Notebookcheck Logo

Test Dell Precision M4800

23/11/2013

Laptopy Dell Precision od dawna zaliczają się do czołówki najlepszych komputerów do pracy. Od zewnątrz M4800 niewiele różni się od poprzednika. Sporo zmieniło się natomiast w środku. Testowany egzemplarz otrzymał matrycę QHD+, a więc o bardzo wysokiej rozdzielczości (3200 x 1800 pikseli).

Obudowa

Dell Precision M4800 posiada obudowę prawie niezmienioną w porównaniu z poprzednikami. Tak jak w starszych seriach, zastosowane materiały robią korzystne wrażenie. W tym porządnie zrobionym, solidnym laptopie trudno namierzyć słabe punkty. Miejsca oparcia dłoni są twarde, klawiatura się nie ugina. Sztywność jednostki zasadniczej i pokrywy ekranu jest ponadprzeciętna. Tylko obszar nad gniazdem ExpressCard poddaje się trochę naciskowi. 

Solidna konstrukcja jest ciężka. Precision M4800 waży około 3,2 kg. Lenovo ThinkPad W530 jest sporo lżejszy (2,8 kg). Jeżeli ktoś woli naprawdę lekki laptop do pracy, w tym roku Dell przygotował dla niego model Precision M3800, który jest znacznie cieńszy i lżejszy od M4800 (ale też mniej wydajny).

Dostęp do podzespołów jest mocną stroną Della. Przed zdjęciem spodniej pokrywy trzeba tylko wyjąć akumulator i odkręcić dwie śrubki. Po zdjęciu spodu użytkownik ma dostęp do wszystkich wymiennych podzespołów. Procedury wymiany są dokładnie opisane w instrukcji użytkownika. Można wyczyścić oba wentylatory i w razie potrzeby da się je bez problemu wymienić. Wersja z procesorem czterordzeniowym ma dwa dodatkowe gniazda pamięci RAM pod klawiaturą.

Wyposażenie w złącza zewnętrzne nie uległo dużym zmianom. Zrezygnowano z portu FireWire 400, co sprawiło, że złącza na lewym boku są rozstawione w większych odstępach. Tak jak w starszym modelu, są trzy wyjścia do podłączania zewnętrznych wyświetlaczy (VGA, DisplayPort i HDMI). M4800 posiada też cztery porty USB 3.0 oraz port USB połączony z eSATA. Jego napęd optyczny to rozwiązanie typu slim z podajnikiem szczelinowym.

z przodu brak złączy
z przodu brak złączy
lewy bok: gniazdo blokady Kensingtona, 2 USB 3.0, gniazdo udio, napęd optyczny (szczelinowy), Cardreader, czytnik Smart Card, ExpressCard/54
lewy bok: gniazdo blokady Kensingtona, 2 USB 3.0, gniazdo udio, napęd optyczny (szczelinowy), Cardreader, czytnik Smart Card, ExpressCard/54
prawy bok: przełącznik modułu łączności, kieszeń dysku, 2 USB 3.0, DisplayPort
prawy bok: przełącznik modułu łączności, kieszeń dysku, 2 USB 3.0, DisplayPort
tył: LAN, VGA, eSATA/USB 2.0, HDMI, gniazdo zasilania
tył: LAN, VGA, eSATA/USB 2.0, HDMI, gniazdo zasilania

Osprzęt

Urządzenia wejścia nie zostały zmienione. Klawiatura M4800 cechuje się więc soczystym oporem, średnim skokiem oraz dobrym podparciem. Układ klawiszy, ich wielkość oraz funkcje dodatkowe są w porządku. Podświetlenie klawiszy można ustawić na jednym z czterech poziomów intensywności.

Płytka dotykowa ma wymiary 80 x 45 mm, czyli nie jest duża. Właściwości ślizgowe płytki są dobre. Również jej reakcje są właściwe.

Manipulator TrackStick jest i w tym modelu precyzyjnym substytutem gładzika. Posiada on oddzielne przyciski. Można je skonfigurować tak, by służyły jako dodatkowe przyciski dla płytki dotykowej.

klawiatura QWERTZ
klawiatura QWERTZ
płytka dotykowa i manipulator TrackStick
płytka dotykowa i TrackStick

Obraz

Dell Precision M4800 z matrycą QHD+
Dell Precision M4800 z matrycą QHD+

Dell oferuje do modelu Precision M4800 trzy różne typy matryc. Są to podstawowa wersja o rozdzielczości 1366 x 768 pikseli (która raczej nie będzie miała wzięcia u profesjonalistów ze względu na mały obszar roboczy i nie nadzwyczajną ostrość obrazu), model o rozdzielczości Full HD o szerokich kątach widzenia (zapewniający kompromis między obszarem roboczym a wielkością wyświetlanych elementów) oraz zastosowana w testowanym egzemplarzu matryca QHD+.

Bardzo wysoka rozdzielczość tego wyświetlacza, 3200 x 1800 pikseli, przekłada się na bardzo szczegółowy, ostry obraz. Gołym okiem nie widać pojedynczych pikseli. Obszar roboczy jest bardzo duży i jest to o tyle fajne, że umożliwia pracę z wykorzystaniem wielu okien, dokumentów, arkuszy kalkulacyjnych otworzonych obok siebie. Niekorzystne jest natomiast to, że trzeba się zmagać z maciupkimi czcionkami, ikonami i pozycjami w menu. W wielu przypadkach pomaga systemowe zwiększenie elementów wyświetlanych na ekranie (skalowanie). Nie zawsze przynosi to jednak oczekiwany skutek i w niektórych programach trzeba posługiwać się lupą, by rozpoznać najważniejsze elementy. Oby był to tylko problem wieku dziecięcego. W końcu kwestią czasu powinno być to, że ekrany o tak wysokiej rozdzielczości staną się popularne na tyle, że popularne aplikacje zostaną do nich dostosowane.

obszar roboczy w natywnej rozdzielczości
obszar roboczy w natywnej rozdzielczości
obszar roboczy w Photoshopie
obszar roboczy w Photoshopie
obszar roboczy w Sony Vegas Pro
obszar roboczy w Sony Vegas Pro
przykład problemu wynikającego z nietypowej rozdzielczości ekranu
przykład problemu wynikającego z nietypowej rozdzielczości ekranu
356
cd/m²
392
cd/m²
374
cd/m²
367
cd/m²
383
cd/m²
378
cd/m²
387
cd/m²
380
cd/m²
393
cd/m²
podświetlenie ekranu
SHP13F9, JJ74H_LQ156Z1 tested with X-Rite i1Pro 2
maksimum: 393 cd/m² (Nits) średnia: 378.9 cd/m²
rozświetlenie: 91 %
na akumulatorze: 383 cd/m²
kontrast: 946:1 (czerń: 0.405 cd/m²)
ΔE Color 3.89 | 0.5-29.43 Ø5
ΔE Greyscale 5.73 | 0.57-98 Ø5.3
98.3% sRGB (Argyll 1.6.3 3D)
64% AdobeRGB 1998 (Argyll 1.6.3 3D)
69.7% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
97.8% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
68.1% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)
Gamma: 2.41

Dzięki dobrze działającemu według autora skalowaniu zdjęcia i filmy wyglądają na niższej rozdzielczości dobrze dzięki dużemu zagęszczeniu pikseli, znacznie lepiej, niż na matrycy HD Ready. Z drugiej strony trzeba tu i ówdzie zmniejszać rozdzielczość z powodu niereagujących na kliknięcie przycisków w programach oraz niedziałania automatycznych zmian rozdzielczości (w grach). Matryca obsługuje wiele innych rozdzielczości i można je ustawiać zgodnie z własnymi preferencjami.

na dworze
na dworze
na dworze
na dworze
na dworze
na dworze
na dworze
na dworze
Dell Precision M4800 z matrycą QHD+ a przestrzeń Adobe RGB (siatka) - około 64% pokrycia
M4800 a Adobe RGB
Dell Precision M4800 z matrycą QHD+ a przestrzeń sRGB (siatka) - około 89% pokrycia)
M4800 a sRGB

Przy maksymalnej intensywności podświetlenia najniższa luminancja wyniosła 356 cd/m² w lewej górnej części ekranu a najwyższa - 393 cd/m² w prawym dolnym rogu ekranu. Równomierność podświetlenia uzyskano w 91%, co jest znakomitym wynikiem. Różnice w poziomach jasności pomiędzy poszczególnymi obszarami ekranu widać tylko na jednobarwnych, ciemnych tłach. Intensywność podświetlenia można regulować na 15 poziomach, począwszy od 48 cd/m². Na poziomie 6. zmierzono 158 cd/m². Luminancja na tym poziomie jest wystarczająca do pracy w pomieszczeniu.

Możliwość skorzystania z bardzo wysokiej luminancji maksymalnej i matowa powierzchnia ekranu sprawiają, że na dworze można z powodzeniem korzystać z laptopa. Nie występują refleksy i w jasnym miejscu obraz zachowuje czytelność. 

Kontrast osiągnął bardzo wysoką wartość 945:1.

Liczba wyświetlanych kolorów przekracza 85 tys., czyli jest dość duża. Pokrycie przestrzeni kolorów sRGB jest zapewnione w 89%.

Fabryczna konfiguracja matrycy QHD+ w Dellu M4800 jest lepsza, niż zazwyczaj w laptopach. Kształt krzywej gamma jest bliski ideału. Bardzo dobrze trzeba też ocenić średni błąd DeltaE 2000 dla skali szarości (5,73) i dla kolorów (3,89). W przypadku niektórych kolorów DeltaE 2000 przekraczała jednak w stanie fabrycznym 10, co oznacza znaczne odchylenie od ideału. Przeprowadzenie kalibracji spowodowało zniwelowanie tych odchyleń.

Grayscale
Grayscale
Color Management
Color Management
Saturation Sweeps
Saturation Sweeps
ColorChecker
ColorChecker
Grayscale (po kalibracji)
Grayscale (po kalibracji)
Color Management (po kalibracji)
Color Management (po kalibracji)
Saturation Sweeps (po kalibracji)
Saturation Sweeps (po kalibracji)
ColorChecker (po kalibracji)
ColorChecker (po kalibracji)


Kąty widzenia są bardzo szerokie w pionie i w poziomie. Tylko w sytuacji patrzenia na ekran pod skosem z góry lub z dołu widać większe pogorszenie jasność i pewne zniekształcenia kolorów.

kąty widzenia matrycy QHD+ w laptopie Dell Precision M4800
kąty widzenia matrycy QHD+ w laptopie Dell Precision M4800

Osiągi

prędkość konwersji MP3 do AAC w iTunes (więcej=lepiej)
prędkość konwersji MP3 do AAC w iTunes (więcej=lepiej)

Testowany egzemplarz był jedną z prekonfigurowanych wersji oferowanych przez Della, najmocniejszą z nich w momencie powstawania recenzji. Wśród podzespołów znalazły się bardzo wydajny procesor Core i7-4900MQ, karta grafiki Quadro K2100M, 16 GB pamięci RAM oraz dysk SSD. Dell oferuje także dwie inne karty grafiki do zastosowań profesjonalnych, szereg innych procesorów oraz wiele konfiguracji dysków.

Procesor Core i7-4900MQ zajmuje miejsce w czołówce naszego rankingu wydajnościowego. Wyprzedzają go tylko dwa procesory z serii ekstremalnej. Oznacza to, że w laptopie trudno spodziewać się większej mocy obliczeniowej, niż zapewniana przez tę jednostkę. Bazowa częstotliwość taktowania tego CPU to 2,8 GHz, a maksymalnie taktowanie może osiągać 3,8 GHz (dzięki funkcji Turbo Boost). Maksymalnie wykorzystuje on przy obliczeniach osiem wątków (za sprawą technologii Hyper-Threading).

Wyniki testów wydajnościowych wypadły zgodnie z oczekiwaniami i stoją na wysokim poziomie. W teście jednowątkowym Cinebench R10 64 omawiany laptop uzyskał 7112 pkt., a w teście wielowątkowym tej samej aplikacji - 27537 oczek. Na wykonanie obliczeń w teście wPrime 1024M Precision M4800 potrzebował 228 s. W teście konwersji pliku audio w iTunes Dell osiągnął prędkość 59x.

Na zasilaniu akumulatorowym wydajność procesora jest o około 20% gorsza.

Karta Quadro K2100M zastąpiła w ofercie Nvidii model K2000M. Posiada ona 576 rdzeni CUDA, taktowanie rdzenia wynosi 666 MHz, a taktowanie pamięci własnej karty (GDDR5) to 752 MHz. Jest ona zoptymalizowana pod kątem zastosowań profesjonalnych i posiada specjalny VBIOS oraz sterowniki. 

W testach SPECviewperf 11 karta Quadro K2100M z modelu M4800 zapewniła wyraźnie lepsze wyniki, niż karta Quadro K2000M z M4700. W teście OpenGL aplikacji R11.5 omawiany laptop uzyskał 56,75 kl/s. To wynik zbliżony do osiągnięć laptopów Acer V3-772G z kartą GeForce GTX 760M i HP 8570w z kartą AMD FirePro M4000.

W testach 3DMark karta Quadro K2100M zapewniła natomiast wyniki nieco lepsze od rezultatów GT 750M a gorsze od GTX 760M. W teście 3DMark Vantage było to 10624 pkt. a 3DMarku 11 - 2601 pkt.

Na zasilaniu akumulatorowym wydajność graficzna znacznie spada. W teście OpenGL aplikacji Cinebench R11.5 uzyskano na akumulatorze tylko 33 kl/s (zamiast prawie 57 kl/s).

Jako że w testowanym laptopie Precision M4800 z matrycą QHD+ nie był aktywny zintegrowany z procesorem układ grafiki HD Graphics 4600, nie można w nim skorzystać z technologii Quick Sync Video, która mogłaby odciążać procesor w niektórych zastosowaniach.

Ogólna wydajność systemowa stoi na bardzo wysokim poziomie. W teście PCMark 7 Dell M4800 zdobył 5646 pkt., a w teście PC Mark Vantage - 18753 pkt. Pamięć RAM wykorzystuje tryb dwukanałowy, a szybka pamięć dyskowa zapewnia błyskawiczny dostęp do danych.


testy BasemarkCL
testy BasemarkCL
testy SiSoftware Sandra Cryptography
testy SiSoftware Sandra Cryptography
testy SiSoftware Sandra Financial Analysis
testy SiSoftware Sandra Financial Analysis
porównanie prędkości konwersji filmów (mniej=lepiej)
porównanie prędkości konwersji filmów (mniej=lepiej)
CPU-Z CPU
CPU-Z CPU
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Memory
CPU-Z Memory
CPU-Z SPD
CPU-Z SPD
GPU-Z
GPU-Z
3DMark 06 Standard Score
15586 pkt.
3DMark Vantage P Result
10624 pkt.
3DMark 11 Performance
2601 pkt.
3DMark Ice Storm Standard Score
58619 pkt.
3DMark Cloud Gate Standard Score
9647 pkt.
3DMark Fire Strike Score
1522 pkt.
Pomoc
PCMark Vantage Result
18753 pkt.
PCMark 7 Score
5646 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Shading 32Bit
6821
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
20617
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
5337
Cinebench R10 Shading 64Bit
6816 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
27537 Points
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
7112 Points
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
56.8 fps
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
7.39 Points
Cinebench R11.5 CPU Single 64Bit
1.66 Points
Pomoc

Nośnikiem pamięci masowej jest dysk SSD Samsunga o pojemności 256 GB. Ma on 7 mm wysokości. Jest podłączony przez interfejs SATA 3 (6 Gb/s). Odczyt sekwencyjny w teście AS SSD przekroczył 520 MB/s, a zapis wyniósł 320 MB/s. Do omawianego laptopa można dodać dysk SSD pod mSATA. Po dokupieniu specjalnej kieszeni (caddy) nagrywarkę DVD można zastąpić jeszcze jednym dyskiem.

Samsung SSD SM841 256GB MZ7PD256HAFV
przesył danych (minimum): 380.7 MB/s
przesył danych (maksimum): 423.5 MB/s
przesył danych (średnio): 415.3 MB/s
czas dostępu: 0.1 ms
szybkość interfejsu: 173.2 MB/s
obciążenie procesora: 1 %
SPECviewperf 11
1920x1080 Siemens NX (sortuj wg wyników)
Dell Precision M4800
30.39 fps
Dell Precision M4700
25.63 fps -16%
HP EliteBook 8570w LY550EA-ABD
23.69 fps -22%
HP EliteBook 8770w DreamColor
34.67 fps +14%
Fujitsu Celsius H920
31.44 fps +3%
1920x1080 Tcvis (sortuj wg wyników)
Dell Precision M4800
33.86 fps
Dell Precision M4700
28.1 fps -17%
HP EliteBook 8570w LY550EA-ABD
18.62 fps -45%
HP EliteBook 8770w DreamColor
40.33 fps +19%
Fujitsu Celsius H920
35.47 fps +5%
1920x1080 SolidWorks (sortuj wg wyników)
Dell Precision M4800
45.41 fps
Dell Precision M4700
33.01 fps -27%
HP EliteBook 8570w LY550EA-ABD
45.85 fps +1%
HP EliteBook 8770w DreamColor
39.66 fps -13%
Fujitsu Celsius H920
40.03 fps -12%
1920x1080 Pro/ENGINEER (sortuj wg wyników)
Dell Precision M4800
18.97 fps
Dell Precision M4700
13.13 fps -31%
HP EliteBook 8570w LY550EA-ABD
6.27 fps -67%
HP EliteBook 8770w DreamColor
12.23 fps -36%
Fujitsu Celsius H920
15.32 fps -19%
1920x1080 Maya (sortuj wg wyników)
Dell Precision M4800
52.6 fps
Dell Precision M4700
47.58 fps -10%
HP EliteBook 8570w LY550EA-ABD
52.8 fps 0%
HP EliteBook 8770w DreamColor
51.3 fps -2%
Fujitsu Celsius H920
50.8 fps -3%
1920x1080 Lightwave (sortuj wg wyników)
Dell Precision M4800
50.9 fps
Dell Precision M4700
44.38 fps -13%
HP EliteBook 8570w LY550EA-ABD
61 fps +20%
HP EliteBook 8770w DreamColor
42.84 fps -16%
Fujitsu Celsius H920
48.11 fps -5%
1920x1080 Ensight (sortuj wg wyników)
Dell Precision M4800
27.43 fps
Dell Precision M4700
20.8 fps -24%
HP EliteBook 8570w LY550EA-ABD
18.8 fps -31%
HP EliteBook 8770w DreamColor
40.54 fps +48%
Fujitsu Celsius H920
24.33 fps -11%
1920x1080 Catia (sortuj wg wyników)
Dell Precision M4800
41.47 fps
Dell Precision M4700
33.44 fps -19%
HP EliteBook 8570w LY550EA-ABD
16.28 fps -61%
HP EliteBook 8770w DreamColor
45.63 fps +10%
Fujitsu Celsius H920
40.65 fps -2%

Legenda

 
Dell Precision M4800 Intel Core i7-4900MQ, NVIDIA Quadro K2100M, Samsung SSD SM841 256GB MZ7PD256HAFV
 
Dell Precision M4700 Intel Core i7-3720QM, NVIDIA Quadro K2000M, Samsung SSD 830 Series MZMPC256HBGJ-00000
 
HP EliteBook 8570w LY550EA-ABD Intel Core i5-3360M, AMD FirePro M4000, Hitachi Travelstar Z7K500 HTS725050A7E630
 
HP EliteBook 8770w DreamColor Intel Core i7-3610QM, NVIDIA Quadro K4000M, Seagate Momentus 7200.5 ST9750420AS
 
Fujitsu Celsius H920 Intel Core i7-3720QM, NVIDIA Quadro K3000M, Micron RealSSD C400-MTFDDAC256MAM
Cinebench R11.5 - OpenGL 64Bit (sortuj wg wyników)
Dell Precision M4800
56.8 fps
Acer Aspire V3-772G-747A321
56.5 fps -1%
HP EliteBook 8570w LY550EA-ABD
55.4 fps -2%

Legenda

 
Dell Precision M4800 Intel Core i7-4900MQ, NVIDIA Quadro K2100M, Samsung SSD SM841 256GB MZ7PD256HAFV
 
Acer Aspire V3-772G-747A321 Intel Core i7-4702MQ, NVIDIA GeForce GTX 760M, Toshiba HG5d THNSNH256GMCT
 
HP EliteBook 8570w LY550EA-ABD Intel Core i5-3360M, AMD FirePro M4000, Hitachi Travelstar Z7K500 HTS725050A7E630
LuxMark v2.0 64Bit
Room GPUs-only (sortuj wg wyników)
Dell Precision M4800
67 Samples/s
HP EliteBook 8570w LY550EA-ABD
270 Samples/s +303%
MSI GT60 0NG-405DE
49 Samples/s -27%
Sala GPUs-only (sortuj wg wyników)
Dell Precision M4800
145 Samples/s
HP EliteBook 8570w LY550EA-ABD
470 Samples/s +224%
MSI GT60 0NG-405DE
105 Samples/s -28%

Legenda

 
Dell Precision M4800 Intel Core i7-4900MQ, NVIDIA Quadro K2100M, Samsung SSD SM841 256GB MZ7PD256HAFV
 
HP EliteBook 8570w LY550EA-ABD Intel Core i5-3360M, AMD FirePro M4000, Hitachi Travelstar Z7K500 HTS725050A7E630
 
MSI GT60 0NG-405DE Intel Core i7-3630QM, NVIDIA Quadro K2000M, 2x Sandisk X100 SD5SF2128G1014E RAID 0

Testy gier

Testy gier przeprowadzono zasadniczo w zwykle używanych przez Notebookcheck rozdzielczościach. Autor sprawdził też jednak, jak wypadają niektóre tytuły w rozdzielczości QHD+. Na obniżonych ustawieniach jakościowych da się grać w wiele z nich, ale większość nie ma w opcjach tak wysokiej rozdzielczości, więc nie da się jej wykorzystać.

Automatyczna zmiana rozdzielczości z nominalnej na niższą nie zawsze działała podczas testów. W przypadku Sleeping Dogs trzeba było najpierw zmienić w ustawieniach systemowych rozdzielczość na 1920 x 1080 pikseli, by móc przetestować tę grę w rozdzielczości Full HD. Problemy dotyczyły też przycisków w grach - np. w World of Warcraft trzeba było zmienić rozdzielczość systemową, by zaczęły działać.

Karta Quadro K2100M w większości przypadków wystarczała do zapewnienia płynnej rozgrywki na naszych ustawieniach wysokich. 

TW: Shogun 2 Diablo III Anno 2070 World of Tanks Torchlight 2
rozdzielczość QHD+/niskie ustawienia 61 kl/s 29 kl/s 29 kl/s 48 kl/s 63 kl/s
low med. high ultra
World of Warcraft (2005) 321 248 66 31
StarCraft 2 (2010) 342 95 58 31
Total War: Shogun 2 (2011) 258 51 19
Batman: Arkham City (2011) 157 112 81 29
Anno 2070 (2011) 148 61 39 19
Alan Wake (2012) 63 28 14
Diablo III (2012) 163 124 102 57
Sleeping Dogs (2012) 119 85 34 9
Torchlight 2 (2012) 174 120 112
F1 2012 (2012) 172 132 114 50
World of Tanks v8 (2012) 124 70 54 23
Hitman: Absolution (2012) 65 46 30 18
Assassin´s Creed III (2012) 57 52 15
Tomb Raider (2013) 133 73 47 10
BioShock Infinite (2013) 106 60 51 14
Metro: Last Light (2013) 48 37 22 11
GRID 2 (2013) 192 107 76 25

Wpływ na otoczenie

Hałas

W zależności od obciążenia podzespołów emisja hałasu jest różna i Precision M4800 może być niesłyszalny a także głośny. Przy niewielkim obciążeniu wentylatory przez dłuższy czas milczą, a włączają się sporadycznie i na krótko. Przy średnim obciążeniu ciśnienie akustyczne wyniosło 37,3 dB i szum był dość głośny. Nie był jednak nieprzyjemny dzięki nienatarczywej charakterystyce dźwięku. W teście pełnego obciążenia przy ustawieniu "Maximum Fan Levels" laptop jest optymalnie chłodzony, ale hałas osiąga nieprzyjemne na dłuższą metę natężenie 51,2 dB.

Hałas

luz
28.2 / 28.2 / 28.2 dB
DVD
36.1 / 38 dB
obciążenie
37.3 / 51.2 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light   PCE-322A (odległość 15 cm)

Ciepło

Dzięki intensywnie pracującym wentylatorom obudowa modelu Precision M4800 jest zawsze chłodna. W teście pełnego obciążenia średnie temperatur maksymalnych były nawet niższe, niż w teście bez obciążenia. Wartości skrajne również nie były wysokie. Tylko z tyłu obudowy, przy samych wylotach powietrza z układu chłodzenia, odnotowano maksymalnie 44,9°C, podczas gdy na spodzie zmierzono maksymalnie 37,8°C. W teście modelu Precision M4700 na spodzie obudowy temperatura osiągnęła aż 55,5°C [z tym że była to wersja z czterordzeniowym, a nie dwurdzeniowym procesorem, a test był przeprowadzany w o kilka stopni wyższej temperaturze otoczenia - przyp. tłum.].

w stresie
 32.9 °C30.7 °C24.9 °C 
 26.1 °C31.7 °C25.6 °C 
 24.4 °C27.7 °C24.9 °C 
maks. w ogóle: 32.9 °C
średnia: 27.7 °C
27.2 °C28.3 °C26.3 °C
36.4 °C37.8 °C30.4 °C
26.2 °C30.9 °C25.4 °C
maks. w ogóle: 37.8 °C
średnia: 29.9 °C
zasilacz  45.8 °C | temperatura otoczenia 20 °C | Fennel Firt 550
(+) The average temperature for the upper side under maximal load is 27.7 °C / 82 F, compared to the average of 32 °C / 90 F for the devices in the class Workstation.
(+) The maximum temperature on the upper side is 32.9 °C / 91 F, compared to the average of 38.1 °C / 101 F, ranging from 22.2 to 69.8 °C for the class Workstation.
(+) The bottom heats up to a maximum of 37.8 °C / 100 F, compared to the average of 41.3 °C / 106 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 27.7 °C / 82 F, compared to the device average of 32 °C / 90 F.
(+) The palmrests and touchpad are cooler than skin temperature with a maximum of 28.3 °C / 82.9 F and are therefore cool to the touch.
(±) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 27.8 °C / 82 F (-0.5 °C / -0.9 F).

Głośniki

Znajdujące się za klawiaturą głośniki wytwarzają relatywnie ładny dźwięk. Nie jest to jakość na poziomie zewnętrznego zestawu głośników lub słuchawek, ale jak na klasę laptopów do pracy jest nieźle. Przy maksymalnym poziomie głośności nie występują zaburzenia czystości brzmienia.

Wydajność akumulatora

Dość wysokie zapotrzebowanie na energię nie oznacza w przypadku modelu Precision M4800 krótkich czasów pracy, gdyż może on posiadać akumulator o pojemności 97 Wh. Taki właśnie znalazł się w testowanym egzemplarzu. W teście czytelnika programu Battery Eater energia z akumulatora skończyła się po 5 godzinach i 18 minutach. Test symulujący korzystanie z internetu przez Wi-Fi trwał 3,5 h. Test odtwarzania filmu z płyty DVD spowodował wyczerpanie się energii po 2:45 h. W teście obciążeniowym (Battery Eater Classic Test) omawiany laptop pracował niecałe 1,5 h.

Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0.3 / 0.5 W
luzdarkmidlight 19.6 / 27.5 / 34.8 W
obciążenie midlight 80.2 / 107.6 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        Voltcraft VC 940
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.
Wydajność akumulatora
luz
5h 18min
sieć przez WLAN
3h 30min
DVD
2h 45min
Big Buck Bunny H.264 1080p
3h 39min
obciążenie
1h 25min

Podsumowanie

Dell wybrał słuszną drogę modernizacji swojej przenośnej stacji roboczej z 15-calowym ekranem. Zmieniono podzespoły wewnątrz obudowy, a to, co było dobre, czyli korpus laptopa, pozostawiono właściwie bez zmian.

W testowanej konfiguracji wydajność była zadowalająco wysoka, z wyjątkiem może grafiki 3D. Intensywnie pracujące pod pełnym obciążeniem wentylatory zapewniły nieprzeciętnie chłodną obudowę. Niestety przy okazji wytwarzały one głośny szum, który na dłuższą metę może mocno przeszkadzać.

Z wielu powodów można żałować tego, że w M4800 z matrycą QHD+ nie da się wykorzystać zintegrowanej grafiki HD Graphics 4600. Wskutek tego pobór mocy bez obciążenia jest dość duży i nawet z najpojemniejszym akumulatorem czasy pracy nie są imponujące. Poza tym nie można użyć przydatnej technologii Intel Quick Sync Video.

Matryca QHD+ nie tylko oferuje bardzo wysoką rozdzielczość, ale ma też dobre parametry obrazu.

Tak jak w starszych laptopach Precision, można być zadowolonym z wygodnej klawiatury M4800, jakości wykonania, wyposażenia w złącza zewnętrzne i ich rozmieszczenia oraz z możliwości rozbudowy wyposażenia.

Please share our article, every link counts!
bohater testu: Dell Precision M4800
bohater testu: Dell Precision M4800

Specyfikacja techniczna

Dell Precision M4800
Procesor
Intel Core i7-4900MQ 4 x 2.8 - 3.8 GHz, Haswell
Karta grafiki
NVIDIA Quadro K2100M - 2048 MB VRAM, rdzeń: 667 MHz, pamięć: 752 MHz, GDDR5, Forceware 311.66 Win7 64
Pamięć
16 GB 
, Samsung DDR3 1600 MHz, 2x 8 GB, dwa wolne gniazda, maks. 32 GB
Matryca
15.60 cali 16:9, 3200 x 1800 pikseli, SHP13F9, JJ74H_LQ156Z1, refleksująca: nie
Chipset
Intel QM87 (Lynx Point)
Dysk twardy
Samsung SSD SM841 256GB MZ7PD256HAFV, 256 GB 
, Samsung SSD SM841 256 GB
Karta dźwiękowa
Intel Lynx Point PCH - High Definition Audio Controller
Złącza
1 ExpressCard/54, 1 USB 2.0, 4 USB 3.0, 1 VGA/D-Sub, 1 HDMI, 1 DisplayPort, 1 blokada Kensingtona, 1 eSATA, 1 złącze stacji dokującej, gniazda audio: wyjście słuchawkowe, wejście mikrofonowe, czytnik kart: 9 w 1, 1 SmartCard
Łączność
Intel I217-LM Gigabit Network Connection (10/100/1000MBit/s), Dell Wireless 1601 (b/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth 4.0
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 40 x 376 x 256
Akumulator
97 Wh litowo-jonowy, 11,1 V, 8,25 Ah
System operacyjny
Microsoft Windows 7 Professional 64 Bit
Camera
kamerka: 1,3 megapiksela
Inne
podświetlanie klawiatury: tak, 36 miesiące(y) gwarancji
Waga
3.18 kg, zasilacz: 790 g
Cena
2850 PLN

 

Autorzy

Tekst i zdjęcia: Tobias Winkler
Tłumaczenie: Tomasz Cyba

Podobne laptopy

Laptopy z tym samym GPU i/lub rozmiarem ekranu

Recenzja Lenovo ThinkPad W541
Quadro K2100M, Core i7 4910MQ, 2.6 kg

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Debiut wydajnościowy Nvidia RTX 3000 Ada: Recenzja stacji roboczej Dell Precision 5480
NVIDIA RTX 3000 Ada Generation Laptop GPU, Raptor Lake-H i9-13900H, 14.00", 1.604 kg
Recenzja Dell Precision 5680: Ada Lovelace dominuje na stacjach roboczych
NVIDIA RTX 5000 Ada Generation Laptop GPU, Raptor Lake-H i9-13900H, 16.00", 2.291 kg
Debiut Nvidia RTX A5500: Recenzja stacji roboczej Dell Precision 7670 Performance
RTX A5500 Laptop GPU, Alder Lake-S i9-12950HX, 16.00", 2.849 kg
Recenzja stacji roboczej Dell Precision 7670: Debiut Core i7-12850HX i CAMM RAM
RTX A2000 Laptop GPU, Alder Lake-S i7-12850HX, 16.00", 2.724 kg
Recenzja stacji roboczej Dell Precision 5470: Debiut Nvidia RTX A1000
RTX A1000 Laptop GPU, Alder Lake-P i9-12900H, 14.00", 1.621 kg
Dell Precision 5540 - recenzja
Quadro T2000 Max-Q, Coffee Lake i9-9980HK, 15.60", 2 kg

Za

+obudowa
+temperatury
+dostęp do podzespołów
+wyposażenie w złącza i ich rozmieszczenie
+klawiatura
+matryca QHD+
+ogólna wydajność
+wydajność w środowisku aplikacji CAD
 

Przeciw

-masa
-niezbyt długa praca na akumulatorze
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Dell Precision M4800
Tobias Winkler (Update: 2020-01-26)