Notebookcheck Logo

Test HP ProBook 4310s

Laptopy z ekranem 13" są poszukiwane ale przeważnie rzadko wybierane ze względu na wysokie ceny. Nie dziwota zatem, że gdy pojawił się tani ProBook 4310s oczy wielu amatorów małych notebooków zwróciły się ku niemu. Sami podchodziliśmy doń ostrożnie zrażeni hałaśliwością większych modeli, ale ten mały zaprezentował się w teście z dobrej strony.

Obudowa

HP ProBook 4310s

ProBook 4310s przypomina sylwetką, wystrojem i detalami większe notebooki z tej serii. Posiada zatem lakierowaną na błysk klapę, klawiaturę z niskimi, nieprofilowanymi płytkami a jego ekran zachodzi za jednostkę zasadniczą po doprowadzeniu do pozycji roboczej. Z tego też względu porty wejścia/wyjścia znajdują się na ściankach bocznych i z przodu - tył obudowy jest ich pozbawiony.

ProBook 4310s jest dość zgrabnym notebookiem - jego gabaryty są podobne do co smuklejszych modeli z ekranem 13" (z wyjątkiem tych z klasy CULV). W porównaniu z nim używany przez nas MSI VR340 wygląda jak sprzęt z innej epoki. Niemniej jednak masa komputera jest też dość znaczna pomimo zastosowania niewielkiego, 4-komorowego akumulatora. Nie może się równać z urządzeniami z klasy CULV dysponującymi ekranem identycznej wielkości. Podczas użytkowania ProBook 4310s przypominał nam pod tym względem raczej Della Vostro 1320 i pomiary na wadze potwierdziły tę obserwację.

Kiedy ma się ProBooka przed sobą, wydaje się, ze jest dobrze wykonany, a po wzięciu do rąk uzyskuje się przekonanie, że jego konstrukcja jest zwarta i zadowalająco wytrzymała. Choć obudowa jest plastikowa, to jako całość wypada w miarę solidnie. Poszczególne elementy nie uginają się i nie skrzypią - przynajmniej te w górnej części platformy roboczej. Spód bowiem jest wykonany z lichszego (cieńszego) tworzywa, a tym samym wrażliwszy. Obudowa napędu optycznego przy samej krawędzi oraz pokrywy gwarancyjne miejscami wyraźnie poddają się naciskowi.

Najbardziej drażniącą cechą jest mający luzy (około 0,5 mm) w swojej wnęce akumulator.

Obudowa ekranu jest zadowalająco sztywna i nieźle znosi wyginanie na boki i pod kątem. Bez obawy można podnosić pokrywę, trzymając ją za jeden róg. Wieko nie ugina się przesadnie przy naduszaniu.
 
Zawiasy nie funkcjonują optymalnie. Są one małe i nie dają rady powstrzymać lekkiego chwiania się ekranu, szczególnie blisko oporu na około 130 stopniach (to maksymalny kąt rozwarcia).

Rozmieszczenie złączy nie jest na rękę użytkownikowi. Przesądziła o tym konstrukcja mocowania ekranu, który w pionie zachodzi za platformę roboczą. Z tego samego względu otwory wylotowe wentylacji musiały zostać umieszczone z prawej strony (w tylnej części ścianki bocznej) a nie z tyłu. Porty zostały zgrupowane w przednich częściach ścianek bocznych, gdyż na lewej, po przeciwnej stronie wylotu powietrza z układu chłodzenia, znajduje się z kolei napęd optyczny.
 
Nieszczęśliwe jest też miejsce ulokowania gniazda zasilania. Wtyczka od zasilacza jest na dodatek prosta a nie kątowa, na skutek czego kabelek może zawadzać choćby przy próbie wysunięcia tacki nagrywarki DVD. 

przód: czytnik kart, wyjście słuchawkowe, wejście mikrofonowe
przód: czytnik kart, wyjście słuchawkowe, wejście mikrofonowe
lewy bok: gniazdo zasilania, napęd optyczny, modem, 2x USB
lewy bok: gniazdo zasilania, napęd optyczny, modem, 2x USB
prawy bok: ExpressCard/34, USB, HDMI, VGA, wylot wentylacji, LAN, blokada Kensingtona
prawy bok: ExpressCard/34, USB, HDMI, VGA, wylot wentylacji, LAN, blokada Kensingtona
tył: akumulator
tył: akumulator

Osprzęt

Klawiatura zajmuje całą szerokość pulpitu, ale w przeciwieństwie do ProBooka z ekranem 15" brak osobnego bloku numerycznego. Jest ona nietypowa choć nie charakterystyczna, gdyż coraz częściej widujemy w laptopach podobne. O jej specyfice tego typu klawiatur przesądza to, że klawisze nie sąsiadują ze sobą, gdyż mają osobne otwory w półce, która chroni przed dostawaniem się pomiędzy nie zanieczyszczeń.
 
Cechą szczególną klawiatury ProBooka jest to, że w dolnym rzędzie klawisze są dłuższe niż w pozostałych pięciu (mierzą 18 a nie 15 mm). Dziwny to pomysł i przeszkadza w odpowiednim ułożeniu palców osobom nawykłym do pewnych stałych proporcji w klawiaturze.  

Naszym zdaniem niefajne jest również to, że płaskie, nieprofilowane klawisze mają ostre krawędzie, a przesuwanie po nich palców wywołuje drażniące doznania dotykowe. Trzeba też wspomnieć, że przynajmniej w pierwszym okresie użytkowania często zdarza się zahaczać przypadkowo o nieodpowiednie klawisze, wciskając te właściwe. Bezbłędnego pisania nie ułatwiają stosunkowo niewielkie rozmiary klawiszy liter i cyfr (ok. 15x15 mm), między którymi istnieją względnie duże (ok. 3-milimetrowe) odstępy.

Nie przypasowała nam też charakterystyka pracy klawiszy - ich skok jest nader krótki i pozbawiony soczystości znanej ze starszych laptopów HP Compaq. Klawisze są twarde, nie ma właściwie mowy o jakiejkolwiek amortyzacji. Generalnie pisze się po prostu niewygodnie.  

Tabliczka dotykowa ProBooka jest malutka. Mierzy zaledwie 3,5x7 cm i choćby dlatego sterowanie kursorem z jej pomocą jest mocno utrudnione. W porównaniu z testowanym niedawno Compalem NTUC0 notebook HP się chowa. 

Powierzchnia tabliczki jest na dodatek śliska i jednocześnie jakby lepka, co również utrudnia kontrolę kursora oraz rzutuje negatywnie na precyzję nawigowania.  
 
Przypisane do gładzika przyciski też są nieciekawe. Plastikowe, o niewielkich rozmiarach i dość długim kliku. Nie jest łatwo je odpowiednio skontrolować przy naciskaniu.

HP ProBook 4310s
klawiatura
HP ProBook 4310s
touchpad

Obraz

HP ProBook 4310s
diagram barw

Matryca ProBooka 4310s ma przekątną 13,3" i rozdzielczość 1366x768 pikseli. W testowanym egzemplarzu zastosowano panel z podświetleniem LED produkcji AU Optronics.  
 
Powierzchnia matrycy jest błyszcząca. W małym laptopie mile widziana byłaby matowa, ale w "trzynastkach" to rzadko spotykany rarytas. Takie cudo dla ProBooka 4310s oferuje HP w Ameryce. Dlaczego nie może i u nas? (Poprawka - wersja dysponująca matrycą z powłoką antyrefleksyjną jest już dostępna w Polsce.)

185.3
cd/m²
181.8
cd/m²
187.6
cd/m²
183.6
cd/m²
191.9
cd/m²
186.3
cd/m²
186.8
cd/m²
200.3
cd/m²
188.5
cd/m²
podświetlenie ekranu
maksimum: 200.3 cd/m² (Nits) średnia: 188 cd/m²
rozświetlenie: 91 %
kontrast: 213:1 (czerń: 0.9 cd/m²)

Według danych producenta nasycenie kolorów wynosi 45% palety NTSC. Dzięki podświetleniu diodowemu uzyskuje się w miarę ładną biel, ale czerń wypada już blado. Na czarnym teoretycznie tle widać relatywnie mocną poświatę i nawet patrząc dokładnie na wprost, zamiast czerni uzyskuje się miszmasz odcieni szarości. Ustawienia fabryczne dają kolory wyraźnie rozmyte i uwidocznia się zdecydowanie zbyt mocne zaakcentowanie tonów chłodnych (obraz jest lekko zaniebieszczony; w porównaniu ze skalibrowaną matrycą naszego MSI VR340 szczególnie słabo wygląda kolor żółty). 

Osiągi

HP ProBook 4310s

Testowaliśmy najtańszą wersję ProBooka 4310s z dwurdzeniowym procesorem Intel Celeron Dual-Core T3000 (1,8 GHz). Jest to nowoczesna jednostka (pojawiła się w czerwcu 2009 roku) oparta na mikroarchitekturze Core i wykonana w technologii 45 nm (Penryn-3M). Charakteryzuje się ona posiadaniem 1 MB pamięci podręcznej drugiego poziomu oraz magistralą FSB 800 MHz. Od najnowszych Pentium Dual-Core ten procesor różni się brakiem technologii SpeedStep umożliwiającej dynamiczne zmiany mnożnika.
 
Wydajność jest zupełnie niezła, choć zważywszy na względnie niskie taktowanie Celeron DC T3000 ustępuje większości obecnie spotykanych w laptopach procesorów Intela wykorzystujących standardowe napięcie. W testach referencyjnych uzyskał niewiele (o około 10%) gorsze wyniki od Core 2 Duo T5870 (2,0 GHz) i Pentium DC T4200 (2,0 GHz).  

Probook 4310s w wersji ze wspomnianym Celeronem jest oparty na chipsecie Intel GL40 Express. Posiada on zdolność obsługi pamięci RAM DDR3 taktowanych z częstotliwością co najwyżej 800 MHz. Z tego względu dziwnym nam się wydało, że w testowanej konfiguracji zastosowano moduł 1 GB DDR3-1333 produkcji Samsunga. Na skutek ograniczenia ze strony chipsetu efektywne taktowanie pamięci wynosiło 800 MHz.
 
Ze względu na niewielki rozmiar pamięci RAM, postanowiliśmy zainstalować system Windows 7 RC 1. Okazało się, że to dobry pomysł. Komputer w efekcie nadawał się do pracy, wywiązywał się z powierzanych mu zadań płynnie i w krótkim czasie. Nawet w tej słabej konfiguracji podoła naszym zdajeim pracy w małej czy średniej firmie.

3DMark 03 Standard
1551 pkt.
3DMark 05 Standard
1094 pkt.
3DMark 06 1024x768 Score
685 pkt.
Pomoc
PCMark 05 Standard
3572 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
3329
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
1797
Cinebench R10 Shading 32Bit
767
Pomoc
Quake 3 Arena - Timedemo
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1024x768highest, 0xAA, 0xAF70.4 fps
F.E.A.R.
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1024x768GPU: max, CPU: max, 0xAA, 0xAF4 fps
 800x600GPU medium, CPU medium, 0xAA, 0xAF13 fps
 640x480GPU min, CPU min, 0xAA, 0xAF72 fps
160 GB - 7200 rpm
przesył danych (minimum): 28.4 MB/s
przesył danych (maksimum): 75 MB/s
przesył danych (średnio): 60.4 MB/s
czas dostępu: 17.1 ms
szybkość interfejsu: 111 MB/s
obciążenie procesora: 3.7 %

Wpływ na otoczenie

Hałas

Obawialiśmy się, że ProBook 4310s będzie równie hałaśliwy co większe notebooki z tej samej linii, które przeszły już nasze testy (4510s, 4515s, 4710s). Łatka, która przylgnęła do notebooków HP, w tym przypadku okazała się jednak myląca.
 
Probook 4310s jest mało hałaśliwy. Jego wentylator jest aktywny często, ale słychać go tylko w cichym otoczeniu. Przy lekkiej pracy wytwarzany przez niego szum ma natężenie zaledwie 32,5 dB.
 
Zaskakująco cicha jest też praca ProBooka przy narzuconym mu obciążeniu. Po płynnym przejściu wentylatora na wyższą prędkość obrotową powoduje on szum na poziomie 33,5 dB.
 
Mały laptop HP jest głośniejszy tylko podczas rozruchu, kiedy to hałas osiąga na chwilę maksymalną wartość 41,6 dB. 

Hałas

luz
32 / 32.5 / 32.5 dB
HDD
32.6 dB
DVD
36.2 / 47.2 dB
obciążenie
32.5 / 33.5 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)

Ciepło

Układ chłodzenia ProBooka 4310s nie jest hałaśliwy, ale nasze testy wykazały, że jego działanie pozostawia wiele do życzenia. 
 
W czasie lekkiej pracy, bez większego obciążenia, jest nieźle, choć obudowa notebooka nagrzewa się w odczuwalnym stopniu. Bardzo intensywne nagrzewanie się obudowy następuje natomiast przy pełnym obciążeniu procesora i dysku trwającym kilka godzin. Na pulpicie, w miejscu oparcia prawej dłoni zmierzyliśmy 43°C, natomiast na spodzie na dużych obszarach notowaliśmy ponad 45°C, a z prawej strony, przy okolicy wylotu rozgrzanego powietrza maksimum wyniosło prawie 60°C (po przyłożeniu do niej ręki obudowa wręcz parzyła).
 
ProBook 4310s, w słabej przecież konfiguracji, zaskakuje więc wysokimi temperaturami.
 
Pracując z obciążeniem, procesor rozgrzewał się do około 70°C. 

w stresie
 32.5 °C38.1 °C39 °C 
 33 °C39.4 °C42.5 °C 
 34.6 °C38.6 °C43.2 °C 
maks. w ogóle: 43.2 °C
średnia: 37.9 °C
49 °C36.6 °C32.7 °C
59.2 °C46.5 °C33.2 °C
39.8 °C46 °C39.7 °C
maks. w ogóle: 59.2 °C
średnia: 42.5 °C
temperatura otoczenia 23.5 °C
(±) The average temperature for the upper side under maximal load is 37.9 °C / 100 F, compared to the average of 30.7 °C / 87 F for the devices in the class Subnotebook.
(±) The maximum temperature on the upper side is 43.2 °C / 110 F, compared to the average of 35.9 °C / 97 F, ranging from 21.4 to 59 °C for the class Subnotebook.
(-) The bottom heats up to a maximum of 59.2 °C / 139 F, compared to the average of 39.5 °C / 103 F
(-) The palmrests and touchpad can get very hot to the touch with a maximum of 43.2 °C / 109.8 F.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.3 °C / 82.9 F (-14.9 °C / -26.9 F).

Głośniki

Głośniki umieszczone za klawiaturą eksponują przede wszystkim tony wysokie. Maksymalna siła głosu jest przyzwoita, ale i tak się z niej nie korzysta ze względu na następujące przy takim ustawieniu pogorszenie jakości dźwięku. 

Wydajność akumulatora

ProBook 4310s posiada w standardzie akumulator czterogniwowy o pojemności tylko 37 Wh. To mało na niewielki notebook z zadatkami na sprzęt mobilny. W uzyskiwaniu długich przebiegów nie pomagał też procesor Celeron T3000, który nie dysponuje technologią SpeedStep.

Maksymalny czas pracy wyniósł tylko 3 h, natomiast przy łączności z siecią przez WiFi uzyskiwaliśmy niewiele ponad 2 h.

Tymczasem z recenzji Notebookcheck.net wiemy, że wersja z procesorem Core 2 Duo T6670 osiąga (korzystając z tego samego akumulatora) maksymalnie prawie 4 h, a na WiFi niemal 3,5 h.

Do ProBooka 4310s jest również oferowana bateria 8-komorowa o dwukrotnie większej pojemności (73 Wh). Pozwala ona osiągać odpowiednio dłuższe czasy pracy, ale góruje również nad standardową rozmiarami i wystaje znacznie poza obrys obudowy (na całej szerokości tyłu notebooka). Spośród modeli dostępnych na rynku polskim posiada ją jeden, wyposażony w kartę grafiki ATI Mobility Radeon HD 4330.

Wydajność akumulatora
luz
3h 01min
sieć przez WLAN
2h 16min
DVD
1h 25min
obciążenie
1h 9min
Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0 / 0 W
luzdarkmidlight 10 / 12 / 21 W
obciążenie midlight 37 / 44 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.

Podsumowanie

ProBook 4310s to najlepszy z przetestowanych przez nas notebooków z nowej linii HP o tej nazwie, co do tego nie ma dwóch zdań. Jest niewielki, ma zwartą konstrukcję, a od większych modeli różni się posiadaniem pokryw gwarancyjnych na spodzie, co jest rozwiązaniem praktycznym nie tylko z punktu widzenia użytkownika, a także niehałaśliwą pracą. Układ chłodzenia działa cicho, jakże inaczej od tego, co prezentowały wcześniej przetestowane ProBooki z niezintegrowanymi GPU.

Wady tego notebooka to przede wszystkim "drewniana" klawiatura z niskimi, nieprzyjemnymi w dotyku klawiszami o krótkim skoku, umieszczony z prawej strony wylot powietrza z kanału wentylacyjnego, koszmarne nagrzewanie się spodu obudowy przy poddaniu podzespołów obciążeniu oraz krótkie działanie na zasilaniu akumulatorowym.

Ta ostatnia cecha dotyczy najtańszej wersji z procesorem Celeron Dual-Core T3000, któremu brak technologii SpeedStep. Zapewnia on jednak ProBookowi dobre osiągi. Orzekliśmy, że ten model może być z powodzeniem używany do nieskomplikowanej obróbki zdjęć.

W sumie więc zalety przeważają nad mankamentami tej konstrukcji. Szkoda tylko, że bardziej godny polecenia model z procesorem Core 2 Duo, matową matrycą i dwukrotnie pojemniejszym dyskiem (NX571EA) jest o ponad tysiąc złotych droższy od przetestowanej konfiguracji.

HP ProBook 4310s
HP ProBook 4310s

Dziękujemy za wypożyczenie egzemplarza do testu firmie GVC net.

Please share our article, every link counts!
.170
HP ProBook 4310s
bohater testu: HP ProBook 4310s

Specyfikacja techniczna

HP ProBook 4310s
Procesor
Intel Celeron Dual-Core T3000 2 x 1.8 GHz, Penryn-1M
Pamięć
1024 MB 
, Samsung DDR3-1333
Matryca
13.30 cali 16:9, 1366 x 768 pikseli, AU Optronics AUO202C / B133XW02 V0, refleksująca: tak
Chipset
Intel GL40
Dysk twardy
160 GB - 7200 rpm, 160 GB 
, 7200 obr/min, Hitachi HTS723216L9A360
Karta dźwiękowa
Analog Devices AD1984A
Złącza
1 ExpressCard/34, 2 USB 2.0, 1 VGA/D-Sub, 1 HDMI, 56k modem, 1 blokada Kensingtona, gniazda audio: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, czytnik kart: SD
Łączność
Marvell Yukon 88E8072 PCI-E Gigabit Ethernet Controller (10/100/1000MBit/s), Broadcom 802.11 b/g (b/g), Bluetooth jest
Napęd optyczny
TSSTcorp CDDVDW TS-L633M
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 27 x 325 x 228
Akumulator
37 Wh litowo-jonowy, 4 ogniwa
System operacyjny
FreeDos
Camera
kamerka: 2 MPx
Inne
czytnik linii papilarnych
Waga
2.017 kg, zasilacz: 430 g
Cena
1946 PLN

 

Sprzęt dostarczył

GVC net
HP ProBook 4310s
HP ProBook 4310s
HP ProBook 4310s
HP ProBook 4310s
HP ProBook 4310s
HP ProBook 4310s
HP ProBook 4310s
HP ProBook 4310s
HP ProBook 4310s
HP ProBook 4310s
HP ProBook 4310s
HP ProBook 4310s

Podobne laptopy

Notebooki innego producenta i/lub z innym CPU

Recenzja Lenovo ThinkPad X301
Graphics Media Accelerator (GMA) 4500MHD, Core 2 Duo SU9400
Recenzja Dell Vostro V13
Graphics Media Accelerator (GMA) 4500MHD, Core 2 Duo SU7300
Recenzja HP ProBook 5310m
Graphics Media Accelerator (GMA) 4500MHD, Core 2 Duo SP9300
Recenzja Asus UL30A-QO248X
Graphics Media Accelerator (GMA) 4500MHD, Core 2 Duo SU7300
Recenzja Asus UL30A
Graphics Media Accelerator (GMA) 4500MHD, Core 2 Duo SU7300
Recenzja Dell Vostro 1320
Graphics Media Accelerator (GMA) 4500MHD, Core 2 Duo T6570

Laptopy z tym samym GPU i/lub rozmiarem ekranu

Recenzja Dell Adamo XPS
Graphics Media Accelerator (GMA) 4500MHD, Core 2 Duo SU9400, 1.43 kg
Recenzja MSI X-Slim X340
Graphics Media Accelerator (GMA) 4500MHD, Core 2 Solo SU3500, 1.33 kg

Notebooki z tym samym GPU

Recenzja Dell Inspiron 1110
Graphics Media Accelerator (GMA) 4500MHD, Pentium Dual Core SU4100, 11.60", 1.55 kg

Za

+niska jak na "trzynastkę" cena
+niehałaśliwa praca
+zgrabna sylwetka
+pokrywy serwisowe na spodzie
+wyjście HDMI i gniazdo ExpressCard/34
 

Przeciw

-mało ergonomiczna klawiatura
-b. intensywne nagrzewanie się spodu
-krótka praca na akumulatorze (dotyczy wersji z procesorem pozbawionym SpeedStepa)
-nieciekawe rozmieszczenie portów i wylot ciepłego powietrza z prawej strony
-matryca typu glare
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja HP ProBook 4310s
Sylwester Cyba (Update: 2020-01-26)