Notebookcheck Logo

Wykorzystanie stanu kwantowego splątania

Internet może działać sprawniej? Nawet bez żadnej zwłoki.

O tym, że stan splątania kwantowego da się wykorzystać na potrzeby komunikacji i komputerów, wiadomo od dawna. Między snuciem śmiałych wizji a przekuciem tego w coś, co działa, jest jednak długa droga. Ale zrobiono postępy w tym kierunku i stoją za tym naukowcy z Anglii (University of Bristol) oraz Duńczycy (Technical University of Denmark). Udało im się przekazać informację między dwoma układami scalonymi, które nie były ze sobą połączone w żaden sposób ani nie komunikowały się bezprzewodowo (radiowo).

Wspomniana wyżej komunikacja wykorzystuje właśnie efekt stanu splątania kwantowego. Sprawdza się to w szczególności do komunikacji na duże odległości i w trudnym terenie (np. na oceanie). Normalnie występuje wtedy zwłoka (do pomiaru czasu odpowiedzi komputera w sieci służy polecenie ping), która jest istotnym problemem m.in. dla graczy komputerowych (opóźnienie sprawia, że szanse graczy nie są równe). A tak, w tytułowym rozwiązaniu, komunikat przekazywany jest natychmiast (komputer odbierający otrzymuje informację z chwilą jej nadania bez przeszkód po drodze).

Oczywiście to nie etap komercjalizacji a pierwsze efekty szeroko zakrojonych badań naukowych. Na produkty gotowe do użytku przyjdzie jeszcze zaczekać wiele lat, o ile nie dekad.

Źródło: Fudzilla

» skomentuj na forum «

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2020 01 > Wykorzystanie stanu kwantowego splątania
Sylwester Cyba, 2020-01- 1 (Update: 2020-01- 1)