Notebookcheck Logo

Test Samsung Q45

Szatanek. Samsung Q45 Damali to istny demon pośród 12-calowych maluchów. Jego wyposażenie jest porażające. 200 GB miejsca na dysku, całe 2 GB RAM, karta graficzna GeForce 8400M GS o 256 MB własnej pamięci - wprost palce lizać. Q45 to elitarny notebook, za którym warto się rozejrzeć, jeśli ktoś szuka nadzwyczaj poręcznego notka o możliwie dużej wydajności. Producent poszedł jednak za nową, niezrozumiałą modą i jego dzieło wykazuje pewną cechę, którą należałoby zbojkotować. Więcej o tym w dalszej części artykułu.

Obudowa

Pozostawmy na razie jakość wykonania, wyposażenie, sztywność i tym podobne na boku i przejdźmy od razu do sedna. Który to mądrala wpadł na pomysł, żeby malować klapę notebooka połyskliwym lakierem? Po zaledwie pięciu minutach od zdjęcia folii ochronnej wieko naszego egzemplarza pokryło się szpetnymi śladami paluchów i kurzem. Na potrzeby sesji zdjęciowej do niniejszego artykułu trzeba było poświęcić całą rolkę serwetek papierowych. Niestety, wygląda na to, że wszyscy projektanci zatracili zmysł praktyczny i robią co w ich mocy, by w materiałach promocyjnych ich dzieła przypominały świecidełka. Nie daje to użytkownikowi żadnych korzyści pod względem wrażeń dotykowych ani praktycznych, a przy tym człowieka może skręcić na widoku kurzu, odcisków palców i kłujących w oczy najdrobniejszych rysek. Samsung nie jest odosobniony w tym procederze - podobne pokrycia lakierem fortepianowym stosują Toshiba, HP (Pavilion), Compal (IFL90), Asus, Sony, Packard Bell. Niniejszym chciałbym przemówić o rozsądku szanownym producentom, stwierdzając, że tak podatne na uszkodzenia powłoki nie nadają się do często przenoszonych urządzeń jak laptopy, telefony komórkowe czy palmtopy.

Po tym jak wyżyłem się dostatecznie nad zasadniczym mankamentem Samsunga Q45, wypada powiedzieć parę słów o zaletach tej konstrukcji.

Niezawodne zawiasy oraz taki bajer jak kontrolki na akumulatorze to rzeczy, które podobały się nam najbardziej. Wystrój jest skromny, ale całkiem ładny. Akumulator nie pełni roli podpórki, toteż po jego zdemontowaniu notek nie traci stabilności.

Niestety, obudowa jest bardzo wrażliwa na siły nacisku. Pulpit w miejscu oparcia dla rąk można wdusić o cały centymetr w głąb. Sztywność konstrukcji jest więc dość marna.

Samsung Q45
przód: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, czytnik kart
lewy bok: LAN, napęd optyczny, ExpressCard, FireWire
tył: gniazdo zasilania, USB, blokada Kensingtona
Samsung Q45
prawy bok: wylot wentylatora, USB, VGA, modem

Osprzęt

Klawiatura to jeden z atutów Q45. Jest ona dobrze zamontowana, cechuje się miękkim skokiem, chociaż opór jest wyraźny. Nie hałasuje, ani się nie ugina. Świetnie więc przypasuje osobom, które dużo piszą. Na początku jednak trzeba przyzwyczaić się do wcale nie drobnego mankamentu układu klawiszy - prawy Shift jest mianowicie zbyt mały i za bardzo odsunięty na prawą flankę. Piszący bezwzrokowo będą więc początkowo trafiać omyłkowo w backslash (jeżeli kupią Samsunga w Wlk. Brytanii). Poza tym niekorzystne jest ulokowanie klawisza Fn na lewo od lewego Ctrl. Ten ostatni jest jednak słusznych rozmiarów, co nieco niweluje ten mankament. Strzałkimalutkie, natomiast wielkość klawisza Enter jest wzorowa.

Gładzik formatu panoramicznego może konweniować tym użytkownikom, którym odpowiada nieco surowa powierzchnia tabliczki. Na krótką metę takie urządzenie wskazujące może zastąpić myszkę. W prawej części tabliczki mamy niewielką strefę scrolla, a pod spodem znajdują się dwa przyciski.

Samsungs Q45 nie posiada żadnych knefli specjalnego przeznaczenia, jednak uboższy o nie bardziej mi pasuje. Poza tym kto z ręką na sercu zaświadczy, że korzysta z tych przycisków i odczułby dotkliwie ich brak?

klawiatura w Samsung Q45
klawiatura
touchpad w Samsung Q45
touchpad

Obraz

matryca w Samsung Q45
diagram barw

Matryca Samsunga Q45 to wyświetlacz o przekątnej 12,1" o maksymalnej rozdzielczości 1280 x 800 pikseli, który zjednuje sobie przychylność użytkownika dobrymi kątami widzenia.

Jasność obrazu powinna teoretycznie wystarczać do sprawnego korzystania z laptopa na świeżym powietrzu, jednak w praktyce okazuje się, że jest ono właściwie wykluczone na skutek występujących na ekranie refleksów.

Na diagramie barw widać, że paleta odwzorowywanych kolorów jest nader uboga. W subiektywnym odczuciu obraz wydaje się jednak zadowalająco homogeniczny i naturalny.

1) measurement 2) measurement
205.8
cd/m²
189.6
cd/m²
205.3
cd/m²
215.8
cd/m²
201.2
cd/m²
201.7
cd/m²
187.8
cd/m²
183.4
cd/m²
176.3
cd/m²
podświetlenie ekranu
maksimum: 215.8 cd/m² (Nits) średnia: 196.3 cd/m²
rozświetlenie: 82 %
kontrast: 335:1 (czerń: 0.6 cd/m²)
135.3
cd/m²
165.4
cd/m²
138.2
cd/m²
138.5
cd/m²
166.7
cd/m²
146.3
cd/m²
119.5
cd/m²
125.8
cd/m²
145.3
cd/m²
podświetlenie ekranu
maksimum: 166.7 cd/m² (Nits) średnia: 142.3 cd/m²
rozświetlenie: 72 %
kontrast: 208:1 (czerń: 0.8 cd/m²)

Minimalna jasność obrazu (poziom czerni) wynosi 0,8 cd/m², natomiast jej maksimum sięga 166,7 cd/m². Maksymalny osiągalny kontrast to 208:1.

Poziom czerni jest niestety nazbyt wysoki, czego nie rekompensuje zadowalająco wysoka jasność maksymalna. Kontrast jest dostateczny, co potęgowane jest tym, że ekran jest typu błyszczącego. To z kolei jednak ściąga nań mocne odbicia, dające się mocno we znaki podczas pracy na słońcu.

W subiektywnej ocenie wyświetlacz Samsunga wypada jednak lepiej, niż wskazywałyby wyniki pomiarów. Szczególne zadowalającejasność obrazu oraz czas reakcji matrycy.


Osiągi

To sfera, w której omawiany laptop bryluje. Znakomite osiągi, zarówno w aplikacjach użytkowych jak i rozrywkowych czynią Samsunga Q45 najwydajniejszym w tej chwili laptopem z ekranem 12,1". Na komputerze tym można nawet bawić się w grę Doom 3, która chodzi płynnie na ustawieniach ultra, czy Warcraft 3, gdzie prędkość wyświetlania obrazów osiąga 39 kl/s w najwyższych ustawieniach. Trudno jednak mówić o frajdzie czerpanej z rozgrywki toczonej na tak małym wyświetlaczu. Jeżeli jednak użytkownik będzie miał do dyspozycji monitor zewnętrzny, dysponujący zestawem złożonym z procesora T7100, karty GF 8400M GS oraz 2 GB RAM Samsung wystarczy do zadowalającej obsługi mniej wymagających spośród nowych gier.

PCMark 05 Standard
4040 pkt.
Pomoc
3DMark 05 Standard
1938 pkt.
3DMark 06 Score Unknown Setting
1066 pkt.
Pomoc
200 GB - 5400 rpm
przesył danych (minimum): 2.4 MB/s
przesył danych (maksimum): 38.3 MB/s
przesył danych (średnio): 30.3 MB/s
czas dostępu: 19.7 ms
szybkość interfejsu: 65.5 MB/s
obciążenie procesora: 7.1 %

Wpływ na otoczenie

Hałas

Kiedy komputer działa bez obciążenia, trzeba się liczyć z hałasem na poziomie 35,1 dB. Jeżeli w otoczeniu panuje cisza, Samsung będzie więc słyszalny, ale nie powinien się specjalnie wybijać.

Kiedy zadane zostanie laptopowi obciążenie, nie robi się on wcale dużo głośniejszy (natężenie hałasu wzrasta do 37,8 dB). Dźwięk towarzyszący odtwarzaniu DVD ma podobne natężenie (37,9 dB) i również jest raczej neutralny.

W subiektywnym odczuciu ma się wrażenie, że Samsung pracuje wciąż z towarzyszeniem tego samego dźwięku, i to spostrzeżenie nie zmienia się ani w razie poddania komputera stresowi, ani kiedy odzywa się dysk twardy. W każdym razie zachowanie Q45 w tym względzie nie jest rażące.

Hałas

luz
32.4 / 41.3 / 41.3 dB
HDD
37.9 dB
DVD
36.5 / dB
obciążenie
0 / 41.3 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)

Hałas

luz
34.1 / 36.9 / 35.9 dB
HDD
37.8 dB
DVD
37.9 / dB
obciążenie
0 / 40.1 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)

Ciepło

Samsung Q45 rozgrzewa się dość wyraźnie jak na malucha, ale nie jest to zaskakujące, zważywszy na to, że jest wyposażony w dość wydajną, niezintegrowaną kartę graficzną. Na powierzchni obudowy niewiele jest więc miejsc naprawdę chłodnych, ale też nie znajdziemy obszarów jakoś szczególnie parzących. Maksimum w wysokości 41,7 stopni na podstawie jest co prawda stosunkowo wysokie, jednak nie wyklucza dłuższych posiedzeń z tym notkiem trzymanym na kolanach.

Upper side

palmwrist: 34°C max: 37,2°C avg: 34°C hotspot: 38,1

Bottom side

max: 41,7°C avg: 35°C hotspot: 41,7

environment: 27

Głośniki

Głośniki stereofoniczne umieszczone są ma spodzie komputera i wykazują się ujemnie w dziedzinie reprodukcji tonów niskie oraz wysokich. Głośność jest wystarczająca do oglądania filmów i do gier, jednak trzeba się liczyć z taką sobie jakością dźwięku. W porównaniu jednak z modelami laptopów przynależącymi do tego samego segmentu, głośniki miniaturowego Samsunga i tak są ponadprzeciętne.

Praca na akumulatorze

Samsung Q45

Samsung Q45 potrafi zdobyć się na w miarę zadowalające przebiegi na akumulatorze. Maksymalny czas pracy, jaki można z niego wykrzesać to pięć i pół godziny. Jeżeli moc komputera wykorzystywana będzie bez umiaru, wytrwa on na baterii ponad dwie godziny, co również jest dobrym wynikiem, biorąc pod uwagę obecność dość energochłonnej karty graficznej. Odtwarzanie filmu DVD może się skończyć nieco szybciej, bo po niespełna dwóch godzinach. Jeżeli zależy nam na przedłużeniu projekcji, trzeba zatem nieco ograniczyć jasność obrazu.

Wydajność akumulatora
luz
7h 30min
sieć przez WLAN
5h 04min
DVD
4h 00min
obciążenie
2h 55min
luz
5h 35min
sieć przez WLAN
3h 16min
DVD
1h 51min
obciążenie
2h 10min
Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0 / 0 W
luzdarkmidlight 8.6 / 12.7 / 13.4 W
obciążenie midlight 23.6 / 20.7 W
 color bar
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0 / 0 W
luzdarkmidlight 25.1 / 27 / 31.4 W
obciążenie midlight 63.7 / 62.4 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.

Podsumowanie

Samsung Q45
Samsung Q45

Samsung Q45 to rewelacyjnie wyposażony subnotebook, który może być nawet komputerem do gier (przy obniżonym poziomie ich szczegółowości). Za mniejsze pieniądze niż u konkurencji dostaniemy efektowny, czarny laptop do szkoły czy na uczelnię. Jeżeli zaś komuś gry nie są w głowie, można oszczędzić 200 euro, wybierając wariant z mniejszym dyskiem (160 GB) oraz zintegrowaną kartą graficzną.

O użytkowaniu tego sprzętu poza domem można jednak naszym zdaniem zapomnieć, a to ze względu na połyskliwą klapę oraz równie błyszczącą taflę wyświetlacza. Więcej z nimi kłopotu niż z nich pociechy. I tak na wieku naszego egzemplarza znać było już trochę drobnych rys, natomiast na lustrzanym ekranie można często gęsto podziwiać swoją facjatę zamiast tego, na czym nam zależy.

Please share our article, every link counts!
Samsung Q45
bohater testu: Samsung Q45

Specyfikacja techniczna

Samsung Aura Damali
Procesor
Intel Core 2 Duo T7100 2 x 1.8 GHz, Merom
Karta grafiki
NVIDIA GeForce 8400M GS - 256 MB VRAM
Pamięć
2048 MB 
, DDR2 PC5300 667Mhz SDRAM, max. 4096MB, 2x1024MB
Matryca
12.10 cali 16:10, 1280 x 800 pikseli, WXGA TFT, refleksująca: tak
Dysk twardy
200 GB - 5400 rpm, 200 GB 
, 5400 obr/min, Toshiba MK2035GSS: 200GB, 5400rpm
Złącza
2xUSB 2.0, Mic, Phones, Card Reader (SD/MS/xD/MMC), VGA, Modem, LAN, Firewire, PCMCIA, Kensington
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 33.1 x 274 x 267
Akumulator
, 6 Zellen Lithium Ionen Akku
Inne
Intel 965M, HDD: 200GB, 5400rpm, Toshiba MK2035GSS, Realtek HD Audio, DVD+/-RW Double Layer,
Waga
2 kg
Cena
1400 PLN
Odnośniki

 

Samsung Q45
Samsung Q45 to małe, czarne diablątko
Samsung Q45
po otwarciu sprzęt prezentuje się skromnie, ale nie jest chyba brzydki
Samsung Q45
jakość wykonania nie jest zachwycająca, jako że obudowa jest mało sztywna
Samsung Q45
klawiatura jest niezła, choć przez jakiś czas (nim się do niego nie przyzwyczai) użytkownik będzie pomstować na niefortunny układ klawiszy
Samsung Q45
monitor jaki jest, każdy widzi - praca na słońcu jest właściwie niemożliwa
Samsung Q45
na zrobionej na wysoki połysk klapie rażą widoki odcisków palców, kurzu i zarysowań
Samsung Q45
dobra robota - akumulator nie podpiera notka, a także posiada wskaźnik stanu naładowania (umieszczony co prawda od spodu, ale zawsze)
Samsung Q45
wbudowana kamerka może się przydać
jeśli tylko tak nam się podoba, istnieje możliwość całkowitego położenia ekranu

Pro

  • mocne (jak na takie maleństwo) podzespoły
  • relatywnie dobra klawiatura
  • wygląd
  • Contra

  • lakierowana pokrywa ekranu
  • refleksujący ekran
  • niedostateczna sztywność obudowy
  • > laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Samsung Q45
    J. Simon Leitner (Update: 2015-07-11)