Notebookcheck Logo

Recenzja monitora Philips Evnia 34M2C8600: Wreszcie 34-calowy, 21:9-ultrawide OLED dla graczy

Przeminęło z wiatrem. Gaming w formacie 21:9 ultrawide może robić wrażenie. Podczas pracy umieszczenie kilku okien obok siebie może być przydatne. Do tej pory na rynku były głównie nieoptymalne panele VA i kilku droższych przedstawicieli IPS. Philips natomiast wysyła do wyścigu zakrzywiony OLED o szybkim czasie reakcji, 175 Hz i potencjalnie świetnych kolorach. Sprawdzamy, czy warto go kupić dla graczy i produktywnych użytkowników.
Accessory Gaming Monitor

Aktualizacja: Dodałem małą uwagę o przełączniku KVM.

Od kilku lat mam na biurku ultra szeroki monitor 21:9. Jest podpięty do laptopa, pracuję i gram na 29-calowym wyświetlaczu i nie chciałbym stracić szerokiej formy. Mógłby być nieco większy, oferować lepsze kolory i kilka funkcji gamingowych, jak np. szybszą częstotliwość odświeżania. Rozdzielczość 2 560 x 1 080 też nie jest do końca aktualna, zwłaszcza do pracy.

Kurtyna w górę dla nowego Philips Evnia 34M2C8600. OLED obiecuje świetne kontrasty i kolory, dla graczy ma 175 Hz, a także szybki czas reakcji na pokładzie, a do tego mierzy 34 cale i ma rozdzielczość 3 440 x 1 440 pikseli. Moje nowe marzenie? Monitor OLED kosztuje co najmniej 1,420 euro (~$1551), na przykład na Amazonie.

Cechy i specyfikacje

34-calowy ekran monitora Philips Evnia z serii 8000 ma ultrawysokie proporcje 21:9, czyli jest znacznie szerszy niż zwykły monitor 16:9. Dzięki temu zyskujesz dodatkowe boczne pole widzenia w grach lub możesz wygodnie umieścić kilka okien obok siebie podczas pracy, oszczędzając tym samym konfigurację wielomonitorową.

Maksymalna rozdzielczość wynosi 3 440 x 1 440, co jest standardem dla monitorów 21:9. Nowością jest jednak to, że technologia OLED w końcu trafiła do niedrogich monitorów gamingowych. Gracze otrzymują więc także świetne kolory i kontrasty, głęboką czerń w ciemnych scenach oraz szybki czas reakcji.

Ponadto monitor jest zakrzywiony, odpowiednio (1.800R). Dane techniczne producenta znajdują się w poniższej tabeli.

Krzywizna 1.800R
Krzywizna 1.800R
Zakrzywiony, ultraszeroki wyświetlacz
Zakrzywiony, ultraszeroki wyświetlacz
Cecha techniczna Sprzęt
Typ ekranu QD OLED
Rozmiar ekranu Przekątna 34 cale (86,36 cm)
Rozdzielczość i proporcje 3,440 x 1,440 przy 175 Hz (100 Hz przez HDMI), 21:9
Krzywizna 1.800R
Jasność SDR: 250 (APL 100%) Nit, HDR: 450 (APL 10%) Nit, HDR E/P: 1.000 (APL 3%) Nit
Kontrast 1,000,000:1
HDR Tak, certyfikat DisplayHDR True Black 400
Spektrum kolorów DCI-P3: 99,3%; NTSC: 121,3%, sRGB: 148,8%, AdobeRGB: 97,8%
DeltaE <2 (sRGB)
Złącza 2 x HDMI 2.0, 1 x DisplayPort 1.4, 1 x USB-C (tryb zmiany DP, dostarczanie wideo, danych i zasilania), USB 3.2 Gen 1/5 Gbit/s, 1 x USB-B upstream, 4 x USB-A downstream (w tym 1 do szybkiego ładowania BC 1.2), wyjście słuchawkowe
Głośniki 2x 5 W, DTS
Waga 8,7 kg (~19,2 lb)
Akcesoria Kabel HDMI, kabel DisplayPort, kabel USB upstream, kabel USB-C do C, kabel zasilający
Cena 1,420 Euro (~$1551)

Struktura i konfiguracja

Najpierw trzeba uwolnić monitor z opakowania i zamontować do niego podstawkę. To pierwsze zadanie jest trudniejsze, ponieważ ochronne styropianowe opakowanie siedzi super szczelnie w pudełku.

Podstawkę natomiast montuje się szybko, bez żadnych dodatkowych śrubek: Składa się z dwóch części, wydłużoną część wystarczy wklikać w monitor, nóżkę przykręcić zintegrowanym kciukiem i to wszystko.

Elastyczność monitora ujawnia się podczas jego ustawiania: Podstawka nie tylko umożliwia pochylanie, ale także regulacja wysokości jest super prosta; wystarczy pociągnąć monitor w górę lub w dół wzdłuż długości rury podstawki - bardzo wygodne. Brakuje tylko opcji korekcji w poziomie.

Tutaj rura pionowa jest po prostu zatrzaśnięta na miejscu
Tutaj rura pionowa jest po prostu zatrzaśnięta na miejscu
Stopa jest mocowana za pomocą śruby z kciukiem
Stopa jest mocowana za pomocą śruby z kciukiem
Praktyczna regulacja wysokości o 15 cm
Praktyczna regulacja wysokości o 15 cm
Tutaj na dole
Tutaj na dole

Mieszkania i wyposażenie

Obudowa wykonana jest głównie z białego i srebrnego tworzywa sztucznego. Zakrzywione plecy są białe, natomiast podstawka i dolna krawędź wyświetlacza są srebrne.

Z przodu bardzo cienka plastikowa obwódka sugeruje wyjątkowo cienkie krawędzie, ale w rzeczywistości część szkła monitora zawsze pozostaje z przodu czarna. U góry ramka ma nieco poniżej 1 cm (~0,39 cala) szerokości, po bokach już 1,2 cm (~0,47 cala), na dole srebrna ramka z odpowiednio logo i napisem EVNIA (po lewej) i Philips (po prawej) ma nieco poniżej 2,2 cm (~0,87 cala) szerokości.

Moim zdaniem ta plastikowa maskownica nie wygląda szczególnie dobrze i można było ją chętnie wymienić na węższą krawędź, zwłaszcza że plastikowa szyna została po prostu naklejona na białe krawędzie boczne, co odsłania nieestetyczne szczeliny i nie robi dobrego wrażenia. Biała dioda w prawym dolnym rogu zapala się po włączeniu monitora.

Srebrna plastikowa szyna jest szeroka i nie jest piękna
Srebrna plastikowa szyna jest szeroka i nie jest piękna
I ujawnia luki po bokach
I ujawnia luki po bokach

Pasek diod LED biegnie pionowo na środku grubego, zakrzywionego tyłu, a sieć dodatkowych diod LED pokrywa tylne krawędzie. Na dolnej krawędzi znajduje się cały rząd diod LED, natomiast pierścień diod zapewnia w razie potrzeby światło otoczenia, które w firmie Philips nazywane jest AmbiGlow.

Razem z podstawą monitor waży około 8,7 kg (~19,2lb).

Centralna listwa LED
Centralna listwa LED
Więcej diod LED jako pierścień z tyłu
Więcej diod LED jako pierścień z tyłu
Ambiglow można skonfigurować lub wyłączyć
Ambiglow można skonfigurować lub wyłączyć
Diody LED są również zamontowane na dole
Diody LED są również zamontowane na dole
Świecenie w RGB
Świecenie w RGB
Tutaj z taśmami LED razem
Tutaj z taśmami LED razem

Ogólnie rzecz biorąc, tył jest trochę nieporęczny. Cienkie krawędzie u góry i na dole są udane, ale srebrna plastikowa listwa na dole już nie; zdradza też wady produkcyjne (szczeliny). Biała ramka z pewnością ma sugerować, że monitor nadaje się również do pracy w Office i Creators, ale czarne obramowanie byłoby nieco korzystniejsze do gier i oglądania filmów.

Opcje połączeń

Praktyczny zacisk do zarządzania kablami
Praktyczny zacisk do zarządzania kablami

Oprócz złącza zasilania na dole po prawej stronie, pozostałe opcje podłączenia znajdują się na dole po lewej stronie. Z jednej strony jest to wygodne, bo kable można poprowadzić centralnie z tyłu i praktycznie nie są widoczne z przodu. Z drugiej strony, jeśli ustawiliście swój monitor bardzo nisko, to ciężko dostać się do portów bez odsunięcia ekranu do góry, co na szczęście jest super proste.

Dwa porty HDMI (niestety tylko 2.0), a także pełny DisplayPort i port USB-C przeznaczone są do połączeń z urządzeniami odtwarzającymi. Są też cztery porty USB-A i jeden port USB-B. Szczególnie porty USB-A są bardzo blisko siebie w parach, ale poza tym rozmieszczenie jest w porządku. Power Delivery jest obsługiwany z mocą do 90 W.


Tył lewy: 2x HDMI 2.0, DP, USB-C 3.0, gniazdo słuchawkowe, USB-B, 2x USB-A
Tył lewy: 2x HDMI 2.0, DP, USB-C 3.0, gniazdo słuchawkowe, USB-B, 2x USB-A
Dwa porty USB na dole po lewej stronie
Dwa porty USB na dole po lewej stronie

Operacja

Arghh, znowu Pixel Refresh zamiast Switch Off
Arghh, znowu Pixel Refresh zamiast Switch Off

Na dole po prawej stronie znajduje się mały joystick, który steruje OSM ("On Screen Menu"). Można tu regulować jasność i kontrast, ale także skonfigurować AmbiGlow, wybrać tryby kolorów i wiele innych.

Mały patyczek służy również jako włącznik/wyłącznik. Niestety ten ostatni nie zawsze działa niezawodnie, co w teście było irytujące. Aby wyłączyć ekran trzeba przytrzymać drążek przez około 4 sekundy. Jeśli nie zrobimy tego pod niemal idealnym kątem, ekran chce zamiast tego wykonać odświeżenie pikseli, co jest mniej więcej tym samym, co restart - irytujące.


Mały joystick do obsługi OSM na prawej tylnej ściance jest łatwy do wyczucia
Mały joystick do obsługi OSM na prawej tylnej ściance jest łatwy do wyczucia
Naciśnięcie przycisku wyłączenia często powoduje odświeżenie piksela
Naciśnięcie przycisku wyłączenia często powoduje odświeżenie piksela

Przełącznik KVM

Evnia ma przełącznik KVM, więc rozpoznaje wiele podłączonych urządzeń i może się między nimi przełączać.

W teście monitor był podłączony do mojego komputera przez DVI. Jeśli podłączysz drugi komputer np. przez HDMI, monitor automatycznie wyświetli nowe źródło sygnału i zapyta, czy chcesz się na nie przełączyć. Można wybrać "Tak" za pomocą joysticka i monitor przełącza się na drugi komputer.

Nie testowałem jednak, czy klawiatura lub mysz podłączona do Evnia również się przełączy.

Akcesoria

W zestawie znajduje się wiele kabli
W zestawie znajduje się wiele kabli

Philips na szczęście dołącza do pudełka wiele kabli.

Poza kablem zasilającym jest jeszcze kabel HDMI, kabel DisplayPort, kabel USB upstream oraz kabel USB-C do C.

W zestawie znajduje się również krótka instrukcja obsługi. Na zdjęciu widać jeszcze zdemontowaną podstawkę przed jej złożeniem.

Wyświetl

Subiektywnie rzecz biorąc, jakość obrazu jest bez zarzutu. Żywe kolory OLED-a i głębokie czernie robią wrażenie, zwłaszcza jeśli wcześniej patrzyliśmy na tańszy wyświetlacz IPS. Zakrzywiony wyświetlacz wymaga jedynie krótkiej chwili, aby się do niego przyzwyczaić. Z drugiej strony, przyzwyczajenie się do niego było interesujące: Po powrocie do mojego prostego wyświetlacza o proporcjach 21:9 mój mózg postrzegał niezakrzywione krawędzie jako wygięte do tyłu. Ten nieprzyjemny efekt utrzymywał się przez jakiś czas.

Wspaniałe kolory
Wspaniałe kolory
I kontrasty
I kontrasty
Subpiksel Evnia 34M2C8600
Subpiksel Evnia 34M2C8600
515 nitów przy HDR i APL 10%
515 nitów przy HDR i APL 10%

Pomiar jasności monitorów OLED jest nieco bardziej skomplikowany niż w przypadku modeli IPS. Te ostatnie w każdej sytuacji wyświetlają taką samą jasność podświetlenia. Z kolei OLED-y mogą zastosować swoją szczytową jasność tylko do bardzo małych obszarów ekranu. Jeśli na cały wyświetlacz rzutujemy całkowicie biały obraz, OLED-y automatycznie się przyciemniają, również po to, by zapobiec wypaleniom. Pola pomiarowe dla naszego XRite i1Pro3 nie mogą być jednak wykonane w rozmiarze piksela, wtedy pomiar nie działa.

Do tego problemu dochodzi jeszcze różnica w trybie wyświetlania SDR/HDR. OLED-y zazwyczaj osiągają swoją maksymalną jasność dopiero w HDR. Ten tryb jest jednak zbyt dynamiczny, a więc raczej nie nadaje się dla twórców przy edycji zdjęć i filmów. Dlatego ekrany są kalibrowane w znacznie ciemniejszym trybie SDR. Dlatego większość pomiarów wykonujemy w SDR, ale mierzymy też jasność w HDR.

Philips podaje jasność zaledwie 250 nitów w trybie SDR przy APL 100%, czyli całkowicie białej powierzchni. Zmierzyliśmy jeszcze mniej, uzyskując średnio 210 nitów. W trybie HDR i APL 10%, czyli białej powierzchni zajmującej tylko 10% powierzchni ekranu, Philips mówi o 450 nitach, ale otrzymujemy tu ponad 500 nitów. Przy APL 3% Evnia powinna być w stanie wyświetlić nawet 1000 nitów.

Rozkład jasności na poziomie 85% jest w porządku, ale maleje nieco bardziej w kierunku dolnej krawędzi.

197
cd/m²
221
cd/m²
199
cd/m²
216
cd/m²
231
cd/m²
217
cd/m²
196
cd/m²
219
cd/m²
197
cd/m²
podświetlenie ekranu
tested with X-Rite i1Pro 3
maksimum: 231 cd/m² (Nits) średnia: 210.3 cd/m² Minimum: 13.8 cd/m²
rozświetlenie: 85 %
kontrast: 2310:1 (czerń: 0.1 cd/m²)
ΔE Color 2.02 | 0.5-29.43 Ø5, calibrated: 2.02
ΔE Greyscale 2.11 | 0.57-98 Ø5.3
93.9% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
99.9% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
98.4% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)
Gamma: 2.49
Philips Evnia 34M2C8600
QD OLED, 3440x1440, 34.00
KTC KTC G42P5 OLED
3840x2160, 42.00
Display
-3%
Display P3 Coverage
98.4
95.5
-3%
sRGB Coverage
99.9
100
0%
AdobeRGB 1998 Coverage
93.9
88.8
-5%
Response Times
7%
Response Time Grey 50% / Grey 80% *
1.4 ?(0.6, 0.8)
0.6 ?(0.3, 0.3)
57%
Response Time Black / White *
1.4 ?(0.6, 0.8)
1 ?(0.4, 0.6)
29%
PWM Frequency
175
60
-66%
Screen
2723%
Brightness middle
231
448
94%
Brightness
210
Brightness Distribution
85
Black Level *
0.1
0.001
99%
Contrast
2310
448000
19294%
Colorchecker dE 2000 *
2.02
4.08
-102%
Colorchecker dE 2000 max. *
5.12
10.09
-97%
Colorchecker dE 2000 calibrated *
2.02
3.3
-63%
Greyscale dE 2000 *
2.11
5.63
-167%
Gamma
2.49 88%
2.38 92%
CCT
6229 104%
7094 92%
Total Average (Program / Settings)
909% / 1467%

* ... im mniej tym lepiej

Philips reklamuje 100% pokrycie DCI-P3 i nasze pomiary mogą to potwierdzić. AdobeRGB jest jeszcze pokryte w 94%, sRGB w całości i tak.

sRGB
sRGB
DCI-P3
DCI-P3
AdobeRGB
AdobeRGB

Ekran jest kalibrowany fabrycznie. Wartości DeltaE dla skali szarości i kolorów wynoszą nieco ponad 2, ale nie da się ich bardziej zmniejszyć przy maksymalnej jasności nawet przez rekalibrację. W trybie standardowym jasność wynosi 90 procent, gamma i temperatura barwowa nie są całkiem optymalne. Obniżenie jasności powinno być obowiązkowe dla twórców treści, by uzyskać jeszcze lepszą dokładność kolorów.

Grayscale
Grayscale
Nasycenie
Nasycenie
ColorChecker
ColorChecker

Czasy reakcji są bardzo szybkie; zmierzyliśmy tylko 1,4 ms zarówno w czerni do bieli, jak i w szarości. Gracze będą również zadowoleni z maksymalnej częstotliwości odświeżania na poziomie 175 Hz.

Do regulacji jasności, jak we wszystkich OLEDach, wykorzystywany jest PWM. Częstotliwość w tym modelu wynosi 175 Hz na wszystkich poziomach jasności. W normalnych warunkach nie powinno to sprawiać problemów, ale dla osób szczególnie wrażliwych pod tym względem migotanie może mieć niekorzystne skutki, gdyż częstotliwość nie jest nadmiernie wysoka.

25% jasności
25% jasności
50% jasności
50% jasności
75% jasności
75% jasności
90% jasności
90% jasności
100% jasności
100% jasności

Display Response Times

Display response times show how fast the screen is able to change from one color to the next. Slow response times can lead to afterimages and can cause moving objects to appear blurry (ghosting). Gamers of fast-paced 3D titles should pay special attention to fast response times.
       Response Time Black to White
1.4 ms ... rise ↗ and fall ↘ combined↗ 0.6 ms rise
↘ 0.8 ms fall
The screen shows very fast response rates in our tests and should be very well suited for fast-paced gaming.
In comparison, all tested devices range from 0.1 (minimum) to 240 (maximum) ms. » 3 % of all devices are better.
This means that the measured response time is better than the average of all tested devices (21.6 ms).
       Response Time 50% Grey to 80% Grey
1.4 ms ... rise ↗ and fall ↘ combined↗ 0.6 ms rise
↘ 0.8 ms fall
The screen shows very fast response rates in our tests and should be very well suited for fast-paced gaming.
In comparison, all tested devices range from 0.2 (minimum) to 636 (maximum) ms. » 3 % of all devices are better.
This means that the measured response time is better than the average of all tested devices (33.9 ms).

Screen Flickering / PWM (Pulse-Width Modulation)

To dim the screen, some notebooks will simply cycle the backlight on and off in rapid succession - a method called Pulse Width Modulation (PWM) . This cycling frequency should ideally be undetectable to the human eye. If said frequency is too low, users with sensitive eyes may experience strain or headaches or even notice the flickering altogether.
Screen flickering / PWM detected 175 Hz

The display backlight flickers at 175 Hz (worst case, e.g., utilizing PWM) .

The frequency of 175 Hz is relatively low, so sensitive users will likely notice flickering and experience eyestrain at the stated brightness setting and below.

In comparison: 53 % of all tested devices do not use PWM to dim the display. If PWM was detected, an average of 18080 (minimum: 5 - maximum: 3846000) Hz was measured.

Gaming

A gry? Gaming wyraźnie zyskuje na szerszym polu widzenia. Nie tylko wrażenia są bardziej wciągające niż na ekranie 16:9, ale też mocne strony OLED-a, jego kolory i kontrasty, są bardzo dobrze widoczne - to wyraźna poprawa w stosunku do mojego "starego, niewykrzywionego" ekranu IPS ultrawide.

Nawet w grach akcji i strzelankach rozgrywka pozostaje płynna dzięki szybkiemu czasowi reakcji 0,1 s i częstotliwości 175 Hz; nie zauważyłem żadnych smug ruchu.

A Ambiglow podkreśla sceny gry odpowiednimi kolorami otoczenia - super.

Cyberpunk 2077
Cyberpunk 2077
Szersze pole widzenia robi wrażenie podczas scen ulicznych
Szersze pole widzenia robi wrażenie podczas scen ulicznych

Emisje i energia

Emisja hałasu

Mój 29-calowy lub mały monitor 21:9 od LG jest absolutnie bezgłośny podczas pracy. Dlatego byłem bardzo zaskoczony, gdy po raz pierwszy usłyszałem aktywny wentylator Evnia.

Wyloty powietrza
Wyloty powietrza

To też ma dziwne zachowanie. Uruchamia się co jakiś czas, tzn. w regularnych odstępach czasu, ale potem nie dmucha ciągle. Wentylator nie jest szczególnie głośny. Ale wieje w dziwnych odgłosach przypominających podmuch: Whoosh - whoosh - Czasami potem znów pracuje względnie stale, ale później znów pojawiają się nieregularne odgłosy dmuchania.

Konieczność posiadania aktywnego wentylatora wyraźnie obniżyła moje ogólne wrażenie, znacznie bardziej niż szeroka plastikowa szyna. W większości przypadków własny laptop jest głośniejszy, ale odgłosy przypominające podmuchy mogą być irytujące - mnie denerwowały. HDR nie był nawet aktywny, nawet w SDR wentylator działał.

To, że mój laptop też był znacznie głośniejszy niż zwykle, bo wyższa rozdzielczość najwyraźniej wymagała większej pracy obliczeniowej w biurze, to nie wina Philipsa. Jest to jednak zdecydowanie czynnik, który warto wziąć pod uwagę w przypadku monitorów o wysokiej rozdzielczości.

Temperatura

Fakt, że monitor OLED potrzebuje aktywnego wentylatora, świadczy o tym, że nagrzewa się bardziej niż wiele modeli IPS. Gorące punkty znajdują się w okolicach centralnej górnej krawędzi, gdzie znajdują się również wyloty powietrza rozciągające się na całą szerokość monitora. Centralnie, na górze i z przodu, podczas dłuższego użytkowania zmierzyliśmy temperaturę ponad 38 °C (104 °F)! Producenci OLED-ów (lub Philips) mają chyba przed sobą trochę pracy optymalizacyjnej, bo nie bardzo mogę wybaczyć Evnii szum wentylatora.

Monitor nagrzewa się szczególnie centralnie
Monitor nagrzewa się szczególnie centralnie
Zmierzyliśmy do 38 °C przy aktywnym wentylatorze
Zmierzyliśmy do 38 °C przy aktywnym wentylatorze

Mówca

Philips instaluje głośniki stereo z dwoma głośnikami o mocy 5 W. Są one wystarczające do codziennych zadań, mają zrównoważone średnie i wysokie tony, ale brakuje im basów i kopa. Do gier, filmów i muzyki zalecane są zewnętrzne urządzenia audio.

Pomiary Pink Noise przeprowadzono z siedzącej odległości około 60 cm (24 cale) od monitora.

dB(A) 0102030405060708090Deep BassMiddle BassHigh BassLower RangeMidsHigher MidsLower HighsMid HighsUpper HighsSuper Highs2030.425.230.42529.828.929.83137.83337.8403227.5325036.426.736.46337.521.237.58044.515.244.510056.313.556.312559.512.659.516056.315.356.320054.421.754.425052.91252.931567.99.467.9400679.86750069.59.769.563067.410.567.480073.49.773.4100070.99.670.9125068.99.768.9160068.89.968.8200071.310.171.3250068.910.568.9315066.410.866.4400068.211.168.2500063.711.263.7630061.311.661.3800055.511.955.51000059.611.959.61250053.411.353.41600044.610.844.6SPL80.32380.3N49.40.549.4median 66.4median 10.8median 66.4Delta6.51.56.526.325.821.422.12624.925.127.622.532.523.448.72655.818.860.922.167.2267019.372.317.674.217.774.319.575.31571.711.871.311.27410.574.21072.710.17210.67210.97511.374.811.671.71269.71269.612.371.112.669.61270.111.269.824.784.70.666.6median 12median 71.73.42.2hearing rangehide median Pink NoisePhilips Evnia 34M2C8600Apple MacBook Pro 16 2021 M1 Pro
Frequency diagram (checkboxes can be checked and unchecked to compare devices)
Philips Evnia 34M2C8600 audio analysis

(±) | speaker loudness is average but good (80.33 dB)
Bass 100 - 315 Hz
(±) | reduced bass - on average 9% lower than median
(±) | linearity of bass is average (11% delta to prev. frequency)
Mids 400 - 2000 Hz
(+) | balanced mids - only 3.2% away from median
(+) | mids are linear (4.2% delta to prev. frequency)
Highs 2 - 16 kHz
(+) | balanced highs - only 4.3% away from median
(+) | highs are linear (6.1% delta to prev. frequency)
Overall 100 - 16.000 Hz
(+) | overall sound is linear (12.7% difference to median)
Compared to same class
» 9% of all tested devices in this class were better, 2% similar, 89% worse
» The best had a delta of 4%, average was 25%, worst was 134%
Compared to all devices tested
» 9% of all tested devices were better, 2% similar, 89% worse
» The best had a delta of 4%, average was 25%, worst was 134%

Apple MacBook Pro 16 2021 M1 Pro audio analysis

(+) | speakers can play relatively loud (84.7 dB)
Bass 100 - 315 Hz
(+) | good bass - only 3.8% away from median
(+) | bass is linear (5.2% delta to prev. frequency)
Mids 400 - 2000 Hz
(+) | balanced mids - only 1.3% away from median
(+) | mids are linear (2.1% delta to prev. frequency)
Highs 2 - 16 kHz
(+) | balanced highs - only 1.9% away from median
(+) | highs are linear (2.7% delta to prev. frequency)
Overall 100 - 16.000 Hz
(+) | overall sound is linear (4.6% difference to median)
Compared to same class
» 0% of all tested devices in this class were better, 0% similar, 100% worse
» The best had a delta of 5%, average was 18%, worst was 45%
Compared to all devices tested
» 0% of all tested devices were better, 0% similar, 100% worse
» The best had a delta of 4%, average was 25%, worst was 134%

Zużycie energii

Evnia nie posiada zewnętrznego zasilacza; jest on już zintegrowany, więc wystarczy podłączyć standardowy kabel zasilający do komputera. W przeciwieństwie do zawsze podświetlonych wyświetlaczy IPS, zużycie prądu przez ekrany OLED jest silnie uzależnione od wyświetlanej treści. Ciemne treści obniżają zużycie, jasne treści je zwiększają.

W trybie czuwania ekran pobiera z gniazdka jeszcze około 3,2 W. Jeżeli go wyłączymy, zużycie spada tylko nieznacznie, do około 2,5 W.

W trybie SDR, podczas przeglądania białych stron internetowych, na ustawieniach domyślnych zmierzyliśmy około 94 W. Piłkarskie podsumowanie na YouTube zużyło wtedy tylko 31 W, a film działał w 16:9 z czarnymi pasami po bokach. Ale nawet ciemniejszy render wideo w 21:9 i 1 440p zużył tylko 32 W. Z kolei film przyrodniczy w tych samych ustawieniach, z jaśniejszą wodą, wschodami i zachodami słońca, pobrał z puszki około 43 W.

Scena Zużycie SDR Zużycie HDR
Wyłączony 2,5 W 2,5 W
Tryb czuwania 3,2 W 3,2 W
Przeglądanie 94 W 77 W
Film przyrodniczy 43 W 43 W

Aktywacja trybu HDR zmniejszyła nawet zużycie do około 77 W podczas przeglądania stron internetowych, a podczas odtwarzania filmu przyrodniczego w formacie 21:9 HDR nie było różnicy w stosunku do trybu SDR.

Dlatego w miarę możliwości warto ustawić ciemniejsze tapety i motywy, o ile cenimy sobie jak najniższe zużycie energii.

Za

+ bardzo dobra jakość obrazu, świetne kolory i kontrasty
+ 1000 nitów w szczycie w HDR
+ OLED o częstotliwości 175 Hz, 100% DCI-P3
+ Diody LED Ambiglow z tyłu
+ regulacja wysokości
+ wiele złącz, wiele akcesoriów

Przeciw

- 175 Hz nie przez HDMI
- aktywny wentylator o niespójnym zachowaniu
- tanio wyglądająca, dolna plastikowa krawędź
- czuły wyłącznik
- regularne odświeżanie pikseli
- w SDR tylko poniżej 250 nitów
- przeciętne głośniki

Werdykt

Philips Evnia 34M2C8600, dostarczony przez Philipsa
Philips Evnia 34M2C8600, dostarczony przez Philipsa

Philips pokazuje za pomocą modelu Evnia 34M2C8600, że OLED-y mogą być także prawdziwym atutem dla graczy. Korzystają oni z doskonałej jakości obrazu, świetnych kolorów i kontrastów, a przy tym zachowują wysoką częstotliwość odświeżania.

Ekran ultrawide nie jest jednak do końca idealny. Osobom wrażliwym na hałas i pracującym w cichym otoczeniu może przeszkadzać aktywny wentylator, który czasem dmucha z dziwnym szumem w tle. Irytujący był też fakt, że przycisk wyłączania regularnie oferował Pixel Refresh zamiast swojej funkcji. Na tanio wyglądającej plastikowej listwie na dolnej krawędzi widać wady obróbki lub szczeliny.

Ultraszeroka proporcja obrazu Philips Evnia 34M2C8600 oraz typowe dla OLED-ów jasne kolory i kontrasty robią wrażenie. Trzeba za to zaakceptować aktywny wentylator.

Za około 1420 euro (~1551$) na rynek masowy trafiły również alternatywy 21:9 OLED. Dotychczas stosowano wyłącznie panele VA z typowymi wadami, ale od czasu do czasu pojawiały się też warianty IPS. OLEDy pokazują tu zupełnie nową jakość obrazu, IPS i podobne będą musiały się znacznie naprężyć z pomocą miniLEDów i innych dostosowań technologicznych, by w przyszłości móc dotrzymać kroku.

Cena i dostępność

Obecnie Philips Evnia 34M2C8600 jest dostępny za 1419 euro (~1550 dolarów), na przykład na stronie Media Markt lub również na Amazon.

Transparency

The present review sample was made available to the author as a loan by the manufacturer or a shop for the purposes of review. The lender had no influence on this review, nor did the manufacturer receive a copy of this review before publication. There was no obligation to publish this review.

Pricecompare

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja monitora Philips Evnia 34M2C8600: Wreszcie 34-calowy, 21:9-ultrawide OLED dla graczy
Christian Hintze, 2023-04-21 (Update: 2023-04-21)