Notebookcheck Logo

Test Dell Latitude 12 E7270

16/05/2016

Na testy trafił kolejny sprzęt wysokiej klasy, Latitude E7270. Nasz recenzent obnażył parę jego mankamentów, ale też docenił kilka jego zalet. Generalnie wyszło na to, że to porządny sprzęt biznesowy z 12,5-calowym, dobrej jakości ekranem Full HD, niskonapięciowym Skylake'iem i akumulatorem o sporej pojemności.

Obudowa

Dell Latitude 12 E7270

Wygląd Della Latitude E7270 został nieco zmodyfikowany w stosunku do E7250. W moim odczuciu zmiany te są na lepsze. Zarys sylwetki stał się prostszy - bardziej sześcienny a mniej łukowaty, dzięki czemu nowy Dell ma bardziej biznesowy wygląd. Masa tytułowego laptopa według danych ze strony producenta zaczyna się od 1,26 kg, ale testowany egzemplarz okazał się nieco cięższy (1,4 kg).

Jak można przeczytać na stronie producenta, obudowa Della Latitude E7270 jest wzmocniona stopem magnezu, z wierzchu jednak jej powierzchnia jest pokryta przyjemnym w dotyku gumowanym materiałem.

Dekiel w E7270, w odróżnieniu od tego w E7250, ma jednolitą, pozbawioną zbędnych ozdób, matową, gumowaną powierzchnię. Powierzchnia ta zaskoczyła mnie bardzo pozytywnie, gdyż jest wyjątkowo odporna nie tylko na zabrudzenia, ale także na zatłuszczenie (!). Pod względem sztywności obudowa matrycy także zasługuje na uznanie. Nacisk o sile zdolnej wywołać zakłócenia w obrazie dużo wcześniej spowoduje zamknięcie laptopa i to przy dość zdecydowanym oporze zawiasów.

Zawiasy stawiają nieco większy opór, niż ma to miejsce w innych modelach. W celu podniesienia klapy należy użyć obu rąk. W przeciwnym wypadku wcale nie taka lekka jednostka zasadnicza będzie się unosić. Płynność ruchu zawiasów jest całkiem dobra, ale można wyczuć pewne skoki na początku i końcu zakresu. Bardzo pozytywnie oceniam maksymalny kąt, o jaki można odchylić wyświetlacz względem pulpitu roboczego - przekracza on 180 stopni (!). Dużym mankamentem (mam nadzieję, że dotyczy tylko testowanego egzemplarza) było natomiast nieprzyjemne skrzypienie dobiegające z okolicy lewego zawiasu podczas zmiany położenia ekranu.

Korpus Della Latitude E7270 jest w miarę sztywny. Ugięcia przy nacisku na pulpit roboczy można wywołać tylko w okolicy klawiszy kierunkowych. Na pozytywną ocenę zasługuje spasowanie laptopa - nie widać rażących szczelin, nie ma tu też zbyt ostrych krawędzi. Ponadto, tak jak w przypadku panelu LCD, muszę pochwalić gumowaną powierzchnię jednostki zasadniczej za odporność na zatłuszczenia.

Zdjęcie całego spodu w E7270 nie stanowi problemu. Trzeba jedynie odkręcić kilka śrubek krzyżowych. Po dokonaniu tej czynności uzyskuje się dostęp do wbudowanego akumulatora, dysku formatu M.2, baterii podtrzymującej BIOS, dwóch gniazd RAM (w testowanym egzemplarzu oba były zajęte), karty sieci bezprzewodowej, modułu chłodzenia (można bez problemów wyczyścić wentylator) oraz do gniazda na modem WWAN. W testowanym egzemplarzu modemu nie było, ale wszystko jest gotowe do jego podłączenia - kable antenowe przymocowano taśmą w pobliżu gniazda.

W porównaniu z poprzednim modelem E7250 wyposażenie w porty peryferyjne zmieniło się minimalnie. W zasadzie dodano jedynie gniazdo na karty SIM. Zmianie uległa za to lokalizacja złączy. Wyjście mini DisplayPort przeniesiono na tył, zaś blokadę Kensingtona - z prawego na lewy bok. Rozmieszczenie gniazd jest poprawne. Przednie ścianki obu boków pozostały puste. Nie mam także zastrzeżeń do ich różnorodności. Dzięki trzem USB 3.0, mini DisplayPortowi, złączu stacji dokującej oraz czytnikowi kart inteligentnych ten mały laptop może zawstydzić pod tym względem niejeden większy model.

przód: kontrolki stanu
przód: kontrolki stanu
lewy bok: gniazdo blokady Kensingtona, szczeliny układu chłodzenia, czytnik kart inteligentnych (SmartCard)
lewy bok: gniazdo blokady Kensingtona, szczeliny układu chłodzenia, czytnik kart inteligentnych (SmartCard)
prawy bok: gniazdo audio, czytnik kart pamięci, USB 3.0, miejsce na kartę SIM
prawy bok: gniazdo audio, czytnik kart pamięci, USB 3.0, miejsce na kartę SIM
tył: LAN, HDMI, mini DisplayPort, dwa USB 3.0, gniazdo zasilania
tył: LAN, HDMI, mini DisplayPort, dwa USB 3.0, gniazdo zasilania

Osprzęt

1. poziom intensywności podświetlenia klawiatury
1. poziom intensywności podświetlenia
2. poziom intensywności podświetlenia klawiatury
2. poziom intensywności podświetlenia

Klawiatura zastosowana w Dellu Latitude E7270 jest znana z recenzji starszego modelu E7250. Charakterystyka działania klawiszy jest ogólnie dobra. Cechują się one niezłym amortyzowaniem, krótkim skokiem i w miarę cichą pracą. Układ klawiatury jest dość standardowy. Nie spodobały mi się jedynie zmniejszone strzałki i mocne zagęszczenie klawiszy w ich okolicy. Nie narzekam natomiast na wielkość płytek i odstępy pomiędzy nimi w pozostałych sektorach klawiatury. Pozytywnie oceniłem także podparcie omawianego urządzenia oraz dwustopniowe podświetlenie o białej barwie.

Płytka dotykowa ma gładką, wyraźnie oddzieloną od pulpitu roboczego powierzchnię o wymiarach 10 x 5,2 cm. Gładzik, jak przystało na sprzęt klasy biznesowej, jest wykonany w tradycyjnym stylu i wyposażony w dwa oddzielne przyciski. Działają one z głębokim, miękkim skokiem i stosowną odpowiedzią. Omawiane urządzenie pracuje pod kontrolą specjalnej aplikacji Della, która wspiera obsługę gestów i zapewnia wysoki komfort pracy.

klawiatura QWERTY
klawiatura QWERTY
płytka dotykowa
płytka dotykowa

Obraz

Jak można przeczytać na stronie producenta, Dell Latitude E7270 jest dostępny z kilkoma wersjami wyświetlaczy. W każdym przypadku panel LCD ma przekątną 12,5 cala. Testowany egzemplarz otrzymał matrycę wyświetlającą obraz w rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli. Powierzchnia opisywanego ekranu jest zupełnie matowa. Najwyższa luminancja osiągnęła prawie 350 cd/m². Średnia dla całego ekranu miała zaś wartość 333,6 cd/m². Przy jasności czerni na poziomie 0,6 cd/m² uzyskany kontrast (582:1) jest całkiem zadowalający.

parametry obrazu w stanie fabrycznym
parametry obrazu w stanie fabrycznym
parametry obrazu po kalibracji
parametry obrazu po kalibracji
parametry obrazu przy minimalnej jasności
parametry obrazu przy minimalnej jasności
318.2
cd/m²
333.5
cd/m²
330.5
cd/m²
329.1
cd/m²
349.3
cd/m²
342.5
cd/m²
328.4
cd/m²
338.3
cd/m²
332.9
cd/m²
podświetlenie ekranu
AU Optronics AUO206D / B125HAN / Dell P/N FDM42
maksimum: 349.3 cd/m² (Nits) średnia: 333.6 cd/m² Minimum: 42.3 cd/m²
rozświetlenie: 91 %
kontrast: 582:1 (czerń: 0.6 cd/m²)47.91% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
66.4% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
46.16% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)
paleta barw matrycy FHD Della E7270 w stanie fabrycznym a paleta barw matrycy FHD Della E7250 po kalibracji
E7270 przed kalibracją a E7270 po kalibracji
paleta barw matrycy FHD Della E7270 a paleta barw matrycy HD HP EliteBooka 820 G3
E7270 a EB 820 G3
paleta barw matrycy FHD Della E7270 a paleta barw matrycy FHD ThinkPada Yoga 12
E7270 a Yoga 12
paleta barw matrycy FHD Della E7270 a przestrzeń kolorów sRGB
E7270 a sRGB
paleta barw matrycy FHD Della E7270 a przestrzeń kolorów Adobe RGB
E7270 a aRGB

Docenić trzeba także szerokie kąty widzenia, dobrze dostosowane do możliwości położenia ekranu na płasko. Jedynie, co w omawianym wyświetlaczu mogłoby zostać poprawione, to paleta barw. Jest ona sporo węższa od przestrzeni sRGB.

Osiągi

Dell Latitude E7270 jest oferowany w kilku różnych konfiguracjach. Poza różnymi dyskami i RAM-em dostępne są także różne procesory. Niestety są one przylutowane na stałe, w związku z czym po zakupie nie można już procesora wymienić.

Testowany Dell Latitude E7270 otrzymał procesor Core i7-6600U, 16 GB pamięci RAM DDR4 (w dwóch modułach po 8 GB każdy pracujących w trybie dwukanałowym) oraz dysk SSD na złączu M.2.

Intel Core i7-6600U należy do szóstej generacji procesorów Core (Skylake). Ma dwa fizyczne rdzenie, które dzięki technologii HT mogą prowadzić jednoczesne obliczenia na czterech wątkach. Bazowa częstotliwość taktowania (2,6 GHz) za sprawą technologii TB może zostać podbita na jednym rdzeniu do 3,4 GHz. Warto także wspomnieć, iż omawiana jednostka wspiera technologię Intel vPro. Procesor omawianego laptopa wykonano w litografii 14 nm a jego TDP to 15 W. W stosunku do starszej generacji największą przewagą Core i7-6600U jest obsługa pamięci DDR4. W Dellu Latitude 7270 atut ten został wykorzystany.

Pod względem uzyskiwanej mocy obliczeniowej omawiany procesor i7-6600U przedstawia się przyzwoicie. W testach Cinebench R15 jego wydajność została oceniona na 144 pkt. (renderowanie jednowątkowe) i 321 pkt. (renderowanie wielowątkowe). Względem starszej jednostki i7-5600U (Broadwell), która w tych testach osiąga średnio odpowiednio 130 i 297 pkt., wydajność jest nieco lepsza (można mówić o ewolucyjnej poprawie).

W 100% obciążony sam procesor radzi sobie dość przyzwoicie. Choć TB nie zawsze działa, jak należy, to jednak nie zdarzają się spadki taktowania poniżej wartości bazowej. Gdy jednak połączyć pełne obciążenie CPU ze 100-procentowym obciążeniem GPU, za sprawą zbyt niskiego TDP częstotliwości taktowania procesora spadają do 1300 MHz.

Z procesorem zintegrowany jest chip graficzny HD Graphics 520. W omawianym laptopie stanowi on jedyny układ odpowiedzialny za grafikę. Omawiane GPU ma możliwość wyświetlania obrazu w rozdzielczości 4K, oraz obsługuje DirectX w wersji 12. Układ ten nie posiada własnej pamięci, ale wykorzystuje RAM laptopa. Dzięki zamontowaniu dwóch modułów pamięci szyna jest 128-bitowa - przekłada się to na nieco lepszą, niż standardowo, wydajność graficzną.

W teście 3DMark 11 (tryb performance) Dell Latitude E7270 zdobył 1681 pkt. w klasyfikacji ogólnej oraz 1497 pkt. w klasyfikacji graficznej. Wyniki te są sporo lepsze od średnich wyliczonych z rezultatów HD Graphics 520 zebranych w naszej bazie danych (odpowiednio 1448 i 1308,5 pkt.). Tę przewagę Dell Latitude E7270 zawdzięcza, jak już wspominałem, wykorzystaniu pamięci DDR4 i jej pracy w trybie dwukanałowym.

CPU-Z CPU
CPU-Z CPU
CPU-Z Caches
CPU-Z Caches
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Memory
CPU-Z Memory
CPU-Z SPD
CPU-Z SPD
CPU-Z Bench
CPU-Z Bench
GPU-Z
GPU-Z
HWiNFO
HWiNFO
NovaBench
NovaBench
PassMark
PassMark
Prime95
Prime95
Super PI
Super PI
SPECviewperf
SPECviewperf
wPrime
wPrime
Cinebench R15
CB R15
3DMark 11 Performance
1681 pkt.
3DMark Ice Storm Standard Score
62377 pkt.
3DMark Cloud Gate Standard Score
6517 pkt.
3DMark Fire Strike Score
935 pkt.
Pomoc
Cinebench R15 CPU Single 64Bit
144 Points
Cinebench R15 CPU Multi 64Bit
321 Points
Cinebench R15 OpenGL 64Bit
44.93 fps
Cinebench R15 Ref. Match 64Bit
97.8 %
Pomoc

W omawianym laptopie został zamontowany dysk SSD formatu M.2. SK hynix SC300, o którym tu mowa, ma 256 GB pojemności i cechuje się niezłą prędkością przesyłania danych. W teście CrystalDiskMark wartość sekwencyjnego transferu w czasie odczytu sięgnęła 520,6 MB/s a przy zapisie zbliżyła się do 400 MB/s.

AS SSD
AS SSD
ATTO Disk Benchmark
ATTO
CrystalDiskMark
CrystalDiskMark
SK hynix SSD Canvas SC300 HFS256G32MND
Sequential Read: 521 MB/s
Sequential Write: 394 MB/s
512K Read: 376.2 MB/s
512K Write: 392 MB/s
4K Read: 34.13 MB/s
4K Write: 110.1 MB/s
4K QD32 Read: 368.3 MB/s
4K QD32 Write: 297 MB/s

Testy gier

Do grania w natywnej rozdzielczości Full HD potrzeba czegoś więcej, niż zintegrowany z procesorem chip graficzny. Mimo to na tle innych laptopów biznesowych Dell Latitude E7270 w grach radzi sobie relatywnie dobrze. Mafia 2 była grywalna nawet przy nastawach wysokich, podobnie jak nowszy Total War Rome 2. Bioshock Infinite do płynnej rozgrywki wymagał obniżenia ustawień do średnich.

low med. high ultra
Mafia 2 (2010) 48.6 37.4 31.2 19.6
BioShock Infinite (2013) 61 30.7 27 8
Total War: Rome II (2013) 62.8 45.1 34.8 4.7

Wpływ na otoczenie

Hałas

Kultura pracy bez obciążenia jest niezła, ale pomimo braku aktywności wentylatora nie jest ona idealna. Wpływ na taki stan rzeczy mają szelesty dobiegające z wnętrza laptopa. Ich natężenie nie przekracza 30 dB, w związku z czym na co dzień będą mało dokuczliwe, ale w wyciszonym pomieszczeniu lub wśród nocnej ciszy mogą być słyszalne.

Obciążenie omawianego laptopa aplikacjami 3D pobudza układ chłodzenia do działania. Bez jednoczesnego obciążenia CPU i GPU kultura pracy jest dość wysoka. Natężenie hałasu w czasie grania mieściło się w przedziale od 35,2 do 38,8 dB. Przy równoczesnym obciążeniu układu graficznego i procesora przez chwilę wentylator emitował 41,5 dB. Jest to szum akceptowalny w tym trybie. Niestety dość szybko występuje efekt dławienia częstotliwości taktowania procesora, w związku z czym wentylator zwalnia obroty.

Hałas

luz
30 / 30 / 30 dB
HDD
30 dB
obciążenie
37 / 41.5 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)

Temperatury

Bez większego obciążenia obudowa Della Latitude E7270 nie nagrzewa się nadmiernie. W najcieplejszym miejscu podczas korzystania z internetu z użyciem karty Wi-Fi zanotowałem jedynie 31°C.

Pod obciążeniem natomiast omawiany laptop bywa ciepły, a miejscami nawet bardzo ciepły. Najwyższą wartością na powierzchni obudowy było 46,5°C. Temperatura procesora osiągnęła zaś 94°C.

temperatury podzespołów w teście bez obciążenia
bez obciążenia
temperatury podzespołów podczas grania
podczas grania
temperatury podzespołów w teście z pełnym obciążeniem
z pełnym obciążeniem
w stresie
 43 °C38.5 °C33 °C 
 40.8 °C38.2 °C31.4 °C 
 30.4 °C30.1 °C28.1 °C 
maks. w ogóle: 43 °C
średnia: 34.8 °C
34.9 °C46.5 °C39.2 °C
34.2 °C42 °C39.2 °C
30.9 °C32.2 °C32.3 °C
maks. w ogóle: 46.5 °C
średnia: 36.8 °C
zasilacz  37 °C | temperatura otoczenia 20 °C
(±) The average temperature for the upper side under maximal load is 34.8 °C / 95 F, compared to the average of 30.7 °C / 87 F for the devices in the class Subnotebook.
(±) The maximum temperature on the upper side is 43 °C / 109 F, compared to the average of 35.9 °C / 97 F, ranging from 21.4 to 59 °C for the class Subnotebook.
(-) The bottom heats up to a maximum of 46.5 °C / 116 F, compared to the average of 39.4 °C / 103 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 26.3 °C / 79 F, compared to the device average of 30.7 °C / 87 F.
(+) The palmrests and touchpad are cooler than skin temperature with a maximum of 30.4 °C / 86.7 F and are therefore cool to the touch.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.3 °C / 82.9 F (-2.1 °C / -3.8 F).

Głośniki

Głośniki w omawianym laptopie nie zachwycają. Co prawda mogą reprodukować dość głośne dźwięki, ale ich jakość jest zakłócana przez pobrzęki - w niektórych utworach już przy domyślnej nastawie 67%. W związku z biznesowym charakterem testowanego modelu o basach nie może być mowy.

Wydajność akumulatora

Wydajność akumulatora jest całkiem w porządku; 13 godzin i 40 minut pracy z tekstem przy maksymalnym oszczędzaniu energii to dość sporo. Czas pracy w teście przeglądania stron www przy schemacie zasilania ustawionym na zrównoważony, intensywności podświetlenia ekranu na poziomie 75%, z wykorzystaniem karty Wi-Fi nie jest już tak okazały, ale prawie 6 godzin to wciąż całkiem niezły wynik.

Wydajność akumulatora
luz
13h 40min
sieć przez WLAN
5h 52min
Pobór mocy
luzdarkmidlight 4 / 9.3 / 12.4 W
obciążenie midlight 31.5 / 40.4 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.

Podsumowanie

Dell Latitude 12 E7270
Dell Latitude 12 E7270

Dell to jeden z tych producentów, którzy wiedzą, jak projektować sprzęt biznesowy. Gumowana, a przy tym odporna na zanieczyszczenia obudowa modelu E7270 wywarła na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Wrażenie to jest jeszcze potęgowane przez umożliwiające położenie matrycy zawiasy oraz łatwy dostęp do podzespołów. Niestety muszę w tym miejscu przypomnieć, iż w testowanym egzemplarzu podczas podnoszenia klapy z okolicy lewego zawiasu dobiegało nieprzyjemne skrzypienie (mam nadzieję, że jest to wada jednostkowa a nie seryjna). Za istotne wady uznałem także dławienie częstotliwości taktowania CPU przy pełnym obciążeniu, nagrzewanie podczas obciążenia i ciche szelesty dobiegające z wnętrza laptopa w czasie pracy. W poczet minusów zaliczyłem także głośniki, ale w zastosowaniach biznesowych nie ma to większego znaczenia. Znaczenie mają natomiast wygodne (z małymi zastrzeżeniami) urządzenia sterujące (klawiatura i gładzik), niezłe czasy pracy na zasilaniu z akumulatora, dobra matryca oraz bardzo bogaty i dobrze rozlokowany jak na model z 12,5-calowym ekranem zestaw złączy (są obecne wszystkie ważniejsze porty biznesowe i gniazdo stacji dokującej).

Please share our article, every link counts!
bohater testu: Dell Latitude 12 E7270
bohater testu: Dell Latitude 12 E7270

Specyfikacja techniczna

Dell Latitude 12 E7270 PL
Procesor
Intel Core i7-6600U 2 x 2.6 - 3.4 GHz, Skylake
Karta grafiki
Intel HD Graphics 520, rdzeń: 300 MHz, 20.19.15.4390
Pamięć
16 GB 
, Kingston DDR4-2400, 2x 8 GB
Matryca
12.50 cali 16:9, 1920 x 1080 pikseli, AU Optronics AUO206D / B125HAN / Dell P/N FDM42, refleksująca: nie
Chipset
Intel Skylake-U Premium PCH
Dysk twardy
SK hynix SSD Canvas SC300 HFS256G32MND, 256 GB 
Karta dźwiękowa
Intel Skylake-U/Y PCH - High Definition Audio
Złącza
3 USB 3.0, 1 HDMI, 1 DisplayPort, 1 blokada Kensingtona, 1 złącze stacji dokującej, gniazda audio: wejście/wyjście audio w jednym, czytnik kart: SD 4.0, 1 SmartCard, 1 czytnik linii papilarnych
Łączność
Intel Ethernet Connection I219-LM (10/100/1000MBit/s), Intel Dual Band Wireless-AC 8260 (a/b/g/n = Wi-Fi 4/ac = Wi-Fi 5/), Bluetooth 4.2r, opcjonalnie modem 3G/4G
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 19 x 310.5 x 215
Akumulator
55 Wh litowo-jonowy, Dell 242WD, 4 ogniwa
System operacyjny
Microsoft Windows 7 Professional 64 Bit
Camera
kamerka: 720p
Inne
podświetlanie klawiatury: tak, BIOS: 1.3.0, zasilacz 19,5 V, 3,34 A, 65 W, układ szyfrujący TPM 1.2
Waga
1.4 kg, zasilacz: 370 g

 

Sprzęt dostarczył

laptopy biznesowe - kuzniewski.pl

Autor

Autorem niniejszej recenzji jest Aleksander Lenart.

Podobne laptopy

Notebooki innego producenta i/lub z innym CPU

Recenzja Dell Latitude 12 E5270
HD Graphics 520, Core i5 6300U
Recenzja Lenovo ThinkPad X260
HD Graphics 520, Core i5 6200U

Notebooki z tym samym GPU

Recenzja Acer TravelMate X349-M
HD Graphics 520, Core i7 6500U, 14.00", 1.53 kg
Recenzja Lenovo IdeaPad 510S-13
HD Graphics 520, Core i5 6200U, 13.30", 1.56 kg
Recenzja Lenovo E31-80
HD Graphics 520, Core i5 6200U, 13.30", 1.582 kg
Recenzja Toshiba Portege Z30-C
HD Graphics 520, Core i7 6500U, 13.30", 1.2 kg
Recenzja HP Spectre 13 (2016)
HD Graphics 520, Core i7 6500U, 13.30", 1.16 kg

Za

+dobrze spasowana, odporna na zanieczyszczenia obudowa
+zawiasy operujące w zakresie 180 stopni
+bogate wyposażenie w złącza
+dobra matryca
+wygodna (za wyjątkiem strzałek) klawiatura
+niezły gładzik
+niezłe czasy pracy na akumulatorze
+łatwy dostęp do podzespołów
+dysk SSD
 

Przeciw

-ciche szelesty w czasie pracy
-throttling
-nagrzewanie się pod obciążeniem
-niezbyt dobre głośniki
-skrzypienie w okolicy lewego zawiasu
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Dell Latitude 12 E7270
Sylwester Cyba (Update: 2017-12-19)