Notebookcheck Logo

Redditor prezentuje pasywnie chłodzony projekt Nvidia RTX 3080

Entuzjasta sprzętu komputerowego podejmuje się projektu pasywnie chłodzonego RTX 3080 (źródło obrazu: Reddit)
Entuzjasta sprzętu komputerowego podejmuje się projektu pasywnie chłodzonego RTX 3080 (źródło obrazu: Reddit)
Istnieje wiele opcji procesorów graficznych wyposażonych w pasywne chłodzenie. Jednak w przypadku większości systemów, pasywnie chłodzone karty graficzne dostępne w sprzedaży nie oferują wymaganej wydajności. Prawdopodobnie właśnie to skłoniło Redditora o imieniu Everynametaken9 do podjęcia odważnego projektu cichego chłodzenia karty graficznej Nvidia RTX 3080 za pomocą grubego miedzianego pręta i radiatorów.
Desktop GPU DIY

Unikalne wymagania dotyczące wydajności i wyzwania związane z chłodzeniem sprawiają, że entuzjaści sprzętu komputerowego myślą nieszablonowo i wybierają niestandardowe podejścia. Dobrym tego przykładem jest projekt pasywnego chłodzenia Nvidia RTX 3080(dostępny na Amazon) autorstwa Redditor Everynametaken9.

Mimo że projekt ten jest wciąż prototypem, daje on wyobrażenie o tym, co może być potrzebne do uzyskania pasywnego chłodzenia karty graficznej RTX 3080 chłodzoną pasywnie. Jak pokazał Redditor, projekt obejmuje łącznie dziesięć radiatorów CPU. Wszystkie z nich znajdują się na grubym miedzianym pręcie. Prototyp można sprawdzić na załączonych na końcu zdjęciach.

Redditor obawia się jednak, czy to wystarczy, aby schłodzić wszystkie komponenty i uruchomić GPU Nvidia RTX 3080. To właśnie skłoniło Everynametaken9 do opublikowania projektu w pierwszej kolejności. Jak sugeruje najwyżej głosowana opinia w wątku, projekt wymaga przeglądu.

Według użytkownika wyrażającego opinię, RTX 3080 z pasywnym chłodzeniem wymagałby "wykonania własnych rurek cieplnych" i wymyślenia czegoś, co "wygląda jak choinka, aby rozproszyć ciepło" Użytkownik wyszczególnił ponadto, że masywny miedziany blok, który obecnie znajduje się na prototypie, będzie działał jedynie jak radiator, a nie chłodnica.

Krótko mówiąc, pasywnie chłodzona karta graficzna Nvidia RTX 3080 jest wciąż w toku. Redditorowi może się to jednak udać. Everynametaken9 cytuje MonsterLabo jako inspirację, która niedawno wprowadziła na rynek obudowę zdolną do pasywnego chłodzenia 400 watów ciepła. MonsterLabo ma również kartę graficzną RTX 4080(dostępną na Amazon) z pasywnym chłodzeniem. Projekt taki jak ten nie jest więc niemożliwy do zrealizowania.

Miedziana płyta i radiatory dla projektu (źródło obrazu: Reddit)
Miedziana płyta i radiatory dla projektu (źródło obrazu: Reddit)
Procesor graficzny RTX 3080 FE dla projektu (źródło obrazu: Reddit)
Procesor graficzny RTX 3080 FE dla projektu (źródło obrazu: Reddit)
Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2024 02 > Redditor prezentuje pasywnie chłodzony projekt Nvidia RTX 3080
Abid Ahsan Shanto, 2024-02- 2 (Update: 2024-02- 2)