Notebookcheck Logo

AMD: plany na 2019

Firma AMD opublikowała dobre wyniki finansowe i przy okazji wyjawiła, jakie ma plany na przyszły rok.

Przedstawiciele firmy AMD nabrali pewności siebie i nie ma problemu z przekazywaniem informacji o nadchodzących nowościach. O ile mikroarchitektura Zen i procesory Ryzen kazały na siebie długo czekać, to z kolejnymi generacjami powinno być zgodnie z harmonogramem i o czasie. Wynika to choćby z tego, że dotarła się współpraca z tajwańską firmą TSMC (wytwórca tego, co zostanie zaprojektowane w firmie AMD).

Trzeba pamiętać, że to informacje przekazywane inwestorom. Z natury rzeczy sprawy są przedstawiane w pozytywnym tonie i deklaruje się często więcej, niż jest to możliwe w rzeczywistości (daleka jest droga od laboratorium do linii zajmującej się produkcją seryjną).

Niemniej potwierdzono, że firma TSMC jest w trakcie produkcji procesorów EPYC 2 (AMD Rome) wykorzystujących mikroarchitekturę Zen 2 i litografię 7 nm. W sklepach pojawią się one w 2019 roku.

Globalfoundries, kolejną wytwórnia będąca kiedyś częścią firmy AMD, ma się zaś zajmować układami APU i kartami grafiki. Tu też linia produkcyjna jest zdolna do wytwarzania w litografii 7 nm. Może być to jednak nieco bardziej odsunięte w czasie z racji tego, że proces technologiczny nie jest tak dojrzały, jak u Tajwańczyków (byli pierwsi w uruchomieniu linii 7 nm).

Pani prezes Lisa Su wspomniała też o tym, że procesory Ryzen (Zen 2, litografia 7 nm) będą miały premierę po tych już produkowanych - EPYC 2. Nie padły konkretne daty, ale ma być to nie aż tak odległe, czyli pewnie kilka miesięcy po AMD Rome.

Konkretów należy się spodziewać się bliżej końca roku a premier rynkowych - na początku 2019.

Źródło: OC3D

» skomentuj na forum «

Please share our article, every link counts!
Sylwester Cyba, 2018-07-26 (Update: 2018-07-26)