Notebookcheck Logo

Test tabletu internetowego Lenovo ThinkPad Tablet 64GB 3G

05/04/2012

Pod nazwą Lenovo ThinkPad Tablet kryje się urządzenie z 10-calową matrycą IPS o rozdzielczości 1280 x 800 pikseli, rysikiem, modułami Wi-Fi, GPS, modemem 3G i pamięcią wewnętrzną o pojemności 64 GB. Czy ekran jest matowy? Niestety nie.

Obudowa

Lenovo ThinkPad Tablet nie należy do najcieńszych tabletów, sprawia więc raczej wrażenie nieco przyciężkiego. Potencjalny użytkownik musi mieć także sporo siły w rękach, aby przez dłuższy czas utrzymać te 750 g. Wagowo nie zbliża się on zatem do najlżejszych dostępnych na rynku tabletów. Dla porównania, Apple iPad 2 waży jedynie 613 g, a Morotola Xoom ze swoimi 730 gramami wypada podobnie do Lenovo. 

Spodnia osłona jest czarna i wykonana z plastiku. Materiał ten sprawia, że spód tabletu może zostać łatwo wciśnięty do środka. Poza tym zdarza się, że po zbyt mocnym ściśnięciu tabletu części, które tworzą obudowę, trzeszczą. Autor spodziewał się nieco lepszego wykonania po urządzeniu, które wchodzi w skład rodziny ThinkPad.

Dookoła wyświetlacza pozostawiono sporo miejsca, co pozwala na wygodne trzymanie tabletu. Na dolnej krawędzi widzimy cztery dość duże przyciski, które sprawiają, że tablet Lenovo przypomina wyglądem instrument klawiszowy. W odróżnieniu od większości konkurencyjnych modeli nie są one czułe na dotyk. W tym przypadku producent zaoferował nam normalne mechaniczne przyciski, przypominające te, które możemy spotkać w klawiaturach komputerowych.


Pod względem modułów przewodowych ThinkPad oferuje właściwie wszystko, czego można oczekiwać od tabletu. Niemal wszystkie złącza zostały umieszczone na środku prawej krawędzi obudowy (gdy urządzenie znajduje się w położeniu horyzontalnym). Znajdziemy tam mini HDMI, micro USB, złącze stacji dokującej oraz wyjście słuchawkowe. Pod pokrywą ukryto gniazda karty SD oraz karty SIM. Po przeciwnej stronie znajdują się rysik oraz przełącznik odpowiedzialny za sterowanie dźwiękiem.

Port mini HDMI jest w stanie dostarczyć nam rozdzielczość Full HD (1080p).

Na dole, za niewielką zaślepką, umieszczono złącze USB typu host, dzięki któremu do tabletu można podłączyć zewnętrzne urządzenia pamięci masowej, takie jak dyski, aparaty oraz pamięci USB. Także dyski zewnętrze, które nie posiadają własnego zasilania, będą współpracować z tabletem.

prawy bok: czytnik kart SD, gniazdo karty SIM, złącze dokowania, micro USB, mini HDMI, gniazdo audio
prawy bok: czytnik kart SD, gniazdo karty SIM, złącze dokowania, micro USB, mini HDMI, gniazdo audio
lewy bok: regulator natężenia dźwięku, schowek na rysik
lewy bok: regulator natężenia dźwięku, schowek na rysik
dół: gniazdo USB (host)
dół: gniazdo USB (host)
góra: przycisk zasilania
góra: przycisk zasilania

Przycisk włączający jest jedynym elementem znajdującym się na górnej krawędzi obudowy. 

Do ładowania urządzenia wykorzystywany jest port micro USB, który odpowiada także za podłączenie tabletu do komputera. W przypadku systemów Windows Vista oraz WIndows 7 ThinkPad Tablet został natychmiast rozpoznany jako urządzenie z wymiennymi nośnikami pamięci. Prędkość przesyłu danych wynosiła około 25 MB/s, co jest normą dla standardu USB 2.0.

kropka nad "i" świeci się na czerwono
kropka nad "i" świeci się na czerwono
gniazdo USB chowa się za zasuwką
gniazdo USB chowa się za zasuwką

Łączność

Tablet oferuje nam trzy możliwości podłączenia do internetu: moduł bezprzewodowy WLAN (b/g/n), Bluetooth 2.0 oraz połączenie z siecią 3G przez moduł karty SIM. Wbudowany modem 3G obsługuje GSM, 3G oraz HSPA oraz częstotliwości 850, 900, 1800 i 1900 MHz. 

Podłączenie oraz logowanie do hotspotu nie sprawiają problemów, nawet gdy używamy oprogramowania dostarczonego przez producenta. Podczas testów nie pojawiły się żadne problemy z zasięgiem.

Omawiany tablet posiada dodatkową opcję, a mianowicie może pracować w trybie Hotspot Wi-Fi, jednak jedynie w przypadku gdy korzystamy z internetu przez 3G (UMTS). Aktywacja punktu dostępowego może odbyć się z użyciem klucza WPA/WPA2-PSK lub możemy utworzyć sieć bez zabezpieczeń. 

GPS i nawigacja

ThinkPad Tablet został również wyposażony w moduł GPS. Dzięki odbieraniu sygnału z satelitów urządzenie może służyć jako nawigacja. 

Odpowiednie oprogramowanie, nieobsługujące niestety komunikatów głosowych, zostało dostarczone przez producenta. Pomóc tu mogą aplikacje typu Text2Speech dostępne w Android Market. Nawigacja korzysta z Google Maps i może pokazywać zwykłą mapę oraz widok satelitarny i uliczny, w zależności od preferencji użytkownika. 

Po zainstalowaniu aplikacji Text2Speech komunikaty głosowe dotyczące wskazówek dojazdu (np. „Za 100 m skręć w prawo") mogą być emitowane przez głośniki urządzenia.

Niestety, okazuje się, że odbiornik GPS potrzebuje sporo czasu na znalezienie satelitów. Tabletowi złapanie stabilnego sygnału zabrało ponad godzinę, przy czym przebywając w pomieszczeniu możemy zapomnieć o złapaniu fiksa. 

Dane odbierane przez GPS mogą zostać wykorzystane między innymi przez Google Maps oraz program Latitude. Obie te aplikacje zostały fabrycznie zainstalowane przez producenta.

Bezpieczeństwo 

Za bezpieczeństwo tabletu odpowiada technologia Computrace Persistence od Absolute Software. Program ten jest preinstalowany na urządzeniu i pracuje już od momentu jego pierwszego uruchomienia. W chwili zgłoszenia kradzieży lub zgubienia tabletu Computrace nawiązuje z nim stałe połączenie, dzięki któremu można go zablokować, usunąć dane lub też zdalnie uruchomić inne funkcje odpowiadające za jego bezpieczeństwo. 

Poza tym wśród zainstalowanych aplikacji znajdziemy McAfee Mobile Security, który zawiera McAfee VirusScan Mobile, McAfee WaveSecure oraz McAfee SiteAdvisor dla systemu Android. Aplikacje te nie tylko chronią tablet przed działaniem wirusów przeznaczonych na telefony komórkowe oraz innego szkodliwego oprogramowani, lecz także pozwalają na bezpieczne korzystanie z internetu. 

Tablet można również chronić za pomocą hasła wpisywanego po jego uruchomieniu.

Akcesoria

Wraz z urządzeniem dostajemy ładowarkę, którą podpinamy do również dołączonego kabla USB, douszne słuchawki oraz niewielkie aksamitne etui. Cyfrowy rysik nie należy do akcesoriów, które znajdziemy w standardowym zestawie. Niedługo będzie można dodatkowo zakupić stację dokującą.  

nawigacja
nawigacja
GPS działa najlepiej na dworze
GPS działa najlepiej na dworze
dodatkowa aplikacja GPS
dodatkowa aplikacja GPS

Urządzenia wejścia

Klawiatura

Wpisywanie tekstu odbywa się za pomocą naekranowej klawiatury. Zajmuje ona pół wyświetlacza oraz pozwala na korzystanie ze wszystkich potrzebnych symboli. Podobnie jak w telefonach komórkowych, po naciśnięciu klawisza pojawiają się dostępne dodatkowe znaki. Podczas wprowadzania tekstu widać niewielkie opóźnienie, które staje się nieco uciążliwe przy szybkim pisaniu. Po wyłączeniu podpowiedzi litery wskakują od razu po ich wybraniu.

Technika swype nie jest domyślnie obsługiwana. Można jednak obejść to ograniczenie, ściągając z Android Market dodatkową aplikację do jej obsługi. 

Pod wyświetlaczem znajdują się cztery klawisze funkcyjne służące do obsługi urządzenia. Pozwalają one na szybki dostęp do głównego menu, uruchomienie przeglądarki internetowej, zmianę orientacji obrazu oraz powrót do poprzedniego ekranu lub też aplikacji. Klawisze posiadają miejsce najbardziej czułe na dotyk bliżej ekranu, co ma zminimalizować ich przypadkowe naciśnięcia. Przyciski są jednak praktycznie zbyteczne, ponieważ oferowane przez nie funkcje są dostępne w lewym dolnym rogu ekranu bezpośrednio w systemie Android (3.1).

wirtualna klawiatura
wirtualna klawiatura
przyciski sterujące
przyciski sterujące
czujniki
czujniki

Czujniki

Omawiany tablet wykorzystuje do pracy siedem czujników, które dostarczają dane dotyczące między innymi położenia, orientacji w przestrzeni oraz pola magnetycznego. Czujnik położenia (żyroskop) działa na trzech osiach (x, y i z), dzięki czemu można z niego korzystać w grach do sterowania postaciami oraz pojazdami.

Jeden z czujników wykrywa natężenie światła w otoczeniu, dzięki czemu tablet może automatycznie ustawiać optymalne podświetlenie ekranu. 

rozpoznawanie pisma w 27 językach
rozpoznawanie pisma w 27 językach

Rysik

Jako dodatkowy sposób na wprowadzanie tekstu Lenovo proponuje rysik wyglądający jak pióro kulkowe. Jego pełna angielska nazwa to "Lenovo ThinkPad Tablet Digitizer Pen", a służy on do pracy z tabletem oraz, przy użyciu odpowiednich aplikacji (np. My Script Notes Mobile), pozwala na odręczne pisanie na ekranie tabletu.

ThinkPad Tablet posiada nawet specjalny otwór przeznaczony na rysik, dzięki któremu to dodatkowe akcesorium staje się niemal integralną częścią naszego urządzenia.

Istnieje możliwość skorzystania z aplikacji pozwalającej na zmianę odręcznie pisanego tekstu na cyfrowy. Rysik pozwala również na jego edycję; można usuwać, przesuwać oraz przenosić nie tylko litery, ale również całe słowa. 

Samo pisanie jest dość przyjemne i nie sprawia trudności. Tablet wyśmienicie radzi sobie z obsługą aplikacji. Początkujący użytkownicy mogą skorzystać z krótkiego filmiku znajdującego się na 

tablecie, który wprowadza w arkany korzystania z rysika w zaawansowanych aplikacjach. Autorowi nie udało się niestety znaleźć programu do rysowania, który był dostępny np. w HTC Flyer.

Rozpoznawanie mowy

Wprowadzanie tekstu może odbywać się nie tylko za pomocą naekranowej klawiatury oraz rysika. ThinkPad Tablet oferuje również obsługę głosową, przy czym słowa są analizowane, a następnie urządzenie pokazuje użytkownikowi możliwe interpretacje. 

Rozpoznawanie mowy działa dość dobrze [test wykonany w języku niemieckim - przyp. tłum.], jeśli mówi się wolno i wyraźnie. Urządzenie powinno znajdować się w odległości 50 cm. Do testu użyto nazwy domeny wraz z kropką, tj. 'Notebookcheck-dot-com'. Niestety, rezultaty nie były zadowalające. Tylko w przypadku gdy adres został wypowiedziany bardzo wolno i wprost do mikrofonu, tablet był w stanie poprawnie wpisać go do przeglądarki.

rozpoznawanie mowy trwa moment
rozpoznawanie mowy trwa moment
trafność była zrazu niezadowalająca
trafność była zrazu niezadowalająca
poprawiła się przy wolniejszym wymawianiu
poprawiła się przy wolniejszym wymawianiu

Kamerki

Tablet Lenovo został fabrycznie wyposażony w dwie kamerki. Przednia, o rozdzielczości 2 MPx, została umieszczona w lewym górnym rogu obudowy (gdy urządzenie trzymane jest w poziomie). Taka lokalizacja pozwala na wygodne prowadzenie rozmów przez Skype oraz inne komunikatory. Na odwrocie urządzenia znajduje się kamerka 5 MPx, która posiada opcję cyfrowego zoomu, ale brak jej wbudowanej lampy błyskowej. Obydwie kamerki obsługuje się przez ekran tabletu. 

Tylna kamerka pozwala na robienie zdjęć o maksymalnej rozdzielczości 2592 x 1944 oraz nagrywanie filmików. Zdjęcia zapisywane są w formacie JPG. Przykładowe zdjęcia zostały wykonane według wzoru: bez przybliżenia, z przybliżeniem 2,5x oraz z maksymalnym przybliżeniem, na jakie pozwalał aparat. Dla lepszego porównania można spojrzeć na to samo zdjęcie wykonane przy pomocy aparatu Canon PowerShot SX100 IS.

Przednia kamerka także może robić zdjęcia oraz nagrywać filmy. Nie posiada ona cyfrowego zoomu oraz lampy błyskowej.

zdjęcie bez zoomu
zdjęcie bez zoomu
zdjęcie z zoomem 2,5x
zdjęcie z zoomem 2,5x
zdjęcie z maks. zoomem
zdjęcie z maks. zoomem
zdjęcie wykonane aparatem tabletu Acer A100
zdjęcie wykonane aparatem tabletu Acer A100
zdjęcie wykonane aparatem tabletu Dell Streak 7
zdjęcie wykonane aparatem tabletu Dell Streak 7
zdjęcie wykonane aparatem tabletu HTC Flyer
zdjęcie wykonane aparatem tabletu HTC Flyer
zdjęcie wykonane aparatem Canon PowerShot SX100 IS
zdjęcie wykonane aparatem Canon PowerShot SX100 IS

Obraz

Tworząc ten tablet, Lenovo dokonało świetnego wyboru, stawiając na wysokiej jakości ekran IPS, który dodatkowo został wzmocniony szkłem Gorilla Glass. Ten pojemnościowy, 10-calowy wyświetlacz ma rozdzielczość 1280 x 800 pikseli i może odwzorować 16,7 miliona kolorów. Gęstość upakowania pikseli wynosi 166 ppi (pikseli na cal).

287
cd/m²
302
cd/m²
303
cd/m²
316
cd/m²
351
cd/m²
325
cd/m²
327
cd/m²
363
cd/m²
345
cd/m²
podświetlenie ekranu
IPS-Panel mit Corning Gorilla Glas tested with Gossen Mavo-Monitor
maksimum: 363 cd/m² (Nits) średnia: 324.3 cd/m²
rozświetlenie: 79 %
na akumulatorze: 351 cd/m²
kontrast: 763:1 (czerń: 0.46 cd/m²)

Powierzchnia ekranu jest niestety błyszcząca, tak samo jak w przypadku wszystkich innych dostępnych obecnie na rynku tabletów. Odbicia i refleksy pojawiają się niemal w każdej sytuacji, a poziom ich natężenia spada jedynie w nocy oraz podczas korzystania z tabletu w ciemnym pomieszczeniu.

Na pierwszy rzut oka odwzorowanie kolorów wydaje się być bardzo dobre. Pomiary wykazały maksymalną luminancję na poziomie 363 cd/m². W lewym górnym rogu miała ona znacznie niższą wartość, 287 cd/m² (co daje różnicę w wysokości 76 cd/m²). Średnia dla całego wyświetlacza wyniosła 324,5 cd/m².

na dworze
obraz jest w miarę czytelny
na dworze
nawet kiedy w ekranie odbija się słońce, coś na nim widać
kąty widzenia matrycy tabletu Lenovo ThinkPad Tablet
kąty widzenia matrycy tabletu Lenovo ThinkPad Tablet

Pomiar głębi barwy czarnej wykazał 0,48 cd/m². Dało to kontrast statyczny na poziomie 763:1 w centralnej części ekranu. 

Podczas pracy na zewnątrz wyświetlacz miał problem z jasnością oraz z odbiciami, ale zawartość ekranu była w miarę czytelna nawet w pełnym słońcu.

Lenovo podaje w specyfikacji technicznej zakres kątów widzenia tabletu w wysokości 178º. Udało się tego dokonać dzięki zastosowaniu technologii IPS, a przeprowadzone testy potwierdziły, że pod prawie każdym kątem obraz był dobrze widoczny. Nawet podczas patrzenia na niemal płasko ułożony ekran bez problemu można było odczytać jego zawartość, przy czym nie dochodziło do inwersji, ani do rozmycia kolorów.


Osiągi

Lenovo ThinkPad Tablet, podobnie jak większość dostępnych obecnie tabletów pracujących pod kontrolą Androida, został wyposażony w procesor Nvidia Tegra 2 (ARM v7). Procesor ten, jako tzw. SoC ("system-on-chip"), łączy w sobie dwurdzeniowy procesor ARM Cortex-A9, kartę graficzną GeForce ULP, 1 GB pamięci RAM oraz kartę dźwiękową. Układ zawiera także dwie oddzielne jednostki odpowiedzialne za kodowanie i dekodowanie filmów. Dekoder posiada wsparcie dla trzech formatów Flash: H.264, Sorenson i VP6-E.

Geräteinfo
Anzeige / OpenGL
Systemeinstellungen
Eigenschaften
VM-Einstellungen
Sicherheitseinstellungen
informacje systemowe
częstotliwości taktowania CPU
częstotliwości taktowania CPU

Procesor Tegra 2 posiada maksymalne taktowanie na poziomie 1000 MHz. W zależności od aktualnego zapotrzebowania, CPU może zwolnić do 266 MHz. Dla wymagających graficznie gier (np. Angry Birds Rio lub GRave Defense) oraz plików wideo H.264 procesor przyspiesza i osiąga swoje maksymalne 1000 MHz. Testy przy użyciu aplikacji CPU Spy wykazywały najczęściej taktowanie na poziomie 216-608 MHz, przy czym tablet, o ile tylko mógł, pozostawał przy taktowaniu 216 MHz. Wolniejsze taktowanie procesora oznacza mniejsze wykorzystanie energii, co z kolei przekłada się na dłuższe działanie urządzenia na zasilaniu akumulatorowym. 

Szeroka gama przeprowadzonych testów referencyjnych pokazuje, że urządzenie nie ma czego się wstydzić na tle swoich rywali.

W teście BrowserMark ThinkPad Tablet osiągnął jeden z wyższych wyników, wyprzedzając wszystkie modele z ekranem 7-calowym. Spośród 10-calówek jedynie Motorola Xoom oraz Samsung Galaxy Tab wypadły lepiej. Również LG V900 z ekranem 8,9" uplasowało się wyżej w zestawieniu.

W teście Google V8 tablet Lenovo także znajduje się w górnej piątce. Pokonany został jedynie przez Motorolę Xoom, LG V900 oraz Asusa Transformera.

W Linpack Pro ThinkPad wdrapał się na 3. miejsce z wynikiem 39,451 MFLOPS-a. Pokonały go jedynie tablety Samsung Galaxy Tab 10.1v oraz HTC Flyer.

porównanie wyników testów BrowserMark (więcej=lepiej)
porównanie wyników testów BrowserMark (więcej=lepiej)
porównanie wyników testów Google V8 (więcej=lepiej)
porównanie wyników testów Google V8 (więcej=lepiej)
porównanie wyników testów Linpack Pro (więcej=lepiej)
porównanie wyników testów Linpack Pro (więcej=lepiej)

Test Quadrant zakończył się bardzo słabym wynikiem, 1669 punktów. To zastanawiające, szczególnie biorąc pod uwagę wyniki w innych aplikacjach. Powtórzenie tego testu nie przyniosło zmiany. 

Wynik uzyskany w teście Smartbench 2011 Productivity Index wystarczył, by umieścić tablet Lenovo w górnej piątce. Pod względem wydajności w grach (Games Index) ThinkPad Tablet ustąpił jedynie Motoroli Xoom, która zdobyła 300 punktów więcej.

W teście SunSpider Lenovo Tablet wypadł na podobnym poziomie, co inne tablety wyposażone w procesor Tegra 2, osiągając wynik 2117 ms. Wyprzedziły go jedynie LG V900, Motorola Xoom, Samsung Galaxy Tab 10.1v oraz Asus Transformer.

porównanie wyników testów Quadrant (więcej=lepiej)
porównanie wyników testów Quadrant (więcej=lepiej)
porównanie wyników testów Smartbench 2011 (więcej=lepiej)
porównanie wyników testów Smartbench (więcej=lepiej)
porównanie wyników testów SunSpider (mniej=lepiej)
porównanie wyników testów SunSpider (mniej=lepiej)

Dostępny w testowanym modelu dysk SSD posiada ogromną, jak na tablety, pojemność 64 GB. Pamięć wewnętrzna może zostać rozszerzona jedynie przy pomocy karty SD, której czytnik został umieszczony na krawędzi urządzenia pod zaślepką. Oznacza to, że pamięć można rozszerzyć maksymalnie do 128 GB (dysk SSD 64 GB + karta SD 64 GB).

Alternatywą może być tu użycie zwyczajnych pamięci USB, ale aby można było korzystać z przechowywanych tam plików (zdjęcia, filmy czy też dokumenty), muszą one zostać wcześniej skopiowane na wewnętrzną pamięć urządzenia (SSD lub SD).

Gry

Pomimo tego, że testowany ThinkPad Tablet został stworzony do celów biznesowych, bardzo dobrze sprawuje się w grach (porównując do innych tabletów o zbliżonych parametrach). 

Pojemnościowy ekran obsługujący technologię dotyku wielopunktowego idealnie nadaje się do gier pod Android w rozdzielczości HD. Testy pokazały bardzo dużą kompatybilność. Wszystkie gry HD były w stanie przejść w tryb pełnoekranowy i jedynie te, które znane są z tego, że sprawiają problemy (np. Settlers, Frogger czy Asphalt 3D), otworzyły się w niewielkim okienku na ekranie. Ekran pojemnościowy obsługujący do 6 palców posiada natychmiastową reakcję na dotyk.

Hardwood Backgammon
Hardwood Backgammon
Angry Birds Seasons
Angry Birds Seasons
Hardwood Solitaire IV
Hardwood Solitaire IV
Grave Defense HD
Grave Defense HD
Doodle God
Doodle God
Can Knockdown
Can Knockdown

Aplikacje

Po pierwszym uruchomieniu okazuje się, że ThinkPad Tablet posiada bogaty wybór preinstalowanych aplikacji. 

Z Documents to Go możemy edytować dokumenty z rodziny MS Office na ekranie naszego tabletu. Program obsługuje pliki typu doc, docx, exl, ppt oraz pdf, przy czym ostatnie dwa można jedynie przeglądać.  

Amazon Kindle pozwala na zapisanie e-booków w pamięci tabletu, dzięki czemu mamy do nich dostęp w dowolnym momencie. Niestety, dostęp do sklepu Amazon wymaga posiadania aktywnego konta na ich stronie. Nawet jeśli chcemy pobrać bezpłatne aplikacje czy e-booki, Amazon i tak poprosi nas o podanie informacji dotyczących karty kredytowej. 

Dzięki Citrix Receiver użytkownicy Lenovo mają stały dostęp do swoich aplikacji oraz komputera stacjonarnego (poprzez wirtualną strukturę typu XenDesktop i XenApp); mogą więc kontynuować pracę w każdych warunkach.

Dzięki programowi ooVoo tablet zmienia się w kamerkę do obsługi wideorozmów i telekonferencji. Taka usługa wymaga jednak posiadania konta u dostawcy aplikacji. Swoista zabawa w podawanie danych konta powtarza się niemal w każdym programie, a jedynie Google Apps mogą zostać włączone bezpośrednio przy pomocy konta pocztowego na Gmail, które ustawia się tylko raz. Jego dane przechowywane są w ustawieniach tabletu.

Urządzenie zawiera również wiele aplikacji do obsługi plików multimedialnych. Zainstalowany odtwarzacz wideo wspiera wszystkie popularne typu plików wideo i audio. Wszystkie pliki testowe zostały odtworzone bez problemów i, co ważne, nie zacinały się. Tablet może być również użyty jako odtwarzacz filmów dla zewnętrznego ekranu dzięki zainstalowanemu portowi mini HDMI.

Documents To Go
Documents To Go
Amazon Kindle
Amazon Kindle
odtwarzacz filmów
odtwarzacz filmów

Lenovo Shop i Google Play

Lenovo Tablet przychodzi do nas z zainstalowanymi dwiema aplikacjami App Store. Jedna z nich to znana wszystkim użytkownikom Androida usługa Android Market (obecnie Google Play), natomiast druga to mniej popularny Lenovo Shop. W Android Market można znaleźć różnorodne aplikacje dla tego systemu - narzędzia, gry, aplikacje użytkowe itd. W Lenovo Shop nie uświadczymy właściwie niczego nowego, z tym wyjątkiem tego, że płacić będziemy Lenovo a nie Google. 

W obu sklepach znajdziemy aplikacje zarówno darmowe, jak i te, za które będziemy musieli zapłacić. Lenovo Shop ma co prawda nieco przyjemniejszy wygląd, niż Android Market, ale tak samo trudno się w nim połapać. 

Lenovo App Store
Lenovo App Store
App Store
App Store

Wpływ na otoczenie

Hałas

ThinkPad Tablet jest urządzeniem bezgłośnym. 

Ciepło

Jedną z wad tego tabletu jest jego nagrzewanie się. 

Nawet gdy urządzenie działało bezczynnie, pomiary wykazały 32°C w centralnym miejscu na spodzie. Po stronie wyświetlacza temperatura wynosiła 30,1°C.

Podczas pracy pod obciążeniem ThinkPad Tablet nagrzewa się jeszcze bardziej. Na spodzie obudowa osiągnęła temperaturę 38°C, która jest już wyraźnie odczuwalna podczas pracy z urządzeniem. Temperatura powierzchni ekranu także się podniosła, do 35,5°C (w jego centralnej części). 

Niewielkich rozmiarów zasilacz stał się o 8°C cieplejszy, niż w spoczynku, osiągając pod obciążeniem 35,5°C.   

Gdy porówna się tablet Lenovo z Samsungiem Galaxy Tab 10.1v, czuć, że ten pierwszy nagrzewa się o wiele mocniej. Samsung nagrzał się maksymalnie do 29,8°C, a temperatura Lenovo była o ponad 8C wyższa [mimo znacznie niższej temperatury otoczenia - przyp. red.]. Pracująca pod obciążeniem Motorola Xoom nagrzała się jedynie do 28,1°C po stronie wyświetlacza oraz do 26°C na odwrocie. Jedynie tablet Sony S1 wypadł pod tym względem gorzej; maksymalna temperatura jego obudowy była o 2°C wyższa, niż w tablecie Lenovo. 

w stresie
 34.3 °C35.6 °C33.5 °C 
 26.4 °C23.8 °C22.3 °C 
 24.2 °C22.5 °C21.6 °C 
maks. w ogóle: 35.6 °C
średnia: 27.1 °C
28.6 °C38 °C35.2 °C
21.8 °C23 °C29 °C
21.3 °C22.2 °C25.8 °C
maks. w ogóle: 38 °C
średnia: 27.2 °C
zasilacz  35.5 °C | temperatura otoczenia 19.3 °C | Voltcraft IR-360
(+) The average temperature for the upper side under maximal load is 27.1 °C / 81 F, compared to the average of 30 °C / 86 F for the devices in the class Tablet.
(+) The maximum temperature on the upper side is 35.6 °C / 96 F, compared to the average of 33.8 °C / 93 F, ranging from 20.7 to 53.2 °C for the class Tablet.
(+) The bottom heats up to a maximum of 38 °C / 100 F, compared to the average of 33.3 °C / 92 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 24.4 °C / 76 F, compared to the device average of 30 °C / 86 F.

Głośniki

Omawiany tablet posiada jeden niewielki głośnik znajdujący się koło portu USB. Jakość produkowanego dźwięku jest dobra, nawet przy maksymalnym podgłośnieniu. Niestety, nie doświadczymy basów i nie ma mowy o jakimkolwiek dźwięku przestrzennym. 

Wydajność akumulatora

ładowanie akumulatora trwa całą dobę
ładowanie akumulatora trwa całą dobę

Dwuogniwowa bateria litowo-polimerowa posiada pojemność 24,1 Wh. Urządzenie można ładować przy użyciu dołączonej ładowarki. Alternatywą jest podłączenie tabletu do komputera i ładowanie go przez port USB, ale takie rozwiązanie zajmuje więcej czasu. 

Niestety, nawet ładowanie urządzenia przy pomocy oryginalnej ładowarki (5,35 V, 2 A) zajmuje bardzo dużo czasu. Przy całkowitym rozładowaniu baterii poziom 100% naładowania osiągnie ona dopiero po około 24 godzinach. Autor próbował zmieniać ustawienia tabletu w nadziei na przyspieszenie tego procesu, ale rezultat zawsze był taki sam. Okazuje się, że taki był zamiar producenta. Wzmiankę na ten temat można znaleźć na 36. stronie instrukcji użytkownika. Tylko po zaopatrzeniu się w stację dokującą będzie możliwe szybsze ładowanie urządzenia.

Wydawać by się mogło, że skoro bateria potrzebuje tyle czasu na pełne naładowanie, to będzie to równoważne z jej zwiększoną żywotnością. Niestety, tak nie jest.

Podczas pracy pod obciążeniem, gdy procesor pracował na pełnych obrotach, ThinkPad Tablet działał na zasilaniu akumulatorowym 6 godzin i 2 minuty. Po 24-godzinnym ładowaniu przeprowadzono drugi test, tym razem polegający na korzystaniu z internetu przez Wi-Fi przy optymalnym ustawieniu podświetlenia ekranu. Podczas tego testu wyświetlane były różne strony, a bateria wytrzymała 9 godzin i 45 minut. Następnie odtwarzany był zapętlony film H.264 przy maksymalnym podświetleniu wyświetlacza. Moduły 3G oraz GPS były wyłączone, co dało czas pracy w wysokości 7 godzin i 3 minut. Podczas ostatniego testu tablet działał bezczynnie z wyłączonymi modułami WLAN/GPS/3G/Bluetooth i z minimalnym podświetleniem ekranu. W ten sposób urządzenie pracowało przez ponad 14 godzin.

Pozostaje zagadką, jak Lenovo wyobraża sobie korzystanie z urządzenia, które działa maksymalnie 14 godzin, a ładuje się 24 godziny.

Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0.2 / 0.7 W
luzdarkmidlight 4 / 7.5 / 7.7 W
obciążenie midlight / 8.7 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        Voltcraft VC 940
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.
Wydajność akumulatora
luz
14h 05min
sieć przez WLAN
9h 45min
DVD
7h 03min
obciążenie
6h 02min

Podsumowanie

Lenovo ThinkPad Tablet

Lenovo ThinkPad Tablet zwłaszcza na początku sprawia bardzo dobre wrażenie. Szczególnie mogą się podobać bardzo dobry jakościowo wyświetlacz IPS, rozbudowana pamięć oraz moduły 3G i Wi-Fi. 

Urządzenie to niewątpliwie elegancko wprowadziło Lenovo na rynek tabletów. 

Konkurencja może wydawać się przy nim mniej atrakcyjna, zwłaszcza pod względem funkcjonalności, komunikacji bezprzewodowej oraz ceny. Podczas gdy inne tablety oferują przeważnie dyski SSD 16 lub 32 GB, Lenovo zdecydowało się na 64 GB. 

ThinkPad Tablet, tak jak większość dostępnych obecnie tabletów, został wyposażony w procesor Nvidia Tegra 2. Jego wydajność jest zatem na co najmniej zadowalającym poziomie.

Główną wadą urządzenia, która wyszła podczas testów, jest jego bateria. I bynajmniej nie chodzi tu o długość pracy tabletu na zasilaniu akumulatorowym (która była bardzo dobra), ale o czas, który jest potrzebny do jej całkowitego naładowania. Zdarzało się, że musiało minąć ponad 24 godziny, aby bateria osiągnęła 100% naładowania.

Aktualne ceny tabletów Lenovo ThinkPad Tablet

Please share our article, every link counts!
bohater testu: Lenovo ThinkPad Tablet (fot. Lenovo)
bohater testu: Lenovo ThinkPad Tablet

Specyfikacja techniczna

Lenovo ThinkPad Tablet 18382DG
Procesor
Nvidia Tegra 2 (250) 2 x 1 GHz, T20 Harmony
Pamięć
1024 MB 
, LPDDR2
Matryca
10.10 cali 16:10, 1280 x 800 pikseli, IPS-Panel mit Corning Gorilla Glas, -, refleksująca: tak
Dysk twardy
64 GB SSD, 64 GB 
Złącza
1 USB 2.0, 1 HDMI, gniazda audio: wyjście słuchawkowe, czytnik kart: SD, SDHC, MMC
Łączność
AzureWave Wireless Network Adapter 802.11 b/g/n (b/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth 2.0, modem 3G/UMTS (Ericsson)
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 14 x 58 x 181
Akumulator
24 Wh litowo-polimerowy, 3250 mAh
System operacyjny
Android 3.1
Camera
kamerka: 1.3 MPx
Inne
piórko w komplecie, Google Maps, Office to Go, Amazon Kindle, Angry Birds HD, odbiornik GPS
Waga
750 g
Cena
666 PLN

 

Autorzy

Tekst: Siggy Moersch
Zdjęcia: Siggy Moersch i Lenovo
Tłumaczenie: Agnieszka Zielińska

Podobne laptopy

Podobne laptopy z podobnymi podzespołami

Notebooki z tym samym GPU

Recenzja Sony Tablet S
GeForce ULP (Tegra 2), Tegra 2 (250), 9.40", 0.591 kg

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Tablet Lenovo Tab M8 2023 (Gen 4) LTE - spadek wydajności w niedrogim 8-calowym tablecie
PowerVR GE8300, Mediatek Helio 20 Helio A22 MT6761, 8.00", 0.32 kg

Za

+matryca IPS (dobry kontrast, szerokie kąty widzenia)
+ekran pokryty szkłem Gorilla Glas
+długa praca na baterii
+duży zasób pamięci wewnętrznej (64 GB)
+modem 3G
 

Przeciw

-wyjątkowo długie ładowanie akumulatora
-ekran jest błyszczący
-trzeszczenie obudowy
-dość mocno się nagrzewa
-dość ciężki
-tylko jeden głośnik
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Lenovo ThinkPad Tablet
Siggy Moersch (Update: 2017-12-20)