Notebookcheck Logo

Tańsza pamięć NAND w III kw. 2018 roku?

Duża podaż jak i konkurencja ze strony pamięci 3D XPoint może wpłynąć na niższe ceny NAND przed końcem roku.

Trzeci kwartał 2018 roku może przynieść niższe ceny na rozwiązania oparte o pamięć 3D NAND. Wynika to z rosnących mocy wytwórczych po stronie producentów (choćby kolejne inwestycje oddawane do użytku) jak i wyhamowującego popytu (a przynajmniej takie są prognozy na drugą połowę 2018 roku).

Dochodzi jeszcze kwestia wewnętrznej konkurencji. Coraz więcej mówi się o QLC NAND, która to technologia zastąpi pamięć TLC NAND. W międzyczasie zaś będzie to tworzyło presję cenową na to, co obecnie jest w ofercie sklepów i dystrybutorów. Mówiąc wprost - będą dostępne szybsze i pojemniejsze dyski SSD a ktoś musi kupić starsze modele.

Nie chodzi tylko o rynek laptopów czy komputerów stacjonarnych. Zapotrzebowanie na pamięć NAND w smartfonach też nie było aż tak duże, jak się spodziewano.

Poważne czyszczenie magazynów jest upatrywane (przez przedstawicieli branży wytwórców NAND) dopiero na przełom lat 2018 i 2019, czyli związane z największą górką zamówień mającą miejsce co roku m.in. z okazji zakupów prezentów świątecznych.

A na rok 2020 prognozuje się duże zamieszanie w tej dziedzinie (choćby przestawianie maszyn w fabrykach), czyli właśnie wtedy można się spodziewać 5 minut dla nowych technologii z zakresu pamięci komputerowych (jak te obecnie znane, czyli 3D XPoint i ReRAM).

Źródło: DigiTimes

» skomentuj na forum «

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2018 06 > Tańsza pamięć NAND w III kw. 2018 roku?
Sylwester Cyba, 2018-06-13 (Update: 2018-06-13)