Notebookcheck Logo

Intel: prototyp SSD z QLC NAND

Pisałem już o dysku SSD o nazwie Micron 5210 ION, który wykorzystuje pamięć NAND typu QLC. Intel wyraźnie nie chce zostać w tyle i zaprezentował prototyp z tym samym typem pamięci.

Wygląda na to, że przyszłość jest przesądzana i najbliższe miesiące będą obfitować w premiery dysków SSD wykorzystującą pamięć QLC w miejsce obecnie masowo stosowanej TLC.

Tytułowy prototyp firmy Intel został wyposażony w kontroler Maxio MAS0902A-B2C obsługujący 3D QLC NAND (Intel N18A, czyli produkcja własna), ma 4 TB pojemności i posiada interfejs SATA. Po rozmiarach samej płytki PCB można stwierdzić, że całość zmieściłaby się w obudowie 2,5".

Kontroler chińskiej firmy Maxio Technology (centrala w mieście Hangzhou, prowincja Zhejiang) obsługuje m.in. AgileECC 2, WriteBooster 2 (SLC caching) i Virtual Parity Recovery. Ten konkretny, Maxio MAS0902A-B2C, jest wytwarzany w litografii 14 nm (w zakładach firmy GlobalFoundries).

Pierwsze testy, na bazie sprzętu, który będzie udoskonalony, mówią o 562 MB/s przy sekwencyjnym odczycie danych i 530 MB/s przy ich zapisie. Lepsze osiągi będą dostępne w dyskach z kontrolerem Maxio MAS0901, który - w przeciwieństwie do MAS0902A-B2C - jest wspierany przez pamięć DRAM.

Oczywiście jeszcze wrócę do tematu, kiedy będzie mowa o dyskach SSD możliwych do kupienia w sklepie.

Źródło: AnandTech

» skomentuj na forum «

Please share our article, every link counts!
Sylwester Cyba, 2018-06-13 (Update: 2018-06-13)