Notebookcheck Logo

Vaio, Toshiba i Fujitsu łączą siły

Połączone działy PC firm Vaio, Toshiba i Fujitsu mają zawalczyć o odbicie japońskiego a w długim terminie i globalnego rynku komputerów osobistych.

Zacząć należy od tego, że nowy japoński gigant przemysłowy będzie tworzony przy wiodącej roli Vaio. Czyli tak naprawdę funduszu private equity o nazwie Japan Industrial Partners (JIP), który odkupił dział PC od firmy Sony.

Następnie należy wspomnieć o tym, że korzyścią z połączenia sił mają być oszczędności na badaniach i rozwoju (R&D) oraz kosztach szykowania nowych konstrukcji (a te mogą pochłaniać astronomiczne kwoty, kiedy idzie o coś naprawdę nowego).

Nie ma co ukrywać, że wynika to z obecnych trudnych uwarunkowań rynkowych. Samo przestawienie się na odbiorców biznesowych i redukcja zatrudnienia (Toshiba w grudniu 2015 roku pożegnała się z prawie 8 tys. pracowników) czy przenoszenie centrum badań to najwyraźniej za mało.

Pod koniec marca 2016 roku zostaną ogłoszone ostateczne warunki umowy zawartej między firmami. Póki co wiadomo, że Vaio ma wykazać pierwszy zysk w marcu 2016 roku a inwestycja zacznie się zwracać od maja 2017 roku (zmniejszono liczbę pracowników z około tysiąca do 240).

Na koniec kilka słów o rynku japońskim między lipcem a wrześniem 2015 roku. Udział w rynku Lenovo i NEC (joint venture) wyniósł 29%, Fujitsu odpowiada za 17% dostaw a w przypadku firmy Toshiba było to 12%.

Źródła: nasze forum, Bloomberg

» skomentuj na forum «

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2016 02 > Vaio, Toshiba i Fujitsu łączą siły
Sylwester Cyba, 2016-02-16 (Update: 2016-02-16)