Notebookcheck

Test Sony Vaio VGN-CR21S

Indygena. 14-calowy Vaio, który trafił w nasze ręce, nosił oznaczenie Indigo Blue, odnoszące się do koloru jego pokrywy. Jest to laptop biurowy z dobrą prezencją, którego namiętnie polecamy na forum kobietom. Występuje on w pięciu różnych odmianach kolorystycznych, stąd można wybrać najbardziej odpowiadającą nam szatę wzorniczą. Z lektury poniższego artykułu dowiecie się Państwo, co ma on do zaoferowania poza tą atrakcyjną otoczką.

Sony Vaio VGN-CR21S Logo

Obudowa

Sony jest bezkompromisowe jeżeli chodzi o wzornictwo swoich komputerów przenośnych i w żadnym razie nie pozwala sobie na niedbalstwo, projektując nawet laptopy z najniższej półki z odpowiednią dozą pietyzmu. W efekcie przybierają one z reguły interesujące, przyjemne dla oka kształty. Możliwość wyboru tonacji kolorystycznej jest więc miłym ale jednak tylko dodatkiem.

Wariant z indygowym (czy też ciemnogranatowym) wiekiem i srebrną platformą roboczą wygląda generalnie zupełnie nieźle. Do tej kompozycji pasuje również bardzo ładnie obiegająca komputer dokoła listwa koloru chromu, w której z przodu zawarto cztery przyciski multimedialne. Lśniące wykończenie pokrywy oznacza jednak, że jest ona podatna na występowanie rażących śladów użytkowania w rodzaju odcisków palców i drobnych zarysowań. W bezpośrednim kontakcie dotykowym materiały, z których wykonano CR21S/L, okazują się w każdym bądź razie bardzo przyjemne.

Platforma robocza cechuje się w gruncie rzeczy zadowalającą sztywnością, jednak do odporności na nacisk pulpitu można mieć zastrzeżenia. Naszą uwagę zwróciła też chybotliwa blenda napędu optycznego. Ekran Soniacza jest mało odporny na wyginanie, natomiast jego pokrywa nie poddaje się łatwo naduszaniu.

Bardzo malutkie zawiasy dopuszczają do wyraźnego telepania się wyświetlacza po korekcie jego ustawienia. Dobrego świadectwa temu mechanizmowi nie wystawiają też niedokładnie spasowane plastikowe osłony zawiasów. Poruszaniu klapą towarzyszyło niemiłe naszym uszom, wyraźne skrzypienie.

Vaio CR21 nie posiada mechanizmu ryglującego, zatem to zawiasy dbają o utrzymywanie ekranu w stanie zamkniętym.

Zadysponowany przez Sony zestaw złączy, których większość umieszczono na lewej ściance notebooka, powinien wystarczyć do klasycznych zadań biurowych i multimediów. Żal tylko trochę, że CR21 nie posiada cyfrowego wyjścia obrazu (DVI lub HDMI).

Sony Vaio VGN-CR21S z przodu
z przodu brak złączy
Sony Vaio VGN-CR21S z lewej
lewy bok: blokada Kensington, VGA-Out, S-Video Out, 2x USB 2.0, FireWire, gniazda audio
Sony Vaio VGN-CR21S z tyłu
tył: gniazdo zasilania, akumulator, wylot wentylatora, modem
Sony Vaio VGN-CR21S z prawej
prawy bok: ExpressCard 34mm, SDCard, Memory Stick, napęd optyczny, USB, LAN

Osprzęt

Sony robi klawiatury po swojemu i taka właśnie, z wydzielanymi indywidualnie klawiszami, jest charakterystycznym elementem cechującym model CR21S/L. Instrument ten sprawdza się nieźle w praktyce. Choć płytki są trochę mniejsze niż w zwykłej klawiaturze, trafia się w nie bez problemu.

Kultura pracy powinna sprzyjać szerokiemu spektrum użytkowników. Mimo wyczuwalnego oporu klawisze są raczej miękkie. Kiedy przyjdzie nam ochota wyżyć się na klawiaturze, będziemy obserwować lekkie lub znaczne uginanie się instrumentu.

Touchpad jest bardzo elegancki, a samej tabliczce nie można nic zarzucić. Pewnym uchybieniem może być w opinii niektórych posiadaczy fakt, że przyciski towarzyszące stawiają nieco zbyt mocny opór, a przy okazji wydają z siebie stosunkowo głośny klik.

Na przedniej krawędzi laptopa mamy cztery przyciski do obsługi odtwarzacza multimedialnego, natomiast kilka innych knefelków, między innymi do regulacji głośności dźwięku i całkowitego wygaszenia matrycy, widnieje pod ekranem, powyżej klawiatury. Wyłącznik modułu WiFi znajduje się w przedniej części lewej ścianki.

touchpad w Sony Vaio VGN-CR21S
touchpad
klawiatura w Sony Vaio VGN-CR21S
klawiatura

Obraz

matryca w Sony Vaio CR21
diagram barw

Montowana w CR21S/L 14-calowa matryca WXGA (1280x800 pikseli) zapewnia zadowalającą przejrzystość pulpitu.

Jasność obrazu można uznać za zadowalającą, gdyż jej maksimum wynosi 176,0 cd/m² na środku ekranu. Rozświetlenie też nie jest najgorsze, jako że kształtuje się na poziomie 72,7%. Niczym szczególnym nie wyróżnia się również maksymalny kontrast wyrażający się proporcją 251:1. Poziom czerni wynosi 0,7 cd/m².

160.9
cd/m²
174
cd/m²
158.6
cd/m²
154.8
cd/m²
176
cd/m²
133.2
cd/m²
141.4
cd/m²
128
cd/m²
144.8
cd/m²
podświetlenie ekranu
maksimum: 176 cd/m² średnia: 152.4 cd/m²
rozświetlenie: 73 %
kontrast: 251:1 (czerń: 0.7 cd/m²)

Zdatność Vaio CR21S/L do pracy w plenerze jest ograniczona. Lustrzana matryca oraz przeciętne podświetlenie ekranu nie gwarantują należycie czytelnego obrazu.

Kąty widzenia nie robią najlepszego wrażenia. W pionie ciemnienie obrazu czy też jego prześwietlanie następuje stosunkowo szybko w miarę jak wyostrzamy kąt, pod którym spozieramy na wyświetlacz. Jeżeli chodzi zaś o płaszczyznę horyzontalną, w skrajnych sytuacjach dochodzi do spadku kontrastu i występowania refleksów. Kąty widzenia są więc pewnym ograniczeniem, kiedy właściciel CR21S/L zechce poczuć się bardziej swobodnie i używać komputera w niezobowiązujący sposób (siedząc z laptopem posadowionym na kolanach, na leżąco itp.).

kąty widzenia w Sony Vaio CR21S
kąty widzenia w Sony Vaio CR21S
kąty widzenia w Sony Vaio CR21S
kąty widzenia w Sony Vaio CR21S
kąty widzenia w Sony Vaio CR21S
kąty widzenia w Sony Vaio CR21S
kąty widzenia w Sony Vaio CR21S
kąty widzenia w Sony Vaio CR21S

Osiągi

indeks Windows Vista
indeks Windows Vista

Podobnie jak wiele innych nowych modeli Vaio CR21S/L, przedstawiciel drugiej generacji swojej serii, otrzymał procesor C2D T7250 (2,0 GHz, 2 MB L2 Cache). Wraz ze zintegrowaną kartą GMA X3100 tworzy on standardowy duet biurowy zdolny podołać znakomitej większości aplikacji użytkowych, posiadając przy tym sporą rezerwę na przyszłość.

Do prezentowanego modelu wybrano bardzo wydajny, pojemny (160 GB) dysk twardy Seagate (5400 obr/min). CR21S pozwala więc na archiwizację wielu danych, do których uzyskamy dostęp szybciej niż w przypadku rozwiązań konkurencji.

Pamięć operacyjna w wymiarze 2 GB jest już standardem w laptopach Vaio i inni producencie powinni brać z Sony przykład. Taka jej wielkość pozwala na komfortową, pełną animuszu pracę Visty. Jeżeli przy takiej wielkości RAM-u ten system operacyjny się ślimaczy, oznacza to, że mamy zaśmiecony komputer.

porównanie wyników 3DMark
porównanie wyników 3DMark
porównanie wyników PCMark
porównanie wyników PCMark
3DMark 05 Standard
792 pkt.
3DMark 06 Standard
427 pkt.
Pomoc
PCMark 05 Standard
3886 pkt.
Pomoc
160 GB - 5400 rpm
przesył danych (minimum): 1.8 MB/s
przesył danych (maksimum): 45 MB/s
przesył danych (średnio): 31.6 MB/s
czas dostępu: 16.5 ms
szybkość interfejsu: 90.1 MB/s
obciążenie procesora: 3 %
Doom 3
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 640x480Low, 0xAA, 0xAF12.6 fps

Wpływ na otoczenie

Hałas

Podczas wykonywania niewymagających czynności (edytor tekstu, korzystanie z internetu) wentylator pozostawał praktycznie bez przerwy niewymownie cichy i rzadko dawał znać o sobie. W trakcie dawkowania większego obciążenia wiatraczek przyspiesza i jego odgłos zaczyna się wybijać ponad tło. Trudno jednak mówić o jakimś poważniejszym hałasie.

Ciepło

Żadnych powodów do niepokoju nie dają obserwacje nagrzewania się obudowy CR21S/L. Maksymalne temperatury na pulpicie są letnie, natomiast na spodzie dochodzą w porywach do 35°C. Sony jak zwykle pokazuje w tym względzie klasę.

w stresie
 21.2 °C31.2 °C30.4 °C 
 30.7 °C30.8 °C29.4 °C 
 29.5 °C28.6 °C28.2 °C 
maks. w ogóle: 31.2 °C
średnia: 28.9 °C
33 °C23.9 °C33.3 °C
32.5 °C34.3 °C33.9 °C
31.1 °C32.8 °C33.2 °C
maks. w ogóle: 34.3 °C
średnia: 32 °C
temperatura otoczenia 21.5 °C
(+) The average temperature for the upper side under maximal load is 28.9 °C / 84 F, compared to the average of 29.5 °C / 85 F for the devices in the class Office.
(+) The maximum temperature on the upper side is 31.2 °C / 88 F, compared to the average of 34 °C / 93 F, ranging from 21.2 to 62.5 °C for the class Office.
(+) The bottom heats up to a maximum of 34.3 °C / 94 F, compared to the average of 36.6 °C / 98 F
(+) The palmrests and touchpad are cooler than skin temperature with a maximum of 29.5 °C / 85.1 F and are therefore cool to the touch.
(±) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 27.9 °C / 82.2 F (-1.6 °C / -2.9 F).

Głośniki

Umieszczone po bokach klawiatury głośniczki dają zadziwiająco dobry dźwięk. Jest on bardzo donośny i czysty. Ułomność tonów niskich, oczywista dla laptopa pozbawionego subwoofera, w ograniczonym tylko stopniu mąci poczucie harmonii nawet u posiadaczy wyrobionego gustu muzycznego. Maksymalna siła głosu jest również całkiem, całkiem.

Wydajność akumulatora

Vaio CR21S/L dotarł do nas z akumulatorem o pojemności 4800 mAh (53 Wh). Podobnie jak wcześniej testowany NR11S, sprzęt ten zaskoczył nam maksymalnym czasem pracy, który udaje się przeciągnąć do ponad pięciu godzin. Wychodzi na to, że Sony bardzo dobrze dopracowuje metody oszczędzania energii.

Wydajność akumulatora
luz
6h 10min
obciążenie
1h 00min
Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0 / 0 W
luzdarkmidlight 16.6 / 23.1 / 24 W
obciążenie midlight 56.7 / 58.2 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.

Podsumowanie

Vaio CR21S/L to jeszcze jeden szykowny laptop ze stajni Sony. Atrakcyjny wygląd i wymiary predestynują go do roli bawidamka. Dzięki wydajnemu procesorowi, odpowiedniej dozie pamięci operacyjnej i szybkiemu dyskowi można też z niego śmiało uczynić niewolnika pracy.

14-calowy Soniacz jest dość dobrze wykonany, choć jego solidność nie jest pierwszorzędna. Zastrzeżenia można mieć przede wszystkim do małych zawiasów.

Wyświetlacz CR21S/L nie powala - jest do bólu przeciętny. Kąty widzenia mocno rozczarowują. Miłym zaskoczeniem jest natomiast jakość dźwięku wytwarzanego przez głośniczki.

Tym, co się nam bardzo podobało, jest okoliczność, że niewielki laptop Sony pozostaje zawsze cichy i chłodny. Atutem nie do przecenienia jest również długa praca na akumulatorze.

Sony Vaio VGN-CR21S
Sony Vaio VGN-CR21S
Please share our article, every link counts!
Sony Vaio VGN-CR21S
pod lupą: Sony Vaio VGN-CR21S

Specyfikacja techniczna

Sony Vaio VGN-CR21S
Procesor
Intel Core 2 Duo T7250 2 x 2 GHz, Merom
Pamięć
2048 MB 
, DDR2 PC5300 667 MHz, 2x 1024 MB, maks. 4096 MB
Matryca
14.10 cali 16:10, 1280 x 800 pikseli, WXGA X-black, refleksująca: tak
Chipset
Intel PM965
Dysk twardy
160 GB - 5400 rpm, 160 GB 
, 5400 obr/min, Seagate Momentus ST9160821AS
Karta dźwiękowa
Realtek HD Audio
Złącza
1 ExpressCard/34, 3 USB 2.0, 1 FireWire, 1 VGA/D-Sub, 1 S-Video, V92/V.90 modem, 1 blokada Kensingtona, gniazda audio: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, czytnik kart: czytnik kart SD i MS
Łączność
100BASE-TX, 10BASE-T (10/100MBit/s), Intel PRO/Wireless 3945ABG (a/b/g), Bluetooth 2.0 + EDR
Napęd optyczny
Pioneer DVD-RW DVR-K17A ATA
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 43 x 249 x 335
Akumulator
53 Wh litowo-jonowy, 11,1 V, 4800 mAh
System operacyjny
Microsoft Windows Vista Home Premium 32 Bit
Inne
Vaio Tools, Adobe Photoshop Elements 5, Microsoft Works 8.5, 24 miesiące(y) gwarancji,
Waga
2.5 kg
Cena
4480 PLN

 

Sony Vaio VGN-CR21S Image
Indigo Blue...
Sony Vaio VGN-CR21S Image
głośniczki zadziwiły nas przyzwoitymi charakterystykami wytwarzanego dźwięku
Sony Vaio VGN-CR21S Image
laptop ten przoduje również w dziedzinie komfortu termicznego
Sony Vaio VGN-CR21S Image
jak większość Vaio, CR21S/L plusuje niską emisją hałasu
Sony Vaio VGN-CR21S Image
notebook Sony opiera się w znacznej mierze na podzespołach Intela - posiada zintegrowaną grafikę i dość mocny procesor
Sony Vaio VGN-CR21S Image
matryca o przekątnej 14,1" okazała się niczym szczególnym
Sony Vaio VGN-CR21S Image
wyposażenie w złącza ogranicza się do minimum przyzwoitości, a większość interfejsów pomieszczono na lewej ściance
Sony Vaio VGN-CR21S Image
pewne zastrzeżenia można mieć do mikrych zawiasów
Sony Vaio VGN-CR21S Image
choć nie jest on może jak spod igły, notek ten jest zadowalająco dobrze wykonany
Sony Vaio VGN-CR21S Image
niewielkie gabaryty docenią przedstawicielki płci słabszej
Sony Vaio VGN-CR21S Image
kształtny Soniacz przypadnie do gustu estetom
Sony Vaio VGN-CR21S Image
...to jeden z 5 wariantów kolorystycznych, w jakich występuje Vaio CR21
Sony Vaio VGN-CR21S Image
...oznaczający ciemnogranatową klapę...
Sony Vaio VGN-CR21S Image
jeżeli niewielki Soniacz nie będzie nadmiernie popędzany, akumulator potrzyma dłuuugo

Podobne laptopy

Notebooki innego producenta i/lub z innym CPU

Recenzja Dell Latitude D630
Graphics Media Accelerator (GMA) X3100, Core 2 Duo T7300
Recenzja Toshiba Tecra M9
Graphics Media Accelerator (GMA) X3100, Core 2 Duo T7500

Notebooki z tym samym GPU

Recenzja Compaq 610
Graphics Media Accelerator (GMA) X3100, Core 2 Duo T5870, 15.60", 2.358 kg
Recenzja Toshiba Satellite Pro U400
Graphics Media Accelerator (GMA) X3100, Core 2 Duo T8100, 13.30", 2.047 kg
Recenzja Dell Vostro A860
Graphics Media Accelerator (GMA) X3100, Pentium Dual Core T2390, 15.00", 2.55 kg
Recenzja MSI VR340
Graphics Media Accelerator (GMA) X3100, Pentium Dual Core T2410, 13.00", 2.23 kg
Recenzja MSI MegaBook VR601
Graphics Media Accelerator (GMA) X3100, Pentium Dual Core T2330, 15.00", 2.6 kg
Recenzja Dell Vostro 1310
Graphics Media Accelerator (GMA) X3100, Core 2 Duo T8100, 13.30", 2.16 kg
Recenzja Toshiba Satellite A200-1YW
Graphics Media Accelerator (GMA) X3100, Core 2 Duo T5450, 15.00", 2.73 kg

Pro

 • wyglad jak z obrazka
 • długa praca na akumulatorze
 • w ogóle się nie grzeje
 • cichy
 • przyjemny dźwięk z głośniczków
 • 2 GB pamięci operacyjnej
 • Contra

 • drobne uchybienia w zakresie jakości wykonania
 • malutkie zawiasy
 • wąskie kąty widzenia matrycy
 • Sony Vaio VGN-CR21S - 12/11/2007
  J. Simon Leitner

  Wykonanie
  86%
  Klawiatura
  86%
  Myszka
  84%
  Komunikacja
  86%
  Waga
  82%
  Akumulator
  75%
  Wyświetlacz
  82%
  Wydajność w grach
  60%
  Wydajność w programach użytkowych
  94%
  Temperatura
  86%
  Hałas
  90%
  Impression
  90%
  Średnio
  83%
  85%
  Office - Ważona średnia
  > laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Sony Vaio VGN-CR21S
  J. Simon Leitner (Update: 2015-10- 1)