Notebookcheck Logo

Test tabletu Apple iPad 3

22/03/2012

Premiera iPada 3 to jedno z ważniejszych wydarzeń 2012 roku, przynajmniej sądząc po zainteresowaniu ze strony mediów. Przed jego premierą mnożyły się pogłoski i domysły na temat wprowadzonych przez Apple ulepszeń. Zmian jest rzeczywiście sporo i zostały one dokładnie omówione w niniejszym artykule. Najważniejsze to wyświetlacz Retina Display o wysokiej rozdzielczości oraz łączność LTE (nie w Europie).

Po około roku po iPadzie 2 pojawiła się trzecia wersja tabletu Apple. Co jest w nim nowego? Na pierwszy rzut oka obudowa wydaje się niezmieniona. W środku dalej pracuje dwurdzeniowy procesor, a do sterowania urządzeniem nadal służy tylko ekran. Chwila! W iPadzie zastosowano często wspominany wyświetlacz Retina Display. Bez wątpienia Apple znowu deklasuje dzięki niemu konkurencję i wytycza ścieżkę rozwoju przyszłych laptopów i tabletów. Ale czy to wystarczające uzasadnienie dla szumu, jaki towarzyszył premierze iPada 3? Złośliwcy nazywają nowy model "iPadem 2S", nawiązując do kosmetycznych zmian, jakie wprowadzono w kolejnym smartfonie Apple.

Redakcja przetestowała dwa kupione normalnie w sklepie egzemplarze iPada 3 4G (16 GB).

Obudowa

niestabilna wtyczka w złączu dokującym
niestabilna wtyczka w złączu dokującym

Obudowa jest jednak inna, niż w iPadzie 2, choć szukanie różnic to dość trudne zadanie. Można dostrzec nieco większe krzywizny zaokrąglonych krawędzi, odrobinę większy otwór tylnego aparatu oraz widoczną tylko w bezpośrednim porównaniu z poprzednikiem różnicę w grubości, która wynosi 0,6 mm (iPad 3 - 9,4 mm, iPad 2 - 8,8 mm). To, że nowy model nie jest cieńszy, może być trudne do przyjęcia dla wymagających klientów Apple. 

Odchudzenie obudowy było jedną z najważniejszych zmian wprowadzonych, kiedy iPad 2 zastępował iPada 1. Wobec tego zaś, że w iPadzie 3 pojawiły się nowa matryca, pojemniejszy akumulator i inny procesor, zwiększenie grubości o 0,6 mm można wybaczyć.

Większe znaczenie ma przyrost masy - wersja 4G iPada 3 okazała się o 60 g cięższa od iPada 2. Najnowszemu modelowi bliżej więc do iPada 1, niż do bezpośredniego poprzednika. W świecie laptopów byłaby to różnica pomijalna, ale jeśli przez dłuższy czas potrzymamy tablet w dłoni, na pewno odczujemy różnicę. Tym samym można się przekonać, że zmniejszenie masy urządzenia było słusznie oceniane jako jedna z ważniejszych zmian na lepsze, kiedy pojawił się iPad 2.

Tablety Asus Transformer Prime TF201 (589 g) i Toshiba AT200 (535 g) są lżejsze od iPada 3. 

USB, HDMI i czytnik kart pamięci w iPadzie to rzecz nie do pomyślenia, przynajmniej dla tęgich głów z Cupertino. Lepiej przecież sprzedawać akcesoria do iPada oraz naganiać klientów iTunes. 

Nowy tablet posiada więc 3,5-milimetrowe gniazdo słuchawkowe oraz 30-stykowy port dokowania. Wtyczka podpinana do tego ostatniego tkwi w nim chybotliwie i generalnie mało przekonująco. 

Do iPada 3 można podłączać stację bazową z klawiaturą lub, za pośrednictwem stosownej przejściówki (Digital AV Adapter), zewnętrzne wyświetlacze. Można też zrezygnować z kabli i przesyłać zdjęcia i filmy przez AirPlay (do 1080p w 3. generacji) w ramach infrastruktury Apple TV.

Komunikacja

W tym aspekcie dokonała się jedna z najważniejszych zmian. Tablet Apple trzeciej generacji wspiera mianowicie po raz pierwszy LTE (Long Term Evolution), standard przesyłania danych w telefonii komórkowej będący następcą UMTS. Teoretycznie możliwe jest uzyskiwanie transferu bezprzewodowego o prędkości do 300 Mb/s. 

W specyfikacji iPada 3 podano, że moduł obsługuje częstotliwości LTE 700 i 2100 MHz. To problem, gdyż w Niemczech używa się częstotliwości 800, 2000 i 2600 MHz [w Polsce pierwszy operator wykorzystuje częstotliwość 1800 MHz - przyp. tłum.]. Oznacza to, że europejscy klienci zostali pozbawieni tej funkcji.

brak obsługi europejskich częstotliwości 4G, ale transfer danych w 3G okazał się znacznie szybszy, niż w iPadzie 2
brak obsługi europejskich częstotliwości 4G, ale transfer danych w 3G okazał się znacznie szybszy, niż w iPadzie 2

Nie oznacza to jednak, że iPad 3 nie posiada możliwości korzystania z internetu bezprzewodowego. Wbudowany moduł wspiera bowiem także standard UMTS oraz jego rozszerzenia, HSPA+ i DC-HSDPA. 

Łączność bezprzewodową uzupełniają WLAN 802.11 a/b/g/n oraz Bluetooth 4.0. Pozwoliło to na przetestowanie funkcji Wi-Fi w porównaniu z innymi urządzeniami. Test przeprowadzono przy użyciu routera Netgear obsługującego standard g. Połączenie działało trochę gorzej, niż w MacBooku Pro 13 z 2010 roku. W odległości 15 m od routera znajdującego się podówczas za ścianami ze szkła i płyty gipsowo-kartonowej połączenie zostało zerwane.

porównanie zdjęć wykonanych (o różnej porze dnia) przez aparat 0,7 Mpx z iPada 2 (z lewej) i 5 Mpx z iPada 3 (z prawej)
porównanie zdjęć wykonanych (o różnej porze dnia) przez aparat 0,7 Mpx z iPada 2 (z lewej) i 5 Mpx z iPada 3 (z prawej)

Kamerki

Apple było dumne z dwóch kamerek iPada 2. Ta przednia nadawała się do wideokonferencji, a tylna, 0,7 Mpx (960 x 720 pikseli), okazała się w porównaniu z aparatami licznych tabletów z systemem Android zabawką, której nie ma co traktować serio. 

W iPadzie 3 było więc pole do ulepszeń. Zdecydowano się zastąpić słaby moduł tylny aparatem 5 Mpx. Ma on pozwalać na nagrywanie filmów w Full HD, stabilizację obrazu przy jego rejestrowaniu i hybrydowy filtr podczerwieni poprawiający kolory.

zdjęcie z aparatu 5 Mpx iPada 3
zdjęcie z aparatu 5 Mpx iPada 3
aparat 5 Mpx, iPad 3
zdjęcie z aparatu 5 Mpx iPada 3
zdjęcie z aparatu 0,7 Mpx iPada 2
zdjęcie z aparatu 0,7 Mpx iPada 2
aparat 0,7 Mpx, iPad 2
zdjęcie z aparatu 0,7 Mpx iPada 2

Nagrywanie filmów

Testy nowej kamerki przeprowadzono w pomieszczeniu i nagrywając krótki film na dworze, przy dobrych warunkach oświetleniowych. 

Na świeżym powietrzu obraz skakał trochę przy szybkich ruchach kamery. Kiedy dobrze się przyjrzeć, widać lekki szum, natomiast kolory są w porządku. 

Z kolei na materiale zarejestrowanym w pomieszczeniu dały się zauważyć mocne szumy (szczególnie na krawędziach filmowanych obiektów). 

Niewygodny może być relatywnie wysoki domyślny poziom zoomu tego aparatu. Ustawianie ostrości obrazu koniuszkiem palca działało dobrze, ale czynność ta grozi poruszenia ujęcia.

Przedni aparat wypada dużo gorzej pod względem jakości obrazu, ale jest przeznaczony do wideorozmów, więc jego poślednia jakość powinna być łatwa do przełknięcia.

ujęcie z filmu 1080p zarejestrowanego na dworze
ujęcie z filmu 1080p zarejestrowanego na dworze
ujęcie z filmu zarejestrowanego w pomieszczeniu
ujęcie z filmu zarejestrowanego w pomieszczeniu
jakość obrazu z przedniej kamerki taka jak w iPadzie 2
jakość obrazu z przedniej kamerki taka jak w iPadzie 2
nakładki Smartcover dostępne w 10 kolorach, skórzane lub z poliuretanu (fot. Apple)
dostępne w 10 kolorach, skórzane lub z poliuretanu

Okładki Smartcover

Dobrą wiadomością dla posiadaczy Smartcover z iPada 2 jest to, że pasują one do iPada 3. Nakładka osłania tylko ekran, a aluminiowa część obudowy jest wystawiona na działanie czynników zewnętrznych. Umożliwia ona też ustawienie tabletu pod dwoma różnymi kątami, co może być korzystne podczas pisania na stole czy oglądania filmu. Utrzymywana jest na tablecie za pomocą magnesów, więc można ją szybko zdjąć.

Obraz

niesamowita ostrość
niesamowita ostrość
tekst na ekranie Retina
tekst na ekranie Retina

Główną nowością w iPadzie trzeciej generacji jest wyświetlacz Retina. Apple zastosowało jako pierwsze tę szczególną matrycę o przekątnej 9,7 cala i bardzo wysokiej rozdzielczości, 2048 x 1536 pikseli. W porównaniu z iPadem 2 liczba pikseli zwiększyła się więc prawie czterokrotnie (3,1 mln w "trójce" i 0,8 mln pikseli w "dwójce"). Wysoka rozdzielczość przynosi jednej strony ostry jak brzytwa obraz (tekst, grafika), ale daje się odczuć negatywnie podczas przeglądania stron internetowych, gdzie pojedyncze znaki tekstowe mają wielkość 1 x 1 mm w trybie pełnoekranowym. Tekst jest mimo tego czytelny. 

Najwyższa wartość luminancji maksymalnej to "tylko" 321 cd/m², a jej średnia wyniosła prawie 304 cd/m². W porównaniu z iPadem 2 to o około 70 cd/m² mniej. W Asusie TF201 średnia to 484 cd/m², a w tablecie Blackberry PlayBook - 491 cd/m².

311
cd/m²
289
cd/m²
284
cd/m²
301
cd/m²
319
cd/m²
286
cd/m²
321
cd/m²
312
cd/m²
310
cd/m²
podświetlenie ekranu
tested with Gossen Mavo-Monitor
maksimum: 321 cd/m² (Nits) średnia: 303.7 cd/m²
rozświetlenie: 88 %
na akumulatorze: 319 cd/m²
kontrast: 839:1 (czerń: 0.38 cd/m²)
wyciek światła przy dolnej krawędzi ekranu w czarnym egzemplarzu
wyciek światła

Co ciekawe, w drugim testowanym egzemplarzu (o identycznym wyposażeniu, tyle że czarnym) średnia wartość luminancji maksymalnej okazała się wyższa o około 25 cd/m². 

Wyświetlacz iPada 3 cechuje się bardzo dobrą głębią czerni, która ma wartość 0,38 cd/m². Kontrast wyniósł 839:1 w egzemplarzu białym, a 826:1 w czarnym.

iPad 3 w słońcu
iPad 3 w słońcu
obraz widziany z ostrego kąta
z ostrego kąta

Wysoka luminancja ma największe znaczenie podczas używania tabletu pod gołym niebem. Tu jednak ostrzegamy potencjalnego nabywcę, że - podobnie jak w praktycznie wszystkich konkurencyjnych modelach - powierzchnia ekranu jest błyszcząca. Przy niekorzystnym ustawieniu względem słońca zachowuje się ona jak lustro. Luminancja pozwala co prawda na w miarę swobodne korzystanie z tabletu na dworze, ale lepiej poszukać miejsca w cieniu. 100-200 cd/m² więcej znacznie poprawiłoby czytelność obrazu, ale wzrosłoby wtedy i tak duże zużycie energii.

Wyświetlacz Retina to matryca typu IPS, więc kąty widzenia są bardzo szerokie. Można do woli obracać i różnie ustawiać tablet, a wyświetlane na ekranie treści pozostają niezmienione. Problemy z czytelnością obrazu mogą wynikać tylko z winy refleksów. 

Osiągi

Real Racing 2 HD Retina, 800 x 600 pikseli
Real Racing 2 HD Retina, 800 x 600 pikseli

Specyfikacja nowego układu Apple A5x SoC (System on a Chip) może być rozczarowująca w obliczu wcześniejszych pogłosek. Postawiono bowiem na dwurdzeniowy procesor Cortex A9 ARM taktowany z częstotliwością 1 GHz (wg narzędzi diagnostycznych), toteż wydajność CPU nie zmieniła się w porównaniu z iPadem 2. Wyniki testów Geekbench są zatem podobne. Teoretycznie Nvidia z czterordzeniowym Cortex A9 w układzie Tegra 3, który odznacza się wyższym taktowaniem, powinna zapewniać znacznie lepsze osiągi. 

W dziedzinie wydajności GPU postęp był natomiast konieczny, gdyż wyższa rozdzielczość ekranu wymaga większej mocy obliczeniowej, szczególnie podczas grania. Dodano więc dwa kolejne rdzenie PowerVR SGX543MP. Dzięki temu wydajność powinna zwiększyć się dwukrotnie. Skoro jednak liczba pikseli jest prawie czterokrotnie większa, niż w iPadzie 2, w grach 3D w natywnej rozdzielczości trzeba liczyć się z ograniczeniem detali lub pogorszeniem płynności animacji. W testach Real Racing 2 HD (wersji dopasowanej do matrycy Retina) potwierdziło się to, gdyż auta nie poruszają się odpowiednio płynnie. 

Zmianą na lepsze jest dwukrotne zwiększenie w A5x zasobu pamięci operacyjnej do 1 GB. 

Mimo tego podczas przeglądania internetu i grania A5x nie wykazywał się żwawością. Od czasu do czasu autorzy byli konfrontowani z minimalnym przycinaniem i przywieszkami w iOS. To zachowanie nietypowe dla systemu operacyjnego Apple.

Browsermark 1.0 - --- (sortuj wg wyników)
Apple iPad 3. Gen 2012-03
SGX543MP4, A5x, 64 GB SSD
126324 points
Asus Eee Pad Transformer TF101
GeForce ULP (Tegra 2), 2 (250), 16 GB SSD
76540 points -39%
Asus Eee Pad Transformer Prime TF201
GeForce ULP (Tegra 3), 3, 16 GB SSD
119777 points -5%

Odtwarzanie filmów

Nowy wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości otwiera przed użytkownikiem możliwość bezstratnego odtwarzania filmów Full HD. Tablet Apple wspiera filmy H.264 do 1080p zakodowane jako High Profile Level 4.1. Jeśli chcielibyśmy oglądać filmy w innych formatach, trzeba je skonwertować lub zainstalować specjalne oprogramowanie. W teście przyjrzano się aplikacjom OPlayer HD Lite, CineXPlayer i AVPlayerHD. Po próbach z licznymi filmami wnioski są mało budujące. iPad trzeciej generacji nie otrzymał wydajniejszego CPU, toteż w większości formatów jego możliwości kończą się na materiale 720p. Żaden z testowanych filmów 1080p nie był odtwarzany płynnie. W części odtwarzaczy przycinały także filmy 720p (np. dźwięk rozmijał się z obrazem). Pewność można mieć co do filmów SD.

Wpływ na otoczenie

Hałas

Podobnie jak jego poprzednicy, iPad 3 działa bezgłośnie.

Ciepło

Temperatury obudowy są poważnym problemem iPada trzeciej generacji. Podczas testu obciążeniowego tablet spoczywał na blacie i rozgrzał się do 34-41°C. Leżące na stole i nieobciążone urządzenie również nagrzało się dość mocno, bo do 38°C. Kiedy zaś iPad był trzymany w dłoniach, maksymalna temperatura bez obciążenia podzespołów wyniosła 34°C. Trzeba się liczyć z tym, że podczas dłuższego grania na tablecie obudowa będzie ogrzewała dłonie użytkownika.

w stresie
 33.9 °C35 °C35.1 °C 
 33.9 °C34.1 °C34.3 °C 
 38.4 °C40.7 °C39.4 °C 
maks. w ogóle: 40.7 °C
średnia: 36.1 °C
36.7 °C36.6 °C36.4 °C
38.7 °C39.5 °C38.2 °C
39.9 °C38.6 °C38.9 °C
maks. w ogóle: 39.9 °C
średnia: 38.2 °C
temperatura otoczenia 24 °C | Raytek Raynger ST
(±) The average temperature for the upper side under maximal load is 36.1 °C / 97 F, compared to the average of 30 °C / 86 F for the devices in the class Tablet.
(±) The maximum temperature on the upper side is 40.7 °C / 105 F, compared to the average of 33.8 °C / 93 F, ranging from 20.7 to 53.2 °C for the class Tablet.
(+) The bottom heats up to a maximum of 39.9 °C / 104 F, compared to the average of 33.3 °C / 92 F
(±) In idle usage, the average temperature for the upper side is 33.7 °C / 93 F, compared to the device average of 30 °C / 86 F.

Głośniki

Jeden głośnik gra zaskakująco donośnie i czysto. Umieszczenie na spodzie nie było dobrym pomysłem, gdyż jeśli tablet leży na blacie, dźwięk jest zniekształcony. Według autorów jakość jest wystarczająca do okazjonalnego słuchania muzyki i do gier.

Wydajność akumulatora

Pobór mocy (na zasilaczu, przy w pełni naładowanym akumulatorze) okazał się podobny do zarejestrowanego w teście Asusa TF201 (maksymalna wartość, 11,1 W, była odrobinę wyższa). 

Apple obiecuje dla nowego iPada 10 godzin pracy na zasilaniu akumulatorowym. W teście korzystania z internetu potężny akumulator (42,5 Wh) pozwolił na 9,5 godziny działania tabletu, co jest świetnym wynikiem. 

Do symulacji dużego obciążenia na drugim testowanym egzemplarzu wykorzystano wersję demonstracyjną gry Epic Citadel. Do wyczerpania się energii upłynęło dokładnie 5 godzin.

Podczas testów zaobserwowano istotną wadę iPada 3, a mianowicie długotrwałe ładowanie akumulatora. W czasie używania tabletu po 1:15 h stan jego naładowania wynosił tylko 7%.

Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0 / 0 W
luzdarkmidlight 1.1 / 4.6 / 8.4 W
obciążenie midlight 10.7 / 11.1 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        Voltcraft VC 940
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.
Wydajność akumulatora
luz
20h 26min
sieć przez WLAN
9h 30min
obciążenie
5h 00min

Podsumowanie

Wprowadzeniu iPada 3 do sprzedaży towarzyszyła euforia, ale pora na chłodno ocenić zalety i wady tego tabletu. 

W pierwszej kolejności należy wspomnieć o świetnym wyświetlaczu Retina, który zapewnia obraz o wybitnej ostrości. Pewnym rozczarowaniem jest to, że w porównaniu z poprzednikiem mniejsza jest jasność obrazu; wskutek tego użytkownikowi tym bardziej przeszkadzają refleksy pojawiające się na powierzchni ekranu. 

Obudowa nowego modelu wygląda podobnie, ale iPad 3 jest nieco cięższy od poprzednika.

Europejscy nabywcy tego tabletu będą niepocieszeni brakiem możliwości wykorzystania LTE z uwagi na niekompatybilne częstotliwości. Zamiast modemu 4G mają więc 3G, w przeciwieństwie do klientów amerykańskich.

Powodem do niezadowolenia jest też mocne nagrzewanie się obudowy. 

W iPadzie 3 ostał się dwurdzeniowy CPU, ale wydajność GPU uległa zwiększeniu. To konieczne, bo jego ekran ma prawie cztery razy więcej pikseli, niż w iPadzie 2, co oznacza większe wymagania co do mocy obliczeniowej. Wykorzystywanie przez gry maksymalnej rozdzielczości jest jednak wątpliwe. 

W normalnym użytkowaniu przeszkadzało głównie niedziałanie filmów Flash. Niektóre witryny internetowe były wyświetlane z drobnymi błędami grafiki ze względu na ustawienia DPI, a działanie bardziej rozbudowanych stron poprawiłoby się w przypadku zastosowania szybszego procesora. 

Wyższa rozdzielczość ekranu to również wyższe zużycie energii, a to z kolei oznacza większą emisję ciepła. Dlatego musiano zastosować akumulator o większej pojemności. Ten zaś czyni tablet cięższym, a także wymaga długiego ładowania.

Please share our article, every link counts!
z bliska: dwa iPady 3 (fot. Apple)
z bliska: dwa iPady 3

Specyfikacja techniczna

Apple iPad 3. Gen 2012-03
Procesor
Apple A5x 2 x 1 GHz, Cortex A9
Karta grafiki
Matryca
9.70 cali 4:3, 2048 x 1536 pikseli, refleksująca: tak
Dysk twardy
64 GB SSD, 64 GB 
Złącza
1 złącze stacji dokującej
Łączność
802.11a/b/g/n (a/b/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth 4.0, LTE, HSPA+, UMTS, 3G
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 9.4 x 241.2 x 185.7
Akumulator
43 Wh litowo-polimerowy, utrudniona wymiana akumulatora
Camera
kamerka: iSight 5 MPx, FaceTime VGA
Inne
24 miesiące(y) gwarancji
Waga
662 g
Cena
829 PLN

 

Autorzy

Tekst: J. Simon Leitner i Klaus Hinum
Zdjęcia: J. Simon Leitner, Klaus Hinum i Apple
Tłumaczenie: Tomasz Cyba

Podobne urządzenia

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Apple recenzja iPada 10 - jubileuszowy tablet jako odchudzona wersja iPada Air
A14 Bionic GPU, Apple A-Series A14, 10.90", 0.477 kg
Recenzja Apple iPad 4
SGX554MP4, A6x, 9.70", 0.652 kg

Notebooki tego samego producenta

Apple Recenzja MacBooka Air 13 M3 - dużo szybszy i z Wi-Fi 6E
M3 10-Core GPU, Apple M3 M3, 13.60", 1.237 kg
Apple Recenzja MacBooka Pro 14 2023 M3 Pro - Ulepszone czasy pracy i lepsza wydajność
M3 Pro 14-Core GPU, Apple M3 Apple M3 Pro 11-Core, 14.20", 1.6 kg
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Apple iPad 3
J. Simon Leitner / Klaus Hinum (Update: 2021-05-18)