Notebookcheck Logo

Tesla mówi, że niższe koszty produkcji Modelu Y i Modelu 3 stoją za drastyczną 14-procentową obniżką cen

Model Y jest teraz o 40% tańszy w Chinach (obraz: Tesla)
Model Y jest teraz o 40% tańszy w Chinach (obraz: Tesla)
Powołując się na wzrost wydajności produkcji i obniżenie kosztów komponentów, Tesla dokonała kolejnej rundy drastycznych "korekt" cen Modelu Y i Modelu 3. W szczególności Model Y zaczyna się teraz od zaledwie 37 875 USD w Chinach, co jest ceną o 43% niższą niż metka SUV-a w USA.
E-Mobility

Bazowy RWD Model 3 startuje teraz od równowartości 33 427 USD, podczas gdy podstawowy Model Y kosztuje w Chinach zaledwie 37 875 USD po tym, jak Tesla dokonała tam kolejnej rundy obniżek cen. Cena Modelu 3 jest o 14% niższa - jej najbardziej drastyczny spadek cen w historii - podczas gdy metka Modelu Y jest ponownie obniżona o 10%, jak Tesla zrobiła to zaledwie kilka miesięcy temu. Dzięki temu Model Y jest o 43% tańszy niż w USA, podczas gdy cena Modelu 3 jest teraz o 30% niższa niż dla Amerykanów.

Kierownictwo Tesli w Chinach zabrało się do sieci społecznościowych, aby wyjaśnić, że za dzisiejszą obniżką cen Modelu 3 i Modelu Y stoi zwiększona wydajność produkcji, która nastąpiła po przebudowie najbardziej produktywnej Gigafactory Tesli w Szanghaju. Według wiceprezesa PR Tesli China, Grace Tao Lin:

Za korektami cenowymi Tesli stoją niezliczone innowacje inżynieryjne, które są zasadniczo unikalne, oraz doskonałe prawa kontroli kosztów, w tym nie tylko projekt integracji pojazdów, projekt linii produkcyjnej, zarządzanie łańcuchem dostaw, a nawet optymalizacja na poziomie milisekundowym ramion robotycznych Synergiczna droga.

Jeszcze w październiku, Tesla obniżyła ceny Modelu Y i Modelu 3 w Chinach o kolejne 10%, a także dorzuciła inne zachęty dla kupujących, takie jak darmowe warstwy lakieru czy preferencyjne stawki ubezpieczeniowe. W USA Tesla na razie wstrzymuje się z bezpośrednimi obniżkami cen, ponieważ wprowadzenie 1 stycznia ustawy o redukcji inflacji (Inflation Reduction Act EV subsidies) spowodowałoby obniżenie cen jej pojazdów o 7 500 USD więc zaoferowała dokładnie taką samą ofertę nabywcom z dostawą w grudniu, plus darmowe mile na Superchargerze.

Pozostaje zobaczyć, czy przybycie szefa remontu Giga Shanghai Toma Zhu w USA i jego awans do bycia Tesla's second in command po Elon Musk zaowocuje takimi samymi synergiami, które pozwolą na bezpośrednie cięcia cen pojazdów również po tej stronie stawów.

Podczas gdy szef PR Tesli China może poetycko mówić o efektywności produkcji, analitycy branżowi są zdania, że słabnący popyt i zwiększona konkurencja ze strony lokalnych marek, takich jak największy na świecie producent EV BYD przyczyniły się do ostatniej obniżki cen Modelu 3 i Modelu Y. Nowa cena Modelu 3 czyni go teraz znacznie bardziej konkurencyjnym wobec BYD Seal sedan, na przykład, który zaczyna się od równowartości 31 130 USD w wersji RWD ze standardowym zasięgiem 340 mil.

Pobierz Tesla Motors 24' Cable Wall Connector na Amazon

Źródło(-a)

Tesla (Weibo)

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2023 01 > Tesla mówi, że niższe koszty produkcji Modelu Y i Modelu 3 stoją za drastyczną 14-procentową obniżką cen
Daniel Zlatev, 2023-01- 7 (Update: 2023-01- 7)