel i Qualcomm rozwiązanie o nazwie e-SIM zacznie być stosowane w laptopach.

Rozwinięcie skrótu e-SIM to Embedded-SIM (po naszemu: wbudowana na stałe, czyli najczęściej przylutowana) a nazwa alternatywna to eUICC (Embedded Universal Integrated Circuit Card). Jako ciekawostkę można podać, że technologia ta została wybrana przez Unię Europejską jako automatyczna usługa ratunkowa aktywowana w razie wypadku drogowego. Rozwiązanie to nosi nazwę eCall i będzie obowiązkowe w nowych samochodach począwszy od 2018 roku.

To wszystko brzmi niewinnie, ale może oznaczać rewolucję na rynku urządzeń mobilnych i IoT (inicjatywa podłączania do internetu wszystkiego, co się da, czyli np. doniczek na rośliny czy pralek i lodówek). Oznacza to tyle, że taki komputer wyposażony w e-SIM będzie zawsze podłączony do sieci.

Wiadomo już, że takie urządzenia z Embedded-SIM zostaną zaprezentowane przez firmy Asus (tu wiadomo, że nosi oznaczenie Kukuna), HP, Huawei, Lenovo, Vaio oraz Xiaomi.

Na dziś jedynie firma Qualcomm posiada moduły sieci bezprzewodowej, które są zgodne ze standardem e-SIM. W Intelu natomiast trwają prace nad modemami XMM 7260 i XMM 7360. Po stronie firmy Microsoft natomiast na ukończeniu jest obsługa Embedded-SIM w systemie operacyjnym Windows 10.

Źródła: MicrosoftMSPoweruser

» skomentuj na forum «

Please share our article, every link counts!
Sylwester Cyba, 2017-05-31 (Update: 2017-05-31)