Notebookcheck Logo

AMD: chiplet przyszłością?

chiplety wg AMD
chiplety wg AMD
Mało kto przegląda artykuły naukowe a pojawił się taki tekst nt. możliwych przyszłych rozwiązań do zastosowania przez firmę AMD.

Tytułowa koncepcja jest prosta i dobrze zobrazowana na ilustracji stworzonej w firmie AMD. Wszystko ma się kręcić wokół sieci. Nie takiej klasycznej a takiej, która zapewni błyskawiczną komunikację między CPU, GPU a pamięcią operacyjną. Pojawia się tu popularny ostatnio termin mesh network, który jest znany z najnowszych routerów i wzmacniaczy sygnału zapewniających dostęp do internetu dla dużej przestrzeni mieszkalnej (patrz powiązany artykuł).

Na chwilę obecną chiplety funkcjonują jako koncepcja. Korzyść ma wynikać nie tylko z ich bliskiego zgrupowania, bo to znamy z już dziś dostępnych rozwiązań technicznych. Przewaga upatrywana jest w tym, że niezależne zespoły inżynierów będą mogły samodzielnie pracować nad chipletami (np. chiplet CPU i chiplet GPU) bez wiedzy, jak działa mesh network (wspomniana sieć w ramach jednego układu scalonego), ani jak działają inne chiplety.

Przypomina to nieco microservices, które robią furorę wśród programistów. Sprawdza się to tam, gdzie przetwarza się bardzo dużo powtarzających się czynności tego samego typu (np. dużo przetwarzania zdjęć i to obciąża serwer a nie cokolwiek innego). Broker od wymiany informacji dozoruje proste procesy/czynności uruchomione na wielu serwerach. Takie podejście jest mniej zasobochłonne a przede wszystkim wygodniejsze od strony dalszego rozwoju i utrzymania w ruchu. A wykorzystywane jest przez wielu potentatów branży IT - w tym przez wschodzące gwiazdy znane z innowacji (np. gigant od konkurencji dla taxi).

Wracając do tytułowego zagadnienia. Pora na cytat ws. tytułowego rozwiązania (Gabriel Loh, AMD): "It allows the industry to take a variety of system components and integrate them more compactly and more efficiently together."

Oczywiście takie podejście rodzi wiele problemów. Ale, jak wspominałem na początku, to dopiero koncepcja i rozważania a nie plan do realizacji na już.

Źródło: Tech Talk @ IEEE Spectrum

» skomentuj na forum «

Please share our article, every link counts!
Sylwester Cyba, 2018-06-26 (Update: 2018-06-26)