Notebookcheck Logo

SMIC podobno opracował swój węzeł 5 nm bez EUV

SMIC podobno opracował węzeł 5 nm (zdjęcie wykonane przez SMIC)
SMIC podobno opracował węzeł 5 nm (zdjęcie wykonane przez SMIC)
Według wielu doniesień SMIC w końcu opracował własny węzeł 5 nm wykorzystujący wyłącznie DUV. Ma on zadebiutować wraz z nowymi układami Kirin jeszcze w tym roku.
ARM Business Leaks / Rumors

SMIC, główny chiński konkurent TSMC/Samsung Foundry, z powodzeniem opracował węzeł 7 nm, który został następnie wykorzystany do produkcji Kirin 9000 i Kirin 9010. Od dawna mówiło się, że SMIC pracuje nad wariantem 5 nm. Raporty z Business Korea i Hankyung sugerują, że został on pomyślnie opracowany.

Węzeł 5 nm firmy SMIC opiera się wyłącznie na najnowszej technologii DUV (Deep Ultra Violet), a nie na najnowocześniejszej technologii EUV (Extreme Ultra Violet) ze względu na trwające sankcje. Chociaż wyczyn ten jest imponujący, początkowa wydajność będzie niższa niż oczekiwana, ponieważ szansa na awarię wzrasta wielokrotnie z każdym przejściem lasera DUV. W związku z tym jest prawdopodobne, że węzeł 5 nm nie będzie wykorzystywany do zastosowań komercyjnych, przynajmniej początkowo.

To powiedziawszy, krążą plotki, że Huawei planuje wprowadzić na rynek nowy SoC Kirin SoC wraz z serią Mate 70. Jest też nowy układ do laptopów który będzie konkurował z układem M2 firmy Apple. Oba mają zadebiutować jeszcze w tym roku i krążą plotki, że otrzymają zaklepany nowy 5 nm węzeł SMIC. Czy będzie on dostępny dla innych chińskich producentów OEM, dopiero się okaże.

Niestety, nie ma sposobu, aby potwierdzić tę wiadomość, ponieważ SMIC raczej nie wyda publicznego oświadczenia w tej sprawie; w przeciwnym razie ryzykuje przyciągnięcie większej uwagi do siebie, co prawie na pewno pociągnie za sobą bardziej paraliżujące sankcje.

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2024 05 > SMIC podobno opracował swój węzeł 5 nm bez EUV
Anil Ganti, 2024-05-15 (Update: 2024-05-15)