Notebookcheck Logo

Test laptopa Toshiba Satellite Z30-B

Tekst i zdjęcia: Andreas Osthoff
Wstęp i tłumaczenie: Tomasz Cyba

11/08/2015

Toshiba Satellite Z30-B to bardzo lekki, mały laptop, który powinien przodować w dziedzinie mobilności. I tak istotnie jest. Wady tego modelu to słaba matryca typu TN o podstawowej rozdzielczości oraz głośna praca pod obciążeniem.

Toshiba Satellite Z30-B-100
Procesor
Intel Core i5-5200U 2 x 2.2 - 2.7 GHz, Broadwell
Karta grafiki
Intel HD Graphics 5500, rdzeń: 900 MHz
Pamięć
8 GB 
, DDR3L-1600, Single-Channel, 1x 8 GB, dwa gniazda, maks. 16 GB
Matryca
13.30 cali 16:9, 1366 x 768 pikseli, TOS5091, TN, refleksująca: nie
Chipset
Intel Broadwell-U PCH-LP (Premium)
Dysk twardy
Toshiba THNSNJ256GMCU, 256 GB 
, 185 GB wolne miejsce
Karta dźwiękowa
Intel Broadwell PCH-LP - High Definition Audio Controller
Złącza
3 USB 3.0, 1 VGA/D-Sub, 1 HDMI, 1 blokada Kensingtona, gniazda audio: wejście/wyjście audio w jednym, czytnik kart: SD, SDHC, SDXC, MMC, czujniki: czujnik światła
Łączność
Intel Ethernet Connection I218-V (10/100/1000MBit/s), Intel Dual Band Wireless-AC 3160 (a/b/g/n = Wi-Fi 4/ac = Wi-Fi 5/), Bluetooth 4.0 + LE
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 17.9 x 316 x 227
Akumulator
52 Wh litowo-jonowy, 4 ogniwa, Czas pracy (dane producenta): 16 h
System operacyjny
Microsoft Windows 8.1 64 Bit
Camera
kamerka: 1080p
Inne
głośniki: stereo, DTS Studio Sound, klawiatura: Chiclet, podświetlanie klawiatury: tak, -, McAfee Life Safe (30 dni), Office 365 (30 dni), Cyberlink Media Player, Evernote, Spotify, Toshiba Tools, 24 miesiące(y) gwarancji
Waga
1.2 kg, zasilacz: 150 g
Cena
1099 PLN
Note: The manufacturer may use components from different suppliers including display panels, drives or memory sticks with similar specifications.

 

Obudowa

Obudowę Satellite Z30 znamy z wcześniejszych recenzji modeli Portege Z30-A i Portege Z30-B. Magnezowa jednostka zasadnicza jest stalowoszara. Wygląda bardzo elegancko. Zawiasy, listewka przed płytką dotykową oraz napis Toshiba na deklu są srebrne. Wraz z czarnymi klawiaturą i ramką ekranu elementy te tworzą odpowiedni kontrast. Niestety górna i dolna część ramki są szerokie. Co cieszy, wszystkie powierzchnie obudowy są matowe, dzięki czemu nie ma problemu ze śladami palców gromadzącymi się na laptopie. Zawiasy nie stawiają dużego oporu, dzięki czemu można podnieść pokrywę ekranu jedną ręką. Zmiana ustawienia ekranu nie powoduje jego nadmiernego chybotania się. 

Omawiany laptop waży tylko 1,2 kg, a mimo to sztywność obudowy wygląda całkiem nieźle. Na spodzie jednostki zasadniczej jest pięć nóżek (cztery w rogach i jedna na środku), dzięki czemu komputer stoi na podłożu stabilnie. Używając siły, można spowodować minimalne ugięcia jednostki zasadniczej. Nie słychać jednak przy tym trzeszczenia. Pokrywa ekranu natomiast jest bardzo cienka i giętka. Nader łatwo ją wykrzywić, a poprzez naciskanie na wieko powoduje się zaburzenia w wyświetlanym obrazie. 

Akumulator znajduje się wewnątrz obudowy. By się do niego dostać, trzeba zdjąć cały spód jednostki zasadniczej. Jest to jednak dość skomplikowane. Oprócz odkręcenia widocznych śrubek trzeba sobie jeszcze poradzić z trzema śrubkami ukrytymi pod gumowymi nóżkami. By nie ryzykować uszkodzenia sprzętu (który był wypożyczony ze sklepu), autor nie rozkręcał testowanego laptopa. Tutaj można obejrzeć rozkręcony model Z30. Wewnątrz obudowy znajdują się m.in. dysk SSD pod mSATA, karta Wi-Fi oraz pamięć RAM (w jednym gnieździe) - te podzespoły można wymieniać. Da się wyczyścić wentylator.  

W przeciwieństwie do Portege Z30 model Satellite Z30 nie posiada złącza stacji dokującej na spodzie - zamiast niego znajduje się tam tylko plastikowa zaślepka. Nie ma też wyjścia VGA, ale to normalne w ultracienkim laptopie. Poza tym jednak wyposażenie w złącza jest w porządku. Omawiany model ma trzy porty USB 3.0 (jeden z funkcją Sleep & Charge), normalnej wielkości wyjście HDMI, gniazdo LAN oraz czytnik kart pamięci. Nieźle jak na tak cienki laptop. Czytnik kart pamięci znajduje się na lewej ściance bocznej blisko przodu, więc użytkownik ma do niego dobry dostęp. Złącza rozmieszczono w tylnych częściach ścianek bocznych. Dzięki temu korzystanie z nich nie będzie się wiązało z utrudnieniami w używaniu myszki. Porty na lewej ściance są rozmieszczone w odpowiednio dużych odstępach, natomiast na prawym boku odległości między nimi są zbyt małe. Szersza wtyczka do portu USB może uniemożliwić wykorzystanie sąsiedniego portu.

lewy bok: gniazdo zasilania, VGA, HDMI, USB 3.0, gniazdo audio
lewy bok: gniazdo zasilania, VGA, HDMI, USB 3.0, gniazdo audio
prawy bok: czytnik kart pamięci, 2 USB 3.0, LAN, gniazdo blokady Kensingtona
prawy bok: czytnik kart pamięci, 2 USB 3.0, LAN, gniazdo blokady Kensingtona

Osprzęt

Wyspowa klawiatura o matowych, czarnych klawiszach robi generalnie dobre wrażenie. Klawisze alfanumeryczne mają 15 x 15 mm, a więc są dość duże. Mniejsze są tylko klawisze funkcyjne (te z górnego rzędu). 

Właściwości użytkowe tej klawiatury raczej odpowiadały autorowi, ale podczas trochę energiczniejszego pisania klawiatura ugina się nieco na środku. Poza tym jest dość głośna. 

Podświetlenie klawiatury można włączyć i wyłączyć. Trzecia opcja to automatyczne gaśnięcie podświetlenia po około 10 sekundach od ostatniego naciśnięcia klawisza. Kolejne naciśnięcie powoduje ponowne włączenie podświetlenia. 

Przystępując do używania płytki dotykowej, można się zastanawiać, do czego służą duże strefy przed i za płytką. To skutek podobieństwa do Portege Z30, które mają dodatkowe przyciski manipulatora punktowego (którego Satellite Z30 nie posiada) za płytką oraz czytnik linii papilarnych (którego również zabrakło w omawianym laptopie) przed nią.  

Sama płytka to rozwiązanie ze zintegrowanymi przyciskami dostarczone przez firmę Alps. Gdyby była większa, wygodniej używałoby się gestów (obsługuje dotyk w czterech punktach jednocześnie). Powierzchnia płytki jest lekko szorstka i matowa. Jej właściwości ślizgowe są niezłe. Zintegrowane przyciski są oznaczone wąskimi liniami, które są wyczuwalne na powierzchni, więc łatwo w nie trafić. Niezły skok i cichy klik przycisków podobały się autorowi. 

Pukając dwukrotnie w lewym górnym rogu płytki można włączyć lub wyłączyć płytkę, a robiąc to samo w prawym górnym rogu, włącza się tryb Eco.

klawiatura QWERTZ i płytka dotykowa
klawiatura QWERTZ i płytka dotykowa

Obraz

W laptopach spotyka się coraz częściej matryce o wysokiej rozdzielczości. W modelu Satellite Z30-B Toshiba zignorowała jednak ten trend i zastosowała 13-calową matrycę HD (1366 x 768 pikseli). Jest ona na dodatek oparta na technologii TN. To jednak podstawowa wersja, zastosowana akurat w testowanym modelu. W Satellite Z30-B jest bowiem także oferowana matowa matryca Full HD.

282
cd/m²
297
cd/m²
283
cd/m²
300
cd/m²
291
cd/m²
282
cd/m²
292
cd/m²
273
cd/m²
276
cd/m²
podświetlenie ekranu
TOS5091 tested with X-Rite i1Pro 2
maksimum: 300 cd/m² (Nits) średnia: 286.2 cd/m²
rozświetlenie: 91 %
na akumulatorze: 232 cd/m²
kontrast: 422:1 (czerń: 0.69 cd/m²)
ΔE Color 9.34 | 0.5-29.43 Ø5
ΔE Greyscale 11.09 | 0.57-98 Ø5.3
65% sRGB (Argyll 1.6.3 3D)
42% AdobeRGB 1998 (Argyll 1.6.3 3D)
45.31% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
65.3% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
43.79% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)
Gamma: 2.23

W subiektywnym odczuciu jakość tej matrycy rozczarowuje. Luminancja jednak okazała się całkiem dobra, gdyż jej średnia wartość przy maksymalnej intensywności podświetlenia ekranu to 286 cd/m². Na domyślnych ustawieniach maksymalna luminancja jest obniżana na zasilaniu akumulatorowym (do 232 cd/m²).

wierność kolorów
wierność kolorów
skala szarości
skala szarości
nasycenie kolorów
nasycenie kolorów

Dane z pomiarów zaprezentowane na zrzutach z aplikacji CalMAN pokazują, że w stanie fabrycznym obraz jest zdecydowanie zaniebieszczony. Punkt bieli na poziomie 12686 K oznacza zdecydowaną dominację odcieni chłodnych. Średni błąd dE2000 dla kolorów w stosunku do referencyjnej przestrzeni sRGB miał wartość 9,34 (a idealnie nie powinien on przekraczać 3), przy czym dla kolorów zielonego i odcieni cielistych przekraczał 15. W przypadku skali szarości średni błąd dE2000 to 11,09. Matryca omawianego laptopa zapewnia pokrycie przestrzeni sRGB w 65%, a przestrzeni Adobe RGB - w 42%. 

Matowa powierzchnia ekranu pozwala na komfortową pracę na dworze. Użytkownik nie musi zmagać się z męczącymi refleksami. Jasność obrazu nie jest jednak na tyle duża, by zapewnić wygodę pracy w sytuacji, kiedy słonce świeci prosto w ekran. Co prawda da się wtedy rozróżnić wyświetlane na ekranie treści, ale po pewnym czasie męczą się oczy. W cieniu natomiast pracuje się bez problemu.

paleta barw matrycy HD w Toshibie Satellite Z30-B a przestrzń kolorów sRGB (siatka)
Z30-B a sRGB
paleta barw matrycy HD w Toshibie Satellite Z30-B a przestrzń kolorów Adobe RGB (siatka)
Z30-B a aRGB
na dworze (na słońcu)
na dworze (na słońcu)
na dworze (w cieniu)
na dworze (w cieniu)
kąty widzenia
kąty widzenia

Kąty widzenia to wielki zawód. Matryca omawianego laptopa jest bardzo wrażliwa na odchylenia od pozycji idealnie na wprost. Szczególnie z laptopem trzymanym na kolanach trzeba często korygować ustawienie ekranu. W przeciwieństwie do innych matryc typu TN niewielkie odchylenia w poziomie powodują widoczne pogorszenie jasności i kontrastu. W pionie jest jeszcze gorzej, gdyż bardzo szybko pojawia się inwersja kolorów.

Osiągi

Intel Core i5-5200U to dwurdzeniowy procesor oparty na architekturze Broadwell (14 nm). TDP tego procesora wynosi 15 W, więc nadaje się on do małych, cienkich laptopów, takich jak Satellite Z30. Posiada Hyper-Threading (może więc wykonywać obliczenia na czterech wątkach jednocześnie) i obsługuje automatyczne podkręcanie, czyli funkcję Turbo Boost (do 2,7 GHz dla jednego rdzenia i do 2,5 GHz dla dwóch rdzeni). Bazowe taktowanie tego procesora wynosi 2,2 GHz, a minimalne - 500 MHz.

W testach jednowątkowych możliwości funkcji Turbo Boost nie są niestety wykorzystywane w pełni. Taktowanie procesora wynosiło przeważnie 2,5 GHz i tylko sporadycznie wzrastało do 2,7 GHz. Dell XPS 13 9343 uzyskał w teście wielowątkowym Cinebench R15 wynik o 12% lepszy, a Asus UX305FA z procesorem Core M-5Y10 osiągnął rezultat o 16% gorszy.  

Przy obciążeniu obu rdzeni, w testach wielowątkowych, taktowanie CPU wyniosło stale 2,5 GHz, a więc Turbo Boost działał w pełnym wymiarze. W związku z tym wyniki Toshiby i Della w teście wielowątkowym Cinebench R15 okazały się prawie identyczne. Wspomniany Asus natomiast uzyskał w tej próbie rezultat o 39% gorszy od Toshiby. 

Na zasilaniu akumulatorowym nie występowało pogorszenie wydajności.

Zintegrowany z procesorem układ grafiki HD Graphics 5500 ma 24 jednostki wykonawcze, maksymalne taktowanie 900 MHz i wspiera DirectX 11.2. To rozwiązanie graficzne jest wystarczające do podstawowych zastosowań multimedialnych. Konwersja filmów jest usprawniona przez bardzo wydajną w tym aspekcie technologię Quick Sync. 

Niestety wydajność graficzna modelu Satellite Z30-B cierpi wskutek konfiguracji z jednokanałową pamięcią RAM. Tryb dwukanałowy mógłby ją poprawić nawet o 20%. Posiadający ten sam procesor i ten sam układ grafiki Dell XPS 13 9343 uzyskał w teście 3DMark 11 o 15% lepszy wynik (1133 vs 983 pkt. w przypadku Toshiby). Posiadający słabszy układ grafiki HD Graphics 5300 Asus UX305FA uzyskał rezultat o 30% gorszy od omawianego laptopa.

CPU-Z CPU
CPU-Z CPU
CPU-Z Mainboard
CPU-Z MB
CPU-Z Memory
CPU-Z Memory
CPU-Z SPD
CPU-Z SPD
GPU-Z
GPU-Z
LatencyMon
LatencyMon
PCMark 7 Score
4531 pkt.
PCMark 8 Home Score Accelerated v2
3095 pkt.
PCMark 8 Work Score Accelerated v2
4169 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
4719 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
8831 Points
Cinebench R11.5 CPU Single 64Bit
1.05 Points
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
2.23 Points
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
16.09 fps
Cinebench R15 CPU Single 64Bit
98 Points
Cinebench R15 CPU Multi 64Bit
254 Points
Cinebench R15 OpenGL 64Bit
16.42 fps
Cinebench R15 Ref. Match 64Bit
98 %
Pomoc
Cinebench R15
CPU Multi 64Bit (sortuj wg wyników)
Toshiba Satellite Z30-B-100
HD Graphics 5500, 5200U, Toshiba THNSNJ256GMCU
254 Points
Asus ZenBook UX305FA-FB003H
HD Graphics 5300, 5Y10, SanDisk SD7SN3Q256G1002
155 Points -39%
Dell XPS 13-9343 Non-Touch
HD Graphics 5500, 5200U, Samsung SSD PM851 M.2 2280 128GB
260 Points +2%
Apple MacBook Air 13 inch 2015-03
HD Graphics 6000, 5650U, Apple SSD SD0256F
296 Points +17%
CPU Single 64Bit (sortuj wg wyników)
Toshiba Satellite Z30-B-100
HD Graphics 5500, 5200U, Toshiba THNSNJ256GMCU
98 Points
Asus ZenBook UX305FA-FB003H
HD Graphics 5300, 5Y10, SanDisk SD7SN3Q256G1002
82 Points -16%
Dell XPS 13-9343 Non-Touch
HD Graphics 5500, 5200U, Samsung SSD PM851 M.2 2280 128GB
110 Points +12%
Apple MacBook Air 13 inch 2015-03
HD Graphics 6000, 5650U, Apple SSD SD0256F
112 Points +14%
PCMark 7 - Score (sortuj wg wyników)
Toshiba Satellite Z30-B-100
HD Graphics 5500, 5200U, Toshiba THNSNJ256GMCU
4531 Points
Asus ZenBook UX305FA-FB003H
HD Graphics 5300, 5Y10, SanDisk SD7SN3Q256G1002
4001 Points -12%
Dell XPS 13-9343 Non-Touch
HD Graphics 5500, 5200U, Samsung SSD PM851 M.2 2280 128GB
4745 Points +5%
Apple MacBook Air 13 inch 2015-03
HD Graphics 6000, 5650U, Apple SSD SD0256F
5205 Points +15%
PCMark 8 - Home Score Accelerated v2 (sortuj wg wyników)
Toshiba Satellite Z30-B-100
HD Graphics 5500, 5200U, Toshiba THNSNJ256GMCU
3095 Points
Asus ZenBook UX305FA-FB003H
HD Graphics 5300, 5Y10, SanDisk SD7SN3Q256G1002
2037 Points -34%
Dell XPS 13-9343 Non-Touch
HD Graphics 5500, 5200U, Samsung SSD PM851 M.2 2280 128GB
2935 Points -5%
Apple MacBook Air 13 inch 2015-03
HD Graphics 6000, 5650U, Apple SSD SD0256F
3579 Points +16%

Testowany model był wyposażony w dysk SSD Toshiby pod mSATA o pojemności 256 GB. W teście CrystalDiskMark odczyt sekwencyjny osiągnął 528 MB/s, a zapis - 473 MB/s. To rezultaty bliskie limitu interfejsu SATA 3. Również wyniki testów 4K są niezłe. Dysk Toshiby nie osiąga wprawdzie wydajności SSD pod PCIe, ale w normalnym użytkowaniu i tak by się nie zauważyło różnicy między nimi.

W mierzących ogólną wydajność testach PCMark Toshiba osiągnęła wyniki zbliżone do rezultatów wspomnianego Della XPS 13 (różnice między nimi wynosiły +/-5%). Dużo słabszy Asus UX305FA wypada w nich znacznie gorzej (jego rezultaty są o 12-34% gorsze). Z kolei Apple MacBook Air 13 został oceniony wyraźnie lepiej od omawianego modelu, a to dzięki wydajniejszemu procesorowi (i7-5650U) i znacznie szybszemu dyskowi SSD pod PCIe.

AS SSD
AS SSD
CrystalDiskMark
CrystalDiskMark
Toshiba THNSNJ256GMCU
Sequential Read: 528 MB/s
Sequential Write: 473.2 MB/s
512K Read: 434.8 MB/s
512K Write: 447.3 MB/s
4K Read: 22.87 MB/s
4K Write: 85.2 MB/s
4K QD32 Read: 366.9 MB/s
4K QD32 Write: 184.2 MB/s
3DMark 11 - 1280x720 Performance (sortuj wg wyników)
Toshiba Satellite Z30-B-100
HD Graphics 5500, 5200U, Toshiba THNSNJ256GMCU
982 Points
Asus ZenBook UX305FA-FB003H
HD Graphics 5300, 5Y10, SanDisk SD7SN3Q256G1002
686 Points -30%
Dell XPS 13-9343 Non-Touch
HD Graphics 5500, 5200U, Samsung SSD PM851 M.2 2280 128GB
1133 Points +15%
Apple MacBook Air 13 inch 2015-03
HD Graphics 6000, 5650U, Apple SSD SD0256F
1459 Points +49%
3DMark 11 Performance
982 pkt.
3DMark Ice Storm Standard Score
40360 pkt.
3DMark Cloud Gate Standard Score
4499 pkt.
3DMark Fire Strike Score
592 pkt.
Pomoc
low med. high ultra
Tomb Raider (2013) 43.3 22.2 14.1
BioShock Infinite (2013) 28.07 16.93 13.85
GRID: Autosport (2014) 64.6 24.05

Wpływ na otoczenie

Hałas

Przy niewielkim obciążeniu podzespołów wentylator z reguły nie działa, a wtedy omawiany laptop jest bezgłośny. Przy pełnym obciążeniu mały wentylator potrafi natomiast być bardzo głośny, gdyż natężenie hałasu osiągnęło aż 44,1 dB.

Hałas

luz
29.6 / 29.6 / 31.9 dB
obciążenie
41.2 / 44.1 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light   Voltcraft sl-320 (odległość 15 cm)
temperatury podzespołów w teście pełnego obciążenia
temperatury podzespołów w teście pełnego obciążenia

Temperatury

Temperatury obudowy są absolutnie niegroźne. Bez obciążenia a także pod obciążeniem. Występuje co prawda cieplejszy obszar w tylnej części wierzchu jednostki zasadniczej, centralnie za klawiaturą, ale podczas używania komputera dotyka się tam urządzenie rzadko, a poza tym temperatura nawet tam nie jest zbyt wysoka. Podczas normalnej pracy (np. korzystania z internetu) z reguły nie wyczuwa się, by obudowa się nagrzewała. Zasadniczo można ten laptop trzymać na kolanach, ale trzeba uważać, by nie zasłaniać otworów, przez które jest pobierane powietrze do układu chłodzenia (znajdują się one na spodzie jednostki zasadniczej). 

W obciążającym procesor teście aplikacji Prime95 taktowanie obu rdzeni CPU wynosiło 2,5 GHz (wartość maksymalna), a najwyższą temperaturą było 67°C. W teście obciążającym układ grafiki (FurMark) taktowanie GPU utrzymywało się na maksymalnym poziomie (900 MHz), a temperatura tego układu osiągnęła 56°C. W teście pełnego obciążenia procesora i układu grafiki przez pierwsze 15 sekund TDP procesora przekraczało 20 W, taktowanie CPU i GPU utrzymywało się na maksymalnym poziomie (odpowiednio 2,5 GHz i 900 MHz), a temperatura procesora osiągnęła poziom 73°C. Następnie zadziałał limit TDP w wysokości 15 W, a taktowanie CPU zostało obniżone do 1,5-1,6 GHz. Układ grafiki jest traktowany priorytetowo, toteż taktowanie GPU pozostało na maksymalnym poziomie 900 MHz. Przez pozostałą część testu utrzymywały się takie wartości. Temperatura procesora ustabilizowała się na poziomie około 69°C. Co ciekawe, na zasilaniu akumulatorowym wyglądało to inaczej. Limit TDP zadziałał od razu, procesor utrzymywał cały czas taktowanie bazowe (2,2 GHz), a taktowanie układu grafiki zmieniało się w przedziale 700-800 MHz.

w stresie
 31 °C40.6 °C35.7 °C 
 27.6 °C32.6 °C29.7 °C 
 25 °C24.8 °C25.7 °C 
maks. w ogóle: 40.6 °C
średnia: 30.3 °C
28.8 °C34 °C28.8 °C
27.1 °C28.1 °C26.9 °C
25.3 °C26 °C25.7 °C
maks. w ogóle: 34 °C
średnia: 27.9 °C
zasilacz  46.2 °C | temperatura otoczenia 22.5 °C | Voltcraft IR-360
(+) The average temperature for the upper side under maximal load is 30.3 °C / 87 F, compared to the average of 30.7 °C / 87 F for the devices in the class Subnotebook.
(±) The maximum temperature on the upper side is 40.6 °C / 105 F, compared to the average of 35.9 °C / 97 F, ranging from 21.4 to 59 °C for the class Subnotebook.
(+) The bottom heats up to a maximum of 34 °C / 93 F, compared to the average of 39.4 °C / 103 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 24.6 °C / 76 F, compared to the device average of 30.7 °C / 87 F.
(+) The palmrests and touchpad are cooler than skin temperature with a maximum of 25.7 °C / 78.3 F and are therefore cool to the touch.
(+) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.3 °C / 82.9 F (+2.6 °C / 4.6 F).

Głośniki

Głośniki stereo znajdują się na spodzie, blisko przodu laptopa. Są ustawione pod kątem 45° względem podłoża. Kiedy laptop będzie spoczywał na miękkim podłożu, mogą one zostać zasłonięte. Również podczas pisania na klawiaturze przedramiona użytkownika będą tłumić dźwięk. Nie ma to i tak większego znaczenia, gdyż dźwięk wytwarzany przez głośniki jest słabej jakości nawet w optymalnych warunkach. Szczególnie brakuje tonów niskich. Głośność maksymalna jest raczej marna.

Wydajność akumulatora

Niewielkie zużycie energii i akumulator o pojemności 52 Wh każą spodziewać się długich czasów pracy na zasilaniu własnym. Rezultaty testów faktycznie okazały się bardzo dobre. Według producenta Satellite Z30-B może pracować do 16 h bez podłączania do gniazdka. W teście czytelnika aplikacji Battery Eater udało się osiągnąć 23:33 h, czyli dużo więcej. W teście symulującym korzystanie z internetu przez Wi-Fi energii wystarczyło na 12:02 h. To wynik znacząco lepszy od osiągnięć konkurencyjnych modeli, w tym od rezultatu MacBooka Air 13.

Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0 / 0.2 W
luzdarkmidlight 2 / 3.3 / 4.7 W
obciążenie midlight 28.8 / 26.1 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        Voltcraft VC 940
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.
Toshiba Satellite Z30-B-100
HD Graphics 5500, 5200U, Toshiba THNSNJ256GMCU
Asus ZenBook UX305FA-FB003H
HD Graphics 5300, 5Y10, SanDisk SD7SN3Q256G1002
Dell XPS 13-9343 Non-Touch
HD Graphics 5500, 5200U, Samsung SSD PM851 M.2 2280 128GB
Apple MacBook Air 13 inch 2015-03
HD Graphics 6000, 5650U, Apple SSD SD0256F
Czasy pracy
-20%
-15%
-16%
Reader / Idle
1413
781
-45%
1295
-8%
1572
11%
WiFi v1.3
722
598
-17%
620
-14%
Load
178
189
6%
145
-19%
97
-46%
WiFi
408
Wydajność akumulatora
luz
23h 33min
WiFi Websurfing
12h 02min
Big Buck Bunny H.264 1080p
11h 07min
obciążenie
2h 58min

Za

+ lekka obudowa ze stopu magnezu
+ jakość wykonania
+ świetne czasy pracy na akumulatorze
+ ogólna wydajność
+ szybki dysk SSD (w testowanym modelu)
+ matowa powierzchnia ekranu
+ dość liczne złącza zewnętrzne

Przeciw

- matryca TN o niskiej rozdzielczości i wąskich kątach widzenia
- głośna praca pod obciążeniem
- słabe głośniki

Podsumowanie

Wiele cech Toshiby Satellite Z30-B zasługuje na pochwałę. Obudowa, choć już nie pierwszej świeżości, nadal robi duże wrażenie. Lekka konstrukcja i niewielkie wymiary sprawiają, że laptop ten jest bardzo mobilny. Poza tym testowany model Z30-B otrzymał świeże podzespoły, niezłe urządzenia wejścia oraz odznacza się świetnymi czasami pracy na akumulatorze. Czy jest to idealny laptop podróżny dla zwykłych ludzi?

Niekoniecznie. W wielu istotnych aspektach jego ocena była bowiem negatywna. Przede wszystkim zawodem była (i to praktycznie na całej linii) matryca TN o podstawowej rozdzielczości HD. Jedyny jej plus to matowa powierzchnia ekranu. Na szczęście można kupić model Satellite Z30-B z matrycą Full HD.

Aktualne ceny laptopów Toshiba Z30

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Toshiba Satellite Z30-B
Andreas Osthoff (Update: 2017-12-19)