Notebookcheck Logo

Test Dell XPS 15 (L501x) z Full HD, Core i5 i GF GT 420M

Dell XPS 17 doczekał się dwóch recenzji w naszym serwisie. Nie inaczej musiało być z mniejszym modelem XPS 15 (L501x). I w tym przypadku wariantem testowanym jako drugi był ten słabszy, z dwurdzeniowym procesorem oraz kartą graficzną GeForce GT 420M. Zakładaliśmy, że tym razem sprawdzimy model ze standardową matrycą HD Ready, ale ostatecznie otrzymaliśmy egzemplarz z wyświetlaczem Full HD.

Dell XPS 15 (L501x)

Obudowa

Dell XPS 15 (L501x)

Sylwetka L501x prezentuje się interesująco. Nowatorskim rozwiązaniem popisano się w przypadku tylnej części obudowy laptopa, która odstaje od głównego członu korpusu, tworząc tym samym ciekawy efekt stylistyczny. Ponadto przesunięcie zawiasów w kierunku klawiatury poprawiło rozkład masy na obudowie, co przełożyło się na poprawę stabilności konstrukcji przy maksymalnym wychyleniu pokrywy ekranu.

Wiele dobrego nie można natomiast powiedzieć o sztywności wierzchniej warstwy klapy, do wykonania powierzchni której użyto aluminium. Zastosowany materiał wykazuje sporą elastyczność,  podobnie zresztą jak i plastikowe tworzywo ramki ekranu, które podczas nacisku wygina się na boki.

Wieko osadzono na solidnych przegubach, które wzorowo spełniają swoją rolę. Opór wytwarzany w trakcie unoszenia pokrywy jest znaczny. Specyficzne mocowanie klapy ogranicza maksymalny kąt rozwarcia do około 135 stopni.

Powierzchnię pulpitu roboczego wykonano z aluminium, które oprócz walorów czysto praktycznych (mniejsza podatność na zabrudzenia) zapewnia zadowalającą sztywność powierzchni w miejscu podparcia nadgarstków. Na podwyższoną wytrzymałość całej konstrukcji wpływa również magnezowa rama wewnątrz obudowy laptopa.

Punktowy ucisk w różnych fragmentach jednostki zasadniczej czy też unoszenie platformy roboczej za jeden z boków nie skutkowało wyginaniem tworzywa, co dobrze świadczy o jakości zastosowanych materiałów. Kłopotliwą obsługę napędu optycznego, którego tacka pod wpływem nacisku zapada się do wnęki, uznałem za mało istotny detal.

Pod względem estetycznym pulpit roboczy prezentuje się przyjemnie. Po bokach klawiatury ulokowano maskownice głośniczków, natomiast nieco na lewo względem osi korpusu osadzono wielgachny gładzik. W tylnej prawej części platformy odnajdziemy panel sensoryczny, który dostarcza użytkownikowi podstawowych informacji (np. o aktywności karty Wi-Fi).

Kontrolki sygnalizujące pracę dysku twardego oraz zasilania przeniesiono na tył obudowy. Z mojego punktu widzenia jest to rozwiązanie dosyć kontrowersyjne, ale mając na uwadze multimedialne aspiracje laptopa, jestem w stanie przywyknąć do tego patentu, który powinien umilić oglądanie filmów po zmroku.

Dell L501x dysponuje pokaźną liczbą złączy komunikacyjnych, spośród których należy wyróżnić dwa porty USB w standardzie 3.0 i gniazdo mini DisplayPort. Rozlokowanie poszczególnych interfejsów zasługuje na pochwałę (pozytywne jest zwłaszcza wyprowadzenie interfejsów sygnałowych na tył korpusu laptopa). Frontowa ścianka skrywa w sobie gadżet w postaci czytnika kart, którego wnękę maskuje zgrabna zaślepka.

Plastikowa spodnia część obudowy laptopa jest dobrze wykonana. W jej centralnej części znajduje się klapa serwisowa, po uniesieniu której otrzymujemy dostęp do modułów pamięci i karty WLAN. Brakuje natomiast bezpośredniego dostępu do dysku twardego, co można postrzegać jako wadę.

przód: czytnik kart
przód: czytnik kart
lewy bok: USB 3.0, wylot układu chłodzenia
lewy bok: USB 3.0, wylot układu chłodzenia
prawy bok: czytnik płyt, złącza audio, eSATA/USB
prawy bok: czytnik płyt, złącza audio, eSATA/USB
tył: Mini DisplayPort, HDMI, LAN, gniazdo zasilania, USB 3.0, gniazdo blokady Kensingtona
tył: Mini DisplayPort, HDMI, LAN, gniazdo zasilania, USB 3.0, gniazdo blokady Kensingtona

Osprzęt

Klawiatura to jeden z ciekawszych elementów recenzowanego egzemplarza notebooka Dell L501x. Pod względem konstrukcyjnym jest to kopia urządzenia znanego z poprzedniej serii laptopów Studio XPS. Charakterystyka pracy obu przyrządów jest zbliżona, zmianie uległo natomiast rozlokowanie klawiszy specjalnych, które wyekspediowano do sekcji znaków funkcyjnych.

Klawisze o wymiarach 15x15 mm zapewniają zadowalający komfort użytkowania. Krótki skok w połączeniu z miękką pracą płatek ułatwiają wybieranie poszczególnych klawiszy oraz wpływają na poprawę kultury pracy urządzenia w trakcie obsługi. Uwagę zwraca głośniejszy odgłos klawisza Backspace.

W tylnej części pulpitu roboczego znajduje się panel multimedialny, za pośrednictwem którego uzyskujemy dostęp do centrum mobilności systemu czy też zaawansowanych ustawień sterownika karty muzycznej. Przymglone podświetlenie sygnaturek widniejących na powierzchni panelu nie dekoncentruje podczas pracy z urządzeniem w mroku.

W XPS-ie wykorzystano gładzik firmy Synaptics, w którym zaimplementowano obsługę gestów przy użyciu dwóch palców. Właściwości ślizgowe powierzchni tabliczki oraz jej znaczny rozmiar (100x56 mm) zapewniają zadowalającą wygodę pracy. Strefa aktywności tabliczki, na której operujemy palcem, jest dobrze wyczuwalna, a to za sprawą tego, iż tafla gładzika znajduje się minimalnie poniżej płaszczyzny pulpitu.

Symetrycznie dzielone przyciski symulujące te z myszy komputerowej obsługuje się intuicyjnie. Przyciski cechują się krótkim skokiem, co w połączeniu z miękkim klikiem rozchodzącym się w momencie wciskania wzmaga komfort wykorzystania urządzenia.

Wyłączanie/włączanie tabliczki dotykowej obsługujemy przy pomocy specjalnego przycisku umieszczonego na końcu sekcji znaków funkcyjnych (pomiędzy klawiszami F12 oraz Insert). Stan dezaktywacji urządzenia wskazującego sygnalizuje pomarańczowe podświetlenie diody ulokowanej powyżej górnej krawędzi obrysu gładzika.

klawiatura
klawiatura
płytka dotykowa
płytka dotykowa

Obraz

diagram barw
diagram barw

Testowany Dell L501x dysponował matrycą 15.6'' o rozdzielczości nominalnej 1920x1080 pikseli (Full HD). Panoramiczny panel tajwańskiego producenta wyróżnia się podświetleniem B+RG LED oraz błyszczącą powłoką ekranu. Opcjonalnie oferowany jest również wariant z matrycą HD Ready WLED.

Panel marki AU Optronics cechuje się silnym i względnie równomiernym rozświetleniem na całej swojej powierzchni. W centralnym fragmencie matrycy maksymalna luminancja wynosi 276 cd/m² i maleje w kierunku dolnej części wyświetlacza. Wysoka jasność monitora sprzyja niwelowaniu odblasków tworzących się na błyszczącej powłoce ekranu.

267.6
cd/m²
280.6
cd/m²
263.9
cd/m²
268.7
cd/m²
276
cd/m²
264.3
cd/m²
258.6
cd/m²
264.3
cd/m²
258
cd/m²
podświetlenie ekranu
maksimum: 280.6 cd/m² (Nits) średnia: 266.9 cd/m²
rozświetlenie: 92 %
kontrast: 690:1 (czerń: 0.4 cd/m²)93.1% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
99.1% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
84.1% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)
L501x a sRGB
L501x a sRGB

Ostrość oraz odwzorowanie kolorów wypadają znakomicie. Zakres barw możliwych do oddania przez matrycę najlepiej obrazują wykresy porównawcze z siatką przestrzeni sRGB w tle. Bardzo dobrze prezentuje się również czerń, której wartość wynosi 0,4 cd/m². Pod względem parametrów wyświetlania jest to ścisła czołówka, jeżeli chodzi o segment komputerów przenośnych.

Imponująco (jak na realia laptopów) prezentuje się również zakres kątów widzenia w płaszczyźnie poziomej. Podczas patrzenia na ekran z boku minimalną inwersję barw obserwujemy jedynie przy granicznych wartościach kątowych.

Dell XPS 15 (L501x)
Dell XPS 15 (L501x)
Dell XPS 15 (L501x)
Dell XPS 15 (L501x)
Dell XPS 15 (L501x)
Dell XPS 15 (L501x)

Osiągi

Jednostkę centralną L501x stanowi układ Intel Core i5-460M, który pracuje z częstotliwością bazową 2,53 GHz. Dzięki wykorzystaniu technologii Turbo Boost prędkość rdzeni procesora w razie zapotrzebowania może wzrosnąć do poziomu 2,8 GHz. Procesor Intela zapewnia wsparcie dla wirtualizacji (VT-x).

W laptopie Della zastosowano technologię Nvidia Optimus, której obecność daje sposobność wykorzystania zalet zintegrowanej grafiki Intel HD i niezależnego rozwiązania w postaci układu GeForce GT 420M. Przełączanie pomiędzy tymi układami może odbywać się w sposób automatyczny lub też manualny za pośrednictwem panelu sterowania Nvidia.

Kartę grafiki „zielonych” wykonano w architekturze 40 nm. Mobilny GeForce dysponuje rdzeniem taktowanym z częstotliwością 500 MHz oraz własną pamięcią wideo (1024 MB DDR3). Układ, który posiada 96 procesorów CUDA, korzysta ze 128-bitowej magistrali danych.  

Karta GeForce GT 420M prezentuje moc obliczeniową typową dla jednostek średniego segmentu wydajnościowego. Uzyskanie zadowalającej płynności w grach przy zachowaniu nominalnej rozdzielczości ekranu wymaga drastycznego obniżenia poziomu detali, co w pewnym stopniu niszczy przyjemność wynikającą z użytkowania matrycy Full HD. Z tego też względu optymalnym wyborem w przypadku zakupu urządzenia w testowanej konfiguracji wydaje się być matryca HD Ready.

Powierzchnię magazynującą zapewnia dysk twardy marki Toshiba. Dwutalerzowe urządzenie japońskiego producenta dysponuje przestrzenią dyskową równą 640 GB. Talerze wirujące z prędkością 7200 obr/min. gwarantują znakomite transfery, które oscylują w granicach 90 MB/s. Model MK6461GSY wyposażono w 16 MB pamięci podręcznej.

CPU-Z CPU
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Memory
CPU-Z SPD (1)
CPU-Z SPD (2)
HD Tune 2.55
3DMark 03 Standard
15343 pkt.
3DMark 06 Standard Score
6168 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
3100
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
6671
Cinebench R10 Shading 32Bit
3351
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
3785 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
8546 Points
Cinebench R10 Shading 64Bit
3329 Points
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
0.92 fps
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
2.3 Points
Pomoc
Toshiba MK6461GSY
przesył danych (minimum): 49.9 MB/s
przesył danych (maksimum): 113.8 MB/s
przesył danych (średnio): 90.7 MB/s
czas dostępu: 16.4 ms
szybkość interfejsu: 95.8 MB/s
obciążenie procesora: 1 %

Cinebench 11.5

aplikacja 32-bitowa
aplikacja 32-bitowa
aplikacja 64-bitowa
aplikacja 64-bitowa

Wydajność w grach

Battlefield: Bad Company 2  

rozdzielczość 1920x1080, tekstury Wysokie, szczegóły Wysokie, HBAO wył.
min. 10, śr. 14, maks. 24 kl/s

Fifa 11

demo
rozdzielczość 1920x1080, jakość renderowania Wysoka, MSAA wył.
min. 37, śr. 70, maks. 79 kl/s

Wolfenstein 2  

demo
rozdzielczość 1920x1080, Ustawienia Wysokie, Vsync. Włącz.
min. 17, śr. 23, maks. 34 kl/s

Red Alert 3  

demo
rozdzielczość 1920x1080, Ustawienia Bardzo Wysokie, Vsync. Włącz.
min. 12, śr. 14, maks. 15 kl/s

Need for Speed: Shift

demo
rozdzielczość 1920x1080, Tekstury Wysokie, Vsync. Wył.
min. 15, śr. 24, maks. 29 kl/s

World in Conflict

demo
rozdzielczość 1920x1080, Detale Bardzo Wysokie
min. 7, śr. 11, maks. 21 kl/s

Wpływ na otoczenie

Hałas

Zastosowany w Dellu L501x układ chłodzenia cechuje się względnie poprawną kulturą pracy. Podczas surfowania po sieci czy wykonywania zadań multimedialnych wiatraczek pracuje niejednostajnie, co objawia się okresową aktywnością wirnika (gdy temperatura procesora osiągnie wartość 52-53°C). Dynamizacja poczynań wentylatora skutkuje wzrostem natężenia szumu do 37 dB, podczas gdy w stanie spoczynku laptop generuje szmer na poziomie 33,5 dB.

W trakcie wykonywania procedury testowej dało się również zauważyć pewną negatywną przypadłość w schemacie działaniu systemu chłodzenia, który to momentami wykazywał tendencję do nagłego podwyższania obrotów wirnika.

Maksymalne obciążenie podzespołów podczas wykonywania testu stabilności skutkowało wzrostem poziomu szumu, który w momentach szczytowych osiągał wartość 45,4 dB. Nieco niższe wskazania sonometru (42,4 dB) odnotowałem dopiero po zredukowaniu obciążenia dla niezależnego układu graficznego.

Hałas

luz
33.5 / 33.5 / 33.5 dB
HDD
33.8 dB
DVD
38.5 / 42.1 dB
obciążenie
42.4 / 45.4 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)
temperatury podzespołów pod obciążeniem
pod obciążeniem
temperatury podzespołów bez obciążenia
bez obciążenia

Ciepło

Korpus L501x nie nagrzewa się przesadnie. Podczas surfowania po sieci aluminiowa powierzchnia pulpitu roboczego ma niską temperaturę. W najcieplejszym fragmencie obudowy (w rejonie tabliczki dotykowej) obudowa osiągnęła maksymalnie 33,5°C. 

Również w trakcie wygrzewania komponentów laptopa ciepłota obudowy utrzymuje się na przyzwoitym poziomie. Podwyższona temperatura tworzywa odczuwalna jest jedynie w okolicy miejsca podparcia lewego nadgarstka, co może wynikać z faktu ulokowania w tym miejscu dysku twardego (który cechuje się ponadstandardową temperaturą roboczą: ~55°C). Od spodu ciepło kumuluje się w okolicach centralnej części pokrywy serwisowej, gdzie powierzchnia obudowy miała w teście 38°C.

Dość znacznie nagrzewa się natomiast zasilacz, którego obudowa osiąga maksymalnie 66,7°C.

Temperatury procesora i karty graficznej nie budzą poważniejszych zastrzeżeń. W stresie CPU Intela osiągnął temperaturę przekraczającą 80°C, natomiast układ Nvidii rozgrzał się do 83°C.

w stresie
 36.2 °C33.5 °C27.8 °C 
 38.5 °C34.2 °C27.9 °C 
 36.7 °C35.1 °C27.5 °C 
maks. w ogóle: 38.5 °C
średnia: 33 °C
26.3 °C29.5 °C33.8 °C
26.4 °C38 °C35.9 °C
27.3 °C32.3 °C34.2 °C
maks. w ogóle: 38 °C
średnia: 31.5 °C
zasilacz  66.7 °C | temperatura otoczenia 22 °C
(±) The average temperature for the upper side under maximal load is 33 °C / 91 F, compared to the average of 31.2 °C / 88 F for the devices in the class Multimedia.
(+) The maximum temperature on the upper side is 38.5 °C / 101 F, compared to the average of 36.9 °C / 98 F, ranging from 21.1 to 71 °C for the class Multimedia.
(+) The bottom heats up to a maximum of 38 °C / 100 F, compared to the average of 39.1 °C / 102 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 29.9 °C / 86 F, compared to the device average of 31.2 °C / 88 F.
(±) The palmrests and touchpad can get very hot to the touch with a maximum of 36.7 °C / 98.1 F.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.8 °C / 83.8 F (-7.9 °C / -14.3 F).

Głośniki

System audio stworzony na bazie produktów marki JBL gwarantuje ponadstandardowe wrażenia słuchowe. Na zestaw urządzeń grających składają się dwa 4-watowe przetworniki ulokowane po obu stronach klawiatury oraz 12-watowy subwoofer na spodzie obudowy laptopa.

Jakość prezentowanego dźwięku wypada znakomicie. Podczas odsłuchu muzyki pasmo średnie jest dobrze wyczuwalne, a obecność subwoofera dodatkowo wzbija wyrazistość tonów niskich. Maksymalne podkręcenie regulatora mocy nie powoduje zaburzeń w odtwarzanym dźwięku, co świadczy o wysokiej klasie urządzeń grających.

Zastosowanie cyfrowego złącza S/PDIF umożliwia podłączenie zewnętrznego zestawu głośników 5.1.

Wydajność akumulatora

W testowanym egzemplarzu Della XPS 15 zastosowano standardowy 6-komorowy akumulator o pojemności fabrycznej 56 Wh. Obiektywnie należy ocenić, iż czasy działania uzyskiwane na tej baterii pozwalają na względnie komfortową pracę w przypadku braku zasilania z sieci.

W trakcie testu symulującego surfowanie po sieci przy uaktywnionym planie oszczędzania energii oraz 50-procentowym rozświetleniu ekranu akumulator wyczerpał się po 2:55 h nieprzerwanej pracy laptopa. Dla porównania wyświetlanie filmu przy użyciu wbudowanego czytnika płyt w trybie zrównoważonego zarządzania energią zostało przerwane po upływie 2:29 h.

Na czas trwania testów wydajności baterii kontrolę nad doborem preferowanego procesora graficznego oddałem do dyspozycji oprogramowania Nvidia Optimus (status: wybór automatyczny).

Opcjonalnie dostępny jest również 9-komorowy akumulator o pojemności 90 Wh. Bateria ta wystaje po zamontowaniu we wnęce poza obrys obudowy.

Wydajność akumulatora
sieć przez WLAN
2h 55min
DVD
2h 29min
obciążenie
0h 48min
Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0 / 0 W
luzdarkmidlight 11.7 / 0 / 23.2 W
obciążenie midlight 63.4 / 89.8 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.

Podsumowanie

Najciekawszy element testowanego XPS-a stanowi bez wątpienia matryca B+RG LED, która cechuje się rozdzielczością nominalną 1920x1080 pikseli. Panel tajwańskiego producenta chwali się również za wysoką ostrość barw oraz niezły zakres kątów widzenia w poziomie, którego obszerność usprawnia oglądanie filmów przy użyciu wbudowanego czytnika Blu-ray.

Cechą niezwykle pożądaną w przypadku laptopa stricte multimedialnego są wysokiej klasy urządzenia grające. Na pokładzie L501x zamontowano system audio sygnowany logo JBL, którego 4-watowe głośniki w połączeniu z subwooferem zapewniają znakomite odczucia słuchowe.

Na plus zaliczę również poprawną sztywność pulpitu roboczego, do wykonania powierzchni którego użyto aluminium. Dostatecznie dobre rozlokowanie złączy oraz komfortowa obsługa urządzeń wskazujących to kolejne walory tej konstrukcji.

Oprócz kilku niezaprzeczalnych atutów Dell L501x posiada również mniej lub bardziej drażniące wady. 

Pierwszym z elementów budzącym mieszane odczucia jest skaza w schemacie pracy układu chłodzenia, którego wentylator wykazywał ochotę do niekontrolowanego podnoszenia prędkości obrotowej.

Delikatny niesmak budzi także przeciętna sztywność aluminiowej pokrywy ekranu, której elastyczność nijak nie współgra z nienagannym zachowaniem zawiasów.

Reasumując, Dell L501x to udana konstrukcja, która oprócz cech typowych dla laptopa multimedialnego łączy w sobie atrybuty sprzętu profesjonalnego. Na rynku dostępnych jest kilka wersji XPS-a, z których najdroższe dysponują czterodzeniowym procesorem i7-740QM oraz kartą grafiki GeForce GT 435M. Z kolei użytkownicy rozporządzający mniejszym budżetem powinni rozejrzeć się za modelami z matrycą HD Ready.

Aktualne ceny notebooków Dell XPS

Dell XPS 15 (L501x)
Dell XPS 15 (L501x)

Dziękujemy za wypożyczenie egzemplarza do testu firmie X-KOM.

Please share our article, every link counts!
Dell XPS 15 (L501x)
bohater testu: Dell XPS 15 (L501x)

Specyfikacja techniczna

Dell XPS 15 (L501x)
Procesor
Intel Core i5-460M 2 x 2.5 - 2.8 GHz, Arrandale
Karta grafiki
NVIDIA GeForce GT 420M - 1024 MB VRAM, pamięć: dodatkowo Intel HD Graphics MHz, ForceWare 59.39
Pamięć
6 GB 
, DDR3-1333, 4 GB (Nanya) + 2 GB (Samsung), maks. 8 GB
Matryca
15.60 cali 16:9, 1920 x 1080 pikseli, B+RGLED, AU Optronics AUO17ED / KYYVK_B156HW1, refleksująca: tak
Chipset
Intel HM57
Dysk twardy
Toshiba MK6461GSY, 640 GB 
, 7200 obr/min
Karta dźwiękowa
Realtek HD Audio
Złącza
2 USB 3.0, 1 HDMI, 1 DisplayPort, 1 blokada Kensingtona, 1 eSATA, gniazda audio: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, czytnik kart: SD/SDIO/SDXC/SDHC, MS/MS Pro, MMC/MSXC, xD
Łączność
Realtek PCIe GBE Family Controller (10/100/1000MBit/s), Intel Centrino Wireless-N 1000 (a/b/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth 3.0, Broadcom BCM2070
Napęd optyczny
HL-DT-ST DVDRWBD CT30N
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 38.2 x 381 x 264.5
Akumulator
litowo-jonowy, Simplo 6 ogniw
System operacyjny
Microsoft Windows 7 Home Premium 64 Bit
Camera
kamerka: 2 MPx
Inne
27 miesiące(y) gwarancji, BIOS: A03, głośniki JBL 2.1 (2 x 4W + 12W subwoofer), kontroler NEC uPD720200
Waga
2.78 kg
Cena
4299 PLN

 

Sprzęt dostarczył

sklep komputerowy X-Kom
Dell XPS 15 (L501x)
Dell XPS 15 (L501x)
Dell XPS 15 (L501x)
Dell XPS 15 (L501x)
Dell XPS 15 (L501x)
Dell XPS 15 (L501x)
Dell XPS 15 (L501x)
Dell XPS 15 (L501x)
Dell XPS 15 (L501x)
Dell XPS 15 (L501x)
Dell XPS 15 (L501x)
Dell XPS 15 (L501x)

Autor

Twórcą niniejszej recenzji jest Marcin Dziemidok.

Podobne laptopy

Notebooki z tym samym GPU

Recenzja Samsung RF710 (Core i7, GF GT 420M)
GeForce GT 420M, Core i7 720QM, 17.30", 2.9 kg

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Recenzja Dell XPS 16 9640 - multimedialny laptop z ekranem OLED 4K i irytującym paskiem dotykowym
NVIDIA GeForce RTX 4070 Laptop GPU, Intel Meteor Lake-H Ultra 7 155H, 16.30", 2.313 kg
Recenzja Dell XPS 14 2024 - multimedialny laptop z najwolniejszym RTX 4050 na świecie
NVIDIA GeForce RTX 4050 Laptop GPU, Intel Meteor Lake-H Ultra 7 155H, 14.50", 1.795 kg
Recenzja laptopa Dell Inspiron 16 Plus 7630: 60 W GeForce RTX 4060 nie jest taki zły
NVIDIA GeForce RTX 4060 Laptop GPU, Raptor Lake-H i7-13700H, 16.00", 2.179 kg
Recenzja laptopa Dell XPS 17 9730: GeForce Multimedialny potwór RTX 4070
NVIDIA GeForce RTX 4070 Laptop GPU, Raptor Lake-H i7-13700H, 17.00", 2.475 kg
Recenzja laptopa Dell XPS 15 9530 RTX 4070: Zarówno imponujący, jak i niezadowalający
NVIDIA GeForce RTX 4070 Laptop GPU, Raptor Lake-H i7-13700H, 15.60", 1.942 kg
Recenzja laptopa Dell Inspiron 14 Plus 7420: Dla użytkowników mocy w budżecie
GeForce RTX 3050 4GB Laptop GPU, Alder Lake-S i7-12700H, 14.00", 1.669 kg

Za

+matryca B+RG LED
+system audio marki JBL
+sztywność pulpitu roboczego
+niska ciepłota obudowy
+wygodna klawiatura
+poprawne czasy pracy na zasilaniu bateryjnym
+przyjazny gładzik
+poprawne rozlokowanie złączy
+czytnik Blu-ray
 

Przeciw

-momentami nieprzewidywalna praca układu chłodzenia
-przeciętna sztywność klapy
-utrudniony dostęp do dysku twardego
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Dell XPS 15 (Full HD, i5, GT 420M)
Sylwester Cyba (Update: 2017-12-22)